مقالات تخصصي تاسيساتموضوع مقاله

بايدها و نبايدها در تهيه‌ي کولر گازي :

متن :

امروزه با هوشمندتر شدن دستگاه‌هاي ديجيتال و راه يافتن آن به همه بخش‌هاي زندگي، نياز به آگاهي از امکانات و فناوري‌هاي نوين، بيش از پيش احساس مي‌شود. پيچيدگي، گستردگي و تنوع محصولات هوشمند مورد استفاده‌ در خانه يا محل کار، انتخاب‌ها را سخت‌تر کرده است و اين موضوع زماني اهميت بيش‌تري پيدا مي‌کند که در مرحله‌ي تصميم‌گيري براي خريد محصول باشيم.

يکي از محصولاتي که نياز به خريد مدل‌هاي جديد و اصلاح شده‌ آن در روزهاي گرم تابستان به شدت حس مي‌شود، کولر است. امروزه نسل جديد کولرهاي فوق پيشرفته متناسب با نيازهاي خانواده‌ها در بازار عرضه شده و مي‌توان گفت که به کمک فناوري‌هاي نوين، ما هر روز راحتي بيش‌تري را تجربه مي‌کنيم. اما براي خريد کولر با اين گستردگي محصول و امکانات متفاوت چه نکاتي را بايد در نظر گرفت؟


کولر‌هاي آبي يا گازي؟
شايد اولين پرسش براي خريد کولر اين باشد که کولر آبي بخريم يا کولر گازي؟ در جواب بايد گفت که هر يک از اين دو محصول داراي ويژگي‌هاي خاصي هستند که با توجه به نياز و محيطي که قرار است در آن نصب شوند، از يکديگر تفکيک مي‌شوند. در واقع بايد ابتدا انتظارات خود را از يک کولر مشخص کنيم و سپس نزديک‌ترين گزينه را در جهت رفع نيازهايمان انتخاب کنيم.
کولرهاي آبي براي محيط‌هايي با رطوبت نسبي بالا (شهرهاي شمالي و جنوبي) مناسب نيستند، چرا که هوا از لحاظ رطوبت به مرحله‌ي اشباع بسيار نزديک است. کولر‌هاي آبي به شبکه‌ي کانال‌کشي عمودي و افقي نياز دارند که هزينه‌ي اوليه‌ي ساختمان را افزايش مي‌دهد و از متراژ مفيد ساختمان مي‌‌کاهد. هواي مرطوب توليدشده در کولرهاي آبي نيز محيط بسيار مناسبي براي رشد انواع آلودگي‌ از قبيل باکتريايي، ويروسي، ميکروبي است.
با پيشرفت صنعت کولرسازي، شرکت‌هاي سازنده به فکر افزودن قابليت‌هاي جديد، بالا بردن کيفيت و پاسخ‌گويي هر چه بيش‌تر نيازهاي مصرف‌کنندگان افتادند. به عنوان مثال شرکت گرين با ارائه‌‌ي مدل‌هاي جديد کولر گازي، نه تنها موجب تحولي در صنعت کولرسازي جهان شد، بلکه با افزودن امکانات گسترده و مفيد روي آن‌ها، بيش از پيش فناوري‌هاي روز دنيا را به خانه‌ها آورد. مزاياي کولرهاي گازي نسبت به کولر آبي شامل حوزه‌هاي وسيع مي‌شود که از آن جمله مي‌توان به قابليت تنظيم دما و رطوبت هوا، قابليت سرمايش و گرمايش، مستقل بودن دستگاه و عدم انتظار براي روشن شدن سيستم مرکزي، سيستم‌هاي تصفيه هوا براي از بين بردن گرد و غبار و ويروس و باکتري‌ و بهينه‌سازي مصرف انرژي اشاره کرد.


نکاتي که در هنگام خريد کولر بايد به آن توجه داشت:
ظرفيت کولر گازي
يکي از مهم‌ترين نکاتي که بايد هنگام خريد کولر گازي به آن توجه داشت، توجه به اندازه محيطي است که قرار است کولر در آن نصب شود. در واقع بايد بزرگي فضا، تعداد نفرات و تعداد دستگاه‌هايي که هنگام کار کردن از خود گرما توليد مي‌کنند را در نظر گرفت و با توجه به آن‌ها، مناسب‌ترين ظرفيت دستگاه را انتخاب کرد. چرا که با انتخاب کولر با ظرفيت پايين‌تر، سرمايش مورد نظر توسط دستگاه تأمين نمي‌شود. از طرف ديگر با انتخاب دستگاه قوي‌تر فضا خيلي زود به دماي مورد نظر مي‌رسد و کمپرسور دستگاه دائما روشن و خاموش مي‌شود. به اين ترتيب از طول عمر کمپرسور کاسته مي‌شود. به همين منظور بايد متناسب با فضا نسبت به خريد بهترين گزينه اقدام کرد. در صورت نياز بهتر است با کارشناسان فني اين حوزه مشورت شود.


