مقالات تخصصي تاسيساتموضوع مقاله

راهنماي خريد رادياتور فولادي :

متن :
به طور کلي، يکي از قديمي‌ترين روش‌هاي گرمايش در آپارتمان‌هاي مسکوني، اداري، مدارس و فروشگاه‌ها استفاده از انواع رادياتورهاي شوفاژ مي‌باشد. گرماي رادياتورها از طريق انتقال حرارت و جابه‌جايي در هواي مجاور آن‌ها توزيع مي‌شود. پس از گرم شدن هوا در مجاورت پره‌هاي رادياتور به دليل سبکي هواي گرم، هواي گرم به طرف بالا حرکت مي‌کند و هواي سرد جايگزين آن مي‌شود و اين جريان پيوسته هوا باعث گرم شدن تدريجي دماي هواي اتاق مي‌گردد.

آب موجود در رادياتور در سيستم حرارت مرکزي ساختمان (موتورخانه) توسط تجهيزاتي مثل مشعل و ديگ گرم مي‌شود و آب رادياتور فولادي، رادياتور آلومينيومي، برقي گرم‌شده در موتور خانه توسط پمپ به قسمت‌هاي مختلف ساختمان هدايت مي‌شود و وارد رادياتورهاي هر قسمت از ساختمان شده و گرماي خود را از طريق رادياتورهاي شوفاژ به محيط منتقل مي‌نمايد.

بهترين مکان براي استفاده از رادياتورهاي شوفاژ مکان‌هايي است که نياز به کنترل دقيق دما و رطوبت ندارند، چرا که رادياتور قابليت تنظيم درجه حرارت و رطوبت محيط را نداشته و ميزان رطوبت نسبي اتاق را کاهش مي‌دهد. (البته امروزه در صورت نصب و استفاده از شير ترموستاتيک رادياتور مي‌توانيد کاملا دماي محيط خود را تنظيم نماييد.)

توجه: به دليل تجمع هواي گرم در زير سقف، استفاده از رادياتورها فقط در شرايطي که فاصله کف تا سقف محل مورد نظر حداکثر 3 متر باشد مناسب است و براي فضاهايي با ارتفاع سقف بيش‌تر، استفاده از وسايل گرمايشي دمنده دار مانند فن کويل، هواساز، ايرواشر و .... توصيه مي‌شود.

رادياتور فولادي به صورت يک بلوک غير قابل تفکيک توليد مي‌شود. يعني در خارج از کارخانه نمي‌توان به آن‌ها پره اضافه  و يا کم نمود. (ولي در مورد رادياتور آلومينيومي اين قابليت وجود دارد.)

ضخامت هر پره رادياتور فولادي 4.5 سانتي‌متر مي‌باشد و هر متر مربع ازسطح رادياتور فولادي در شرايط معمولي و اختلاف دماي 60 درجه سانتي‌گراد (بين هواي محيط و آب گرم ورودي به رادياتور) حدود 440 کيلوکالري در ساعت گرمادهي دارد.

براي محاسبه تعداد پره‌هاي رادياتور فولادي مورد نياز هريک از فضاهاي ساختمان خود، ضمن اعلام ابعاد و موقعيت مکاني آن با کارشناسان شرکت فني و مهندسي مهاجر مشورت فرمائيد. البته براي شرايط آب و هوايي مانند تهران به شرط عدم نفوذ بيش از حد هواي سرد به داخل و وجود فقط يک ديوار در معرض هواي سرد خارج، در طبقات وسط ساختمان مي‌توان به صورت تقريبي براي هر متر مربع از بناي مفيد حدود 85 کيلوکالري و براي طبقه بالاي پارکينگ براي هر متر مربع از بناي مفيد حدود 95 کيلوکالري و همچنين براي واحدهايي که در زير سقف ساختمان واقع شده‌اند حدود 120 کيلوکالري در نظر گرفته شود. (به ازاء هر ديوار اضافه که با هواي سرد خارج در تماس باشد 20 درصد به مقادير گرمادهي فوق اضافه مي‌گردد.) اکنون مي‌توانيد با ضرب متراژ فضاي مفيد مورد نظر در کيلوکالري گرمايش مورد نياز آن فضا، مقدار گرمايش مورد نياز هريک از فضاهاي ساختمان خود را محاسبه نماييد. در خاتمه با تقسيم عدد گرمايش مورد نياز هريک از فضاها بر گرماي توليدي هر پره از رادياتور انتخابي خود، تعداد پره رادياتور مورد نياز خود را بدست آوريد.


