مقالات تخصصي تاسيساتموضوع مقاله

آنچه درباره‌ي استفاده از کولر خودرو بايد بدانيد :

متن :

روزهاي پاياني بهار و آمدن گرما هر فردي را به فکر مي‌برد که به سمت کولرها رفته و براي قابل تحمل‌تر شدن گرماي تابستان گردگيري مختصري از سيستم تهويه خودروي خود کند. اما برخلاف اشتباه رايجي که ميان اکثر مالکان خودرو وجود دارد سيستم خنک کننده‌ي خودرو تنها زدن دکمه کولر (AC) نيست بلکه  اين سيستم نيز مانند کولرهاي منزل نياز به بازبيني و رسيدگي دارد.

بسياري از مردم تصور مي‌کنند سيستم تهويه‌ي خودرو (کولر خودرو)، فقط از بخاري و کولر تشکيل شده است. شايد شما هم با خواندن اين جمله از خود بپرسيد، مگر غير از اين است؟
در پاسخ بايد گفت، بله؛ چون يک حالت ديگر هم در سيستم تهويه خودرو وجود دارد و آن، حالت «پنکه» است: هنگامي که هوا از بيرون وارد اتاق مي‌شود، بدون اين که بخاري يا کولر درگير باشد پنکه در حال کار است.
اصولا اين حالت مختص زماني است که هواي داخل اتاق، نه سرد است و نه خيلي گرم و فقط نياز به تهويه دارد تا هوا از حالت خفگي درآيد.
حسن انجام اين کار و اصلا مزيت استفاده از سيستم تهويه و کولر اين است که از بازشدن پنجره‌ها جلوگيري مي‌کند. اين کار نه تنها جلوي ورود سروصدا و آلودگي را مي‌گيرد، بلکه با بهبود وضع آيروديناميکي بدنه، باعث کاهش مصرف سوخت در سرعت‌هاي بالا و بهبود ايمني و پايداري در جاده مي‌شود.
فراموش نکنيم که باز کردن پنجره‌هاي خودرو به منظور تهويه داخل کابين به ويژه در هواي آلوده شهر و يا در سرعت‌هاي بالا امري اشتباه است، چرا که قابليت پايين آمدن شيشه‌ها در حقيقت براي فراهم ساختن امکان گفت‌وگو با ديگران، رد و بدل کردن اشيا و احيانا لذت بردن از هواي آزاد در طبيعت پيش‌بيني شده است.


سرما در گرما
سيستم تهويه را به ويژه هنگامي که داخل خودرو بسيار گرم شده است، بلافاصله بعد از وارد شدن به داخل خودرو روشن نکنيد. پس از وارد شدن به خودرو، پنجره‌ها را پايين کشيده و صبر کنيد تا هواي داخل خودرو عوض شود؛ بعد از چند دقيقه مي‌توانيد سيستم تهويه مطبوع خودرو را روشن کنيد. مي‌دانيد دليل اين کار چيست؟
بر اساس تحقيقات صورت گرفته، داشبورد، صندلي و سيستم تهويه از خود گاز بنزن متصاعد مي‌کنند که يک گاز بسيار سمي و سرطان‌زاست. شايد بارها بويي شبيه به بوي پلاستيک گرم‌شده را در خودروتان احساس کرده‌ايد؛ اين همان بوي گاز سرطان‌زاي بنزن است. علاوه بر سرطان‌زا بودن، گاز بنزن به استخوان‌ها آسيب رسانده (مسموميت استخوان‌ها) و نيز باعث ابتلا به کم‌خوني و کاهش سطح گلبول‌هاي قرمز خون مي‌شود.
همچنين تماس طولاني‌مدت با اين گاز سمي باعث ابتلا به لوسمي شده که نوعي از سرطان خون مربوط به گلبول‌هاي سفيد است و در مواردي هم‌زمان با افزايش ريسک ابتلا به سرطان، باعث سقط جنين در خانم‌ها مي‌شود.
ميزان قابل قبول بنزن در هواي آزاد حدود 50 ميلي گرم در واحد حجم است، در حالي که ميزان بنزن موجود در داخل يک خودرو پارک شده با پنجره‌هاي بسته بين 200 تا 400 ميلي‌گرم است.
حال اگر اين خودرو در فضاي باز و زير نور خورشيد در دماي بالاي 40 درجه سانتي‌گراد پارک شده باشد، سطح بنزن موجود در فضاي داخل آن بين دوهزار تا چهار هزار ميلي‌گرم بالا ميرود که 40 برابر بيش‌تر از ميزان قابل قبول آن در واحد حجم خواهد بود.


