مقالات تخصصي تاسيساتموضوع مقاله

استفاده بهينه از کولربراي تامين هواي سالم :

متن :

سيستم‌هاي هواساز، کولرهاي آبي و ديگر لوازم مشابه، به علت قرار داشتن در فضاي باز و مکانيسم عمل ويژه خود به طور مداوم در معرض گرد و خاک، ذرات معلق و همچنين عوامل باکتريايي، ويروسي، قارچي و ساير ميکروارگانيسم‌هاي مضر براي انسان قرار دارند.
تحقيقات انجام شده و حتي تجارب اکثريت استفاده کنندگان نشان مي‌دهد که ساکنين ساختمان‌هاي داراي سيستم‌هاي هواساز و کولر‌هاي آبي از سردرد‌ها، گرفتگي بيني، گلودرد، عطسه، سرفه حتي گاهي تهوع و استفراغ، اختلال در تمرکز حواس و بيماري‌هاي عفوني مزمن تنفسي رنج مي‌برند که علت آن، آلودگي اين سيستم‌ها با عوامل مختلف و ميکروارگانيسم‌هاي بيماري زا هستند.
عدم تابش کامل آفتاب به داخل کولر‌ها و وجود رطوبت، پوشال، گرد و غبار و ساير فاکتور‌ها، محيط داخلي کولر‌ها را محل مناسبي براي رشد و تکثير عوامل بيماري زا مي‌کنند.
کولرهاي آبي يکي از محل‌هاي تجمع باکتري‌ها، قارچ‌ها و... به شمار مي‌روند و اين عوامل با جريان هوا به راحتي خود را به فضاي داخلي منزل مي‌رسانند. اين مشکلات مخصوصا در ابتداي شروع استفاده از کولر است که در حقيقت‌‌ همان ابتداي شروع فصل گرما است. اشخاص و صاحبان منازل و اماکن کولرهاي خود را پس از گذراندن يک دوره تقريبا 7 - 6 ماهه، دوباره آماده سازي و راه اندازي مي‌کنند، چون در طول ايامي که دستگاه کار نمي‌کرده گرد و غبار و خاک به تدريج در پوشال‌ها و کف کولر جمع شده، همچنين رطوبت ناشي از بارندگي‌ها باعث ايجاد محيط مساعد و انباشته شدن آلوده کننده‌هاي زيادي شده که به رغم شست وشوي پوشال‌ها و داخل بدنه باز هم بخشي از آلودگي‌ها باقي مانده و آلودگي محسوسي در هواي ورودي به منازل و اماکن وجود خواهد داشت.


براي حفظ سلامتي ساکنين منازل و اماکن و مهيا کردن هواي سالم و پرهيز از هرگونه آلودگي‌هاي ناشي از آلودگي پوشال‌ها و بدنه داخلي کولر هم امري ضروري است و هم خيلي ساده و آسان. براي اين منظور بايد اقداماتي به شرح زير صورت گيرد:

بهتر است اول پوشال‌ها تعويض و يا حداقل خوب شسته شوند، سطوح داخلي و کف کولر نيز بايد با آب تميز شسته شود.

به آب مخزن کولر از محلول ضدعفوني کننده سانوسيل که براي انسان بي‌ضرر بوده، خطرات سرطان زايي ندارد و براي محيط زيست هم مشکلي ندارد به ميزان لازم افزوده شود.

مدت 15 دقيقه فقط پمپ کولر را جهت گردش کامل آب محتوي مواد ضدعفوني کننده در روي پوشال‌ها روشن مي‌کنيد تا پوشال‌ها خوب ضدعفوني گردند.


حال اگر مي‌خواهيد از کولر استفاده کنيد کولر آماده است. با اين عمل ساده بخش عظيمي از آلودگي‌هاي کولر برطرف شده و به داخل منازل و اماکن هواي تميز و سالمي وارد خواهد شد.
براي اطمينان بيش‌تر هر ماه يک بار از محلول ضدعفوني کننده مطمين با مشخصات فوق به آب کولر اضافه نماييد.


به هر حال بدانيد:

هواي شهر علاوه برآنکه حاوي انواع گرد و خاک، ذرات معلق و دودهاي مختلف است ضمنا حاوي انواع باکتري‌ها، ويروس‌ها، قارچ‌ها و... نيز هست.

کولرهاي آبي و سيستم‌هاي هواساز، هواي آلوده به مواد فوق را از محيط با فشار به طرف داخل خود مي‌کشند.

داخل کولر‌ها به جهت عدم تابش نور آفتاب و وجود رطوبت، پوشال و گردوخاک محيط کاملا مساعدي براي رشد ميکروب‌ها و قارچ‌ها هستند.

آلودگي‌هاي موجود در داخل کولر با جريان هوا مي‌تواند در داخل فضاي اماکن و منازل شما پراکنده شود.

بخشي از سردرد‌ها، گرفتگي بيني، گلودرد، عطسه، سرفه و ... که هنگام استفاده از هواي کولر عارض مي‌گردند، ناشي از آلودگي‌هاي هواي حاصله از کولر است.

همه اين آلودگي‌ها و مشکلات را با استفاده از محلول ضدعفوني کننده سانوسيل D9 به راحتي مي‌توان از بين برد و هواي سالم و خنک براي فضاي اماکن و منازل شما تامين کرد.


بازگشت
مطالب مرتبط با این مقاله

•  نصب صحيح کانال فلکسي چگونه است
•  توصيه‌هاي ايمني در مورد نصب و استفاده از بخاري گاز سوز
•  مقايسه سيستم داکت اسپليت با چيلر و فن کوئل
•  سيستم رفع كريستال در چيلرهاي جذبي
•  سرويس و نگهداري موتور خانه
•  خنکي سريع و بي دردسر با کولر گازي پرتابل
•  نيترات چيست؟
•  باورهاي غلط درباره استفاده از کولر خودرو
•  شيرين کردن آب
•  آموزش کلر زني استخر در سه گام
•  کاربردهاي سيستم گرمايش از کف
•  روش‌هايي براي سالم نگه داشتن هوايي که تنفس مي‌کنيد
•  کولر گازي اينورتر در چه زماني مفيد است؟
•  رطوبت گير چيست؟
•  قيمت داکت اسپليت و عوامل تاثير گذار در آن

دانستنيهاي فني و تاسيساتي : گردآوری گروه تهویه مطبوع مهاجر