مقالات تخصصي تاسيساتموضوع مقاله

پکيج چگالشي :

متن :

شوفاژهاي چگالشي، از جديدترين دستاوردهاي دنياي مدرن براي تامين نيازهاي گرمايشي ساختمان‌هاي بزرگ و برج‌ها مي‌باشد که در سال‌هاي اخير، بکارگيري آن‌ها در کشورهاي اروپايي، توسعه چشم‌گيري يافته است.
در حال حاضر سيستم رايج براي تامين نيازهاي گرمايشي ساختمان‌هاي بزرگ نظير هتل‌ها، بيمارستان‌ها، مراکز آموزشي، ادارات و ...، موتورخانه‌هاي سنتي مرکزي مي‌باشند.


محدوديت‌هاي اين سيستم عبارت است از:
1- راندمان پايين و پرداخت هزينه‌ گزاف بابت مصرف انرژي
2- خرابي‌هاي مکرر و عدم پاسخگويي مستمر و مطمئن
3- عدم تفکيک نيازهاي گرمايشي متفاوت مصرف‌کنندگان مختلف در يک ساختمان به علت فن‌آوري قديمي
4- اشغال فضاي مفيد ساختمان به علت حجيم بودن سيستم و الزام نصب در طبقه تحتاني


شوفاژ چگالشي، با هدف رفع محدوديت‌هاي سيستم‌هاي سنتي، طراحي و به عنوان جايگزين ديگ و مشعل در موتورخانه‌هاي فعلي به بازار عرضه شده است. با بکارگيري اين سيستم مدرن، مصرف‌کنندگان از مزاياي ارزشمند زير برخوردار مي‌شوند:

1- دستيابي به راندمان 108- 98%  و صرفه‌جويي بسيار چشم‌گير در مصرف گاز

2- اطمينان کامل از کارکرد مداوم، مستمر و بهينه سيستم (با بکارگيري اين سيستم، هرگز و در هيچ زماني مشکل فقدان گرمايش و آب گرم به وجود نخواهد آمد؛ اين ويژگي براي برخي ساختمان‌ها از قبيل بيمارستان‌ها و هتل‌ها بسيار مهم و ضروري است)

3- امکانات پيشرفته و متعدد، جهت پاسخگويي به نيازهاي متفاوت در بخش‌هاي مختلف ساختمان
   مديريت دماي واحدها / بخش‌هاي مختلف ساختمان توسط سيستم هوشمند مرکزي
   پشتيباني شبکه گرمايش از کف و رادياتور در يک ساختمان به طور همزمان
   تعيين سهم انرژي مصرفي هر واحد

4- پاک‌سازي منبع آب گرم از انواع باکتري‌هاي مضر

5- عيب‌يابي، تغيير و تنظيمات مجدد با استفاده از سيستم کنترل از راه دور

6- حجم محدود و امکان استفاده از فضاي غير مفيد ساختمان براي نصب و همچنين امکان نصب در فضاي باز و بام ساختمان

7- عدم محدوديت ظرفيت حرارتي و امکان افزايش ظرفيت سيستم در هر مقطع زماني (در زمان نصب و پس از آن)

8- کاهش ميزان آلايندگي

9- تطبيق توان دستگاه با انرژي مورد نياز ساختمان

10- ايمني بسيار بالا  - مزاياي پکيج چگالشي

1- صرفه‌جويي در مصرف گاز و کاهش هزينه مصرفي
بهره‌گيري از فن‌آوري چگالشي، موجب صرفه‌جويي چشم‌گير در مصرف گاز نسبت به سيستم‌هاي رايج مي‌گردد.

2- تطبيق توان دستگاه با انرژي مورد نياز ساختمان
فن‌آوري Range Rate اين سيستم، امکان ماژوله کردن تنظيم توان خروجي از 15 کيلووات تا حداکثر توان طراحي شده را فراهم مي‌کند؛ همچنين اين سيستم در حالت کارکرد غير پيک، قادر است به صورت برنامه‌ريزي شده از ترکيب يکي يا چندتايي يونيت‌ها استفاده نمايد.

3- امکان استفاده همزمان از سيستم‌هاي مختلف گرمايشي (رادياتور و گرمايش از کف)
اين فن‌آوري امکان پشتيباني همزمان از گرمايش توسط رادياتور و سيستم گرمايش از کف را که مستلزم تامين همزمان درجات مختلف آب مي‌باشد را فراهم مي‌کند.