آغاز به کار کولر
سعي کنيد کولر را هنگامي روشن کنيد که دور موتور، پايين باشد و از روشن کردن آن در سرعت‌ها و دورهاي بالاي موتور خودداري کنيد تا از آسيب به کلاچ کمپرسور جلوگيري شود. در ابتداي کار، سرعت پنکه کولر را زياد کنيد تا هواي گرم انباشته شده در مجاري تهويه و در داخل اتاق سريع‌تر تخليه شده و در ضمن، کل سيستم هم خنک و آماده کار شود.


سرعت‌هاي مختلف پنکه
پنکه، بادبزن يا همان فن کولر معمولا داراي چند سرعت قابل تنظيم است. در کولر خودروهاي قديمي مثل خودروهاي امريکايي دهه 70 که سيستم، فاقد ترموستات و حسگر دما بود، کمپرسور کولر با روشن کردن دکمه مخصوص از روي داشبورد، با موتور درگير مي‌شد و فرقي نمي‌کرد که شما سرعت پنکه را روي چه عددي تنظيم کنيد، چون در هر صورت کمپرسور به صورت يک‌نواخت کار خود را انجام مي‌داد. در خودروهاي امروزي، کولر خودرو مجهز به ترموستات است؛ هرچه سرعت پنکه بيش‌تر شود، گازي که در اواپراتور گردش و اتاق را خنک مي‌کند، سرماي خود را زودتر از دست مي‌دهد و فرمان درگيري مجدد کمپرسور يا همان «اتومات کردن» با فواصل کم‌تري صادر مي‌شود؛ در نتيجه کمپرسور زمان بيش‌تري را درگير خواهد بود و مصرف سوخت بيش‌تر خواهد شد.


آنچه درباره‌ي استفاده از کولر خودرو بايد بدانيد
خنک شدن در هواي گرم تابستان، خلاص شدن از کلافگي و خواب‌آلودگي ناشي از گرما و بهبود تنفس و گردش خون از فوايد استفاده از کولر در فصل گرم است، اما کولر خودرو خطراتي هم مي‌تواند براي سلامت شما داشته باشد که با رعايت برخي مسايل مي‌توانيد از آن‌ها پيش‌گيري کنيد.
استفاده از کولر در حضور کودکان به ويژه در هواي گرم و سفرهاي طولاني‌مدت ضروري است، زيرا مانع گرما‌زدگي آن‌ها مي‌شود. اگر دريچه هاي کولر شما جلوي خودرو قرار گرفته و کودکان روي صندلي عقب هستند، حتما به گونه‌اي دريچه را تنظيم کنيد که هواي خنک به عقب خودرو هم برسد. اما اگر در عقب خودرو هم براي هر فرد دريچه‌اي تعبيه شده مي‌توانيد دريچه را به گونه اي تنظيم کنيد که باد شديد به گردن و صورت کودکان نخورد و سبب گرفتگي ماهيچه‌هاي آن‌ها نشود.
استفاده از کولر و دستگاه تهويه در تونل فقط در شرايطي مناسب است که هوا امکان ورود از بيرون را نداشته باشد. در فضاي تونل‌ها دود و ذرات معلق جمع مي‌شوند و در صورتي که دستگاه تهويه روي حالت گردش داخلي نباشد، آن را به داخل اتاق مي‌کشاند. هرچند تونل‌هاي شهري تهران و برخي از تونل‌هاي بين شهري داراي سيستم‌هاي تهويه قوي مانند جت‌فن‌ها هستند، اما توصيه مي‌شود در هواي آلوده، سيستم تهويه را در حالت گردش داخلي هوا قرار دهيد.
در فضاي شهري به ويژه در ترافيک‌ها نيز روشن کردن کولر در حالت ورود هوا از بيرون، سبب ورود ذرات و دود به داخل مي‌شود، پس ترجيحا در هنگام توقف يا سرعت پايين کولر را در صورت مناسب بودن دما خاموش کنيد يا دست‌کم در حالت گردش داخلي قرار دهيد. اگر کولر خودرو شما مانند 206 تيپ پنج و شش از نوع اتوماتيک بوده و دستگاه تنظيم دما دارد، بهتر است آن را روي دماي دلخواه خود تنظيم کنيد تا به طور اتوماتيک روشن و خاموش شود.
خاموش نگه داشتن کولر از نظر بسياري افراد راه حل مناسبي براي صرفه جويي در مصرف بنزين است اما حقيقت چيز ديگري است. اگر در حين توقف يا سرعت پايين از کولر استفاده کنيد، بنزين بيش‌تري مصرف مي‌شود اما استفاده از آن در بزرگ‌راه‌ها با سرعت بالا بنزين بسيار کمي مصرف مي‌کند، چرا که اگر در همان حالت، به جاي روشن کردن کولر، شيشه‌ها را پايين بکشيد، به دليل برهم خوردن وضعيت آيروديناميکي خودرو، مقداري به مصرف سوخت افزوده خواهد شد.
رطوبت سبب مي‌شود فيلترها مکان مناسبي براي رشد قارچ و کپک‌ها باشند. گاهي پيش مي‌آيد که با روشن کردن کولر خودرو بوي نامطبوعي در هوا مي‌پيچد. اين به آن معني است که يا خودرو شما فيلتر ندارد (مثل تندر 90 که مي‌توان با تهيه فيلتر از بازار آزاد اين مشکل را حل کرد)، يا فيلتر کثيف و پر از قارچ و ميکرب شده و نياز به پاک شدن يا تعويض دارد.


