مقالات تخصصي تاسيساتموضوع مقاله

فن‌ها و هواساز ها :

متن :هنگامي که در يک کاربرد تهويه مطبوع احتياج به سيستم کانال باشد، فن‌هاي لوله محوري، برد محور يا سانتريفوژ را مي‌توان مورد استفاده قرار داد. در مواردي که سيستم کانال وجود نداشته و مقاومت کمي در مقابل جريان هوا وجود دارد، فن پروانه‌اي مي‌تواند به کار برده شود. در عين حال هنگامي که تجهيزات آماده نصب براي کاربردهايي که احتياج به شبکه کانال ندارند مورد استفاده قرار مي‌گيرند اغلب فن‌هاي سانتريفوژ به کار برده مي‌شود.

فن سانتريفوژ به دليل بي‌صدا بودن و عملکرد مناسبش در فشارهاي بالا، در بيش‌تر کاربردهاي تهويه مطبوع به منظور فراهم نمودن شرايط آسان استفاده مي‌شود.

علاوه بر اين، دهانه‌ي ورودي فن سانتريفوژ را مي‌توان به وسايلي که سطح مقطع بزرگ دارند وصل کرد، در حالي که دهانه تخليه آن را مي‌توان به کانال‌هاي نسبتا کوچک متصل نمود. براي برآورده ساختن احتياجات سيستم توزيع هوا مي‌توان جريان هوا را تغيير داد، اين عمل با تنظيمات ساده محرک فن يا تنظيم وسايل کنترل صورت مي‌گيرد.

استفاده از فن‌هاي جريان محوري براي مواردي که احتياج به حجم زيادي از هوا داريم و صداي زياد فن نيز در درجه دوم اهميت قرار دارد، عالي خواهد بود. بنابراين اينگونه فن‌ها اغلب براي تهويه مطبوع و تجديد هواي بخش‌هاي صنعتي مورد استفاده قرار مي‌گيرند. اين فن‌ها که داراي سرعت‌هاي بالا مي‌باشند، احتياج به پره‌هايي دارند تا هنگامي که تحت فشارهايي که براي سانتريفوژ عادي است، کار مي‌کنند داراي بهترين بازده باشند. در عين حال اين فن‌ها مي‌توانند بدون پره‌هاي هادي نيز مورد استفاده قرار گيرند.

مفهوم سرعت مخصوص در تشريح کردن کاربردهاي گوناگون انواع فن، مفيد و سودمند مي‌باشد. سرعت مخصوص يک شاخص عملکرد فن است که بستگي به سرعت، ظرفيت و فشار استاتيکي فن دارد.
فن‌هاي سانتريفوژ با پره‌هاي انحنا به جلو در سرعت‌هاي کم، ظرفيت‌هاي کم و فشارهاي استاتيکي زياد، داراي حداکثر بازده مي‌باشند. در عين حال فن‌هاي پروانه‌اي حداکثر بازده را در سرعت‌هاي و ظرفيت‌هاي بالا و فشارهاي استاتيکي پايين خواهد داشت مشخصات توان مصرفي فن‌هاي گوناگون طوري است که امکان دارد يک نوع فن تحت بار اضافي قرار گرفته و يا اينکه تحت چنين بار اضافي واقع نگردد. فن سانتريفوژ با پره‌هاي انحنا به عقب از نوعي است که تحت بار اضافي واقع نمي‌شود.
در حاليکه فن‌هاي سانتريفوژ با پره‌هاي انحنا به جلو ممکن است تحت بار اضافي قرار بگيرند. فن‌هاي جريان محوري ممکن است تحت بار اضافي قرار بگيرند و يا اينکه تحت چنين بار اضافي واقع نشوند. تمام انواع فن‌ها را مي‌توان براي تخليه مورد استفاده قرار داد. فن‌هاي ديواري بر عليه مقاومت صفر يا بر عليه مقاومت کم، عمل مي‌کنند و بنابراين هميشه از نوع پروانه‌اي مي‌باشند. فن‌هاي پروانه‌اي در داخل کلاهک‌هاي روي بام يا اطاقک‌هاي روي بام استقرار مي‌يابند. فن‌هاي تخليه‌اي که داراي هود هستند و فن‌هاي تخليه ايستگاه مرکزي عموما از نوع سانتريفوژ هستند. ممکن است فن‌هاي محوري براي کاربردهاي تخليه مناسب باشند، به ويژه براي نصب در کارخانجات.

