مقالات تخصصي تاسيساتموضوع مقاله

راهنماي خريد پکيج ديواري :

متن :

پكيج ديواري دستگاهي است كه جايگزين موتور خانه‌ي مركزي شوفاژ گرديده و آب گرم مورد نياز جهت تامين گرمايش محيط، به وسيله‌ي رادياتورها و آب گرم بهداشتي جهت مصارف روزمره از قبيل شستشو، استحمام و غيره را فراهم مي‌نمايد.
گرمايش مطبوع محل سکونت و آب گرم بهداشتي، همواره از نيازهاي اوليه‌ي بشر بوده و مي‌باشد.
شايد هنوز هم استفاده از کرسي‌هاي ذغالي و بخاري‌هاي نفتي را در بعضي از نقاط کشور شاهد باشيم، ولي حقيقت اين است که با توجه به فراواني گاز طبيعي و برقراري امکان دسترسي به اين موهبت الهي، تکنولوژي را بر آن داشته است که راهکارهاي جديدي را براي بشر مهيا سازد.

در حال حاضر، پکيج ديواري متداول‌ترين وسيله‌ي ايجاد گرمايش شوفاژ در سراسر دنيا است.
عدم اشغال فضاي مفيد، ايمني بسيار بالا، استقلال کامل هر واحد مسکوني و رضايت کامل و کافي از عمل‌کرد پکيج ديواري، تقريبا جايي براي ترديد در استفاده از اين سيستم در منازل و واحدهاي تجاري باقي نمي‌گذارد.

راندمان بالا و مصرف بهينه‌ي سوخت گاز، از ديگر عواملي هستند که دستگاه‌هاي اجرايي را نيز تشويق به توسعه‌ي استفاده از پکيج ديواري مي‌نمايد.
پکيج ديواري، که فقط نوع فن‌دار آن از نظر استانداردهاي معتبر دنيا تاييد مي‌گردد، علاوه بر تامين گرمايش داخل خانه يا محل تجاري، از طريق رادياتور يا فن کوئل يا گرمايش از کف، آب گرم بهداشتي را نيز بصورت فوري در اختيار مصرف کننده قرار مي‌دهد. همچنين ترکيب اين دستگاه با کولر گازي يا اسپليت از طريق يک کويل آب گرم، مي‌تواند علاوه بر صرفه جويي در مصرف انرژي، گرمايش مطبوع‌تر و ارزان‌تري را براي مصرف کننده مهيا سازد.

استفاده از دودکش مخصوص، کواکسيال (دو جداره) در هنگام نصب پکيج ديواري، اين امکان را فراهم مي‌نمايد که علاوه بر خروج دود ناشي از کارکرد دستگاه به محيط خارج، هواي مصرفي مورد نياز دستگاه نيز از محيط خارج تامين مي‌گردد و در نتيجه ايمني کاملي براي مصرف کننده فراهم مي‌گردد.


نحوه‌ي عمل‌کرد زمستاني
پکيج ديواري در فصل زمستان آب گرم مدار گرم کننده را تامين مي‌کند.
وقتي شير آب گرم مصرفي باز شود با عبور جريان آب از سنسور فشار ميکروسوِئيچ اين سنسور فعال شده با ارسال فرمان به شير سه طرفه‌ي برقي از طريق برد کنترل الکترونيک مدار رادياتورها موقتا قطع شده آب مدار گرم کننده به مبدل حرارتي ثانويه پوسته لوله هدايت مي‌شود. به اين ترتيب آب گرم مصرفي به صورت فوري تامين مي‌گردد. بلافاصله پس از بسته شدن شير آب گرم مصرفي شير سه طرفه‌ي برقي به طور خودکار آب گرم مدار گرم کننده را به مدار رادياتورهدايت مي‌کند.


نحوه‌ي عمل‌کرد تابستاني
در اين حالت پکيج ديواري تنها در زمان نياز به تامين آب گرم مصرفي به صورت خودکار روشن مي‌شود. هنگامي که مصرف کننده يکي از شيرهاي آب گرم را باز ميکند فرمان روشن شدن مشعل از طريق ميکروسوئيچ سنسور فشار و برد کنترل الکترونيک صادر شده آب گرم مصرفي با بهره گيري از مبدل حرارتي ثانويه پوسته و لوله به صورت فوري تامين مي‌شود با بسته شدن اب گرم مصرفي بلافاصله دستگاه خاموش خواهد شد.


