مقالات تخصصي تاسيساتموضوع مقاله

4 مشخصه مضر کولرها در به خطر افتادن سلامتي :

متن :

در يک روز گرم، شايد براي خيلي از افراد هيچ چيز لذت‌بخش‌تر از روشن کردن کولر و احساس کردن خنکاي نسيم آن نباشد. براي برخي ديگر ممکن است اين احساس با يک دوش آب سرد و شستن عرق‌هاي نشسته بر تن بروز کند؛ اما آن‌ها که به جاي دوش، عرق تنشان را با کولر خشک مي‌کنند، بهوش باشند: سلامتيشان در خطر است.
30 دقيقه بعد از خنک شدن به وسيله قرار گردفتن در معرض باد کولر طي اين شرايط، آنچه رخ مي‌دهد شروع لرز، درد استخوان، گلو و سردرد است که احتمالا تا ساعت‌ها بعد هم ادامه پيدا مي‌کند.
استفاده از کولر با اينکه گرما را دور مي‌کند و احساس طراوت و سر حال شدن به فرد مي‌دهد، اما پشت اين مزاياي گول‌زننده کولر عواقب منفي پنهان شده است.
دستگاه‌هاي تهويه مطبوع براي آن دسته از افرادي که آسم و آلرژي دارند، مناسب نيست، زيرا ورود گرد و غبار از طريق سيستم فيلتر براي مبتلايان به آلرژي رنج‌آور است.
سيستم تهويه مطبوع با خشک کردن رطوبت و جريان هواي خنک از گردش هواي گرم در فضاي داخلي جلوگيري مي‌کند، از اين رو اجازه نمي‌دهد گرماي بيش از حد روزهاي بهار و تابستان را تحمل کنيم اما با اين حال کولرها مشکلاتي هم دارند.
اين سيستم‌ها لازم است پيش از استفاده به لحاظ آلاينده‌ها و تجمع فضولات پرندگان کنترل شوند تا آلودگي‌هاي احتمالي جمع‌شده روي فيلتر، از بين بروند؛ در غير اين صورت کولر وسيله‌اي خواهد بود که به ايجاد مشکلات تنفسي و عفونت‌ها منجر خواهد شد و بيش از آنکه دماي اتاق را خنک نگه دارد پيامدهاي منفي ايجاد خواهد کرد.


برخي عواقب مضر کولر از نظر بهداشتي:
مشکلات تنفسي:
هنگامي که سيستم تهويه مطبوع کاملاً تميز نشود و فيلتر آن تغيير نکند، يک زمين پرورش تمام‌عيار براي رشد باکتري‌ها و قارچ‌ها ايجاد مي‌شود. باکتري‌ها و قارچ‌ها در مجاري سيستم تهويه هوا به دام افتاده و هنگامي که جريان هواي سرد از داخل آن عبور مي‌کند. اين ميکروارگانيزم‌ها در هوا پراکنده شده و بيماري‌هاي تنفسي از جمله ذات‌الريه عفوني، بيماري لژيون ناشي از باکتري «لژيونلاپنوموفيلا» بروز مي‌کند. براي پيشگيري از ابتلا به اين بيماري‌هاي عفوني لازم است سيستم تهويه مطبوع را به طور منظم تميز کنيد و فيلتر آن را هر چند ماه يک بار تغيير دهيد.

خستگي، سردرد و احساس بيماري:
بسياري از کارمنداني که زير باد کولر کار مي‌کنند بعد از آنکه محل کارشان را ترک مي‌کنند اغلب احساس خستگي بيش از حد معمول، سردرد و احساس ضعف عمومي را تجربه مي‌کنند که اين نشانه‌هاي بيماري، بعد از ترک ساختمان و هواي آزاد از بين مي‌رود. اين علائم «سندرم ساختمان بيمار» ناميده مي‌شود که تهويه هوا علت اصلي اين سندرم عنوان مي‌شود.
در تحقيقي که سال 2004 در مجله بين‌المللي اپيدميولوژي منتشر شده است، محققان ادعا مي‌کنند افرادي که در ساختمان‌هاي اداري با تهويه مطبوع مرکزي فعاليت مي‌کنند نسبت به کساني که در محل کارشان سيستم تهويه مطبوع مرکزي وجود ندارد، بيش‌تر احساس بيماري مي‌کنند. اين محققان توصيه مي‌کنند براي جلوگيري از سندرم ساختمان بيمار، لازم است کارمندان هر چند ساعت يک بار داخل محوطه ساختمان را ترک کنند و با تنفس هواي تازه، دماي درجه حرارت بدنشان را متعادل نگه دارند.

انتقال آلودگي هوا به داخل خانه:
آژانس بين‌المللي حفاظت از محيط زيست هشدار مي‌دهد، زماني که خانواده‌ها از کولر استفاده مي‌کنند بيش‌تر در معرض آلاينده‌ها قرار مي‌گيرند زيرا تهويه مطبوع مرکزي، هواي تازه را وارد خانه نمي‌کند بلکه هواي قديمي داخل آن در گردش است؛ بنابراين چنانچه محفظه کولر محتوي گردوغبار، شوره بدن حيوانات، ويروس‌ها و عفونت‌هاي پراکنده در هوا باشد، افراد بيش تر مستعد ابتلا به بيماري‌ها خواهند شد.

پوست خشک:
افرادي که زمان بيش‌تري را در هواي سرد و خشک به سر مي‌برند پوستشان اغلب زبر و خشک مي‌شود چراکه هواي خشک و سرد منجر به از دست دادن رطوبت پوست مي‌شود. اين ويژگي کولر، حتي روي خشکي و شکنندگي موها نيز تأثير منفي مي‌گذارد. براي جلوگيري از اين عارضه پوستي، استفاده از لوسيون هاي مرطوب‌کننده را فراموش نکنيد.
مطالعات نشان داده است همزمان با راه‌اندازي کولرها در منازل و ادارات ميزان استفاده از خدمات مراقبت‌هاي بهداشتي نيز افزايش مي‌يابد. تجزيه و تحليل بررسي‌ها نشان مي‌دهد بيش‌ترين مراجعه بيماران به خاطر مشکلات مربوط به گوش، بيني، ناراحتي گلو، دستگاه تنفسي و مشکلات پوستي است.


بازگشت
مطالب مرتبط با این مقاله

•  تهويه مطبوع چيست؟
•  اصول و نکات انتخاب و خريد پکيج
•  مزايا و معايب کولر گازي اينورتر
•  نسل جديد داکت اسپليت با طراحي متفاوت
•  کولر گازي اينورتر و نحوه تشخيص آن از کولر گازي معمولي
•  طرز کار پمپ گريز از مرکز
•  معرفي VRF
•  همايش ساليانه‌ي گرين در تهران
•  برج خنک کننده
•  20 نکته بررسي عيب يابي و تعمير کولر گازي
•  مقايسه مبردهاي اصلي
•  اجزاي الکتريکي کولر گازي
•  بهينه سازي مصرف انرژي سامانه‌هاي گرمايشي
•  مشعل چيست؟
•  تنوع ظاهري رادياتورها

دانستنيهاي فني و تاسيساتي : گردآوری گروه تهویه مطبوع مهاجر