قابليت تصفيه هوا
بيش‌تر کولرهاي گازي امروزه نقش يک سيستم تهويه مطبوع را نيز دارند و علاوه بر ايجاد سرمايش و گرمايش، فضايي پاکيزه و مطبوع نيز فراهم مي‌کنند. کولر گازي گرين با بهره‌گيري از تکنولوژي‌هاي نوين، اين امکان را براي مصرف‌کنندگان فراهم مي‌کنند که علاوه بر خنک کردن محيط، از هواي سالم و پاکيزه نيز لذت ببرند. سيستم‌هاي تصفيه هوا، گرد و غبار، ويروس‌ها و باکتري‌ها از جمله ويروس آنفولانزاي نوع A موجود در هوا را از بين مي‌برند. سيستم منحصر به‌فرد تصفيه هواي گرين تمام ذرات مضر موجود در هوا از جمله باکتري‌هايي که در فيلترهاي معمولي باقي مي‌مانند را از بين مي‌برد و آن‌ها را تبديل به ذرات بخار آب مي‌کند. همچنين فيلتر ديگري در کولر گازي‌هاي گرين وجود دارد که ذرات گرد و خاک موجود در هوا را باردار مي‌کند و سپس ذرات با بار مثبت را مانند يک آهنرباي قوي جذب مي‌کند.


برند کولر گازي
برند کولر گازي يکي ديگر از نکته‌هاي مهمي است که بايد هنگام خريد به آن توجه داشت. انواع کولرهاي گازي متفرقه با ظاهري زيبا اما کيفيت و طول عمر پايين در بازار افزايش يافته‌اند که گاهي اوقات افراد را به اشتباه مي‌اندازند. بايد با مطالعه خصوصيات و چگونگي کيفيت دستگاه، اقدام به خريد کرد نه صرفا با ديدن ظاهر و طراحي زيباي کولر در دام برندهاي ناشناخته بازار افتاد که هيچ تضمين و گارانتي براي فروش محصولشان ندارند.


کمپرسور اينورتر هوشمند
يکي ديگر از موضوعات مهم در خريد کولر توجه به ميزان مصرف برق آن است. کولرهاي گازي جديد داراي قابليت اينورتر هستند و مصرف برق را تا 60 درصد کاهش مي‌دهند. کمپرسور اينورتر هوشمند کولر گازي گرين، سرعت خود را با توجه به دماي محيط تنظيم مي‌کنند و به اين ترتيب کم‌ترين ميزان انرژي به هدر مي‌رود و باعث کم شدن هزينه برق مصرفي مي‌شود.
حالت «تک کاربره» يکي ديگر از قابليت‌هاي کولرهاي گازي گرين است. با فعال کردن آن نيازي نيست به دفعات کولر گازي را خاموش و روشن کنيد تا در مصرف انرژي صرفه‌جويي کنيد. در اين حالت، کمپرسور و فن تنها به مدت لازم کار مي‌کنند تا دماي هواي مطلوب را حفظ کنند و وقتي ضرورت نداشته باشد، خاموش مي‌شوند. بنابراين مصرف برق به کم‌ترين ميزان ممکن مي‌رسد.


طراحي زيبا
چيدمان خانه‌هاي امروزي به نحوي است که براي هر وسيله‌اي جا و فضاي مشخصي در نظر گرفته مي‌شود. سازندگان نه تنها به کيفيت و چگونگي ارتقاي سيستم کولرهاي گازي پرداخته‌اند، بلکه آن را به حد بالايي از سادگي و زيبايي رسانده‌اند؛ به طوري که امروزه شاهد کولرهايي هستيم که نه تنها با فضاهاي مدرن در تضاد نيستند، بلکه با اشغال فضاي کمتر، مکمل ظرافت و زيبايي محيط نيز به شمار مي‌آيند.


قدرت کارکرد دستگاه
يکي ديگر از موضوعات اثرگذار در خريد کولر گازي، توجه به قدرت کارکرد دستگاه است. فن‌هاي بزرگ‌تر و قدرتمندتر هر وات از هواي خنک را با قدرت بيش‌تري در فضا مي‌چرخانند، به همين خاطر نيروي مکش و دهش کولر نيز حائز اهميت است. مدل‌هاي جديد کولر گرين با پره‌هاي فن بزرگ‌تر و قوي‌تر داراي قدرت پرتاب هوا تا 14 متر هستند و موجب گردش بهتر هوا در محيط و رسيدن دماي مورد نظر به دماي تعيين شده مي‌شوند.


بازگشت
مطالب مرتبط با این مقاله

•  مزايا و قوانين استفاده از شير‌هاي ترموستاتيک رادياتور
•  استفاده صحيح از کولر خودرو
•  محافظ برق چيست؟
•  معرفي انواع پکيج و مزاياي آن
•  راهنماي جامع خريد کولر گازي
•  انواع گازهاي مبرد کولر گازي
•  تاريخچه سيستم گرمايش از کف
•  کولر گازي اينورتر و نحوه تشخيص آن از کولر گازي معمولي
•  اينورترها همان اسپليت ها هستند؟
•  تصفيه آب به روش EDI
•  چيلر تراکمي چيست؟
•  کاربردهاي سيستم گرمايش از کف
•  چيلر دو اثره چيست؟
•  تصفيه آب به روش EDR) Electro dialysis Reverse)
•  نکات مهم قبل از خريد کولر گازي

دانستنيهاي فني و تاسيساتي : گردآوری گروه تهویه مطبوع مهاجر