مقالات تخصصي تاسيساتموضوع مقاله

انواع ساز و کار پمپ‌هاي خانگي :

متن :به جهت کارکرد مناسب پمپ همان شرايطي که در بخش اول براي انتخاب پمپ ذکر شد کفايت مي‌کند اما اينکه اين پمپ چه زماني شروع به کار کرده و چه زماني خاموش مي‌گردد از طريق وسايل ديگري مانند مخزن انبساط (مخزن ديافراگمي)، کليد اتومات، تابلو فرمان و ... تعريف مي‌شود که به تفصيل به مزايا و معايب هر کدام از موارد خواهيم پرداخت.


پمپ با مخزن انبساط (مخزن ديافراگمي)

اين مخزن که معمولا با مخزن ذخيره اشتباه گرفته مي‌شود مخزن نسبتا کوچکي است داخل آن تيوپي قرار دارد که تحت فشار گاز (نيروژن) قرار داشته و طرف ديگر آن آب قرار مي‌گيرد. اين مخازن معمولا تا ظرفيت 3 ليتر بر روب خود پمپ سوار شده و در ظرفيت‌هاي بزرگ‌تر بعد از لوله‌ي رانش پمپ قرار مي‌گيرد، اما کاربرد و دليل استفاده از مخزن تحت فشار چيست؟

مخزن ديافراگمي بيش‌ترين مصرف برق توسط پمپ‌ها در زمان استارت مي‌باشد که بيش‌تري ولتاژ را نياز دارند، همچنين تصور کنيد سر و صداي روشن و خاموش شدن مداوم پمپ‌ها تا چه حد براي ساکنين آزار دهنده هستند، از طرف ديگر نياز به توضيح نيست که شروع و توقف مداوم پمپ علي اصلي استهلاک و خرابي آن مي‌باشد، حال تصور کنيد هر يک از واحدها ممکن است هر چند دقيقه يک‌بار به جهت نوشيدن يک ليوان آب و يا شستن دست‌هاي خود شير آب را باز کنند، بنابراين پمپي که فاقد هرگونه وسيله‌ي کنترلي و محافظتي باشد به سرعت دچار مشکل شده و مصرف بالاي برق و سر و صداي زياد را نيز به همراه دارد. اما راه حل چيست؟

منبع تحت فشار! اين منبع همانطور که گفته شد بعد از خروجي پمپ نصب شده و تفاوت اصلي آن با مخازن معمولي در اين است که مايع وارد شده به ديافراگم موجود در آن تحت فشار باقي مي‌ماند. بنابراين پمپ زماني که شروع به کار مي‌کند، علاوه بر تامين آب مورد نياز، فضاي خالي مخزن ديافراگمي را نيز پر مي‌کند، حال زماني که آبي به اندازه‌ي ظرفيت مخزن انبساط مورد نياز باشد به جاي شروع به کار پمپ، از آب تحت فشار منبع ديافراگمي استفاده مي‌شود، بنابراين هر آنچه ظرفيت مخزن انبساط بزرگ‌تر انتخاب شود در استهلاک کم‌تر پمپ و کاهش مصرف انرژي موثرتر خواهد بود.

اما تنها مشکل اين مخازن تحت فشار، عمر نسبتا کوتاه لاستيک‌هاي ديافراگمي داخلي آن‌هاست که معمولا هر 6 ماه يک‌بار نياز به تعويض دارند، البته مخازن ديافراگمي جديدي روانه‌ي بازار شده‌اند که داراي يک پرده‌ي لاستيکي با کيفيت بوده که از برخورد و ساييدگي لاستيک ديافراگم با بدنه‌ي مخزن جلوگيري کرده و باعث افزايش چشم گير طول عمر اين لاستيک‌ها مي‌شوند.

و نکته‌ي نهايي راجع به اين مخازن اينکه فشار مخزن تحت فشار به صورت سرانگشتي بايد 3/. تا 1 بار از فشار استارت کم‌تر تنظيم شود که البته روش اصولي و دقيق آن 80 درصد فشار استارت خواهد بود که براي مثال فشار مخزن براي پمپي که روي 4 بار استارت مي‌شود بايد 3.2  بار تنظيم شود.


