مقالات تخصصي تاسيساتموضوع مقاله

راهنماي خريد رادياتور آلومينيومي :

متن :
بطور کلي يکي از روش‌هاي رايج گرمايش در آپارتمان‌هاي مسکوني، اداري و فروشگاه‌ها استفاده از انواع رادياتورها مي‌باشد. آب موجود در رادياتور در سيستم حرارت مرکزي ساختمان (موتور خانه) توسط تجهيزاتي مثل مشعل و ديگ، گرم مي‌شود و آب گرم‌شده در موتورخانه توسط پمپ و لوله‌ها به قسمت‌هاي مختلف ساختمان هدايت شده و وارد رادياتورهاي هر قسمت مي‌شود؛ اين آب گرم زماني که گرماي خود را از دست داد دوباره به موتورخانه هدايت مي‌شود تا گرم شده و اين چرخه بارها تکرار مي‌گردد. بهترين مکان براي استفاده از رادياتورهاي شوفاژ مکان‌هايي است که نياز به کنترل دقيق دما و رطوبت ندارند، چرا که رادياتور قابليت تنظيم درجه حرارت و رطوبت محيط را نداشته و ميزان رطوبت نسبي اتاق را کاهش مي‌دهد. (البته امروزه در صورت نصب و استفاده از شير ترموستاتيک رادياتور مي‌توانيد کاملا دماي محيط خود را تنظيم نماييد.)

توجه: به دليل تجمع هواي گرم در زير سقف، استفاده از رادياتورها فقط در شرايطي که فاصله کف تا سقف محل مورد نظر حداکثر 3 متر باشد مناسب است و براي فضاهايي با ارتفاع سقف بيش‌تر، استفاده از وسايل گرمايشي دمنده دار مانند فن کويل، هواساز، اير واشر و .... توصيه مي‌شود.


رادياتور آلومينيومي را بهتر بشناسيم:
هر پره از رادياتور آلومينيومي که از شمش آلياژ آلومينيوم A413 توليد مي‌شوند داراي قدرت گرمادهي مشخصي مي‌باشند (بر اساس اختلاف دماي آب گرم ورودي به رادياتور با دماي هواي محل نصب رادياتور) که البته بايد با ترکيب تعداد پره‌ها ميزان گرماي مورد نياز را متناسب با فضاي مورد نظر بدست آورد.
رادياتورهاي آلومينيومي بعلت دارابودن سطوح جانبي، داراي سطح تماس بيش‌تري با هواي محل نصب، نسبت به رادياتورهاي فولادي مي‌باشند و از طرف ديگر به علت هدايت حرارتي بهتر (ضريب هدايت حرارتي آلومينيوم بيشتر از فولاد است)، تبادل حرارتي آن نسبت به رادياتورهاي فولادي نيز بيش‌تر است. به ترکيب چند پره رادياتور يک بلوک رادياتور مي‌گويند.
هر متر مربع از سطح رادياتور آلومينيومي در شرايط معمولي و با اختلاف دماي 60 درجه سانتي‌گراد (بين دماي هواي محيط و دماي آب گرم ورودي به رادياتور) حدود 670 کيلوکالري در ساعت گرما ايجاد مي‌نمايد.


محاسبه تعداد پره‌هاي رادياتورآلومينيومي
براي محاسبه تعداد پره‌هاي رادياتورآلومينيومي شوفاژ مورد نياز هريک از فضاهاي ساختمان خود، ضمن اعلام ابعاد و موقعيت مکاني آن با کارشناسان شرکت فني و مهندسي مهاجر مشورت فرماييد. البته براي شرايط آب و هوايي مانند تهران به شرط عدم نفوذ بيش از حد هواي سرد به داخل و وجود فقط يک ديوار در معرض هواي سرد خارج، در طبقات وسط ساختمان مي‌توان به صورت تقريبي براي هر متر مربع از بناي مفيد حدود 85 کيلوکالري و براي طبقه بالاي پارکينگ براي هر متر مربع از بناي مفيد حدود 95 کيلوکالري و همچنين براي واحدهايي که در زير سقف ساختمان واقع شده‌اند حدود 120 کيلوکالري در نظر گرفته شود. (به ازاء هر ديوار اضافه که با هواي سرد خارج در تماس باشد 20 درصد به مقادير گرمادهي فوق اضافه مي‌گردد.) اکنون مي‌توانيد با ضرب متراژ فضاي مفيد مورد نظر در کيلوکالري گرمايش مورد نياز آن فضا مقدار گرمايش مورد نياز هريک از فضاهاي ساختمان خود را محاسبه نماييد. در خاتمه با تقسيم عدد گرمايش مورد نياز هريک از فضاها بر گرماي توليدي هر پره از رادياتور انتخابي خود، تعداد پره رادياتور مورد نياز خود را بدست آوريد.


مزاياي رادياتور آلومينيومي:
رادياتور آلومينيومي به دليل جنس فلز مورد استفاده بسيار سبک مي‌باشد.