مزاياي پکيج ديواري
1. استقلال هر واحد مسكوني در تامين آب گرم مصرفي و گرمايش محيط
2. عدم نياز به احداث موتور خانه‌ي مرکزي
3. امکان کنترل سيستم در داخل ساختمان
4. عدم هزينه‌ي شارژ ماهيانه و تعمير و نگهداري
5. سهولت در نصب، راه اندازي، سرويس و نگهداري
6. راندمان بالاتر نسبت به موتور خانه‌ي مرکزي
7. امنيت بالاتر بخاطر و جود سنسورهاي آب گرم مصرفي و شوفاژ و سنسور دود و ...
8. عدم اشغال فضاي مفيد در ساختمان‌ها
9. ابعاد کوچک، تقريبا به اندازه‌ي دستگاه آبگرمكن ديواري معمولي
10. تنظيم دما به ميزان دلخواه
11. تامين آب گرم دايم و فراوان در كم‌ترين زمان و جلوگيري از اتلاف انرژي
12. هر زمان كه شما به آب گرم نياز داشته باشيد دستگاه روشن مي‌شود و در مواقع ديگر خاموش است
13. ايمني كامل: دستگاه به صورتي طراحي گرديده كه هيچ خطري را متوجه مصرف كننده‌ي آن نمي‌سازد
14. عمل‌كرد مطمئن: تامين گرمايش واحدهاي مسكوني تا متراژ حداكثر 350 متر مربع به صورت كامل
15. كاركرد آرام و بدون صدا
16. راندمان حرارتي بالا همزمان با صرفه جويي در مصرف سوخت
17. كوتاه شدن مسير لوله‌هاي انتقال آب گرم رادياتور و آب گرم مصرفي به محل مورد نظر و در نتيجه جلوگيري از اتلاف انرژي و زمان


معايب پکيج ديواري
اشغال فضايي معادل يک کابينت از حجم آشپز خانه


انواع پکيج شوفاژ
زميني
ديواي
دودکش‌دار
فن دار

نکته‌ي بسيار مهم در انتخاب پکيج ديواري شرايط دودکش ساختمان مي باشد که براي برطرف شدن مشکل دودکش، در ساختمان‌هايي که دودکش مناسب جهت راه اندازي دستگاه‌ها را ندارند، دستگاه‌ها در 2 نوع دودکش‌دار و فن‌دار طراحي شده‌اند.


پارامترهاي مهم براي انتخاب پکيج ديواري
دودکش ساختمان
متراژ ساختمان
مقدار مورد نياز آب گرم مصرفي
تامين اکسيژن مورد نياز دستگاه


علاوه بر اينکه به ازاي هر کيلووات توان دستگاه يک متر مکعب فضا نياز است، فضاي اتاق محل نصب دستگاه نيز بايد به محيط هواي آزاد بيرون از اتاق محل نصب دستگاه بوسيله يک دريچه‌ي دائما باز ارتباط داشته باشد تا اکسيژن مورد نياز دستگاه از محيط بيرون از اتاق محل نصب دستگاه تامين گردد و هم در صورت نشتي احتمالي، گاز در محيط اتاق جمع نشود.


گروه‌هاي آب و هوايي ايران
جهت در نظر گرفتن ميزان گرماي لازم جهت گرم کردن، يک متر مربع از ساختمان بايد بعضي از شرايط در نظر گرفته شود و مهم‌ترين موضوع محاسبه‌ي دقيق محل نصب و شرايط آب و هوايي شهري است در آن زندگي مي‌کنيم.

معتدل و مرطوب (شهرهاي شمالي)
گرم و خشک (مشهد، تهران و شهرهاي کوهستاني)
گرم و مرطوب (شهرهاي جنوبي)


تقسيم‌بندي ساختمان‌ها از لحاظ معماري و ساخت
گروه اول:
ساختمان‌هايي که در آن‌ها از پنجره‌هاي دوجداره استفاده شده است و ديوارهاي خارجي نيز عايق شده است و در آن‌ها پرت حرارت بسيار پايين است.