کليد اتوماتيک (ست کنترل)

استفاده از کليد اتوماتيک به جهت کنترل زمان خاموش و روشن شدن پمپ نسبت به مخزن ديافراگمي ارزان‌تر است هرچند که استفاده از اين وسيله معايب خاص خود مثل عدم دقت لازم را به دنبال دارد. استفاده از ست کنترل در مواردي که فضاي کافي براي استفاده از مخازن ديافراگمي وجود ندارد يا به جهت کاهش هزينه ها توصيه مي‌شود. اين کليدها فشار آب بعد از اتوماتيک را اندازه گرفته و با کاهش فشار، پمپ را استارت نموده تا فشار آب به حد مجاز برسد. استفاده از اين کليدها معمولآ براي ساختمان‌هايي تا 3 طبقه به درستي عمل مي‌کنند و براي بيش از اين ارتفاع، استفاده از اين کليدها توصيه نمي‌گردد.

حداقل فشار آب ورودي لازم به کليدهاي اتوماتيک براي استارت پمپ‌ها نيم بار است که اين فشار از منبع آب يا آب شهري تامين مي‌گردد. بزرگ‌ترين ايراد اين کليدها نسبت به منبع ديافراگمي در اين است که اگر حتي يک قطره در مسير لوله کشي نشتي وجود داشته باشد. پمپ شروع به کار کرده و در نتيجه باعث مصرف بالاي برق و استهلاک پمپ مي‌گردد.


بوستر پمپ:

کامل‌ترين و بهترين انتخاب براي کنترل کارکرد پمپ‌ها، بوستر پمپ‌ها هستند. اصولآ به دو يا چند پمپ که به صورت موازي به يکديگر وصل شده‌اند تا به نوبت يا همزمان با هم فشار مورد نظر را تامين نمايند بوستر پمپ گفته مي‌شود، اين پمپ‌ها معمولآ داراي تجهيزات جانبي ديگري مثل شاسي، تابلو فرمان، کلکتورها، مخزن ديافراگمي و ... مي‌باشند. استفاده از بوستر پمپ‌ها مزاياي زيادي را به همراه دارد که در ادامه به بررسي آن‌ها خواهيم پرداخت اما پيش از آن لازم است تا با انواع بوستر پمپ‌ها آشنا شويم.

بوستر پمپ‌هاي دور ثابت:
که پمپ‌ها با يک دور ثابت و به صورت پيوسته به کار خود ادامه مي‌دهند، داراي قيمت مناسب‌تري هستند، پيچيدگي‌هاي بوستر پمپ‌هاي دور متغير را ندارند.

بوسترپمپ‌ها دور متغير:
شايد تنها ايراد اين بوستر پمپ‌ها در قيمت نسبتآ بالاي آن باشد، اين بوستر پمپ‌ها داراي تابلو فرمان هوشمند به همراه اينورتر هستند که دور و کارکرد پمپ‌ها را به صورت کاملآ هوشمند و دقيق تنظيم نموده و از مصرف بالاي برق، سر و صداي مداوم و استهلاک پمپ‌ها جلوگيري به عمل مي‌آورند بنابراين با کمي تامل بيش‌تر در خواهيم يافت که استفاده از اين بوستر پمپ‌ها کاملآ به صرفه بوده و بعد از مدتي با صرفه جويي‌هايي که در مصرف برق صورت مي‌گيرد قيمت اوليه‌ي بالاي خود را توجيه مي‌کند.


بازگشت
مطالب مرتبط با این مقاله

•  مشخصات مبرد R407c
•  انواع سيستم هاي تهويه مطبوع
•  سختي گير و کارکرد آن
•  کاويتاسيون چيست؟
•  چگونه يک وان جکوزي مناسب بخريم؟
•  کدام کولر گازي مناسب است؟
•  انواع عايق‌هاي مورداستفاده در منزل
•  سيستم‌هاي هيت پمپ
•  محاسبه و انتخاب برج خنک کن
•  چگونه لوله هاي ساختمان را عايق بندي کنيم؟
•  نحوه عملکرد ترموستات مرحله‌اي چيلر
•  بهينه‌سازي موتور خانه
•  اجزاي مکانيکي کولر گازي
•  اشتباهات مهم در نصب کولر گازي (قسمت اول)
•  شير انبساط

دانستنيهاي فني و تاسيساتي : گردآوری گروه تهویه مطبوع مهاجر