4- عدم قطع کامل سيستم گرمايشي در هنگام سرويس و يا بروز مشکل
به علت بهره‌گيري از سيستم اتصال آبشاري يونيت‌ها، در زمان بروز مشکل در هر يونيت، يونيت‌هاي پشتيبان همچنان گرمايش و آب گرم مورد نياز را تا زمان رفع اشکال يونيت مربوطه فراهم مي‌کنند.

5- عيب‌يابي، تغيير و تنظيمات مجدد با استفاده از سيستم کنترل از راه دور
اين فن‌آوري به سيستم ريموت کنترلي مجهز است که هرگونه آلارمي را فورا روي آن منعکس نموده و همچنين امکان مديريت دستگاه از راه دور را فراهم مي‌کند.

6- انعطاف در شرايط نصب
اين سيستم قابليت نصب به صورت ديواري، روي شاسي به شکل کنار هم يا پشت به پشت، زميني يا کابينتي را بسته به شرايط فضاي نصب دارا مي‌باشد.

7- کاهش فضاي نصب مورد نياز
اين سيستم به دليل انعطاف‌پذيري در شرايط نصب و امکان استفاده از فضاي غير مفيد و حتي نصب در بام ساختمان، موجب اشغال شدن فضاي مفيد ساختمان نمي‌شود.

8- کاهش ميزان آلايندگي
ميزان توليد گازهاي آلاينده اين سيستم بسيار کم و با حداقل دما در زمان ورود به اتمسفر مي‌باشد.

9- تعيين سهم انرژي مصرفي در هر واحد
اين فن‌آوري امکان محاسبه ميزان بار گرمايشي مصرف شده توسط هر واحد يا بخش ساختمان را فراهم نموده و امکان دريافت محاسبات دقيق آن از سيستم وجود دارد.

10- پاک‌سازي منبع آب گرم از انواع باکتري‌هاي مضر
با استفاده از سيستم هوشمند مديريت دما جهت اطمينان از بهداشتي بودن مخازن ذخيره آب، مصرف‌کنندگان همواره از آب گرم بهداشتي و بدون باکتري برخوردار مي‌گردند.  - ديگ چگالشي چگونه کار مي‌کند؟

در يک ديگ معمولي، با احتراق سوخت گازهاي داغ توليد مي‌شود که با گذشتن از مبدل حرارتي بيش‌تر اين انرژي به آب منتقل مي‌شود، که باعث بالا رفتن دماي آب مي‌شود. بخار آب يکي از گازهاي داغ توليد شده در فرايند احتراق است که نتيجه ترکيب هيدروژن با اکسيژن مي‌باشد. در ديگ‌هاي چگالشي (کندانسينگ)، حرارتي را که توسط خروج گازهايي داغ تلف مي‌شود، جذب شده و بخار آب موجود با از دست دادن گرماي نهان تبخير به آب مايع (يا به اصطلاح به کندانس ) تبديل مي‌شود و اين گرماي نهان نيز به آب داده مي‌شود که اين عمل اضافي مي‌تواند بازدهي را تا 10 - 12% بالا ببرد. البته بازدهي فرايندهاي کندانس متفاوت است و بستگي به دماي آب برگشتي به ديگ دارد اما در شرايط برابر هميشه بازدهي ديگ‌هاي چگالشي اگر بيش‌تر از ديگ‌هاي غير چگالشي نباشد دست کم با آن‌ها برابر است. ويژگي کندانس توليد شده کمي اسيدي است (3-5 ph)، بنابراين انتخاب مواد براي قسمت‌هاي در معرض خوردگي بايد مناسب باشد. در دماهاي بالا معمولاً از آلياژهاي آلومينيوم و استيل ضد زنگ استفاده مي‌شود، در قسمت‌هايي با دماي پايين‌تر از پلاستيک‌هايي همچون uPVC و پلي پروپيلن استفاده مي‌شود که باعث تاثير در قيمت نهايي مي‌شوند. کندانسه توليد شده در مبدل چگالش گر بايد به فاضلاب تخليه شود. در حالت کلي براي نصب، اين تنها تفاوتي است که بين ديگ‌هاي چگالشي و غير چگالشي وجود دارد.

