مقالات تخصصي تاسيساتموضوع مقاله

راهنماي خريد کولر آبي :

متن :

اکثر ما با کولر، اين وسيله برودتي قديمي آشنايي کامل داريم و شايد يک‌بار هم که شده سري به داخل اين جعبه فلزي آبي ‌رنگ زده باشيم.
گرچه رنگ آبي آن احساس خنکي خاص و رمانتيکي برايمان به ارمغان خواهد آورد، اما اگر توجهي به نحوه کارکرد قطعات مختلف آن نداشته باشيم، به جاي آرامش فقط عصبي خواهيم شد و در نهايت خيس عرق به يکي از تاسيساتي‌هاي محل مراجعه خواهيم کرد تا دوباره از هواي خنک آن لذت ببريم.
بد نيست بدانيم هم اکنون حدود 70 درصد مردم ايران از هواي خنک کولرهاي آبي لذت مي برند؛ بنابراين با توجه به گستردگي مصرف کنندگان لازم است بدانيم اين وسيله ظاهرا ساده هم پيچيدگي‌هاي خاص خود را دارد که بايد به آن توجه داشته باشيم.
کولر آبي که در حال حاضر با دو مدل سلولزي و معمولي در دسترس ماست، ريزه کاري‌هاي خاصي براي بهتر کار کردنش داشته که بد نيست آن‌ها را بدانيم.
به ياد داشته باشيم اگر براي تهيه کولر آبي تصميم گيري مي‌کنيم، بهترين زمان خريد آن قبل از فرا رسيدن فصل تابستان است، چون مي توانيم با اين کار مقداري پس انداز کنيم.


چگونه کولر آبي مناسب بخريم؟
به طور کلي براي خريد کولر آبي مناسب تعداد اتاق، تعداد خروجي هوا يا همان دريچه‌هاي اتاق، محل جغرافيايي، آفتاب‌گير بودن محل مورد نظر و ضخامت ديوارها بايد مورد محاسبه قرار گيرد.
به عنوان مثال يک آپارتمان صد متري دو خوابه در طبقه دوم از يک آپارتمان چهارطبقه خيابان شيراز تهران با توجه به موارد ياد شده نيازمند يک کولر آبي با توان 4500 خواهد بود نه بيشتر. يا اين که يک آپارتمان يک خوابه 60 متري طبقه سوم يک آپارتمان چهار طبقه مي تواند با يک کولر 3500 کاملا خنک شده و تابستاني مطبوع را همراه با ساکنانش تجربه کنند.

يادآوري: در صورت سايه و آفتابگير نبودن محل مورد نظر مي توان 10 درصد از ظرفيت مورد نظر کاست.

لازم به يادآوري است نحوه‌ي کانال کشي صحيح و عايق بندي ديوارها و پنجره‌ها مي‌تواند در نحوه‌ي محاسبه اين ميزان موثر باشد. اما به طور کلي به ياد داشته باشيد قبل از خريد از متخصصان درخواست کمک کنيد.
اگر کولر آبي مناسب منزل را انتخاب کنيم، مي توانيم هواي داخل منزل را بين 10 تا 12 درجه خنک تر از بيرون تجربه کنيم.
به طور کلي براي مناطقي که رطوبت آنجا کم‌تر از 25 درصد است، کولر آبي بهترين گزينه است و با فراهم کردن شرايط ايده آل آن مي‌توانيم تا حدود 30 درصد در مصرف انرژي صرفه جويي کنيم.
کولر آبي براي شهرهاي تهران، قزوين، قم، شيراز، اصفهان، يزد، کرمانشاه، کرمان، خراسان، سمنان و کاشان مناسب است و مي‌توان از گرماي هواي تابستانه اين مناطق به سرماي کولر آبي پناه برد.
لازم به يادآوري است تمام کولرهاي موجود در بازار ايران داراي رده انرژي G يا F هستند.


بهينه سازي کولرهاي آبي
اگر علاقه‌مند هستيد هميشه از هواي خنک کولر آبي خودتان لذت ببريد، به اين نکات توجه کافي داشته باشيد:

انجام سرويس‌هاي دوره‌اي قبل از شروع فصل تابستان

تعويض پوشال‌ها به صورت سالانه

روغن کاري ياتاقان‌هاي کولر به صورت ماهانه

بررسي تسمه کولر
اگر دچار خوردگي يا ترک شده باشد، بايد تعويض شود البته ميزان سفتي آن مي‌تواند در مصرف انرژي و بازدهي کولر موثر باشد. براي امتحان کردن آن کافي است که با دست تسمه کولر را وقتي جاي خود قرار گرفته، به داخل فشار دهيد. انعطاف آن نبايد بيش از يک سانت باشد؛ سفت بودن زياد يا شل بودن زياد همواره براي بازدهي کولر مضر است.

رسوب زدايي از پره‌هاي ورودي هواي در کولر
اين کار باعث عبور مناسب آب از روي پوشال خواهد شد.

