مقالات تخصصي تاسيساتموضوع مقاله

راهنماي نصب پکيج ديواري :

متن :

شرايط مورد نياز محل نصب پکيج:

حجم فضاي محل نصب دستگاه:
محل نصب دستگاه بايد کليه شرايط مورد نياز دودکش را دارا باشد.
به ازاء هر کيلو وات توان دستگاه به 1 متر مکعب فضا نياز است.

به طور مثال دستگاهي که 24 کيلو وات توان دارد به 24 متر مکعب فضا نياز دارد.
در صورتي که حجم محل نصب دستگاه کم‌تر از حد مورد نياز دستگاه باشد، بايد فضاي محل نصب دستگاه را به اتاق مجاور و يا فضاي آزاد ارتباط داد که مي‌توان به وسيله‌ي بريدن بالا و پايين درب اتاق به اندازه 5 سانتي‌متر و يا قرار دادن هواکش‌هاي مشبک در بالا و پايين درب فضاي محل نصب دستگاه را به اتاق مجاور به صورت دائما باز ارتباط داد.

نکته‌ي مهم:
در صورتي که فضاي محل نصب دستگاه کم‌تر از حد مورد نياز دستگاه باشد و نياز بود که فضاي محل نصب دستگاه به اتاق مجاور و يا هواي آزاد ارتباط داده شود حتما بايد نوع ارتباط دائما باز باشد.
به طور مثال نمي‌توان از پنجره‌هاي قابل باز و بسته شدن و يا فن استفاده نمود، زيرا ممکن است که پنجره بدليلي بسته شود و يا فن خراب شود و اکسيژن اتاق توسط دستگاه مصرف شود و باعث خفگي افرادي که در آن اتاق هستند بشود.


اکسيژن مور د نياز دستگاه:
علاوه بر اينکه به ازاء هر کيلو وات توان پکيج به 1 متر مکعب فضا نياز است، فضاي اتاق محل نصب دستگاه نيز بايد به محيط هواي آزاد بيرون از اتاق محل نصب دستگاه يک دريچه يا پنجره دائما باز ارتباط داشته باشد تا اکسيژن مورد نياز دستگاه از محيط بيرون از اتاق محل نصب دستگاه تامين گردد و هم در صورت نشتي احتمالي، گاز در محيط اتاق جمع نشود.


محل‌هايي که نمي‌توان دستگاه را در آن‌جا نصب نمود:
هرگز نبايد پکيج دودکش دار را در مکان‌هايي زير 8 متر مکعب يا فضاهاي بسيار کوچک نصب نمود.
هرگز نبايد پکيج را در دستشويي، توالت، حمام، رختکن، زيرزمين و امثال آن نصب نمود.
هرگز نبايد پکيج را در مکان‌هايي که احتمال خطر آتش سوزي دارند مانند: انبار کاغذ، تينر، رنگ و امثال آن نصب نمود.
هرگز نبايد پکيج را در محل‌هايي که در آن گازهاي اسيدي موجود مي‌باشد (مانند بالاي ماشين لباس‌شويي و ...) که باعث خوردگي اجزاء داخلي دستگاه شود نصب نمود.


محتويات داخل کارتن:
دستگاه پکيج
نايلون دفترچه راهنما - شابلون نصب - دسته شير پر کن
پلاک سرويس
قلاب آويز
پيچ‌ها و رولپلاک
حلقه‌هاي دودکش (دستگاه فن‌دار)

کارتن دستگاه پلمپ بوده و کسي غير از نماينده مجاز خدمات حق بازکردن کارتن را ندارد و نماينده خدمات نيز زماني مجاز به بازکردن کارتن مي‌باشد که پيش از بازکردن دستگاه کليه مراحل توضيح داده شده در بخشنامه وظايف نمايندگان (اطمينان از نصب بودن رادياتورها و ...) را چک کرده باشد.


تهيه اتصالات نصب:
کليه‌ي اتصالات (شيلنگ‌ها، شير فلکه‌ها، واشرها و ...)، محافظ برق، سختي گير و صافي‌ها که جهت نصب دستگاه توسط نصاب بکار مي‌رود بايد از نوع استاندارد و داراي کيفيت بالا باشد.
خريد کليه اتصالات نصب اعم از شير فلکه، شيلنگ رابط، نوار تفلون، محافظ برق، سختي گير و صافي به عهده‌ي مشتري مي‌باشد.
بايد از صافي آب و گاز مناسب استفاده گردد.