رادياتور آلومينيومي داراي طول عمر بالا و مقاوم در برابر ترک خوردگي و يا خم شدن مي‌باشد.

رادياتور آلومينيومي بسيار سازگار با محيط زيست مي‌باشد چراکه آلومينيوم يک فلز قابل بازيافت است.

امکان کاهش يا افزايش پره رادياتورها و در نتيجه امکان افزايش بار حرارتي بلوک رادياتور.

امکان تعويض پره‌هاي آسيب ديده (اگر يک پره سوراخ شد يا به هر دليل آسيب ديد، امکان آن که فقط همان پره را تعويض کرد وجود دارد.) البته گاهي هزينه بازکردن بلوک و تعويض يک پره بالاتر از خريد و تعويض کل بلوک رادياتور مي‌باشد.

راندمان انتقال حرارت بالاتر رادياتورهاي آلومينيومي نسبت به رادياتورهاي فولادي

زنگ نزدن رادياتورهاي آلومينيومي در دراز مدت حتي در محيط هاي مرطوب مانند حمام

به طورکلي مي‌توان گفت رادياتور آلومينيومي سبک‌تر، زيباتر و ضريب هدايت حرارتي بالاتري نسبت به رادياتور فولادي دارد، ولي از لحاظ قيمت گران‌تر مي‌باشد.


رادياتورهاي آلومينيومي از نظر روش توليد به سه دسته تقسيم مي‌شوند:
رادياتورهاي تمام دايکاست
رادياتورهاي اکسترود
رادياتورهاي دايکاست اکسترود

رادياتورهاي آلومينيومي تمام دايکاست داراي مرغوب‌ترين روش توليد بوده و هر پره از رادياتور بصورت يک‌پارچه در قالب دايکاست توليد مي‌شود که پس از عمليات تست، فينيشينگ و رنگ آميزي به هم متصل شده و بصورت بلوک‌هاي 5 پره، 7 پره و 10 پره در بسته بندي قرار گرفته و عرضه مي‌شوند. (براي استفاده از بلوک رادياتور با تعداد پره‌هاي متفاوت بايد در محل نصب به پره‌ها افزوده شود.) به استثناء رادياتورهاي اکسترود يا پروفيلي مانند انواع آلفام يا کريستال که پره‌هاي آن‌ها ثابت و غيرقابل افزايش يا کاهش است در مورد ديگر انواع رادياتورهاي آلومينيومي دايکاست تعداد پره‌هاي بلوک‌ها قابل تغيير در محل مي‌باشد. مثلا براي تهيه يک بلوک رادياتور 15 پره ناگزير يک رادياتور 5 پره و يک 10 پره به هم متصل مي‌شوند و يا براي 20 پره دو بلوک 10 پره را نصاب در زمان نصب به هم متصل مي‌نمايد.

در رادياتورهاي دايکاست اکسترود روش توليد تلفيقي از هر دو روش فوق مي‌باشد، به اين ترتيب که قسمت بالا و پايين هر پره به روش دايکاست توليد مي‌شود و قسمت وسط هر پره به روش اکسترود و سپس قطعه بالا، وسط و پايين به هم متصل مي‌شوند.


انتخاب رادياتور و نکاتي در رابطه با آن:
با توجه به ابعاد محل نصب و محاسبه اتلاف حرارتي فضاي مورد نظر مي‌توانيد تعداد پره‌هاي رادياتور مورد نياز خود را با توجه به شکل، ابعاد و ميزان گرمادهي هر مدل رادياتور انتخاب نماييد. طبق معمول تأکيد ما بر محاسبه دقيق بارهاي حرارتي ساختمان توسط نرم افزار و نيز تاييد نتايج محاسبات توسط يک مهندس تاسيسات مي‌باشد. که در اين صورت قطعا هزينه‌هاي شما در کل کاهش خواهد يافت.

توجه: معمولا فاصله لوله‌هاي آب گرم رفت و برگشت رادياتورهاي آلومينيومي که از ديوار پشت رادياتور بيرون مي‌آيند 50 سانتي‌متر است ولي قبل از انتخاب مدل رادياتور بهتر است فاصله اين لوله‌ها مجددا کنترل شوند، فاصله لوله‌هاي بالا و پايين محل نصب رادياتور شما 35 يا 50 يا 60 سانتي‌متراست.

لازم است رادياتورها را در مرزهاي سرد ساختمان (زير پنجره‌ها و نزديک جداره‌هاي خارجي ساختمان) نصب نماييد.
استفاده از شير هواگيري خودکار رادياتور باعث سهولت در عمل هواگيري مي‌شود و بعلاوه خطر نشت آب از رادياتور به مبلمان و اثاثيه را جدا کاهش مي‌دهد.
هواگيري مرتب و به موقع از لازم‌ترين اصول نگهداري تجهيزات گرمايشي بوده و توجه داشته باشيد هواگيري اصولي و بموقع سيستم مدار گرمايش هر سال در اول فصل سرما در حالتي که پمپ گردش آب رادياتورها را خاموش نموده باشيد با دقت انجام شود.