تميز کردن توري پمپ آب کولر
تراز بودن کولر
تنظيم شناور آب
رسوب گيري کف کولر
جرم گيري شلنگ‌هاي انتقال آب از پمپ روي پوشال‌ها
تنظيم سيستم توزيع آب يا ناوداني پنجره‌هاي کولر براي توزيع يکنواخت آب روي پوشال
بازديد برزنت (محل اتصال دهانه کولر به کانال)
بازرسي جعبه تقسيم برق
غبارگيري از فن داخل کولر و پره‌هاي آن


معايب کولرهاي آبي
دو عيب بزرگ باعث شده که برخي ارزان بودن کولرآبي را فراموش کنند و به سوي کولرهاي گازي روي آورند؛ اولين عيب بوي نامطبوع کولرهاي آبي و ديگر آلودگي بالاي آن‌ها براي شهرهايي مانند تهران است.
اگرچه اين جعبه آبي رنگ مشکلات ديگري همچون گرفتگي پوشال‌ها، گرفتگي پمپ آب، زنگ زدگي و مصرف زياد آب را در کارنامه خود ثبت کرده، اما با روش‌هايي که قبلا گفته شد، مي‌توان مصرف را به حداقل رساند و فقط اين دو موضوع باقي خواهد ماند. با اين حال نکته جالب اين که هر دوي اين معايب هم اکنون قابل برطرف شدن هستند.

الف) نوع بوي بد کولر:
شايد اين حس نامطلوب را تجربه کرده باشيد که وقتي کولر آبي منزل را روشن مي‌کنيد، بوي لجن کل خانه را فرا مي‌گيرد و شايد گاهي هم به همين دليل از خير هواي خنک آن گذشته ايد، اما زود از کوره در نرويد، چون فقط کافي است يک ليوان وايتکس يا شيشه شوي داخل آب کولر بريزيد و اجازه دهيد نيم ساعت بدون روشن بودن دينام، فقط پمپ کولر کار کند، پس از آن آب محفظه ذخيره آب را تعويض کنيد و دوباره از آب پر کنيد.
حالا با اضافه کردن يک استکان شيشه شوي مي توانيد از هواي خنک کولر لذت ببريد و اگر لازم شد اين چرخه را دوباره تکرار کنيد. به ياد داشته باشيد از شوينده هاي قوي مثل پودر لباسشويي يا مايع ظرفشويي هرگز استفاده نکنيد، چون کولر شما به حباب ساز تبديل خواهد شد.

ب) آلودگي هوا:
اما آلودگي هوا که پديده غريبي براي شهرهاي بزرگ مثل تهران نيست، باعث شده اين وسيله سرمايشي دچار ضعف شود، چون براي خنک کردن هوا، کولرهاي آبي نيازمند کشيدن هواي بيرون به داخل هستند. سيستم کولر طوري طراحي شده که با اين کار باعث خنک شدن هوايي که از روي پوشال‌ها عبور کرده، بشوند که درواقع اشکال کار هم همين جاست. اين عبور دائمي هوا از روي پوشال‌ها باعث مي‌شود تا ميکروب، ويروس يا قارچ‌هاي مختلف روي آن جمع شود و با دميدن هوا به داخل منزل راه يابند، اما باز هم فناوري نوين با طراحي سيستم فيلتراسيون هوا براي کولرهاي آبي اين مشکل را هم برطرف کرده تا دوباره کولرهاي آبي به جايگاه خود بازگردند.


با خريدن اين سيستم و نصب آن روي خروجي هوا در داخل منزل (دريچه‌هاي داخل اتاق) مي‌توانيد از ورود گرد و خاک يا آلودگي به داخل منزل به طور موثري جلوگيري کنيد و با خيال راحت کليد روشن شدن کولر آبي را بزنيد. بدون ترديد اين جعبه‌هاي فلزي آبي رنگ براي مدت طولاني در خدمت ما خواهند بود و گرماي تابستان را برايمان به هواي بهاري تبديل مي‌کنند.

هزينه سرويس و نگهداري کولر آبي در تهران
اگر قصد داريد سرويس کولر آبي منزل خود را به شرکت‌هاي تاسيساتي بسپاريد بدانيد که حدود 40 هزار تومان براي خودتان هزينه ايجاد کرده‌ايد البته به ياد داشته باشيد هزينه قطعات مصرفي اگر لازم باشد جداگانه به عهده‌ي شماست و بايد آن‌ها را بپردازيد.


بازگشت
مطالب مرتبط با این مقاله

•  آب سردکن چيست؟
•  نکات مهم درباره نگهداري و کاهش هزينه‌ي کولرهاي آبي
•  معرفي VRF
•  بررسي کامل مزايا و معايب ميني چيلر
•  آنچه درباره‌ي استفاده از کولر خودرو بايد بدانيد
•  چگونگي توليد آب خنک به وسيله حرارت در چيلرهاي جذبي
•  تفاوت ديگ آبگرم فولادي با ديگ آبگرم چدني
•  مزايا و معايب داکت اسپليت
•  دانستني هاي کولر خودرو
•  4 مشخصه مضر کولرها در به خطر افتادن سلامتي
•  چيلر چيست؟
•  بهترين زمان براي تعويض دستگاه تصفيه آب منزل
•  آموزش کلر زني استخر در سه گام
•  نکات قابل توجه در انتخاب چيلرهاي تراکمي
•  اشتباهات مهم در نصب کولر گازي (قسمت دوم)

دانستنيهاي فني و تاسيساتي : گردآوری گروه تهویه مطبوع مهاجر