توجه:
حتما از يک محافظ برق مناسب براي پکيج استفاده گردد.
هيچگونه لوله کشي بر عهده‌ي نماينده خدمات نمي‌باشد و فقط نصب دستگاه به ديوار رايگان مي‌باشد.
نماينده خدمات موظف است تا بعد از نصب دستگاه کليه اتصالات آب، گاز، برق و دودکش را از لحاظ نشتي تست نمايد و مهره‌هاي گازي داخل و بيرون دستگاه را آچار کشي نمايد.


نکاتي که بايد قبل از بازکردن کارتن دستگاه آن‌ها را چک نمود:
نصاب موظف است قبل از اينکه کارتن دستگاه را باز کند نکات ذکر شده در مراحل قبلي را چک نمايد و مطمئن گردد که دستگاه فروخته شده به مشتري براي نصب در منزل مشتري مناسب مي‌باشد و بعد از نصب و در مواقع استفاده هيچ مشکلي براي مشتري اعم از دودکش و فشار آب و توانايي گرم نمودن ساختمان و آب گرم مصرفي پيش نخواهد آمد و در صورتي که دستگاه فروخته شده به مشتري جهت نصب در منزل مشتري مناسب نباشد بايد دستگاه به فروشگاه عودت داده شود و دستگاه مناسب منزل مشتري تهيه گردد. به طور مثال ساختمان نياز به پکيج فن‌دار دارد، ولي دستگاه دودکش‌دار فروخته شده است و يا فشار آب ساختمان کم است و آبگرمکن 18 ليتري فروخته شده است.

قبل از نصب دستگاه بايد کليه‌ي تاسيسات ساختمان شامل آب، برق، گاز، دودکش، رادياتورها و شيرهاي آبگرم مصرفي وصل باشند و در صورتيکه يکي از آن‌ها آماده نباشد نصاب نبايد دستگاه را نصب نمايد.

نصاب موظف است قبل از نصب دستگاه لوله‌هاي رفت و برگشت رادياتورها و لوله‌هاي آب گرم مصرفي را شستشو دهد تا کاملا تميز شوند و از بازبودن مسير رفت و برگشت رادياتورها مطمئن شود.

نصاب موظف است با ايجاد مقداري دود از باز بودن مسير دودکش و کشش مناسب دود مطمئن گردد و سپس اقدام به نصب پکيج بنمايد.

جهت محافظت از دستگاه در برابر شوک‌هاي الکتريکي مشتري موظف است حتماً محافظ برقي مناسب تهيه نمايد و در صورت موجود نبودن محافظ نصاب نبايد دستگاه را نصب و راه اندازي نمايد و نصاب موظف است جهت حفاظت از دستگاه در برابر کثيفي داخل لوله‌هاي گاز و آب از صافي‌هاي استاندارد در بازار استفاده نمايد.


نصب دستگاه:
نصاب موظف است تا قبل از نصب دستگاه پيچ پلاستيکي مشکي رنگ روي شير هوا گيري را باز کند تا مسير خروج هوا باز شود. لازم به توضيح است که در صورت باز نشدن پيچ هواگيري هواي سيستم تخليه نمي‌شود و وجود هوا در سيستم باعث صدمه ديدن پمپ و مبدل مي‌شود.

شابلون نصب را از داخل نايلون دفترچه راهنماي دستگاه بيرون آورده و بايد در جاي مناسب روي ديوار حدوداً 40 سانتي‌متر زير سوراخ دودکش ديوار نصب گردد و سپس با مداد محل‌هايي که بايد سوراخ شود را روي ديوار علامت زده و سپس بايد شابلون را از روي ديوار جدا نموده و با مته مناسب، ديوار را سوراخ نموده و پيچ‌ها و رولپلاک و قلاب آويز روي ديوار و پلاک سرويس را نصب نمود و دستگاه را روي ديوار و در جاي خود نصب نمود و شيلنگ‌ها و شير فلکه‌هاي مورد نياز را نصب نموده تا دستگاه آماده آبگيري شود. بعد از نصب دستگاه روي ديوار بايد ارتباط دودکش را وصل نمود.

اگر دستگاه داخل کابينت باشد بايد از کف و سقف کابينت بريده شود تا هوا به اندازه کافي به دستگاه برسد و از اطراف 5 ال 10 سانتي‌متر با ديواره کابينت کناري فاصله داشته باشد تا براي تعميرات بعدي امکان دسترسي به دستگاه وجود داشته باشد و دستگاه در محل‌هايي که امکان دسترسي مناسب جهت تعميرات را نداشته باشد نبايد نصب گردد. بديهي است بريده شدن کف و سقف کابينت و... بايد با رضايت خريدار (امضاء) همراه باشد.

