مقالات تخصصي تاسيساتموضوع مقاله

معرفي پرده هوا :

متن :


پرده هوا چيست:

درب هوا يا پرده هوا دستگاهي است که براي جلوگيري از جابه‌جايي هوا يا آلاينده‌ها از يک فضاي باز به فضاي ديگر بکار مي‌رود. رايج‌ترين کاربرد آن به‌صورت يک فن دمنده رو به پايين است که بالاي ورودي يک ساختمان يا بازشويي بين دو فضاي داراي تهويه با دماهاي متفاوت نصب مي‌شود.

پرده هوا مي‌تواند براي گرم کردن هوا همراه با گرم‌کن يا بدون آن باشد. فن بايد براي توليد جريان هوايي که بتواند به کف زمين برسد، به‌اندازه کافي قدرتمند باشد. در ميان مقالات علمي مطالعاتي وجود دارد که براي پيش‌بيني کارايي هوابندي حاصل از يک پرده هوا روش‌هاي تحليلي ارائه مي‌دهند.تعاريف

انجمن مهندسان گرمايش، سرمايش و تهويه مطبوع آمريکا پرده هوا را اين گونه تعريف مي‌کند: «پرده هوا در ساده‌ترين کاربرد خود، جريان مداوم گسترده‌اي از هوا است که در عرض ورودي يک فضاي داراي تهويه مطبوع در گردش است. اين پرده با هدايت جريان هوا به بالاي ورودي نفوذ حشرات و هواي نامطبوع را به داخل فضاي داراي تهويه مطبوع کاهش مي‌دهد. لايه جريان هوا با سرعت و زاويه‌اي حرکت مي‌کند که مانع نفوذ هرگونه جريان هوا مي‌شود. به‌طورکلي اثر پرده هوا در ايجاد حائل در ميان ورودي از 60% تا 80% متفاوت است».

و همچنين انجمن کنترل و جريان هوا، پرده هوا را به اين صورت تعريف مي‌کند: «يک جريان هوا با جهت کنترل‌شده که در سراسر ارتفاع و عرض يک بازشو حرکت کرده و نفوذ يا انتقال هوا از يک سمت بازشو به سمت ديگر را کاهش داده و يا از ورود حشرات پرنده، گردوغبار يا خاک ناشي از رفت‌وآمد جلوگيري مي‌کند».کاربردها

پرده‌هاي هوا اغلب جايي بکار مي‌روند که در آن درها براي مقاصد کارکردي بايد باز بماند؛ ازجمله در اسکله‌هاي بارگيري و ورودي‌هاي خودرو. مي‌توان از آن‌ها به‌منظور بيرون نگه‌داشتن حشرات پرنده با ايجاد تلاطم شديد يا بيرون نگه‌داشتن هواي بيروني و لذا کاهش نفوذ از طريق بازشو کمک گرفت. از طريق ترکيب هواي سرد با هواي گرمي که با درب هوا گرم شده است مي‌توان از جريان هواي سرد جلوگيري کرد. درب‌هاي هواي گرم معمولاً زماني که براي يک فضا به گرماي مکمل نياز باشد و همچنين براي کاهش سنجه باد-سرما از ميان بازشو در اقليم‌هاي سرد، بکار مي‌رود. کاربردهاي ديگر عبارتند از ورودي مشتريان، آشيانه هواپيماها، درهاي بار کشتي، هدايت از طريق پنجره‌ها، درب رستوران‌ها يا درهاي دريافت کالا از کشتي. پرده‌هاي هواي غير گرم اغلب توأم با ذخيره‌سازي سرما و سردخانه‌ها بکار مي‌رود.اثر بخشي