براي اينکه توليد ديگ‌هاي چگالشي اقتصادي و قابل مديريت در نصب باشند، مبدل‌هاي داخلي در کوچک‌ترين سايزهاي فني ممکن ساخته مي‌شوند. اين امر باعث توليد مبدل‌هايي با مقاومت بالا در طرف محفظه احتراق شده است و از فن براي به حرکت در آوردن محصولات احتراق در مجراهاي باريک استفاده شده است که استفاده از فن بخاطر خارج کردن گازهاي خروجي الزامي مي‌باشد چون گازها معمولاً تا دماهاي زير 100 درجه سانتي گراد خنک مي‌شوند و ديگر نيروي شناوري را براي خروج طبيعي از دودکش ندارد.


  - استفاده

امروزه در اروپا و آمريکاي شمالي ديگ‌هاي معمولي در سيستم‌هاي حرارت مرکزي خانگي در حال جايگزيني با ديگ‌هاي چگالشي مي‌باشند. هلند احتمالاً اولين کشوري بود که اين جايگزيني را در مقياس بزرگ انجام داد. در اروپا نصب ديگ‌هاي چگالشي توسط گروه‌هاي حامي کاهش مصرف سوخت و دولت‌ها حمايت مي‌شود. براي مثال در انگلستان از سال 2005 همه ديگ‌هاي حرارت مرکزي بايد از نوع ديگ‌هاي چگالشي با بازدهي بالا باشند مگر در شرايط خاص، اين آيين‌نامه‌ها براي ديگ‌هايي با سوخت مايع نيز بايد اجرا شود. در ايالات متحده نيز در بعضي از ايالت‌ها دولت فدرال با نصب ديگ‌هاي چگالشي در ماليات‌ها تخفيف مي‌دهند و در غرب کانادا بعضي از شرکت‌هاي تامين سوخت با نصب اين گونه ديگ ها در مجتمع‌هاي مسکوني در قيمت سوخت تخفيف نيز مي‌دهند که همين عوامل باعث سرعت گرفتن جايگزيني ديگ‌هاي قديمي با ديگ‌هاي چگالشي شده است.


  - بازدهي

توليد کنندگان ديگ‌هاي چگالشي ادعا مي‌کنند که به بازده حرارتي 98 درصدي مي‌توان دست يافت که اين درمقابل بازده 70 تا 80 درصدي ديگ‌ها با طراحي متداول مي‌باشد. (البته بازدهي به ارزش حرارتي سوخت نيز بستگي دارد.) مدل‌هاي معمولي از ديگ‌هاي چگالشي راندماني حدود 90% دارند که اين موضوع بالاترين رتبه‌هاي درجه بندي را براي اين گونه ديگ‌ها به همراه دارد.

عملکرد ديگ به راندمان انتقال حرارت به مصرف کننده و خروجي وسايل دفع حرارت نيز وابسته است. طراحي سيستم و اجرا نيز بسيار مهم است. در طراحي بايد در نظر داشت که مقدار توليد و پخش حرارت همخواني داشته باشد و دماي طراحي وسايل پخش حرارت بايد در نظر گرفته شود که مجموع اين عوامل بازدهي کلي سيستم حرارت مرکزي را مشخص مي‌کند.

در ديگ‌هاي چگالشي دماي آب برگشتي از سيستم حرارت مرکزي بايد کم‌تر از 55 درجه سانتي‌گراد باشد و اين امر بخاطر اين است که تنها در اين دما هاست که چگالش به بهترين نحو انجام مي‌گيرد. دماهاي بالاتر عدد ذکر شده مي‌توانند عملاً مبدل کندانس را از جريان خارج کنند و تنها به شکل ديگ‌هاي معمولي کار کنند. از مطالب بالا بر مي‌آيد که تنها با تغييراتي در سيستم کنترلي مي‌توان ديگ‌هاي غير چگالشي را به ديگ‌هاي چگالشي تبديل کرد ولي بايد اين نکته را در نظر گرفت که کندانس توليد شده به سرعت قسمت‌هايي که داراي فولاد نرم و يا چدن هستند را دچار خوردگي خواهد کرد و اين همان دليلي است که در مبدل ديگ‌ها چگالشي از فولاد ضدزنگ و يا آلياژهاي آلومينيوم و سيليکون استفاده مي‌کنند.
هرچه که دماي برگشتي پايين‌تر باشد عمل چگالش بيش‌تر انجام مي‌گيرد. دماي پايين در سيستم‌هايي که در ذات دما پايين هستند مثل گرمايش از کف يا رادياتورهاي چدني قديمي بيش‌تر ديده مي‌شود که اين سيستم‌ها را بهترين گزينه براي داشتن يک سيستم حرارت مرکزي با ديگ‌هاي چگالشي مي‌سازد. اما اگر سيستم گرمايش از نوع‌هاي ذکر شده نباشد، بيش‌تر توليد کننده‌هاي ديگ‌هاي چگالشي خانگي سيستم‌هاي کنترلي را طوري طراحي مي‌کنند که تنها در زمان راه اندازي اوليه عمل چگالش را داشته باشيم و مشخص است که بعد از آن افت بازدهي را خواهيم داشت ولي باز هم از بازدهي ديگ‌هاي قديمي کمي بيش‌تر خواهد بود. اما با يک طراحي مناسب مثلاً با بزرگ‌تر انتخاب کردن رادياتور و يا اضافه کردن حلقه به سيستم گرمايش از کف مي‌توان دماي آب برگشتي به ديگ را براي هر چه بهتر شدن عمل چگالش پايين آورد و مناسب ساخت.