در دستگاه فن دار در صورت نياز از حلقه‌هاي کم کننده حجم مناسب بايد استفاده شود و محل اتصال دودکش به دستگاه توسط واشر چسبي آببندي زرد رنگي که داخل نايلون دفترچه دستگاه است بايد آببندي شود.


تست و راه اندازي دستگاه:
بعد از نصب دستگاه بايد توسط شير پرکن سيستم داخلي دستگاه و لوله‌هاي رابط و رادياتورها را آبگيري نمود تا فشار سيستم شوفاژ به 1/5 Bar برسد. سپس نصاب موظف است رادياتورها و حوله خشک کن را هواگيري نماييد.

نصاب موظف است تا از باز بودن پيچ شير هواگيري اطمينان حاصل نمايد.

نصاب موظف است پيچ هواگيري روي پمپ را باز کرده و از گريپاچ نبودن پمپ اطمينان حاصل نمايد و هواي داخل پمپ را نيز تخليه نمايد و سپس پيچ را سفت نمايد و از چکه نکردن آن اطمينان حاصل نمايد و بعد از هواگيري دوباره فشار آب سيستم را چک نمايد تا روي 1/5 Bar باشد.

نصاب موظف است بعد از آبگيري سيستم از آببندي بودن اتصالات آبي اطمينان حاصل نمايد و سپس شير گاز زير دستگاه را باز نموده و بوسيله کف صابون از آببندي بودن اتصالات گاز نيز اطمينان حاصل کند و حتماً کليه مهره‌هاي گازي داخل و خارج دستگاه را آچار کشي نمايد.

بعد از انجام مراحل بالا مي‌توان دستگاه را به برق متصل نمود و دستگاه را راه اندازي نمود و نصاب موظف است تا بعد از راه اندازي دستگاه و در حين کارکرد دستگاه، دوباره اتصالات گازي و برقي را چک نمايد تا از نداشتن نشتي در آن‌ها مطمئن گردد و طزيقه‌ي استفاده و نگهداري از دستگاه را به مشتري آموزش دهد.


وظايف تکنيسين‌هاي نصب پکيج گرمايشي:
رعايت نکات ذيل و کنترل آن‌ها قبل از نصب دستگاه به عهده نماينده مجاز خدمات بوده و مسئوليت و جبران هرگونه خسارت وارده مادي و معنوي به مصرف کننده و دستگاه که در اثر عدم رعايت آن‌ها وارد گردد، به عهده تکنيسين نصب خواهد بود.

قبل از نصب دستگاه بايد کليه تاسيسات ساختمان آماده باشد و کنترل آن‌ها به عهده نماينده مجاز خدمات مي‌باشد.


تاسيسات ساختمان شامل:
1- لوله کشي آب سرد و گرم مصرفي و شيرهاي آب سرد و گرم مصرفي
2- لوله کشي رفت و برگشت رادياتورها
3- لوله کشي گاز
4- داشتن دودکش مستقل با سايز 15 و دارا بودن حداقل ارتفاع 4 متر براي دستگاه‌هاي دودکش دار و براي دستگاه‌هاي فن دار دسترسي نزديک از طريق پنجره يا ديوار خارجي به هواي آزاد.
5- نصب صحيح تمام رادياتورهاي ساختمان
6- اطمينان از تامين شدن هواي لازم براي سوختن در دستگاه (تامين اکسيژن کافي در محل نصب دستگاه) به صورت گردش طبيعي هوا و بدون استفاده از فن و يا وسيله‌اي ديگر.
7- صحت سيستم برق رساني به دستگاه و وجود سيستم ارت و استفاده نمودن از يک محافظ برق مناسب براي دستگاه
8- وصل بودن آب شهر ساختمان و نبودن مشکل در سيستم آب رساني ساختمان و مناسب بودن فشار آب ساختمان
9- استفاده از رسوب گير و صافي مناسب


دودکش ساختمان بايد داراي شرايط ذيل باشد:

1- دودکش ساختمان بايد مستقل و فقط مخصوص همان دستگاه باشد.

2- قطر لوله دودکش داخل ديوار بايد 15 سانتي‌متر باشد.

3- دودکش ساختمان بايد داراي حداقل 4 متر ارتفاع از روي دستگاه تا کلاهک تعديل روي پشت بام باشد. بايد در نظر داشت که حداقل ارتفاع موثر دودکش ساختمان براي هر پکيج 4 متر در نظر گرفته مي‌شود. (مطابق استاندارد)

4- دستگاه بايد نسبت به سوراخ دودکش روي ديوار 40 سانتي‌متر پايين‌تر نصب گردد.