جريان هوا از ميان يک در به نيروهاي باد، اختلاف دماها (همرفت) و اختلاف فشار بستگي دارد. وقتي اختلاف فشار بين داخل و خارج ساختمان تا حد امکان خنثي باشد، درب‌هاي هوا در بهترين حالت کار مي‌کنند. فشارهاي منفي، اختلاف دماي شديد، نزديکي به آسانسور يا رطوبت شديد ممکن است از اثربخشي درب هوا بکاهد.عملکرد پرده هوا

مؤثرترين پرده هوا براي نگه‌داشتن هواي تهويه شده در داخل يک ساختمان با درب باز داراي سرعت دهانه بالا در بازشو خواهد بود که با جريان بالا به پايين و بازيابي هوا از طريق توده‌هواي در حال چرخش و بازگشت به فن‌هاي منبع توليد مي‌شود. اين پيکربندي در ساختمان جديد عملي است اما پياده‌سازي آن در ساختمان‌هاي موجود دشوار است. اگر سرعت باد بيروني کم باشد پرده هوا مؤثرتر است. در سرعت‌هاي بالاتر باد، ميزان اختلاط هوا افزايش مي‌يابد و نسبت هواي خارجي کل جريان سطح بيش‌تر مي‌شود. تحت شرايط ايده‌آل باد صفر، اثربخشي پرده هوا در بالاترين حد خود است. در مناطق بادخيز، پرده هوا مي‌تواند هوابندي کاملي ايجاد کند اما اغلب براي کاهش ميزان نفوذ از يک بازشو، بکار مي‌رود.

سرعت بالاي سطح براي شرايط صنعتي قابل‌قبول است. براي کاربردهاي تجاري مانند ورودي فروشگاه‌ها، آسايش کاربر سرعت دهانه پايين را ايجاب مي‌کند که اثربخشي جدايي هواي بيروني از هوا داخلي را کاهش مي‌دهد.


از مزاياي ديگر استفاده از پرده هوا مي‌توان به موارد زير اشاره کرد:
1. ذخيره نمودن انرژي در محيط داخل از طريق کنترل انتقال هوا
2. بالا رفتن راندمان کار با توجه به جلوگيري از نفوذ بادهاي فصلي
3. ارتقاء سطح بهداشتي محيط با جلوگيري از ورود مگس و حشرات و ديگر آلاينده‌هاي موجود در هوا
4. افزايش فضاي مورد استفاده در نزديکي درب‌ها
5. جلوگيري از بسته شدن کريستال‌هاي يخ و برفک در اطراف درب و کف سردخانه
6. به گردش درآمدن هوا و جلوگيري از قفل انرژيتأثير بر روي مصرف انرژي

پرده هوا را مي‌توان براي صرفه‌جويي در انرژي از طريق کاهش انتقال گرما (توسط انتقال جرم هنگام اختلاط هوا در آستانه) بين دو فضا بکار برد، هر چند يک درب فيزيکي بسته و به‌خوبي هوابندي شده خيلي مؤثرتر است. معمولاً ترکيبي از اين دو استفاده مي‌شود. وقتي در باز است درب هوا روشن شده، جريان هوا را از داخل به خارج و برعکس، به حداقل مي‌رساند.

درب هوا مي‌تواند با کاهش بار وارد بر سيستم گرمايش يا تهويه هواي ساختمان هزينه خريد خود را طي چند سال جبران کند.

معمولاً براي روشن و خاموش کردن درب هوا هنگام باز و بسته شدن درب مکانيسمي مانند سوئيچ درب وجود دارد که پرده هوا تنها در صورت بازبودن درب کار مي‌کند.انواع مدل‌هاي دستگاه پرده هوا:

عمدتا پرده هوا در 2 مدل اداري - تجاري و صنعتي توليد و عرضه مي‌گردد.
مدل‌هاي اداري - تجاري داراي مزيت‌هايي همچون ظاهر زيبا، اشغال فضاي کم‌تر(در مقايسه با دستگاه‌هاي صنعتي)، صداي کم و مصرف برق پايين مي‌باشند و همچنين قابليت تجهيز به کويل آب گرم و هيتر برقي را براي فصول سرد سال را دارا مي‌باشند.
مدل‌هاي صنعتي دستگاه پرده هوا نيز با توجه به ارتفاع و عرض درب و همين طور نوع کاربرد آن شامل مدل‌هاي مختلف با فشار باد و حجم هواي متناسب طراحي، توليد و عرضه مي‌گردد.نکات مهم در نگهداري پرده هوا:

1. از نصب دستگاه در مکان‌هايي که امکان ورود آب به داخل دستگاه و موتور آن وجود دارد خودداري نماييد.
2. گرد و غبار و آلودگي هوا مي‌تواند به مرور زمان موجب برهم خوردن بالانس و نامتوازن شدن پروانه‌ها شده و محور موتور را از تراز خارج کرده و موجب لرزش و در نهايت شکستن پروانه يا سوختن موتور گردد. به همين دليل سرويس دوره‌اي دستگاه ضروري مي‌باشد.
3. در دستگاه‌هايي که مجهز به ميکروسوئيچ مي‌باشد در زمان‌هاي پر تردد بهتر است دستگاه از حالت اتومات خارج شده و دائم کار شود.
4. از بنزين يا تينر و يا ساير مواد شيميايي براي پاک کردن دستگاه استفاده نکنيد.انتخاب پرده هواي مناسب:

1. انتخاب مناسب پرده هوا در راندمان و کارايي تجهيزات تهويه بسيار موثر است.
2. يک پرده هوا با قدرت پايين فن نمي‌تواند جلوي ورود هواي سرد را بگيرد و بلعکس، نصب سيستمي قدرتمند در ارتفاع‌هاي پايين مي‌تواند براي افرادي که در زير آن ايستاده‌اند نامطلوب و پر سر و صدا باشد.
3. براي حصول به نتيجه بهتر مطلوب است که کل عرض درب تحت جريان پيوسته هوا قرار گيرد.
4. پرده‌هاي هوا هم مي‌توانند المنت‌هاي گرم داشته باشد و هم بدون المنت باشند و هر دوي آن‌ها افت انرژي را به يک ميزان کاهش مي‌دهند و تفاوتشان به تاثير گذاري روي افراد در محل باز مي‌گردد و وجود المنت‌هاي گرمايي، هوا را در ورودي خشک کرده و محيط را گرم مي‌کند. تعيين اين که يک اتاق چه ميزان هواي گرم نياز دارد بستگي به اختلاف دماي داخل و بيرون داشته و به اينکه غير از پرده هوا چند منبع گرمايشي ديگر در محل موجود است بستگي دارد.


براي مشاهده ليست پرده‌هاي هوا اينجا کليک کنيد.

در پايان در صورت بروز هر سوال و يا ابهامي مي‌توانيد با شماره تلفن‌هاي 88323241-021 | 88320448-021 | 88323528-021  تماس حاصل فرماييد تا کارشناسان ما به شما پاسخ دهند.


بازگشت
مطالب مرتبط با این مقاله

•  چگونه رادياتور را هواگيري کنيم؟
•  كولر آبي يا اير واشر؟
•  آشنايي با چيلر تراكمي دوراني
•  فوايد گاز ازن
•  کاهش صداي داکت اسپليت‌ها با ديجيکنترل
•  چيلر چيست؟
•  انواع گاز هاي مبرد
•  دستورالعمل نصب يک ترموستات ديجيتالي
•  آيا نوسان برق مي‌تواند موجب فعال شدن سنسور دود شود؟
•  مزايا و معايب ديگ چدني
•  صرفه جويي در انرژي
•  روش‌هاي کاهش مصرف برق در کولرهاي گازي
•  مقايسه چيلر جذبي و چيلر تراکمي
•  راهنماي انتخاب کولر گازي
•  اواپراتور چيست؟

دانستنيهاي فني و تاسيساتي : گردآوری گروه تهویه مطبوع مهاجر