عملکرد فن پايدار است اگر بعد از اغتشاش جزيي موقتي نقطه عملکرد فن تغيير نکند يا هنگام اغتشاش جزيي دائمي نقطه عملکرد خيلي کم تغيير يابد. ناپايداري حالتي است که جريان موجدار و يا داراي ضربان باشد امکان دارد چنين حالتي هنگامي رخ دهد که منحني مشخصه سيستم منحني فن را در دو نقطه يا بيش‌تر قطع کند چنين حالتي به ندرت در مواردي که تنها از يک فن استفاده مي‌شود رخ مي‌دهد. هنگامي که دو يا چند فن که داراي پره‌هاي انحنا به جلو هستند به طور موازي بهم متصل مي‌گردند ممکن است منحني مرکب حاصل داراي ناحيه نا پايدار. اگر نقطه عملکرد در اين ناحيه قرار گيرد کاهش يا افزايش مقاومت سيستم صورت مي‌گيرد در هنگامي که فقط يک نقطه تقاطع بين منحني سيستم و منحني فن وجود داشته باشد بهره برداري در شرايط پايدار صورت خواهد گرفت. تشديد در سيستم کمياب است ولي امکان دارد در مواقعي که در سيستم کانال کشي‌اي که براي فرکانس خاصي تنظيم شده از فن‌هاي فشار بالا استفاده گردد رخ بدهد همانند تشديد در لوله کشي ساختمان در هنگامي که نقطه عملکرد سمت چپ پيک فشار قرار داشته باشد افزايش فشار ناشي لز افزايش ظرفيت به نوبه خود تمايل به افزايش فشار بيش‌تري دارد با تغيير منحني مشخصه سيستم بنحوي که عملکرد بين پيک فشار و نقطه تخليه آزاد ببافته مي‌توان بر چنين شرايطي غلبه کرد.

علاوه بر مقادير استاندارد سطح متداول صدا يا استفاده از فضاي به خدمت گرفته شده فضاي در دسترس و طبيعت بار، نيازهاي ديگر سيستم که بر انتخاب فن تاثير مي‌گذارند عبارتند از: مقدار هوا، فشار استاتيکي و دانسيته هوا.

هنگامي که اين نيازها شناخته گردد، انتخاب فن براي تهويه مطبوع هميشه متکي بر انتخاب ارزان‌ترين ترکيب اندازه و گروه ساخت فن که سطح قابل قبولي از صدا و بازده را نيز به همراه داشته باشد، خواهد بود.

نمي‌توان در هنگام انتخاب فن، سرعت خروجي را بعنوان شاخص صداي توليد شده بکار برد. بهترين مشخصه صدا در هنگامي که فن حداکثر بازده را دارد، حاصل مي‌گردد. سرعت خروجي مجاز براي فن‌هايي که در فشارهاي استاتيکي بالا کار مي‌کنند بيش‌تر است، زيرا حداکثر بازده در دبي‌هاي زياد رخ مي‌دهد. بنابراين هر محدوديتي که در ارتباط با صداي توليد شده بر سرعت خروجي اعمال شود، علاوه بر اينکه متکي بر حدود صداي محيط و مساحت فضاي مفيد در دسترس مي‌باشد. متکي بر فشار به نقطه حداکثر بازده انتخاب شود. بعلاوه شبکه کانال مربوطه نيز بايستي صحيح طراحي گردد.

معمولا بهترين توازن بين هزينه اوليه و بازده فن درهنگامي حاصل مي‌شود که فن انتخابي کمي کوچک‌تر از فني باشد که داراي حداکثر بازده است. در عين حال شايسته است براي مواقعي که زمان بهره برداري طولاني است. از فن‌هايي بزرگ‌تر که بازده بيش‌تر دارند استفاده شود. در مواقعي که انتخاب فن کوچک‌تر باعث مي‌شود که محتاج به موتور، محرک و راه انداز بزرگ‌تر و ساختمان ضخيم‌تر باشيم، انتخاب فن بزرگ‌تر از نظر اقتصادي ترجيح داده مي‌شود.

چگونگي انتخاب فن و محرک  آن مي‌تواند بر شرايط سايکرومتريکي فضاي مربوطه تاثير بگذارد. اگر فن انتخابي باعث گردد مقدار هوا کم‌تر از احتياجات شرايط طراحي باشد درجه حرارت حباب خشک اطاق بزرگ‌تر از احتياجات شرايط طراحي باشد، کنترل‌هاي موجود در اطاق از افت درجه حرارت جلوگيري خواهند کرد.


در پايان در صورت بروز هر سوال و يا ابهامي مي‌توانيد با شماره تلفن‌هاي 88323241-021 | 88320448-021 | 88323528-021  تماس حاصل فرماييد تا کارشناسان ما به شما پاسخ دهند.


بازگشت
مطالب مرتبط با این مقاله

•  انواع گازهاي مبرد کولر گازي
•  مزاياي داکت اسپليت اينورتر چيست؟
•  آيا حذف صداي الکتروفن ها و داکت اسپليت ها امکان پذير است؟
•  تفاوت گاز R22 با R410 کولر گازي
•  چگونه جت‌هاي جكوزي خود را تميز كنيم؟
•  شش مزيت پوشاندن سطح استخر و استفاده از کاور
•  اسپليت يا کولر گازي؟
•  انواع مختلف فيلترهاي مورد استفاده در کولرهاي گازي جهت تصفيه هوا
•  روش هاي رطوبت زني و رطوبت گيري هوا
•  برتري پکيج شوفاژ ديواري نسبت به موتور خانه
•  آشنايي با چيلر تراكمي دوراني
•  راهنماي خريد رادياتور
•  کليد هوشمند کولر آبي چيست و چه مزايايي دارد؟
•  شير ترموستاتيک رادياتور چيست؟
•  منظور از چيلر دو اثره چيست؟

دانستنيهاي فني و تاسيساتي : گردآوری گروه تهویه مطبوع مهاجر