رادياتور فولادي و فرآيند توليد آن:
فرآيند توليد رادياتور فولادي نياز به دانش فني پيچيده‌اي نداشته و مراحل آن عمليات متداول در صنايع فلزي اعم از مراحل ورقکاري (برش، پرس کاري و فرم دهي)، جوشکاري (جوش مقاومتي و جوش (اکسي استيلن) پوشش دهي با رنگ و کنترل کيفيت را شامل بوده و عمده مواد مصرفي آن را ورق فولادي تشکيل مي‌دهد. همچنين در مرحله رنگ‌آميزي رادياتورهاي فولادي انتخاب رنگ رايج طوسي يا کرم بعهده سازنده يا سفارش دهنده است.


انواع رادياتور فولادي:
نوع پنلي رادياتورهاي فولادي از دو ورق آهن پرس شده با ضخامت 1/2 ميلي‌متر رو بروي هم که آب گرم در بين آن دو در جريان مي‌باشد ساخته مي‌شود. رادياتورهاي پنلي بصورت تک کنوکتور و يا بصورت دو کنوکتور (با عرض دو برابر) توليد مي‌شوند. نوع پره‌اي رادياتور فولادي از ورق آهن به ضخامت 1/25 ميلي‌متر در اندازه‌هاي مختلفي ساخته مي‌شود، معمولا رادياتورهاي 600×200 و 500×200 و 300×200 ميلي‌متر از انواع آن مي‌باشند که عدد 200 ميلي‌متر نشان دهنده عرض پره‌هاي رادياتور است و اعداد 600، 500، 300 فاصله محور پائين تا بالاي رادياتور برحسب ميلي‌متر مي‌باشد. سطح حرارتي رادياتور فولادي 600 × 200 معادل0/31  متر مربع و سطح حرارتي رادياتورهاي 500×200 معادل 0/26 متر مربع و سطح حرارتي رادياتور فولادي 300×200 معادل 0/18 متر مربع مي‌باشد. اتصال پره‌هاي رادياتور به يکديگر معمولا از نوع جوش و يا با استفاده از دنده‌هاي چپ گرد و راست گرد مي‌باشند. (و ضخامت هر پره رادياتور فولادي معادل 4/5 سانيتي‌متر است.)

رادياتورهاي پره‌اي فولادي نيز به دليل اينکه بصورت پره‌اي ساخته مي‌شوند مي‌توانند سطح حرارتي خوبي را در فضاي نسبتا کمي ايجاد نمايند.


مزايا و معايب رادياتور پنلي:
رادياتور فولادي، پنلي، برقي رادياتورهاي پنلي در اکثر مواقع از جنس فولاد مي‌باشند و امروزه استفاده از آن‌ها در اکثر کشورهاي اروپايي رواج پيدا کرده است. بطوريکه استفاده از رادياتورهاي پنلي يا پانل رادياتورها که در گروه رادياتورهاي فولادي عرضه مي‌گردند، بدليل ظرافت و زيبايي بيش‌تر و قيمت مناسب‌تر نسبت به انواع ديگر رادياتور فولادي درحال افزايش است.

از ويژگي‌ها و مزاياي رادياتور پنلي مي‌توان به موارد زير اشاره نمود:
يکنواختي بيش‌تر در گرمايش محيط نسبت به رادياتورهاي پره‌اي
سطح تابش يکنواخت و گسترده و بالطبع گرماي تابشي بيشتر نسبت به انواع رادياتور پره‌اي (هر چه سهم نوع گرمايش تابشي نسبت به گرمايش همرفتي بيش‌تر باشد، از نظر فيزيولوژي بدن انسان دل‌پذيرتر خواهد بود.)
زيبايي ظاهر و تناسب با اغلب طرح‌هاي دکوراسيون داخلي
نصب يکپارچه و آب بندي خوب
امکان نصب از هر طرف رادياتور


