مقالات تخصصي تاسيساتموضوع مقاله

گرمايش از کف چيست؟ :

متن :

سيستم حرارتي گرمايش از کف که انتقال حرارت به صورت تشعشعي (تابشي) سهم زيادي در فرآيند گرمايشي آن دارد، درمقايسه با ساير سيستم‌هاي حرارتي نه تنها در صرفه جويي و بهينه سازي مصرف انرژي بلکه در مقوله رفاه و آسايش ساکنان ساختمان‌ها داراي نقاط قوت بسياري مي‌باشد.

سيستم گرمايش از کف در سال‌هاي اخير، در کشورهاي اروپايي و آمريکا بسيار متداول شده است و دليل اين گسترش روزافزون بهينه بودن مصرف انرژي، توزيع يکسان گرما در تمامي سطح و فضا و دوري از مشکلات موجود در ساير روش‌ها، به عنوان مثال سياه شدن ديوارها، گرفتگي و پوسيدگي لوله‌ها و… مي‌باشد.

استفاده از سيستم گرمايش از کف جهت گرمايش محل سکونت از ديرباز به طرق مختلف انجام مي‌گرفته است. بطوريکه رومي‌ها زير کف را کانال کشي کرده و هواي گرم را از آن عبور مي‌دادند و کره‌اي‌ها دود حاصل از سوخت را قبل از اينکه از دودکش عبور کند از زير کف انتقال مي‌دادند. در سال 1940 نيز فردي بنام سام لويت براي اين منظور لوله‌هاي آب گرم را در زير کف قرار داد. در ايران نيز در مناطق کوهستاني و سردسير ازجمله آذربايجان اين روش مورد استفاده قرار مي‌گرفته، که بيش‌ترين مورد استفاده آن درحمام‌ها بود.


به طور کلي سه نوع روش گرمايش از کف موجود است:

1- گرمايش با هواي گرم
2- گرمايش با جريان الکتريسيته
3- گرمايش با آب گرم

به دليل اينکه هوا نمي‌تواند گرماي زيادي را درخود سيستم گرمايش از کف نگاه دارد روش هواي گرم در موارد مسکوني چندان به صرفه نيست و روش الکتريکي نيز فقط زماني مقرون به صرفه است که قيمت انرژي الکتريکي کم باشد. درمقايسه با دو روش ذکر شده، سيستم گرمايش با آب گرم (هيدروليک) مقرون به صرفه‌تر و خوشايندتر مي‌باشد. بدين خاطر سال‌هاي متوالي در سراسر دنيا مورد استفاده قرار گرفته است.

سيستم گرمايش از کف به عنوان راحت‌ترين، سالم‌ترين و طبيعي‌ترين روش براي گرمايش شناخته شده است. همانطور که افراد دريک روز سرد زمستاني توسط تشعشع خورشيد احساس گرما مي‌نمايند دراين روش نيز گرما را بوسيله انتقال حرارت تشعشعي (تابشي) از کف دريافت مي‌کنند و يقيناً احساس آسايش بيش‌تري خواهند نمود. در اين سيستم گرمايشي معمولا دماي آب گرم موجود در لوله‌هاي کف خواب بين 30 تا 60 درجه‌ي سانتي‌گراد مي‌باشد که درمقايسه با ساير روش‌هاي موجود، که دماي آب بين 54 تا 71 درجه‌ي سانتي گراد است، 20 تا 40 درصد در مصرف انرژي صرفه جويي مي‌شود. در ساختمان‌هايي که داراي سقف بلند مي‌باشند استفاده از سيستم گرمايش از کف باعث کاهش مصرف انرژي و صرفه جويي در مصرف سوخت مي‌شود، به اين خاطر که در ساير روش‌ها (مانند رادياتور و بخاري) هواي گرم در اثر کاهش چگالي سبک شده و به سمت سقف مي‌رود و اولين جايي را که گرم مي‌کند سقف مي‌باشد. به علت بالا بودن دماي هوا در کنار سقف ميزان انتقال حرارت آن به سقف از هرجاي ديگر بيش‌تر است و اين عامل باعث اتلاف مقدار زيادي انرژي مي‌شود.

در روش گرمايش از کف ابتدا قسمت پايين که مورد نياز ساکنين است گرم مي‌شود و هوا با دماي کمتري به سقف مي‌رسد، که اين يکي از مزاياي اصلي اين سيستم مي‌باشد. يکي ديگر از مزاياي استفاده از روش گرمايش از کف که امروزه بسيار مورد توجه واقع مي‌شود آسايش و راحتي افراد مي‌باشد، به طوريکه آسايش و راحتي فرد در محل سکونتش بدون اينکه از هر بابت داراي محدوديت باشد فراهم مي‌شود. در نظر بگيريد که بدن شما در يک اتاق بگونه‌اي گرم شود که شما در هنگام استراحت هيچگونه هواي گرمي را استنشاق نکنيد وتنفس شما بسيار ملايم صورت گيرد، اين بهترين روش گرم کردن در يک آپارتمان و يا يک منطقه صنعتي است. همه‌ي اعضاي بدن شما بخصوص پا که بيش‌ترين فاصله را با قلب دارد هميشه گرم خواهد ماند و اين براي انسان بسيار مطلوب خواهد بود.