گروه دوم:
ساختمان‌هايي که از لحاظ ساخت معمولي مي‌باشند و در آن‌ها از پنجره‌ي معمولي فلزي استفاده شده و پرت حرارت در آن‌ها معمولي مي‌باشد. (مانند آپارتمان‌هاي معمولي)

گروه سوم:
ساختمان‌هايي که از لحاظ معماري و ساخت قديمي مي‌باشند و پرت حرارت در آن‌ها بسيار بالا است و در آن‌ها از در و پنجره‌هاي مناسبي استفاده نشده است.


تقسيم‌بندي ساختمان‌ها از لحاظ جهت جغرافيايي ساختمان
يکي ديگر از شرايط ساختمان‌ها جهت آن‌ها است که از لحاظ تابش آفتاب بسيار حائز اهميت مي‌باشد.
به طور مثال واحدي که در انتهاي يک ساختمان شمالي قرار دارد نسبت به واحدي که در سمت حياط يک ساختمان جنوبي قرار دارد نور کم‌تري به آن تاييده مي‌شود و سردتر است و يا واحدي که در طبقه‌ي آخر يا طبقه‌ي همکفي که زير آن پارکينگ قرار دارد به ديل داشتن ارتباط بيش‌تر با فضاي آزاد سردتر از واحدي است که بالا و پايين آن مسکوني است. (مانند طبقات دوم و سوم در يک ساختمان چهار طبقه)


محاسبه سر انگشتي براي انتخاب يک پکيج ديواري مناسب
معتدل و مرطوب (شهر هاي شمالي):
ساختمان‌هاي دسته‌ي اول: براي هر متر مربع 80 تا 100 وات
ساختمان‌هاي دسته‌ي دوم: براي هر متر مربع 100 تا 120 وات
ساختمان‌هاي دسته‌ي سوم: براي هر متر مربع 120 تا 140 وات


گرم و خشک (شهرهاي کوهستاني مانند مشهد، تهران):
ساختمان‌هاي دسته‌ي اول: براي هر متر مربع 100 تا 120 وات
ساختمان‌هاي دسته ي دوم: براي هر متر مربع 120 تا 140 وات
ساختمان‌هاي دسته‌ي سوم: براي هر متر مربع 140 تا 160 وات


گرم و مرطوب (شهر هاي جنوبي)
ساختمان‌هاي دسته‌ي اول: براي هر متر مربع 60 تا 80 وات
ساختمان‌هاي دسته‌ي دوم: براي هر متر مربع 80 تا 100 وات
ساختمان‌هاي دسته‌ي سوم: براي هر متر مربع 100 تا 120 واتمواردي که بايد قبل از خريد و يا در حين نصب پکيج ديواري به آن‌ها توجه شود
فشار آب شهر در محل نصب پکيج ديواري مي‌بايد حد اقل 1 و حد اکثر 3.5 اتمسفر باشد.
در صورتيکه بخشي از مسير دودکش پکيج ديواري، بصورت افقي (بيش از 30 سانتي‌متر) باشد، استفاده از پکيج هاي فن دار الزامي است.
در صورتيکه محل نصب پکيج ديواري گازسوز در بالکن يا فضاي باز مي‌باشد، بايد از وزش مستقيم باد يا جريان تند هوا محفوظ شده باشد.
با توجه به هد پمپ سير کولاتور در دستگاه‌هاي پکيج گرمايشي، حد اکثر طول لوله کشي افقي آب براي رادياتور‌هاي شوفاژ حدود 35 متر مي‌باشد.

ظرفيت حرارتي پکيج هاي ديواري و زميني با قدرتي از 20000 تا 50000 وات بر ساعت ساخته مي‌شوند و آن‌ها را مناسب براي واحدهاي مسکوني از 60 تا 350 متر مربع با ظرفيت‌هاي 20 تا 35 هزار وات بر ساعت در نظر مي‌گيرند.

در محل‌هايي که ارتفاع از سطح دريا بيش‌تر باشد به ازاي هر 600 متر ارتفاع اضافي 30 درصد از ظرفيت حرارتي ناشي از احتراق کاسته مي‌شود و در نتيجه کليه‌ي دستگاهاي احتراقي داراي ظرفيت خروجي کم‌تري خواهند بود.