5- طول لوله افقي دودکش دستگاه نبايد بيش‌تر از 20 سانتي‌متر باشد و بايد داراي شيب مثبت به سمت بالا باشد.

6- اتصالات دودکش دستگاه بايد طوري باشد که به هيچ عنوان به داخل ساختمان نشتي نداشته باشد (نبايد داراي منفذ يا سوراخ باشد) و الزاماً بايد به داخل دودکش ساختمان با کشش مناسب متصل گردد.

7- سنسور دود موجود در بعضي از برندها (پکيج ديواري بوش) يک مزيت و تامين کننده ايمني مي‌باشد که در مواقع برگشت دود به محيط عمل مي‌نمايد، بنابراين به هيچ وجه نبايد سنسور دود قطع و يا تغييري در آن ايجاد شود و جبران هر گونه خسارت وارده مادي و معنوي به مصرف کننده و دستگاه بر اثر دستکاري در سنسور دود به عهده تکنيسين نصب و در نهايت نماينده مجاز خدمات مي‌باشد.

8- در محل‌هايي که دودکش مناسب وجود نداشته و يا دودکش موجود در ساختمان از کشش مناسبي برخوردار نمي‌باشد، بايد حتما از پکيج فن‌دار استفاده شود.

9- دودکش مخصوص دوجداره پکيج‌هاي فن‌دار وظيفه تخليه دود دستگاه به محيط بيرون و تامين هواي تازه مورد نياز سوختن در دستگاه را از محيط بيرون بر عهده دارد و بايد وارد محيط آزاد شود و هرگز نبايد به داخل دودکش ساختمان متصل شود.


مراحل قبل از نصب دستگاه توسط تکنيسين نصب:
1- نصاب موظف است قبل از نصب دستگاه با ايجاد نمودن مقداري دود، مکش دودکش ساختمان را کنترل کند. اگر گرفتگي در مسير آن وجود دارد نسبت به برطرف نمودن آن اقدام نموده و مسير دودکش را باز نمايد تا مانعي در مسير خروج دود نباشد.

2- در قسمت بالاي منبع انبساط از يک شير هواگيري اتوماتيک استفاده شده است که کار تخليه هواي داخل سيستم را انجام مي‌دهد و روي آن پيچ پلاستيکي سياه رنگي قرار دارد که نصاب موظف است قبل از نصب دستگاه آن را باز نمايد و همواره بايد باز باشد و در صورت بسته بودن آن، هواي سيستم به خارج تخليه نمي‌شود. لازم به ذکر است که وجود هوا در سيستم باعث صدمه ديدن پمپ مي‌شود و چنانچه پيچ هواگيري توسط تکنيسين نصب باز نشود، هزينه‌ي تعويض پمپ و جبران خسارت وارده مادي و معنوي به مصرف کننده و دستگاه به عهده تکنيسين نصب مي‌باشد.

3- شست و شوي داخل لوله‌هاي ساختمان به منظور جلوگيري از ورود رسوبات و ... به داخل دستگاه.

4- استفاده از شيلنگ‌ها و اتصالات درجه يک و استفاده از يک محافظ برق و رسوب گير جهت محافظت از دستگاه.

5- براي جلوگيري از رسوب گرفتن مبدل دستگاه (به خصوص براي شهرهايي که درجه سختي آب آن بالا است مانند: مشهد، قم، خوزستان و ...) استفاده از يک رسوب زداي مغناطيسي مناسب در مسير ورودي آب سرد به دستگاه را بايد به مصرف کننده توصيه نمود و شرکت‌هاي فروشنده هيچ گونه مسئوليتي در مقابل رسوب گرفتن دستگاه ندارد. قطعات رسوب گرفته شده دستگاه توسط تکنيسين نصب به صورت غير گارانتي تعويض و هزينه‌ي آن نقداً دريافت گردد.

5- نصب صحيح و مناسب و مطمئن لوله رابط دودکش از دستگاه به دودکش ديوار و نصب صحصح لوله دودکش دوجداره پکيج فن دار.

6- نصاب موظف است تست نشتي گاز از تمامي اتصالات گازي داخل و خارج دستگاه و همچنين پيچ‌هاي محل تست فشار گاز بر روي کنترلر گاز داخل دستگاه را انجام دهد و از عدم نشتي در کليه اتصالات گازي داخل و خارج از دستگاه مطمئن گردد.

