مقالات تخصصي تاسيساتموضوع مقاله

خنک سازي محصولات و تجهيزات خطوط توليد :

متن :

چکيده مطالب:
- نقطه پيوند صنعت تهويه و توليد
- تعريف توليد
- روش سيال واسط
- تجهيزات مناسب روش سيال واسط
- نتيجه گيري


  - نقطه پيوند صنعت تهويه و توليد:

تغييرات دما بسياري از رفتار محصول به دست آمده را تعيين مي‌کند و در تمامي مراحل توليد اعم از ترکيب و فرم دهي به محصول به ما کمک مي‌کند. صنعت تهويه از آن‌جايي وارد خطوط توليد شد که پس از افزايش دما نياز به کاهش و يا کنترل آن بوجود آمد.
از آن‌جايي که کارشناسان اين بخش آگاهي لازم از الزامات توليد نداشتند، توليدکنندگان را با مشکلات زيادي رودر روکردند، لذا برآن شديم تا با تدوين اين مقاله و طراحي و ساخت تجهيزات لازم و مناسب واحدهاي توليدي و شهرک‌هاي صنعتي  نيازهاي اين بخش را مرتفع سازيم.


  - تعريف توليد:

مطابق آن‌چه در دانش‌نامه ويکي پديا آمده، توليد يا فرآوري يا زايش از اصطلاحات علم اقتصاد به معني تهيه کالا و خدمات مورد نياز با استفاده از منابع و امکانات موجود است. فعاليت توليدي سلسله اقداماتي است که براي تبديل منابع به کالاهاي مورد نياز صورت مي‌گيرد.
امروزه آن‌چه حائز اهميت است توليد نيست بلکه توليد مبني بر روش‌هاي مهندسي و تجهيزات کارآمد و سريع است، که باعث رشد و شکوفايي واحدهاي توليدي مي‌گردد.


  - الزامات توليد از ديدگاه مديران داخلي:

مطابق ديدگاه مديران آنچه ضامن ثبات و پيشرفت واحد توليدي مي‌گردد خودکار بودن سيستم‌ها، سرعت بالا، دقت لازم  
و عدم وابستگي به عوامل بيروني مي‌باشد.


  - روش سيال واسط:

در اين روش بنابه دماي خروجي و ورودي به سيستم از راهکارهاي زير و يا ترکيبي از آن‌ها استفاده مي‌کنيم.
1. حوضچه انتقال حرارت
2. برج خنک کننده
3. چيلر و مخزن تبادل

چنانچه دماي سيال خروجي از سيستم بيش از 75 درجه سلسيوس باشد بايستي از حوضچه انتقال حرارت استفاده شود. اين حوضچه‌ها متشکل از يک سسيستم پمپاژ و يک يا چند فواره کف ساز مي‌باشد که با افزايش سطح تماس سيال با هواي محيط باعث کاهش دماي آن مي‌شود. در اين روش محاسبه ميزان سيال جبراني بسيار حائز اهميت مي‌باشد. ابعاد و مشخصات سيستم پمپاژ بستگي به دبي و دماي خروجي سيال از سيستم دارد.
در صورتي که دماي خروجي سيستم تا 75 درجه سلسيوس باشد بايستي از برج خنک کننده استفاده شود. اين برج با استفاده از اختلاف دماي مرطوب محيط و سيال ورودي و گردش اجباري هوا از روي سطوح نازک شده سيال دماي آن را کاهش مي‌دهد. بنابراين دماي سيال خروجي از برج خنک کننده هميشه تابعي از دمار مرطوب محيط خواهد بود.
چنانچه دماي سيال مورد نياز سيستم نزديک به دماي مرطوب محيط و يا کم‌تر از آن باد بايستي از دستگاه‌هاي چيلر و مخزن تبادل استفاده گردد. در اين روش با استفاده از يک مخزن تبادل و دبي و دماهاي مختلف ورودي و خروجي آن مي‌توان به دماي مطلوب سيال واسط رسيد.


  - تجهيزات مناسب روش سيال واسط:

پس از طراحي و انتخاب روش بهينه در خنک سازي سيال واسط انتخاب تجهيزات مناسب بسيار حائز اهميت مي‌باشد.


  - خوردگي:

از آنجايي که واحدهاي توليدي عموماً در شهرک‌هاي صنعتي مستقر مي‌باشند وجود گازهاي آلاينده و خورنده امري اجتناب ناپذير خواهد بود، بنابراين پيش بيني تمهيدات لازم براي فلزات و تجهيزاتي که در معرض گرش دائمي و اجباري هواي محيط هستند الزامي است. در اين روش تنها کندانسور چيلرهاي هواخنک در معرض چنين خوردگي خواهند بود، لذا استفاده از کويل‌هاي هيدروفيليک به دليل خاصيت ضد خوردگي توصيه مي‌گردد.


  - عدم وابستگي:

در واحدهاي صنعتي عدم وابستگي به کارشناسان بيروني و يا دور از دسترس بسيار حائز اهميت مي‌باشد. مطابق ميل مديران تمامي تجهيزات و ادوات توليد مي‌بايست به آساني و توسط کارشناسان داخلي شرکت قابل عيب يابي و تعمير باشند و همچنين قطعات يدکي لازم براي اين تجهيزات در دسترس باشد. بنابراين استفاده از چيلرهاي روتين استفاده شده در بخش ساختماني به هيچ عنوان توصيه نمي‌گردد، چيلرهاي بخش تهويه ساختماني به دليل حجم بالاي توليد و قيمت تمام شده کم‌تر توسط کارخانجات مجهز به بورد الکترونيکي و تجهيزات الکترونيکي منحصر به فرد همان شرکت مي‌باشند. بنابراين عيب يابي و تعمير اين‌گونه چيلرها صرفاً‌ توسط شرکت فروشنده انجام خواهد شد. اين امر به دليل دسترس نبودن شرکت وارد کننده و يا عدم موجودي قطعه مورد نظر مورد دلخواه مديران نخواهد بود.


  - افزايش ضريب ايمني سيستم تبريد:

در واحدهاي صنعتي اختلال در سيستم خنک کننده به منزله اختلال و يا تعطيلي خط توليد مي‌باشد و تعطيلي خطوط توليد در مدت زماني هر چند کوتاه مي‌تواند ضررهاي قابل توجهي را به شرکت‌ها وارد کند، بنابراين در استفاده از سيستم‌هاي تبريد پيش بيني مدار رزرو و يا استفاده از دو مدار مجزا و تعداد بيش‌تري از کمپرسورها توصيه مي‌گردد.


  -  نتيجه گيري:

بر اساس مطالب فوق و تحقيقات ميداني به اين نتيجه رسيديم که طراحي و ساخت سيستم‌هاي خنک کننده واحدهاي صنعتي مقوله‌اي مجزا از سيستم‌هاي تهويه مطبوع مي‌باشند و بايستي با ملاحضات خاص خود به آن‌ها نگريست.
اميد است مقاله فوق راهنمايي جهت انتخاب روش مناسب جهت توليد کنندگان عزيز باشد.

نويسنده: اميرعباس حسيني


بازگشت
مطالب مرتبط با این مقاله


دانستنيهاي فني و تاسيساتي : گردآوری گروه تهویه مطبوع مهاجر