براي جلوگيري از رسوب گرفتن مبدل (به خصوص براي شهرهايي که درجه‌ي سختي آب آن بالا است) استفاده از يک رسوب زداي مغناطيسي مناسب در مسير ورودي آب سرد به دستگاه را بايد در زمان نصب پکيج ديواري نصب نمود.


شرايط مورد نياز جهت استفاده از پکيج ديواري دودکش دار
قطر لوله‌ي دودکش ساختمان براي استفاده از پکيج ديواري بايد 15 سانتي‌متر باشد.
هر وسيله‌ي گاز سوز بايد داراي شير گاز مستقل و يک دودکش مستقل باشد تا مکش دود به درستي انجام شود.
هرگز نمي‌توان پکيج ديواري را به دودکش‌هاي مشترک و شير گاز مشترک وصل نمود.
چنانچه قسمتي از لوله‌ي دودکش در فضاي آزاد قرار بگيرد، بايد آن قسمت را با عايق پشم شيشه عايق نمود، زيرا اگر بدنه‌ي دودکش در اثر تماس با هواي محيط سرد شود، دودي که از آن عبور کرده سرد شده و به سختي تخليه مي‌شود و موجب مي‌گردد کشش دودکش کم شود و باعث مي‌شود تا دود از دودکش تخليه نشود و سنسور دود عمل کند و پکيج ديواري خاموش شود. البته اين خاموش شدن به خاطر ايمني مصرف کننده مي‌باشد.

در تمام پکيج‌هاي ديواري فاصله از کلاهک تعديل دستگاه تا کلاهک تعديل پشت بام (ارتفاع عمودي دودکش ساختمان) بايد حداقل حدود 4 متر باشد.
طول لوله‌ي افقي دودکش نبايد از 20 سانتي‌متر بيش‌تر باشد و لوله‌ي افقي دودکش بايد با شيب مناسب و مثبت به سمت بالا داشته باشد.
در صورتي که از پکيج ديواري دودکش دار استفاده شود، بايد انتهاي لوله دودکش در پشت بام بايد «H» شکل باشد.
هر گاه هر کدام از شرايط مورد نياز پکيج ديواري دودکش دار فراهم نباشد، نمي‌توان از دستگاه دودکش‌دار استفاده نمود و بايد از دستگاه فن‌دار استفاده شود.
دودکش ساختمان بايد مستقل و فقط مخصوص همان دستگاه باشد.


شرايط مورد نياز جهت استفاده از از پکيج ديواري فن‌دار
پکيج ديواري فن دار طوري طراحي شده است که نيازي به دودکش ساختمان ندارد و هواي مورد نياز سوختن در دستگاه از محيط آزاد (بيرون از محل نصب دستگاه) به داخل دستگاه مکيده مي‌شود. به همين دليل پکيج ديواري فن دار مجهز به يک دودکش مخصوص دوجداره مي باشد که جداره‌ي داخلي آن قطرش 6 سانتي‌متر مي‌باشد و دود دستگاه از طريق اين لوله به محيط بيرون تخليه مي‌گردد و جداره‌ي خارجي آن 10 سانتي‌متر مي‌باشد.

لوله 6 سانتي‌متر تخليه‌ي دود در آن قرار دارد و هواي تازه مورد نياز جهت سوختن در دستگاه از طريق اين لوله وارد محفظه‌ي احتراق دستگاه مي‌شود.

هرگز نبايد جداره‌ي بيروني دودکش پکيج ديواري فن‌دار را جدا نمود و از هواي محيط اطراف محل نصب دستگاه استفاده نمود.
لوله دودکش پکيج ديواري فن‌دار بايد حتما به محيط آزاد بيرون از محل نصب دستگاه ارتباط داشته باشد تا دود ايجاد شده در دستگاه به محيط بيرون از منزل تخليه گردد و هم هواي مورد نياز پکيج ديواري از محيط بيرون از منزل مسکوني تامين گردد.

اگر در مواردي فاصله‌ي بين پکيج ديواري و پنجره يا ديوار خارجي بيش‌تر از اندازه‌ي طول لوله‌ي دودکش دوجداره موجود داخل کارتن باشد، يا نياز به زانو باشد، بايد حتما از لوله رابط و زانوي مخصوص دوجداره پکيج ديواري فن دار استفاده نمود.