  - کنترل

مطمئن شدن از کارکرد در بهترين و اقتصادي‌ترين شرايط کمي دشوار است. تقريباً همه ديگ‌ها و بخصوص مشعل‌ها داراي سيستم کنترل منطقي هستند که ميزان بار را با ميزان خروجي مشعل تنظيم مي‌کند تا بهترين عملکرد بدست آيد.


  - قابليت اعتماد

در ابتدا ادعا مي‌شد که ديگ‌هاي چگالشي داراي قابليت اعتماد کمي هستند و نياز به نصاب حرفه‌اي و سرويس‌هاي مرتب دارند و اگر توسط افراد ناآشنا نصب شود موجب ضعف در عملکرد خواهد شد ولي طبق بررسي‌هايي که سازمان تحقيقات ساختمان انگلستان به انجام رساند مشخص شد که اين گفته نادرست است و نتايج تحقيقات خود را در چند نکته زير بيان کرد:

1- امروزه هيچ تفاوتي در قابليت اعتماد بين ديگ‌هاي چگالشي و غير چگالشي وجود ندارد.

2- سرويس دوره‌اي اين گونه ديگ‌ها به همان اندازه نوع غير چگالشي است.

3- تنها مورد اضافه شده به سرويس دوره‌اي تست عملکرد سيستم دفع کندانس مي‌باشد.

4- نصب اينگونه ديگ‌ها مشکل خاصي ندارد و تنها کافي است براي دفع کندانس توليد شده تمهيدات لازم به انجام برسد. (در بعضي از مدل‌ها نياز به پمپ تخليه کندانس وجود دارد)

5- تحت هر گونه شرايطي بازدهي بالاتري نسبت به نسل‌هاي قبل از خود دارند.


  - خروجي

همان‌طور که گفته شد کندانس خروجي کمي حالت اسيدي دارد و اسيديته آن شبيه به آب پرتغال مي‌باشد. و براي دفع تنها نياز به يک تکه شيلنگ پليمري و يک تله بخار دارد تا از ورود گازها به محيط جلوگيري کند اما بايد توجه داشت که کندانسه ممکن است باعث خوردگي سيستم‌هاي فاضلاب چدني قديمي شود که در اين حالت نيز تنها با نصب يک خنثي کننده مي‌توان اين مشکل را نيز حل کرد. خنثي کننده يک مخزن پلاستيکي است که از دانه‌هاي سنگ آهک يا مرمر پر مي‌شود و باعث بالا آوردن pH کندانس مي‌شود و بعد به فاضلاب تخليه مي‌شود. بخاطر دماي پايين گازهاي نهايي خروجي گازها که ممکن است تا 38 درجه سانتي گراد (در مقابل 200 درجه سانتي گراد در انواع غير چگالشي) نيز برسد فن هميشه مورد نياز مي‌باشد که البته در بعضي از مدل‌هاي هرمتيک غير چگالشي فعلي نيز فن يک جزء سازنده مي‌باشد و همچنين بخاطر دماي پايين نيازي به دودکش‌هاي سنتي قديمي يا داکت‌هاي گالوانيزه مخصوص نيست و تنها مي‌توان با يک لوله PVC (در کاربردهاي خانگي) دود را به خارج هدايت کرد. در حقيقت استفاده از موادي که در مقابل خوردگي مقاومتي ندارند در ساخت دودکش‌ها ممنوع شده است.

البته به تازگي مدل‌هايي در انگلستان توسط شرکت گرمايشي اتمز(Atoms) ساخته شده‌اند که حتي نيازي به دودکش نيز ندارند.