همانگونه که قبلا اشاره شد در گرمايش بوسيله رادياتور يا بخاري دماي قسمت پايين اتاق سردتر از بالاي آن مي‌باشد که اين حالت نصب سيستم گرمايش از کف براي کودکان که داراي اندام کوچکي هستند ناخوشايند است، بطوريکه افزايش البسه آن‌ها براي جلوگيري از بيماري، آزادي کودکانه‌ي آن‌ها را محدود مي‌کند. سيستم گرمايش از کف برخلاف رادياتور که هواي محل سکونت را به دليل گرماي بيش از حد خشک مي‌کند، رطوبت را درحد متعادل نگه مي‌دارد. همانطور که مي‌دانيد بيش‌تر افراد از کثيف شدن ديوارها و محيط زندگي در اثر استفاده ازمنابع گرمايي همچون بخاري و رادياتور احساس نارضايتي مي‌کنند. از آنجا که درسيستم گرمايش از کف جريان هوا به آرامي از پايين به بالا مي‌باشد بنابراين ديوارها پاکيزه مي‌مانند. همين امر در مورد افرادي که داراي آلرژي (حساسيت) هستند بسيار مورد اهميت است زيرا که محيط زندگي عاري ازهرگونه محرک خواهد شد. استفاده از اين سيستم در مکان‌هايي همچون آشپزخانه و حمام که کف آن‌ها معمولاً خيس و مرطوب است مناسب بوده و باعث خشک شدن کف مي‌شود. مسئله مهم ديگر اينکه در اين روش رطوبت زمين که در بعضي منازل منجر به بروز بيماري‌هاي مفصلي مي‌شود ازبين رفته و باعث کاهش درد بيماران مبتلا به ناراحتي‌هايي از قبيل رماتيسم خواهد شد.

همچنين از رطوبت ديوارها و کپک زدن آن که شکل خوشايندي ندارد جلوگيري مي‌شود و ديگر اينکه در اين سيستم‌جايي براي رشد و تکثير حشرات موزي وجود ندارد. يکي ديگر از فوايد سيستم گرمايش از کف اين است که ديگر فضاي منزل يا محل کار توسط دستگاه‌هاي رادياتور و بخاري اشغال نمي‌شود و به همين منظور آزادي بيش‌تري در تغيير دکوراسيون محل زندگي خواهيد داشت. شايد به نظر آيد که به هنگام نصب سيستم کف خواب ديگر نمي‌توانيد پوشش مورد علاقه تان را براي کف انتخاب کنيد! ولي اين طور نيست. مطمئن باشيد که شما مي‌توانيد براي پوشش کف منزل خود از هر نوع مصالحي ازجمله سنگ، سراميک، کاشي پارکت چوب و فرش نيز استفاده کنيد بدون اينکه تأثيري درگرماي مطلوب محيط شما بگذارد. يکي ديگر از مزاياي استفاده از سيستم گرمايش از کف در روش‌هاي ذوب برف مي باشد بطوريکه از اين روش براي ذوب يخ يا برف موجود در پياده روها، لنگرگاه‌هاي بارگيري، جاده‌ها، ورودي ساختمان‌ها و بيمارستان‌ها، باند فرود هواپيما و زمين‌هاي ورزشي از جمله زمين فوتبال وغيره که دسترسي آسان و سريع به محل الزامي است مي‌توان استفاده کرد. بطوريکه اين روش علاوه بر کاهش هزينه‌هاي برف روبي و نمک پاشي، در حفظ ساختار موارد گفته شده بسيار موثر خواهد بود.


بازگشت
مطالب مرتبط با این مقاله

•  کمپرسورهاي سانتريفوژ
•  کويل هاي سرمايش در هواساز و فن کويل
•  چگونه قبل از تماس با لوله کش، نشتي لوله کشي خانه خود را پيدا کنيم؟
•  مقايسه مصرف برق کولر گازي با داکت اسپليت
•  راهنماي استفاده صحيح و نکات ايمني در نصب پکيج شوفاژ ديواري
•  انواع پمپ
•  نکاتي درباره در تصفيه آب استخر
•  مضرات سيستم گرمايش از کف
•  تهويه مطبوع بيمارستان‌ها
•  چيلرهاي جذبي را کامل بشناسيم
•  راهنماي خريد رادياتور
•  تست دستگاه تصفيه آب خانگي
•  چرا آب معدني جايگزين مناسبي براي دستگاه تصفيه آب خانگي نيست؟
•  انرژي باد
•  تصفيه آب به روش EDI

دانستنيهاي فني و تاسيساتي : گردآوری گروه تهویه مطبوع مهاجر