مقالات تخصصي تاسيساتموضوع مقاله

شوفاژ چگونه کار مي کند؟ :

متن :

در سيستم حرارت مرکزي که با عنوان شوفاژ مطرح مي‌شود. در محلي به نام موتور خانه دستگاه‌هايي از قبيل ديگ، مشعل، پمپ و ... نصب شده و حرارت  به سيال واسطه که مي‌تواند آب باشد منتقل گرديده سپس  پمپ موجود در موتور خانه آب گرم را توسط لوله کشي به داخل اتاق‌ها هدايت نموده و وارد رادياتورهاي مستقر در اتاق مي‌کند. اين رادياتورها گرما را به اتاق منتقل کرده و در نتيجه دماي آب کاهش مي‌يابد و آب توسط لوله برگشت به طرف موتور خانه رفته و براي جذب مجدد گرما به داخل ديگ هدايت مي‌شود و بار ديگر اين سيکل و چرخه تکرار مي‌شود.

اصولا در سيستم حرارت مرکزي که از آب گرم استفاده مي‌شود دماي خروجي آب از ديگ 180 درجه‌ي فارنهايت و دماي ورودي آب به داخل ديگ که گرماي لازم را به اتاق منتقل کرده است برابر 160 درجه فارنهايت در نظر گرفته مي‌شود؛ به عبارت ديگر اختلاف دماي ابگرم خروجي از ديگ و آب برگشت داده شده از ساختمان برابر 20 درجه فارنهايت است.

نحوه‌ي گرم شدن اتاق توسط رادياتور به صورت جابه‌جايي آزاد يا طبيعي مي‌باشد. هواي بالاي رادياتور معمولا به دليل گرم شدن سبک شده و به طرف بالا حرکت مي‌کند و هواي سرد طرف مقابل اتاق جايگزين آن مي‌شود به همين ترتيب يک چرخش طبيعي در جريان هواي اتاق به وجود آمده و دماي تمامي نقاط اتاق بالا رفته و اتاق گرم مي‌شود.

رادياتور شوفاژ فاقد هرگونه موتور يا وسيله برقي است پس نمي‌توان توسط رادياتور شوفاژ دماي اتاق را کنترل کرد. ميزان رطوبت نسبي اتاق نيز قابل کنترل نمي‌باشد. اصولا وقتي هواي اتاق گرم مي‌شود ميزان درصد رطوبت نسبي کاهش مي‌يابد. به عبارت ديگر رادياتور شوفاژ ميزان رطوبت نسبي اتاق را کاهش مي‌دهد. و بايستي توسط افزودن بخار به هواي اتاق ميزان رطوبت مورد نياز انسان را تامين نمود.

به طور کلي در زمستان فضاهايي که کنترل دما و در صد رطوبت نسبي در آن‌ها اهميت زيادي ندارد مي‌توان از رادياتور شوفاژ استفاده نمود. (هرچند دماي اتاق در سيستم رادياتوري به راحتي و به کمک کنترل کننده‌هاي الکتريکي و مکانيکي قابل کنترل است.)

بهترين محل نصب رادياتور در زير پنجره يا کنار ديوارهاي خارجي است. علت اين است که توسط رادياتور شوفاژ در فصل زمستان دايما گرما به اتاق افزوده مي‌شود ولي دماي اتاق بالا نمي‌رود و اين دما ثابت مي‌ماند چون بخش بيش‌تري از گرماي توليد شده تلف مي‌شود.

تلفات حرارتي از دو طريق انجام مي‌گيرد، يکي تلفات حرارتي ناشي از جداره‌ها از قبيل سقف، کف و ديوار و پنجره و ... ديگري تلفات حرارتي ناشي از نفوذ هواي سرد از درزهاي پنجره مي‌باشد. به عبارت ديگر چه بخواهيم و نخواهيم اين تلفات حرارتي صورت مي‌گيرد. ما فقط مي‌توانيم ميزان آن را کاهش دهيم ولي نمي‌توانيم آن را به طور کامل حذف نماييم. پس بهتر است رادياتور را در زير پنجره نصب کنيم تا مقداري از حرارت رادياتور صرف تلفات پنجره و جدارها شود و بخشي که باقي مي‌ماند اتاق را گرم کرده و دماي ان را در حدي مناسب نگه دارد و بتوانيم در نزديکي پنجره از اتاق استفاده نماييم. اگر رادياتور در خلاف ضلع پنجره نصب شود به دليل سردي محيط اطراف پنجره استفاده از آن محيط خالي از اشکال نمي‌باشد.

پيشنهاد ديگري که در اينجا مطرح است اين مي‌باشد که در حد امکان پنجره‌ها داراي شيشه دوبل يا دو لايه باشند. استفاده از شيشه دوجداره علاوه بر اينکه سبب عايق صدا خواهد بود. همچنين ميزان ضريب انتقال حرارت شيشه را به حد نصف مي‌رساند در نتيجه تلفات حرارتي کاهش مي‌يابد و سبب صرفه جويي در مقدار پره‌هاي رادياتور مي‌شود و در فصل زمستان از خيس شدن شيشه در سطح داخل اتاق جلوگيري مي‌کند. چون سطح شيشه در فصل زمستان يک لايه سرد است در اثر تماس بخار آب در داخل اتاق با آن در روي شيشه آب جاري مي‌شود. ولي وقتي که شيشه دوجداره باشد سطح داخلي آن گرم شده و ميعان در سطح شيشه اتاق نخواهد افتاد. رادياتورهاي شوفاژ از نظر جنس به سه دسته تقسيم مي‌شوند، رادياتور چدني، رادياتور فولادي و رادياتور آلومينيومي خط توليد رادياتورهاي چدني به دليل پايين بودن راندمان حرارتي و بالا بودن وزن آن‌ها برچيده شده و تقريبا منسوخ شده مي‌باشد. گرم را توسط لوله کشي به داخل اتاق‌ها هدايت نموده و وارد رادياتورهاي مستقر در اتاق مي‌کند. اين رادياتورها گرما را به اتاق منتقل کرده و در نتيجه دماي آب کاهش مي‌يابد و آب توسط لوله برگشت به طرف موتورخانه رفته و براي جذب مجدد گرما به داخل ديگ هدايت مي‌شود و بار ديگر اين سيکل و چرخه تکرار مي‌شود.


بازگشت
مطالب مرتبط با این مقاله

•  راهکارهايي براي کاهش مصرف برق کولر گازي و اسپليت
•  همه چيز درباره فن کويل
•  اسيدشويي چيلر
•  مقايسه کولر گازي معمولي با کولر گازي اينورتر
•  BTU چيست؟
•  همايش ساليانه‌ي گرين در تهران
•  دستگاه زنت (zent) چيست؟
•  اينورترها همان اسپليت ها هستند؟
•  طرز کار پمپ گريز از مرکز
•  مضرات سيستم گرمايش از کف
•  معرفي انواع پمپ
•  کمپرسورهاي پيستوني
•  هوا ساز
•  مقايسه مصرف برق کولر گازي با داکت اسپليت
•  دستورالعمل نصب يک ترموستات ديجيتالي

دانستنيهاي فني و تاسيساتي : گردآوری گروه تهویه مطبوع مهاجر