 -  قيمت

قيمت يک ديگ چگالشي نسبت به نوع معمولي آن حدود 50% گران‌تر است که بسته به نوع و قيمت سوخت و کشوري که در آن نصب شده مي‌تواند از 2-5 سال از طريق صرفه جويي در قيمت سوخت جبران شود. البته اين موضوع بستگي به چگونگي نصب، مقدار کارکرد و بازدهي کلي سيستم دارد. عموماً شرکت‌ها توليد کننده دلايل زير را براي اين افزايش قيمت بيان مي‌کنند:

1- نياز به مبدل بزرگ‌تر در بعضي مدل‌ها و نياز به دو مدل در برخي ديگر که بايد با مواد مقاوم در برابر خوردگي ساخته شوند.

2- نياز اجباري به فن براي خروج دود

3- نياز به سيستم تخليه کندانسه که شامل تله بخار و در بعضي مدل‌ها پمپ پکيج چگالشي

4- پکيج چگالشي که در سال‌هاي اخير، دستاوردهاي دنياي مدرن براي تامين نيازهاي گرمايشي ساختمان‌هاي بزرگ و برج‌ها مي‌باشد که بکارگيري آن‌ها در کشورهاي اروپايي، توسعه چشم‌گيري يافته  - محدوديت‌هاي اين سيستم عبارت است از:

1. راندمان پايين و پرداخت هزينه‌ گزاف بابت مصرف انرژي
2. خرابي‌هاي مکرر و عدم پاسخگويي مستمر و مطمئن
3. عدم تفکيک نيازهاي گرمايشي متفاوت مصرف‌کنندگان مختلف در يک ساختمان به علت فن‌آوري قديمي
4. اشغال فضاي مفيد ساختمان به علت حجيم بودن سيستم و الزام نصب در طبقه تحتاني

 شوفاژ چگالشي، با هدف رفع محدوديت‌هاي  سيستم‌هاي سنتي، طراحي و به عنوان جايگزين ديگ و مشعل در موتور خانه‌هاي فعلي به بازار عرضه شده است.


بکارگيري اين سيستم مدرن، مصرف‌کنندگان از مزاياي ارزشمند زير برخوردار مي‌شوند:

1. دستيابي به راندمان 108- 98%  و صرفه‌جويي بسيار چشم‌گير در مصرف گاز

2. اطمينان کامل از کارکرد مداوم، مستمر و بهينه سيستم (با بکارگيري اين سيستم، هرگز و در هيچ زماني مشکل فقدان گرمايش و آب گرم به وجود نخواهد آمد؛ اين ويژگي براي برخي ساختمان‌ها از قبيل بيمارستان‌ها و هتل‌ها بسيار مهم و ضروري است.)

3. امکانات پيشرفته و متعدد، جهت پاسخگويي به نيازهاي متفاوت در بخش‌هاي مختلف ساختمان

4. مديريت دماي واحدها / بخش‌هاي مختلف ساختمان توسط سيستم هوشمند مرکزي

5. پشتيباني  شبکه گرمايش از کف و رادياتور در يک  ساختمان به طور همزمان

6. تعيين سهم انرژي مصرفي واحد

7. پاک‌سازي منبع آب گرم از انواع باکتري‌هاي مضر

8. عيب‌يابي، تغيير و تنظيمات مجدد با استفاده از سيستم کنترل از راه دور

9. حجم محدود و امکان استفاده از فضاي غير مفيد ساختمان براي نصب و همچنين امکان نصب در فضاي باز و بام ساختمان

10. عدم محدوديت ظرفيت حرارتي و امکان افزايش ظرفيت سيستم در هر مقطع زماني (در زمان نصب و پس از آن)