همچنين رادياتور پنلي داراي معايب و نقاط ضعفي به شرح زير مي‌باشد:
به علت استفاده از فولاد، امکان زنگ زدن و سوراخ شدگي نسبت به انواع آلومنيومي به‌ويژه در بلند مدت وجود دارد.
در صورت آسيب و سوراخ شدن پنل رادياتور امکان تعمير مقرون بصرفه تقريباً وجود ندارد. (کل پنل بايد تعويض شود.)
امکان افزايش يا کاهش ظرفيت حرارتي رادياتور به پنل وجود ندارد. (در چنين مواردي مي‌توان با انشعاب از لوله رفت و برگشت شوفاژ و استفاده از پنل رادياتور جداگانه، ظرفيت حرارتي را افزايش داد.)


انتخاب رادياتور پنلي و فولادي:
با توجه به ابعاد محل نصب و محاسبه اتلاف حرارتي فضاي مورد نظر مي‌توانيد تعداد پره‌هاي رادياتور مورد نياز خود را با توجه به شکل، ابعاد و ميزان گرمادهي هر مدل رادياتور انتخاب نماييد.


نکاتي در رابطه با انتخاب رادياتور پنلي و فولادي:
طبق معمول تاکيد ما بر محاسبه دقيق بارهاي حرارتي ساختمان توسط نرم افزار و نيز تاييد نتايج محاسبات توسط يک مهندس تاسيسات مي‌باشد. که در اينصورت قطعا هزينه‌هاي شما در کل کاهش خواهد يافت.

لازم است رادياتورها را در مرزهاي سرد ساختمان (زير پنجره‌ها و نزديک جداره‌هاي خارجي بنا) تعبيه کنيد.

امروزه با توجه به هزينه‌هاي سنگين سوخت از يک طرف و همچنين پديده گرمايش زمين از طرف ديگر، استفاده از شيرهاي ترموستاتيک رادياتور به جاي شيرهاي معمولي براي رادياتورها يک اجبار يا يک انتخاب کاملا هوشمندانه و اقتصادي بوده و بشدت از هزينه قبوض گاز شما مي‌کاهد و همچنين در افزايش عمر موتورخانه و پکيج نيز تأثير محسوس دارد.

استفاده از شير هواگيري خودکار رادياتور باعث سهولت در عمل هواگيري مي‌شود و بعلاوه خطر نشت آب از رادياتور به مبلمان و اثاثيه را جدا کاهش مي‌دهد.

هواگيري مرتب و به موقع از لازم‌ترين اصول نگهداري تجهيزات گرمايشي بوده و توجه داشته باشيد هواگيري اصولي و به‌موقع سيستم مدار گرمايش هر سال در اول فصل سرما در حالتي که پمپ گردش آب رادياتورها را خاموش نموده باشيد با دقت انجام شود.


انتخاب محل نصب رادياتورها:
در فصل زمستان دايما توسط رادياتور شوفاژ گرما به اتاق افزوده مي‌شود، ولي دماي اتاق بالا نمي‌رود و اين دما ثابت مي‌ماند. علت اين است که بخش بيش‌تري از گرماي توليد شده تلف مي‌شود.

تلفات حرارتي از دو طريق انجام مي‌گيرد. يکي تلفات حرارتي ناشي از جداره‌ها از قبيل سقف، کف و ديوار و  پنجره و... ديگري تلفات حرارتي ناشي از نفوذ هواي سرد از درزهاي پنجره مي‌باشد.

به عبارت ديگر چه بخواهيم و نخواهيم اين تلفات حرارتي صورت مي‌گيرد. البته ما مي‌توانيم با استفاده از پنجره هاي UPVC دوجداره و شير ترموستاتيک رادياتور ميزان تلفات حرارتي را کاهش دهيم ولي نمي‌توانيم آن را به طور کامل حذف نماييم.

ارتفاع بلوک‌هاي رادياتورهاي فولادي پس از نصب روي پايه مربوطه 6 سانتي‌متر بيش‌تر از ارتفاع کل هر پره مي‌باشد، بنابراين در هنگام برآورد ارتفاع مورد نياز براي نصب رادياتور فولادي و پنلي، جهت عدم برخورد با بازشوي پنجره‌ها به اين موضوع دقت کافي مبذول فرماييد.