7- چنانچه پکيج در کابينت نصب گردد، حتما بايد از اطراف حداقل 10 الي 15 سانتيمتر فاصله داشته باشد تا در صورت نياز بتوان تعميرات لازم را بر روي دستگاه انجام داد و بالا و پايين دستگاه کاملاً باز باشد تا هواي مورد نياز دستگاه تامين گردد و هرگز نبايد دستگاه را در محيطي بسته که امکان ورود هواي تازه به آن محل نيست نصب نمود.

8- فشار گاز ورودي به دستگاه در پکيج با گاز شهري 17- 20 Mbar (ميلي بار) گاز کپسولي 27- 30 Mbar مي‌باشد. دستگاه در مناطقي که افت فشار زيادي دارد کارآيي مناسب را نخواهد داشت و توجه داشته باشيد که در مناطقي که مشکل فشار گاز دارند دستگاه را نبايد نصب نمود.

9- تکنيسين نصب موظف است پس از نصب دستگاه، سيستم شوفاژ (رادياتورها و دستگاه) را از طريق شير پر کن تا حد 1/5 Bar پر از آب نمايد و پس از آن رادياتورها را از طريق پيچ هواگيري روي آن‌ها و دستگاه را از طريق بازنمودن پيچ شير هواگيري روي منبع انبساط دستگاه و پمپ را از طريق پيچ هواگيري روي پمپ هواگيري نمايد تا کليه هواي موجود در سيستم تخليه گردد.

10- آموزش روش استفاده و نگهداري از دستگاه و تذکر نکات فوق و طرز پرکردن آب دستگاه (در صورت کم شدن) به مشتري، به عهده تکنيسين نصب مي‌باشد.

11- جهت نصب و بکارگيري از دستگاه‌ها لازم است تمامي مقررات و دستورات ايمني رعايت گردد و تکنيسين نصب موظف است آن‌ها را مطالعه نموده و در نصب و راه اندازي دستگاه تمامي آن‌ها را رعايت نمايد.


محلي که براي نصب پکيج ديواري انتخاب مي‌شود بايد داراي شرايط ذيل باشد:

بالاي اجاق گاز و ساير وسايل گرمازا نباشد
حدالقل فاصله‌ي دستگاه از ديوار مقابل يک متر باشد
حدالقل فاصله از ديوار يا کابينت مجاور از طرفين 15ساتي‌متر باشد
حدالقل فاصله از کف تا زير پکيج 120 سانتي‌متر باشد
حدالقل فاصله‌ي عمودي از کلاهک تعديل پکيج تا دريچه دودکش بايد 30 سانتي‌متر باشد.
هرگز نبايد کلاهک تعديل پکيج را به دريچه دودکش داخل ديوار نصب نمود و حداقل 30 سانتي‌متر پايين‌تر از دريچه دودکش نصب گردد و هر چه بتوان دستگاه را نسبت به دريچه دودکش پايين تر نصب گردد بهتر است.
زياد شدن فاصله پکيج به دريچه باعث زياد شدن مکش دستگاه مي‌شود.
در صورتيکه قصد خريد پکيج ديواري دودکش دار داريد و مي‌خواهيد پکيج را در داخل کابينت نصب کنيد، حتما توجه کنيد که پکيج براي احتراق نياز به اکسيژن دارد و حتما بايد درب کابينت کرکره‌اي باشد تا پکيج، اکسيژن مورد نياز خود را از محيط دريافت کند.


بازگشت
مطالب مرتبط با این مقاله

•  تاريخچه تصفيه آب
•  محل مناسب براي تعبيه سوناي خانگي
•  چيلرهاي جذبي دو مرحله اي بخار
•  تجهيزات ضروري براي يک استخر
•  اصول نصب پمپ
•  فيلتر دراير چيست؟
•  طرز کار پمپ گريز از مرکز
•  نحوه عملکرد کمپرسور اينورتر و تفاوت استفاده آن با کولر گازي معمولي
•  نکات مهم نصب کولر گازي و اسپيلت
•  آيا نوسان برق مي‌تواند موجب فعال شدن سنسور دود شود؟
•  تعويض روغن كمپرسور هاي برودتي
•  سيکل تبريد تراکمي
•  دستگاه هواساز
•  اطلاعات کاربردي پيرامون عايق‌ها
•  نحوه عملكرد دمپر هاي خودكار

دانستنيهاي فني و تاسيساتي : گردآوری گروه تهویه مطبوع مهاجر