11. کاهش ميزان آلايندگي

12. تطبيق توان دستگاه با انرژي مورد نياز ساختمان

13. ايمني بسيار بالا


امروزه مهندساني كه براي صاحبان ساختمان‌ها كار مي‌كنند در هنگام انتخاب ديگ‌هاي گرمايش آب تاسيسات ساختمان‌ها گزينه‌هاي متنوعي را در اختيار دارند. اين گزينه‌ها انواع ديگ‌هاي قطعاتي چدني، ديگ با لوله‌هاي فولادي اعم از لوله‌هاي آتش يا آب، ديگ با لوله‌هاي پره دار مسي و ديگ‌هاي چگالشي را در بر مي‌گيرد. تمام اين انواع مختلف امروزه در پروژه‌هاي ساخت و ساز بكار برده مي‌شوند. با وجود اين همه تنوع انتخاب، يک مالک و يا مهندس طراح تاسيسات ساختمان ممكن است با آخرين ويژگي‌هاي عرضه شده در طراحي ديگ‌ها آشنايي نداشته و يا نتواند براحتي با مدل‌هايي كه كاملا امتحان خود را در بازار پس نداده‌اند كنار بيايد. بسياري از مالكان و مهندسان با مدل‌هاي خاصي از ديگ‌ها آشنايي دارند و يا برنامه‌هاي نگهداري خود را حول نوع خاصي از ديگ‌ها طرح ريزي كرده‌اند. چه بسا اين گونه افراد براي پروژه‌هاي جديد و يا برنامه‌هاي اصلاح ديگ‌هاي موجودشان چيزي به نام تغيير مدل ديگ‌ها را به حساب هم نمي‌آورند.  - ديگ فولادي يا ديگ مسي؟

هنگامي كه مهندسي شروع به فكر كردن درباره نوع ديگ جهت استفاده در پروژه خاصي مي‌كند، نتيجه‌اي كه نهايتا حاصل مي‌شود انتخاب ديگ فولادي به جاي ديگ مسي است. با وجوديكه ديگ‌هاي قطعاتي چدني و ديگ‌هايي كه مبدل‌هاي حرارتي فولاد ضد زنگ در آن‌ها بكار رفته است هم اكنون در بازار موجود بوده و در برخي پروژه‌ها مورد استفاده قرار مي‌گيرند، با اين حال انتخاب ديگ فولادي همچنان انتخاب برتر محسوب مي‌شود. درک تفاوت‌هاي طراحي ديگ با لوله‌هاي فولادي و ديگ با لوله‌هاي مسي از نظر كاربرد مناسب اين مدل‌ها در تاسيسات حائز اهميت است.

كاربرد ديگ‌هاي داراي لوله‌هاي فولادي مدت‌ها قبل از ديگ‌هاي با لوله مسي شروع شده و محدوده تنوع مدل‌هاي آن بسيار وسيع‌تر مي‌باشد و انواع ديگ با لوله‌هاي آتش، با لول‌هاي آب، با لوله‌هاي آب انعطافي (فلكس تيوب) و با لوله‌هاي آب مايل را در بر مي‌گيرد. در اكثر كاربردهاي گرمايش آب در تاسيسات تجاري استفاده از ديگ‌هاي داراي لوله‌هاي انعطافي و لوله‌هاي آب مايل نسبت ديگ‌هاي داراي لوله‌هاي آتش رايج‌تر است.
اكثر مدل‌هاي لوله انعطافي داراي 5 فوت مكعب سطح گرمايش هستند. زياد بودن مقدار سطح گرمايش تنها معيار برخي از مهندسان در انتخاب ديگ پروژه مي‌باشد. اما سنجش توان يک ديگ تنها بر اساس ميزان فوت مكعب سطح گرمايش امروزه ديگر يک نرم كاري قديمي محسوب مي‌شود. اين نوع سنجش سال‌ها پيش، زماني كه ذغال سنگ و گازوئيل و مازوت سوخت اغلب ديگ‌ها بودند و وجود سطح گرمايش اضافي براي مقابله با رسوب گيري ناشي از اين سوخت‌ها اهميت زيادي داشت ابداع شده است، معيار سنجش مذكور اين موضوع را كه آيا طراحي ديگ قادر به جذب يكنواخت حرارت در تمام سطح لوله ديگ مي‌باشد يا خير در نظر نمي‌گيرد.

ديگ‌هاي مسي در اواخر دهه 1940، پس از جنگ جهاني دوم به بازار آمدند. براي اكثر مهندسان سال‌ها طول كشيده است تا ديگ‌هاي لوله مسي را بر ديگ‌هاي لوله فولادي ترجيح دهند. مهندسان تاسيسات بزرگ احساس مي‌كنند كه ديگ‌هاي لوله مسي تنها از نظر پايين بودن قيمت بهترين انتخاب براي موتورخانه محسوب مي‌شوند نه بهترين گزينه از جميع جهات.