رادياتور برقي:
رادياتور برقي که با نام رادياتور روغني و همچنين شوفاژ برقي نيز شناخته مي‌شود داراي شکل کلي شبکه‌هاي رادياتور است و درون آن بجاي آب از روغن پر شده است. المنت‌هاي قرارگرفته در رادياتور موجب گرم شدن روغن و حرکت آن در پره‌هاي رادياتور شده و گرم شدن پره‌هاي رادياتور موجب گرم شدن محيط مي‌شود. روغن در اين دستگاه ناقل گرما بوده و دائمي مي‌باشد و هيچ زمان نياز به تعويض ندارد.

المنت گرم کننده روغن در داخل رادياتور برقي قرار گرفته و با گرم شدن روغن توسط سيستم کانوکشن، روغن گرم به بالا و روغن سرد به پايين دستگاه منتقل مي‌شود و اين چرخه بطور مستمر ادامه پيدا مي‌کند. ظرفيت گرمايي روغن موجب جذب انرژي بيش‌تر در حجم کم‌تر (نسبت به آب) مي‌شود. مسلما رادياتور برقي در مقايسه با بخاري گازي داراي ايمني بيش‌تر و البته هزينه برق مصرفي بالاتري است و به همين دليل توصيه مي‌شود بطور گسترده در اتاق خواب و اتاقهايي با سايز کوچک تا متوسط مورد استفاده قرار گيرد، چرا که اصولا بخاري‌هاي گازي و خصوصا مدل‌هاي بدون دودکش آن‌ها از نظر ايمني نبايد در اتاق خواب استفاده شوند.

رادياتورهاي برقي عمدتا داراي 5 تا 15 پره و توان مصرفي 900 تا 2000 وات مي‌باشد.اين دستگاه معمولا داراي ترموستات خاموش و روشن شدن خودکار و دو حالت گرمايي (کم و زياد) و در بعضي از مدل‌ها داراي فن جهت تسريع توزيع هواي گرم مي‌باشد.

رادياتور برقي جهت گرمايش مطلوب و پيوسته در محيط هايي با اندازه کوچک تا متوسط مناسب بوده و به دليل عدم ارتباط مسقيم با المنت يا عوامل گرمازا داراي ايمني بيش‌تري مي‌باشد. (همچينن برخي از رادياتورهاي برقي داراي حوله خشک کن مي‌باشند.)


روش انتخاب رادياتور برقي:
رادياتور برقي 5 تا 7 پره مناسب اتاق 6 تا 8 متر مربع با ارتفاع سقف حدود 2.8 متر مي‌باشد.
رادياتور برقي 7 تا 9 پره مناسب اتاق 8 تا 10 متر مربع با ارتفاع سقف حدود 2.8 متر مي‌باشد.
رادياتور برقي 9 تا 11 پره مناسب اتاق 10 تا 12 متر مربع با ارتفاع سقف حدود 2.8 متر مي‌باشد.
رادياتور برقي 11 تا 13 پره مناسب اتاق 12 تا 15 مترمربع با ارتفاع سقف حدود 2.8 متر مي‌باشد.


بازگشت
مطالب مرتبط با این مقاله

•  چگونه مشکل کم بودن فشار آب خانه خود را حل کنيم؟
•  راهنماي انتخاب کولر گازي
•  بهينه سازي مصرف انرژي سامانه‌هاي سرمايشي
•  دانستني هاي کولر خودرو
•  سيستم‌هاي هيت پمپ
•  اسپليت با کولر گازي چه تفاوتي دارد؟
•  چرا بايد از دستگاه تصفيه آب خانگي استفاده کنيم؟
•  چيلرهاي جذبي
•  BTU چيست؟
•  هواساز چيست؟
•  توصيه‌هاي ايمني در مورد نصب و استفاده از بخاري گاز سوز
•  چگونه لوله هاي ساختمان را عايق بندي کنيم؟
•  روش‌هايي براي سالم نگه داشتن هوايي که تنفس مي‌کنيد
•  تست کمپرسور کولر گازي
•  نحوه تشخيص کولر گازي اينورتر اصل و تقلبي

دانستنيهاي فني و تاسيساتي : گردآوری گروه تهویه مطبوع مهاجر