نهايت طول لوله‌ي دودکش پکيج ديواري فن دار 4 متر افقي مي‌باشد که به ازاي استفاده از هر زانو، 1 متر از 4 متر طول لوله دودکش کم مي‌شود. به خاطر اين‌که قدرت مکش و دهش فن براي 4 متر طراحي شده است، در مواردي که طول دودکش کم باشد بدليل قدرت زياد فن هواي ورودي به محفظه احتراق پکيج ديواري بيش از حد لازم مي‌شود و باعث مي‌شود که دستگاه به راحتي و سريع روشن نشود و براي رفع اين مشکل 2 حلقه‌ي فلزي داخل کارتن دستگاه موجود مي‌باشد که سايز يکي 75 ميلي‌متر و ديگري 80 ميلي‌متر مي‌باشد که براي کم کردن دبي هواي ورودي به محفظه احتراق مي‌توان از آن‌ها استفاده نمود.
اگر طول لوله‌ي دودکش کم‌تر از 1 متر باشد، بايد از حلقه‌ي سايز 80 ميلي‌متر استفاده شود و اگر بين 1 تا 1/5 متر باشد، بايد از حلقه‌ي سايز 75 ميلي‌متر استفاده نمود و زماني که طول دودکش بيش از 1/5 متر باشد، نيازي به استفاده از حلقه‌هاي کم‌کننده‌ي دبي نيست.

در محل‌هايي که دودکش مناسب وجود نداشته و يا دودکش موجود در ساختمان از کشش مناسبي برخوردار نباشد، بايد حتما از پکيج ديواري فن دار استفاده شود.

دودکش مخصوص دو جداره پکيج ديواري فن دار وظيفه‌ي تخليه دود دستگاه به محيط بيرون و تامين هواي تازه مورد نياز سوختن در دستگاه را از ميحط بيرون بر عهده دارد و بايد وارد محيط آزاد شود و هرگز نبايد به داخل دودکش ساختمان متصل شود.

هرگز نبايد دودکش مخصوص پکيج ديواري فن دار دستکاري و خارج از استاندارد شرکت نصب گردد.

به اين نکته مهم توجه داشته باشيد، در زماني از پکيج ديواري فن دار استفاده مي‌گردد که يا متراژ محل نصب دستگاه کم‌تر از 120 متر مي‌باشد و يا لوله‌ي دودکش استاندارد 15 سانتي‌متر وجود ندارد و يا اينکه اگر لوله‌ي دودکش از سايز 15 سانتي‌متر برخوردار مي‌باشد، ارتفاع آن از 4 متر کم‌تر است. در همه‌ي اين موارد بايستي حتما از پکيج ديواري فن دار استفاده نمود. تا بحال اين سوال پرسيده شده که لوله‌ي دودکش از استاندارد لازم برخوردار است و مکش در لوله بخوبي انجام مي‌گيرد ولي چرا باز بايد دستگاه فن‌دار استفاده نمود؟ جواب آن دسته از دوستان اين است که متراژ کم‌تر از 120 متر مربع مي‌باشد و در صورتي که دستگاه پکيج ديواري دودکش‌دار نصب شود اکسيژن مورد نياز براي احتراق از داخل محيط تامين مي‌گردد و اين موضوع بسيار خطرناک بوده و در صورتي که مشتري حتما بخواهد از دستگاه پکيج ديواري دودکش دار استفاده نمايد حتما بايد به مرکز نصب و خدمات برند مربوطه تعهد نمايد که يک دريچه‌ي ورودي هوا به داخل محيط و نزديک به پکيج ديواري هميشه باز بوده و هميشه هواي تازه و سالم وارد محيط مي‌شود.


شرايط و مقدار مورد نياز آب گرم مصرفي در ساختمان
دستگاه پکيج ديواري وظيفه‌ي گرم نمودن رادياتورهاي ساختمان و تامين آب گرم مصرفي در ساختمان را بر عهده دارد.
پکيج ديواري به دليل نداشتن منبع ذخيره آب گرم، امکان گرم نمودن رادياتورها و گرم نمودن آب گرم مصرفي را بطور همزمان ندارند و در طراحي سيستم اولويت گرمايش با گرم نمودن آب گرم مصرفي مي‌باشد.