ديگ‌هاي لوله مسي در حدود 25 تا 30% از مدل‌هاي ديگ با لوله انعطافي ارزان‌ترند. پايين‌تر بودن قيمت اوليه ديگ‌هاي لوله مسي بطور خودبخودي نزد تعدادي از مهندسان به معناي كم‌تر بودن قابل ملاحظه طول عمر ديگ تلقي شده است. اما بسياري ديگر نيز بر اين باورند كه ديگ‌هاي لوله مسي با لوله پره دار امروزه بهترين انتخاب براي ساختمان‌هاي تجاري مي‌باشد. پايين‌تر بودن قيمت اوليه و تقاضا براي راندمان‌هاي بالاتر، انعطاف پذيري در انتخاب گزينه‌هاي تخليه دود احتراق، و نياز به فضاي نصب كوچک‌تر سبب گرايش بازار به سمت ديگ‌هاي لوله مسي شده است.  - دماي آب برگشتي:

در هنگام انتخاب و نصب هر نوع ديگ آب گرم در سيستم، دماي آب برگشتي بايد در نظر گرفته شود. دماي برگشت آب گرم سيستم تهويه مطبوع كليد كاربرد هر نوع ديگي در سيستم محسوب مي‌شود. ديگ و آب گرم به يک‌ديگر وابسته‌اند. البته اين نكته بديهي به نظر مي‌رسد. اما بروز اشكالات در سيستم و خرابي ديگ اغلب در مواردي رخ مي‌دهد كه ديگ استفاده شده با سيستم تهويه مطبوع سازگاري ندارد. راندمان ديگ به دماي آب برگشتي و بار ديگ بستگي دارد.


دماي آب برگشتي ديگ‌هاي غير چگالشي بايد بين 130 تا 140 درجه سانتي‌گراد باشد تا از تقطير گازهاي تنوره جلوگيري شود. تقطير باعث خرابي ديگ و كوتاه شدن عمر مفيد آن شده و به بروز اشكال در برنامه‌هاي نگهداري و تعميرات منجر مي‌شود. اگر طراحي سيستم به حد كافي بالا بودن درجه حرارت آب برگشتي را تا حدي كه از تقطير جلوگيري كند تضمين ننمايد، ديگ‌هاي داراي لوله فولادي و يا مسي دچار خرابي مي‌شوند. در صورت پايين بودن دماي آب برگشتي بايستي نسبت به مواردي از قبيل سيستم‌هاي پمپاژ آب گرم، ذوب كردن برف و تنظيم دريجه هواي خارج (Outdoor Air Reset) توجه كافي مبذول گردد تا از بالاتر بودن دماي آب برگشتي نسبت به نقطه شبنم گازهاي تنوره اطمينان حاصل شود.

ديگ‌هاي چگالشي يک انتخاب عالي براي سيستم‌هاي پمپاژ منابع آب گرم مي‌باشند زيرا دماي آب برگشتي در اين سيستم‌ها از سيستم‌هاي ديگر كم‌تر است. دماي آب برگشتي در اين سيستم‌ها در حدود 60 درجه سانتي‌گراد است، كه براي ديگ‌هاي چگالشي مطلوب است. راندمان ديگ‌هاي چگالشي با پايين آمدن دماي آب برگشتي بهبود مي‌يابد.

نمودارهاي راندمان دليل مناسب نبودن ديگ‌هاي چگالشي براي سيستم‌هايي كه درجه حرارت آب برگشتي آن‌ها بالاتر از 140 درجه است را نشان مي‌دهند. ديگ چگالشي در دماهاي بالاتر آب برگشتي به راندمان بالاي خود نمي‌رسد و سرمايه گذاري بيش‌تر نيز در اين مورد توجيهي ندارد. اما اگر يک راهبرد كنترل بار مبنا طراحي شود، بطوريكه ديگ‌هاي چگالشي قادر به تامين گرمايش مجدد با استفاده از مزيت بالاتر بودن دماي آب برگشتي در ايام تابستان بوده و ديگ‌هاي غير چگالشي نيز در ايام زمستان قادر به تامين دماي بالاتر آب باشند، در اين صورت استفاده از ديگ‌هاي چگالشي كه قيمت اوليه بالاتري دارند ممكن است مقرون به صرفه باشد

ظرفيت سيستم يكي از ملاحظات مهم در تصميم گيري براي انتخاب ديگ محسوب مي‌شود. محدوده سايز ديگ‌هاي با لوله فولادي از 400 تا 2100 Mbtuh را در بر مي‌گيرد. در مورد پروژه‌هاي بزرگ، استفاده از يک يا دو ديگ با لوله فولادي ممكن است عملي‌تر باشد تا بكارگيري يک مجموعه مركب از چندين ديگ با لوله مسي. در صورت استفاده از چندين ديگ لوله مسي، سيستم آب داغ بايد براي چيدمان پمپاژ اوليه- ثانويه طراحي شود.

