مقالات تخصصي تاسيساتموضوع مقاله

رابطه تابستان و کولر با اسپاسم عضلات :

متن :

حتما تا به حال براي شما هم پيش آمده که در ساعاتي گرم مدتي را جلوي باد انواع کولر يا حتي پنکه قرار بگيريد اما اندکي بعد با دردهاي مفصلي يا استخواني چهره‌تان را در هم بکشيد و ندانيد گرفتگي و اسپاسم وسط اين گرما و خنکا از کجا آمده. يک متخصص بيماري‌هاي داخلي در ادامه مطلب دليل آن را توضيح داده است.

به‌طور کلي، زماني که فرد براي مدت طولاني در معرض بادهاي سرد قرار بگيرد، ممکن است دچار اسپاسم‌ يا گرفتگي عضلاني شود، يا دردهاي مفصلي و استخواني او تشديد شوند. اين مشکل براي افرادي که مبتلا به بيماري‌هاي روماتيسمي هستند يا براي کساني که به علت تجربه شکستگي‌هايي در دست و پايشان، عمل جراحي شده‌اند و پلاتين در بدن آن‌ها کار گذاشته است، بيش‌تر و شديدتر اتفاق مي‌افتد.
معمولا هرچه رطوبت باد سرد بيش‌تر باشد، مشکلات مفصلي، استخواني و گرفتگي‌هاي عضلاني هم بيش‌تر مي‌شوند. به همين دليل هم افراد سالمند يا کساني که مشکلات روماتيسمي دارند، زماني که در معرض باد کولرهاي آبي قرار مي‌گيرند، بيش‌تر از زماني که در معرض باد پنکه يا حتي در مواردي کولر گازي قرار گرفته‌اند، احساس درد و ناراحتي در عضلات و استخوان‌هاي خود مي‌کنند. از طرف ديگر، با شروع فصل تابستان و آغاز روزهاي گرم، مردان جوان زيادي با شکايت از درد کتف و شانه يا گردن به ما مراجعه مي‌کنند و پس از معاينه و شرح حال، معلوم مي‌شود آن قسمت از بدن آن‌ها که در معرض باد کولر ماشين قرار داشته، دچار درد و گرفتگي شده است. برخي از افرادي که به دليل رانندگي‌هاي طولاني‌مدت، پشت کمرشان عرق مي‌کند و بعد براي خنک شدن از باد کولر و پنکه کمک مي‌گيرند هم بيشتر دچار دردهاي استخواني و گرفتگي‌هاي عضلاني مي‌شوند.
شايد بتوان اين دردها و گرفتگي‌ها را به سرعت بالاي خنک شدن بدن‌هاي مرطوب با باد انواع کولر و پنکه نسبت داد. به هر حال، ساده‌ترين و مطمئن‌ترين راه رهايي از دردهاي استخواني، مفصلي و گرفتگي‌هاي عضلاني در فصل تابستان، اين است که دريچه‌هاي کولر يا پنکه را به صورتي تنظيم کنيد که در عين خنک شدن فضاي داخل منزل يا ماشين، باد سرد مستقيم به عضلات و اندام‌هاي بدنتان دميده نشود. هرچه سرما و رطوبت باد کولر بيش‌تر به بدن برسد، دردها و گرفتگي‌هاي استخوان‌ها و اندام‌ها هم بيش‌تر خواهد شد.


بازگشت
مطالب مرتبط با این مقاله


دانستنيهاي فني و تاسيساتي : گردآوری گروه تهویه مطبوع مهاجر