دو نکته زمستاني
اول اين که کولر حداقل هر ماه يک بار به مدت سي دقيقه بايد روشن و کمپرسور درگير شود تا گاز خنک‌کننده به اصطلاح رسوب نکند، چون در اين صورت ناگزير خواهيد بود چند ده هزار تومان براي شارژ گاز کولر هزينه کنيد.
نکته دوم اين که در فصول سرد سال که معمولا داخل اتاق و شيشه‌ها بخار مي‌گيرد، اگر روشن کردن بخاري و ورود هوا از بيرون به داخل هم افاقه نکرد، به عنوان آخرين راه، بايد در حين روشن بودن بخاري و ورود هواي گرم، دکمه کولر را روشن کنيد تا کمپرسور نيز درگير شود. از آن‌جا که يکي از خاصيت‌هاي کولر، جذب رطوبت محيط است، اين کار ضمن ادامه کار بخاري و گرم کردن کابين، باعث کاهش رطوبت داخل شده و به بخارزدايي شيشه‌ها کمک خواهد کرد.


بازگشت
مطالب مرتبط با این مقاله

•  چگونه مي‌توانيد استخر خانه خود را تميز کنيد؟
•  نحوه عملکرد ترموستات مرحله‌اي چيلر
•  کولر گازي اينورتر گرين
•  نکات مهم نصب کولر گازي و اسپيلت
•  علت گرم شدن بيش از حد سر سيلندر
•  تفاوت داکت اسپليت با سيستم رادياتور و اسپليت ديواري
•  نصب صحيح داکت اسپليت چگونه است؟
•  چهار عيب عمده شيرهاي آب اتوماتيک
•  چگونه مغزي شير آب آشپزخانه خود را تعويض کنيم؟
•  پمپ مرکزي يا پمپ مجزا براي هر واحد؟
•  مزاياي استفاده از دستگاه‌هاي توليد يون منفي در تصفيه‌ي هواي منزل
•  طرز راه اندازي و نگهداري چيلر
•  انواع پمپ
•  روش‌هاي شارژ گاز کولر گازي
•  دستگاه زنت چيست؟

دانستنيهاي فني و تاسيساتي : گردآوری گروه تهویه مطبوع مهاجر