اگر وجود گزينه‌هاي انعطاف پذير تخليه دود احتراق سيستم مورد نياز باشد بايد از ديگ لوله مسي استاندارد با راندمان بالاتر، يعني راندمان تقريبا 85% و حتي از ديگ چگالشي با راندمان 98% براي پروژه استفاده شود. در اين‌جا هم براي اطمينان خاطر از اينكه ديگ در سيستم آب گرم موتور خانه قادر به رسيدن به حداكثر راندمان خود مي‌باشد تحليل دقيق شرايط سيستم مورد نياز است. ديگ‌هاي چگالشي بايد در طراحي سيستم‌هايي گنجانده شوند كه تقطير در آن‌ها صورت مي‌گيرد، و ديگ‌هاي غير چگالشي نيز بايد در سيستم‌هايي كه دماي آب برگشتي آن‌ها زياد است استفاده شوند.

فضاي نصب مورد نياز ديگ‌هاي با لوله مسي كم‌تر از فضاي مورد نياز ديگ‌هاي لوله فولادي است. بنابراين اگر فضاي مكانيكي موجود براي نصب ديگ محدود باشد انتخاب ديگ با لوله مسي مطلوب‌تر خواهد بود. چندين طرح مختلف چيدمان ديگ بايد مورد ارزيابي قرار داده شود تا مشخص شود كه كدام چيدمان ديگ به حداقل فضاي نصب نياز دارد.

براي تصميم گيري در مورد انتخاب نوع ديگ، مهارت كاركنان تعميرات و نگهداري بايد مد نظر قرار داده شود. همچنين وجود نمايندگي محلي سازنده ديگ نيز حائز اهميت مي باشد. ساده بودن طراحي سيستم كليد توانايي كاركنان تعميرات و نگهداري براي فهم و نگهداري صحيح ديگ مي‌باشد. تصفيه شيميايي آب براي موفقيت عملكرد ديگ‌ها و سيستم‌هاي آب گرم از اهميت حياتي برخوردار است. ورود آب جبراني خام به سيستم بايستي از لحاظ سختي اندازه گيري شود تا از صحيح بودن تصفيه آب اطمينان حاصل شده و اپراتور از طريق سيستم هشدار دهنده از نشتي‌هاي اضافي سيستم مطلع گردد. تصفيه نامناسب آب يكي از علت‌هاي اصلي خرابي ديگ‌ها است. دبي جريان آب گرچه براي تمام ديگ ها مهم است اما براي ديگ‌هاي لوله مسي از اهميت ويژه‌اي برخوردار است. ديگ نبايد بدون دبي جريان آب كار كند و بدين منظور بايد از ادوات كنترلي لازم استفاده شود.

ديگ‌هاي بزرگ با لوله فولادي معمولا به سيستم كنترل خودكار تعديل كننده مشعل مجهزند. ديگ‌هاي كوچک لوله مسي عموما داراي سيستم كنترل 2 تا 4 مرحله‌اي هستند. در مورد سيستم‌هاي مركبي كه از چند ديگ لوله مسي تشكيل شده‌اند، نوعا بايد از كنترل كننده خودكار توالي عمليات استفاده شود تا قابليت بي بار كردن خودكار مورد نياز سيستم را تامين كند.


بازگشت
مطالب مرتبط با این مقاله

•  چگونگي رفع بوي بد کولرآبي
•  اينورتر در کولر گازي
•  خنک‌ کاري چيلرها
•  اشتباهات مهم در نصب کولر گازي (قسمت اول)
•  مقايسه کانال فلکسيبل با کانال گالوانيزه
•  محافظ برق چيست؟
•  اجرا و فوايد گرمايش از کف
•  طراحي سيستم تهويه ساختمان مختلف
•  مراحل شارژ چيلر جذبي
•  کولر گازي اينورتر دار چگونه کولرگازي مي‌باشد؟
•  آشنايي با کولر گازي
•  کمپرسور پيستوني چيست؟
•  انواع سيستم هاي تهويه مطبوع
•  انواع منابع تامين کننده حرارتي جهت سيستم گرمايشي از کف
•  ليست مراکز سرويس شرکت فني مهندسي مهاجر

دانستنيهاي فني و تاسيساتي : گردآوری گروه تهویه مطبوع مهاجر