نکات تکميلي در انتخاب رادياتور آلومينيومي:
هنگام انتخاب رادياتور آلومينيومي، مدلي را انتخاب کنيد که علاوه بر دارا بودن آب بندي و شکل مناسب، مشابه آن نيز در بازار به وفور يافت شود تا چنانچه در آينده نياز به خريد تعدادي پره از آن رادياتور را داشتيد به سرعت و با کم‌ترين هزينه يافت شوند.

هر چه عرض پره بيش‌تر باشد، بلوک رادياتور زيبا‌تر و شکيل‌ترخواهد شد. معمولا رادياتور آلومينيومي پره‌اي با دو عرض، عرضه مي‌شود: عرض 6 سانتي‌متري و 8 سانتي‌متري. بنابرين بهتر است از انواع پره‌هاي با عرض 8 سانتي‌متري استفاده کنيد.
دقت شود فاصله حداقلي بلوک رادياتور با ديوار (5 سانتي‌متر) و کف (10سانتي‌متر) رعايت شود. چرا که عدم رعايت اين فواصل باعث کاهش شديد گرمادهي رادياتور مي‌شود.

تا آن‌جا که امکان دارد فضاي اطراف رادياتورها براي گردش بهتر هوا و افزايش بازدهي و قدرت حرارتي رادياتور بايد باز باشد. بنابراين سعي کنيد انواع پوشش‌ها و موانع را (مانند پرده، مبلمان و...) از جلوي رادياتور دور کنيد.

تعبيه رادياتورهاي حوله خشک کن در فضاهايي مانند حمام و سرويس علاوه بر کاهش رطوبت و افزايش فاکتورهاي بهداشتي در اين مکان‌ها، وسيله مناسبي براي خشک کردن حوله و البسه نم‌دار مي‌باشد. بعلاوه با طرح‌هاي دکوراتيو موجود در بازار مي‌توان جلوه زيبايي به ديوار اين مکان‌ها داد.


انتخاب محل نصب رادياتورها:
در فصل زمستان توسط رادياتورهاي شوفاژ گرما به محيط داخلي ساختمان منتقل مي‌شود، ولي دماي اتاق‌ها معمولا ثابت بوده و افزايش نمي‌يابد چرا که بخش زيادي از گرماي توليد شده تلف مي‌شود.

تلفات حرارتي از دو طريق انجام مي‌گيرد. يکي تلفات حرارتي ناشي از جداره‌ها از قبيل سقف، کف و ديوار و پنجره و... ديگري تلفات حرارتي ناشي از نفوذ هواي سرد از درزهاي پنجره مي‌باشد. به عبارت ديگر چه بخواهيم و نخواهيم اين تلفات حرارتي صورت مي‌گيرد. البته ما مي‌توانيم با استفاده از پنجره‌هاي UPVC دوجداره و شير ترموستاتيک رادياتور ميزان تلفات حرارتي را کاهش دهيم ولي نمي‌توانيم آن را به طور کامل حذف نماييم.

معمولا در فضاهايي که رطوبت زياد است، مانند حمام‌ بايد از رادياتور آلومينيومي استفاده شود.

انواع رادياتور آلومينيومي شوفاژ بصورت ديواري (روي ديوار) و در زير پنجره اتاق نصب مي‌گردند و فاصله پايين هر بلوک از کف اتاق يا سالن 10 تا 12 سانتي‌متر مي‌باشد.


برخي از مزاياي هوا گيري مدار گرمايش:
هواگيري باعث افزايش عمر کليه‌ي تجهيزات شامل ديگ، پمپ‌ها، رادياتورها، پکيج و... خواهد شد.
انجام عمل هواگيري، راندمان گرمايشي سيستم و بويژه بلوک‌هاي رادياتور را بشدت افزايش مي‌دهد و در نهايت باعث کاهش هزينه گاز مصرفي خواهد شد. هواگيري خطر نشت آب از سيستم (رادياتورها) را کاهش مي‌دهد.


بازگشت
مطالب مرتبط با این مقاله

•  انواع آبگرمکن ها
•  موتور پمپ
•  انواع مختلف فيلترهاي مورد استفاده در کولرهاي گازي جهت تصفيه هوا
•  معرفي برج خنک كننده و اجزاي آن
•  مقايسه روش‌هاي مختلف شيرين سازي آب
•  مزاياي کولرهاي آبي با پد سلولزي نسبت به کولر آبي معمولي
•  راهکارهايي براي کاهش مصرف برق کولر گازي و اسپليت
•  تفاوت کولر گاري ايستاده با کولر گازي ديواري
•  سيستم آبگرمکن خورشيدي
•  آب سردکن چيست؟
•  سختي گير و کارکرد آن
•  بهره برداري بهينه از کولر گازي
•  ديفراست در اسپليت ها
•  کندانسور در کولر گازي چيست؟
•  مزايا و معايب کولر گازي اينورتر

دانستنيهاي فني و تاسيساتي : گردآوری گروه تهویه مطبوع مهاجر