بعد از باز شدن شير آب گرم مصرفي تمام قدرت دستگاه صرف گرم نمودن آب گرم مصرفي مي‌شود و اگر شير آب گرم مصرفي به طور طولاني باز بماند، رادياتورها سرد مي‌شوند.
لازم است در مصرف آب گرم به اين نکته توجه نمود که نبايد به طور طولاني شير آب گرم در زمستان باز بماند تا رادياتورها سرد بشوند.


کدام پکيج براي منزل شما ايده‌آل است
تا زير بناي 240 متر مربع:
ميزان آب دهي يک پکيج ديواري 24 کيلو وات (24000 وات)، 7 ليتر در دقيقه آب 50 درجه‌ي سانتي‌گراد مي‌باشد که براي منزل مسکوني معمولي با يک حمام و يا يک سرويس بهداشتي و آشپزخانه مناسب است.

تا زير بناي 280 متر مربع:
ميزان آب دهي يک پکيج ديواري 28 کيلو وات (28000 وات)، 8 ليتر در دقيقه آب 50 درجه‌ي سانتي‌گراد مي‌باشد که براي منزل مسکوني با يک حمام و يک سرويس بهداشتي و آشپزخانه مناسب است، ولي براي منزل مسکوني که داراي دو حمام و يک سرويس بهداشتي و آشپزخانه مي‌باشد مناسب نيست.

تا زير بناي 300 متر مربع:
ميزان آب دهي پکيج ديواري 35 کيلووات (35000 وات)، 10 ليتر در دقيقه آب 50 درجه‌ي سانتي‌گراد مي‌باشد که براي واحدي که داراي 2 حمام و سرويس بهداشتي و آشپزخانه مي‌باشد مناسب است.


شرايط محل نصب پکيج ديواري
بالاي اجاق گاز و ساير وسايل گرمازا نباشد.
حداقل فاصله‌ي دستگاه از ديوار مقابل 1 متر باشد.
حداقل فاصله از ديوار يا کابينت مجاور از طرفين 15ساتي‌متر باشد.
حدالقل فاصله از کف تا زير پکيج 120 سانتي‌متر باشد.
حداقل فاصله‌ي عمودي از کلاهک تعديل پکيج تا دريچه‌ي دودکش بايد 30 سانتي‌متر باشد.
هرگز نبايد کلاهک تعديل پکيج ديواري را به دريچه‌ي دودکش داخل ديوار نصب نمود و حداقل 30 سانتي‌متر پايين‌تر از دريچه‌ي دودکش نصب گردد و هر چه دستگاه نسبت به دريچه‌ي دودکش پايين‌تر نصب گردد بهتر است. زياد شدن فاصله‌ي پکيج به دريچه باعث زياد شدن مکش دستگاه مي‌شود.

در صورتيکه قصد خريد پکيج ديواري دودکش دار داريد و مي‌خواهيد پکيج را در داخل کابينت نصب کنيد، حتما توجه کنيد که دستگاه براي احتراق نياز به اکسيژن دارد و حتما بايد درب کابينت کرکره‌اي باشد تا پکيج، اکسيژن مورد نياز خود را از محيط دريافت کند.


بازگشت
مطالب مرتبط با این مقاله

•  انواع داکت اسپليت و مزاياي آن
•  اطلاعات کاربردي پيرامون عايق‌ها
•  راهنماي خريد کولر گازي
•  کمپرسورهاي پيستوني
•  مشعل چيست؟
•  مشخصات مبرد R134a
•  کاربردهاي تبريد
•  فن کويل چيست
•  ليست مراکز فروش شرکت فني مهندسي مهاجر
•  مقايسه مصرف برق کولر گازي با داکت اسپليت
•  بررسي کامل مزايا و معايب ميني چيلر
•  طراحي سيستم تهويه ساختمان مختلف
•  کدام کولر گازي مناسب است؟
•  راه‌کارهايي براي صرفه‌جويي در مصرف انرژي کولرهاي گازي و اسپليت‌ها
•  سيستم هاي هيدرونيک چيست؟

دانستنيهاي فني و تاسيساتي : گردآوری گروه تهویه مطبوع مهاجر