مقالات تخصصي تاسيساتموضوع مقاله

سختي گير و کارکرد آن :

متن :
سختي گير دستگاه يا وسيله‌اي است که بر سر راه ورود آب گذاشته مي‌شود و همان گونه که از اسم آن پيداست سختي آب را مي‌گيرد.
شايد تعبير اشتباهي باشد اما در عموم، سختي گير به رسوب گير نيز معروف مي‌باشد.


سختي آب چيست؟
سختي آب، نمک‌هاي معدني مانند ترکيبات کربنات‌هاي هيدروژن و منيزيم و کلسيم و غيره مي‌باشد. مقدار شدت سختي آب، به بستر جريان آب در زير زمين يا سطح زمين بستگي دارد، لازم به ذکر است سختي آب در زمان‌هاي مختلف متفاوت است و در فصول پر باران سختي آب کم و در فصول کم باران سختي آب زياد است. سختي آب در تهران و ساير شهرهاي ديگر نيز با توجه به توضيحات ذکر شده متفاوت مي‌باشد. حتي در شهري مانند تهران يا اصفهان هر منطقه ميزان سختي آب متفاوتي دارد، زيرا در هر منطقه از سفره‌هاي زير زميني و يا سدهاي آب متفاوتي براي تامين آب استفاده مي گردد.


سختي سنج
 سختي سنجي آب بسيار آسان است، با نوارهاي سختي سنج موجود در بازار که خيلي هم گران نيستند به راحتي مي‌توان درجه سختي آب در هر منطقه را بررسي نمود.


سختي گير پکيج
با توجه به وجود سختي آب، استفاده از يک دستگاه سختي گير (رسوب گير) براي پکيج ديواري الزامي به نظر مي‌رسد، مخصوصا در مناطقي که آب مصرفي آن سختي بالاتري دارد. منشا بسياري از تعميرات پکيج جرم و سختي آب مي‌باشد، ايراداتي چون جرم گرفتن مبدل و کم شدن فشار آبگرم مصرفي، سوراخ شدن مبدل، پوسيده شدن قطعاتي که با آب در ارتباط است، دِفرمه و تغيير شکل دادن واشرهاي پکيج، پايين آمدن راندمان پکيج، کم‌تر شدن گرماي آبگرم مصرفي و گرماي مسير گرمايش و...
البته بايد به اين نکته مهم اشاره کرد که پکيج دو مبدله کم‌تر از پکيج تک مبدل جرم مي‌گيرد و همين نکته باعث شده که بسياري افراد به خريد پکيج دو مبدل رو بياورند اما باز هم ما براي پکيج دو مبدل وجود يک دستگاه سختي گير را توصيه مي‌کنيم.
 

انواع سختي گير
سختي گير مغناطيسي
دستگاهي است که با توجه به مگنت قوي ثابتي که دارد يون‌هاي فلزي آب مانند يون منيزيم و کلسيم را به خود جذب مي‌نمايد.

سختي گير الکترونيکي
دستگاهي است که با ايجاد و القاء ميدان مغناطيسي باعث از بين رفتن تعادل بين يون‌هاي منفي و مثبت موجود در آب شده و در نتيجه اين ذرات خنثي و معلق مي گردند و ديگر به بدنه قطعات پکيج (مخصوصا قطعات فلزي) و سيستم لوله کشي نمي‌چسبند.

سختي گير شيميايي
دستگاهي است که با توجه به کارتريج يا فيلتر شيميايي که داخل آن است طي فرايندي شيميايي موجب حل شدن مواد معدني مانند يون‌هاي کلسيم و منيزيم در آن مي‌شود. پس از مدتي نيز بايد کارتريج (فيلتر) آن تعويض گردد. (بين 6 الي 18 ماه بسته به ميزان سختي آب و کيفيت سختي گير و تک مبدل يا دو مبدل بودن دستگاه)

لازم به ذکر است کارتريج مورد استفاده در سختي گير شيميايي پکيج از نوع پلي فسفات مي باشد.


سختي گير شيميايي يا سختي گير الکترونيکي يا سختي گير مغناطيسي؟
کدام يک براي پکيج ديواري بهتر است؟! اين پرسشي است که همواره بسياري از دوستان و مشتريان سوال مي‌کنند. درست است که هر سه اين‌ها مقداري از سختي آب را مي‌گيرند اما سختي گير شيميايي در صورتي که کارتريج پلي فسفات آن به موقع تعويض گردد بهترين روش براي گرفتن يون‌ها و سختي مضر آب براي پکيج ديواري است.

بهترين سختي گير شيميايي پکيج چيست؟!
در بازار تنوع بسيار زياد سختي گيرهاي شيميايي و انواع و اقسام برندها باعث شده انتخاب، سخت شود. بسياري از سختي گيرها بدنه‌ي آن پس از مدتي در اثر فشار آب يا برگشت آب گرم در اثر ايرادات پيش آمده در پکيج، مي‌شکنند و يا اتصالات و هوزينگ آن از آببندي خارج مي‌شوند که همين مسئله باعث مي شود در برخي از مواقع، آب گرفتگي در منزل مصرف کننده صورت پذيرد و خسارات جبران ناپذيري ايجاد گردد. يا ممکن است کيفيت سختي گير و کارتريج آن بسيار پايين باشد و عملا سختي آب گرفته نشود و مشکلات حاصل از جرم و سختي آب به پکيج وارد شود.


بازگشت
مطالب مرتبط با این مقاله

•  منظور از چيلر دو اثره چيست؟
•  نصب انواع شيرآلات
•  شير انبساط
•  چرا بايد از دستگاه تصفيه آب خانگي استفاده کنيم؟
•  چگونه رادياتور را هواگيري کنيم؟
•  معرفي داکت اسپليت
•  نصب صحيح داکت اسپليت چگونه است؟
•  اسيدشويي چيلر
•  معيارهاي خريد يک آبگرمکن مناسب
•  آموزش جمع کردن گاز کولر گازي (پمپ دان کردن)
•  چگونه کولر آبي خود را سرويس کنيم؟
•  انواع آبگرمکن ها
•  آشنايي با سيستم بهينه‌سازي انرژي BEMS
•  بررسي انواع مختلف رادياتور
•  مزاياي استفاده از دستگاه‌هاي توليد يون منفي در تصفيه‌ي هواي منزل

دانستنيهاي فني و تاسيساتي : گردآوری گروه تهویه مطبوع مهاجر