مقالات تخصصي تاسيساتموضوع مقاله

نحوه شستشوي پنل داخلي کولرگازي :

متن :

هر سال با شروع فصل گرما خيلي از مردم براي خنک شدن از کولر گازي استفاده مي‌کنند تا از سرماي آن لذت ببرند ولي بايد توجه داشته باشيم که هرکدام از لوازم خانگي بدون در نظر گرفتن برند يا کشور سازنده آن احتياج به سرويس دارند و اگر هرچند مدت يک بار اين کار انجام نشود کولر گازي دچار خرابي شده و احتياج به تعمير خواهد داشت که ممکن است در اوج گرماي تابستان ما را از سرماي خود بي‌نصيب گذاشته و علاوه بر هزينه و جستجوي يک تعميرکار خوب چند ساعتي و يا حتي چند روزي در گرما سپري کنيم  پس بهترين راه پيشگيري است يعني قبل از خراب شدن کولر گازي بايد  آن را  سرويس کنيم و راه‌هاي نگهداري و مراقبت و استفاده صحيح از کولر گازي را بدانيم.

خوب اگر شما هم فکر مي‌کنيد مي‌توانيد کولر گازي خود را سرويس کنيد پس با ما همراه باشيد البته اين مقاله براي افراد مبتدي نوشته شده و اگر شما به صورت تخصصي قصد سرويس قطعات داخلي کولر گازي را داريد مي‌توانيد با مراجعه به مقالات تخصصي‌تر آن را انجام دهيد.


  - مرحله‌ي اول:

براي  تعمير کولر گازي قبل از هر کاري برق کولر گازي را قطع کنيد تا خطري شما را تهديد نکند و با خيال راحت کارتان را ادامه دهيد. براي قطع کردن برق کولر گازي بسته به نوع کولر دو راه داريد:

فيوز کولر گازي
دوشاخه کولر گازي را از کنار پنل از برق بکشيد

فيوز برق کولر گازي را از جعبه فيوزي که معمولا داخل آشپزخانه يا کنار درب ورودي است رو قطع کنيد اگر تعداد فيوزها زياد است و نمي‌دانيد کدام فيوز مربوط به کولر گازي شماست کولر خود را روشن کنيد و يکي يکي فيوزها را قطع کنيد با خاموش شدن کولر مشخص مي‌شود فيوز آن کدام است.


  - مرحله‌ي دوم:

در اين قسمت بايد سرويس پنل داخلي را انجام دهيد براي اين کار ابتدا بايد قاب جلويي پنل را بازکرده و دو عدد فيلتر آن را بيرون کشيده و با استفاده از فشار آب تميز بشوييد به نحوي که خاک و گرد وغباري روي آن باقي نماند.

شما بعد از اين کار بايد سنسور کولر را بيرون کشيده و تميز کنيد و در جاي خودش برگردانيد اين سنسور وظيفه‌ي چک کردن دماي محيط را داشته و به برد فرمان روشن و خاموش شدن خودکار کولر گازي را مي‌دهد اگر اين سنسور کثيف باشد به دليل فرمان اشتباه به برد در سيستم شما اختلال ايجاد مي‌شود.

شستن کويل‌هاي پنل داخلي
بعد ازاين کار نوبت به شستن فين‌ها يا کويل‌ها مي‌رسد اين کويل‌هاي مانند رادياتور ماشين عمل کرده و هميشه بايد تميز باشد تا با هواي محيط به خوبي ارتباط برقرار کند و سرما را از کويل‌ها به هواي اتاق منتقل کنند.

شما مي‌توانيد به وسيله يک آب‌پاش (شيشه‌شور) به کويل‌ها آب بپاشيد و وقتي کاملاً خيس شدند با يک برس نرم يا مسواک به‌صورت عمودي روي آن‌ها کشيده تا پرز و گرد و خاک آن تميز شود ولي اگر کولر گازي درجايي نزديک آشپزخانه نصب‌شده باشد معمولاً اين کويل‌ها به دليل گرما و پخت و پز چرب شده و با برس کشيدن ساده به آن تميز نمي‌شود.

شما براي اين موارد بايد يک اسپري گاز پاک‌کن تهيه کنيد اين اسپري‌ها براي تميز کردن گاز از چربي ساخته شده و در تمام مغازه‌ها موجود است شما بعد از تهيه اين اسپري مي‌توانيد آن را روي کويل‌ها بپاشيد تا کف کند و تا 1 ساعت اجازه دهيد که اين چربي‌هاي خوب شسته شده و نرم شود بعد از يک ساعت به‌وسيله شيشه‌شور آب را روي آن اسپري کرده و با يک مسواک يا برس نرم آن را تميز کنيد مشاهده مي‌کنيد که براق و تميز شد اين کار نقش بسيار مهمي در بالا رفتن راندمان کولر گازي دارد.

البته راه دومي هم براي تميز کردن اين کويل‌ها وجود دارد و آن هم استفاده از بخار شور است که شما مي‌توانيد با استفاده از دستگاه بخار شوي اين کويل‌ها را تميز کنيد ولي اگر اين کويل‌ها چرب شده است مي‌توانيد قبل از استفاده از بخار شور از اسپري گاز پاک‌کن استفاده کنيد و بعد از يک ساعت که اين اسپري چربي‌ها را نرم کرد با دستگاه بخارشوي آن را تميز و براق کنيد بعد از اين کار سنسور و فيلتر را مانند قبل سر جاي خود محکم کنيد و درب پنل را ببنديد و بعد ار سرويس کولر گازي شما وقتي به کويل‌ها نگاه مي‌کنيد تفاوت را متوجه مي‌شويد که فين‌ها کاملا سفيد شده‌اند.

حالا شما شستشوي پنل داخلي کولر گازي خود را انجام داده‌ايد  براي سرويس پنل بيروني خود به محل  نصب کولر گازي مراجعه کنيد.در پايان در صورت بروز هر سوال و يا ابهامي مي‌توانيد با شماره تلفن‌هاي 88323241-021 | 88320448-021 | 88323528-021  تماس حاصل فرماييد تا کارشناسان ما به شما پاسخ دهند.


بازگشت
مطالب مرتبط با این مقاله

•  چيلرهاي جذبي دو مرحله اي بخار
•  محافظ برق چيست؟
•  چرا خازن کولر گازي مدام معيوب مي‌شود؟
•  تفاوت بين سيستم VRF و VRV چيست؟
•  بررسي تجهيزات يک موتور خانه
•  کندانسور آبي در کولر گازي چيست؟
•  راهنماي خريد رادياتور فولادي
•  چه نوع سيستم گرمايشي مناسب تر است؟
•  پرفروش ترين کولر گازي‌ها در ايران
•  آشنايي با کولر گازي
•  موتور خانه يا پکيج؟
•  بهينه سازي آبگرمکن ها
•  سرويس کردن آبگرمکن مخزني گازسوز
•  تصفيه آب به روش سيستم نانو فيلتراسيون
•  مزايا و معايب کولر گازي اينورتر

دانستنيهاي فني و تاسيساتي : گردآوری گروه تهویه مطبوع مهاجر