مقالات تخصصي تاسيساتموضوع مقاله

بهينه سازي آبگرمکن ها :

متن :

راهکارهاي بهينه‌سازي مصرف انرژي در تامين آب گرم مصرفي ساختمان


  - آب گرمکن‌هاي گازي

بيش‌ترين و رايج‌ترين نوع آبگرمکن، نوع مخزن‌دار آن‌ها مي‌باشد که از يک محفظه براي احتراق و سوخت گاز و يک مخزن عايق‌بندي شده براي ذخيره کردن آب گرم تشکيل شده است. آبگرمکن‌هاي فوري ديواري اين نوع آبگرمکن بر خلاف نوع مخزن‌دار، تنها از يک محفظه براي احتراق و سوخت گاز طبيعي جهت گرم کردن آب مورد نياز تشکيل شده است و فقط در لحظه‌هايي که آب گرم مورد نياز است شروع به کار مي‌کند و آب گرم توليد مي‌کند. در راستاي کاهش مصرف سوخت انواع آبگرمکن‌هاي گازي، رعايت نکات زير مؤثر است:

1. در هنگام خريد آبگرمکن به اطلاعات برچسب انرژي آن توجه کنيد و سعي شود از بين مدل‎هاي مشابه، آبگرمکن با کارايي و راندمان بهتر و ظرفيت متناسب با تعداد افراد خانواده انتخاب گردد.

2. نصب و بکارگيري صحيح آبگرمکن علاوه بر افزايش عمر مفيد دستگاه باعث کاهش هزينه‎هاي سوخت و انرژي مي‎شود.

3. در صورتي که لوله‌هاي آب گرم مصرفي به صورت روکار نصب شده‌اند، حتما آن‌ها را عايق‌کاري نماييد.

4. بدنه آبگرمکن را عايق‌کاري نماييد.

5. نصب صحيح دودکش علاوه بر افزايش راندمان آبگرمکن،‌ از خطرات ناشي از گازگرفتگي نيز جلوگيري خواهد کرد.

6. محل نصب تا حد امکان به بيش‌ترين محل‌هاي مصرف آب گرم مصرفي نزديک باشد، تا علاوه بر کاهش هزينه لوله کشي، باعث کاهش مصرف سوخت نيز گردد.

7. درجه حرارت مناسب در آبگرمکن‎ها در حدود 60 درجه سانتي‌گراد است که مي‎توان آن را در فصل تابستان کم‌تر کرد.

8. در حمام از دوش‎هاي کاهنده شدت و پخش آب، جهت کاهش جريان آب گرم و در نتيجه کاهش مصرف انرژي استفاده کنيد.  - آبگرمکن‌هاي نفتي

آبگرمکن‌هاي نفتي که براساس تکنولوژي جديد ساخته شده باشند، داراي بازدهي بسيار بالا و کم‌ترين ميزان مصرف نفت مي‌باشند. به طور قطع مي‌توان گفت که استفاده از آبگرمکن نفتي مخزن‌دار به هيچ وجه مقرون بصرفه نيست. ولي در بعضي مناطق کشور از جمله شهرها و روستاهاي دور افتاده که از نعمت گاز طبيعي بي بهره هستند، متداول است. در بسياري از اينگونه شهرها، امکان استفاده از آبگرمکن خورشيدي است که اغلب به دليل نداشتن اطلاعات کافي در مورد سيستم‌هاي خورشيدي يا به دليل گران‌تر بودن آبگرمکن خورشيدي، از آبگرمکن نفتي استفاده مي‌کنند. شايان ذکر است که آبگرمکن خورشيدي علاوه بر مزاياي عمده‌اي که کلا نسبت به سيستم‌هاي ديگر گرمايش آب دارد، از نظر طول عمر و راندمان به مراتب از آبگرمکن نفتي برتر است. با قطعيت مي‌توان گفت که مؤثرترين راه در جهت کاهش مصرف سوخت و حفظ محيط زيست، جايگزيني آبگرمکن نفتي با آبگرمکن خورشيدي است.

نصب يک روکش عايق روي آبگرمکن، يکي از روش‌هاي بسيار موثر براي کاهش مصرف انرژي است. روکش عايق، اتلاف حرارت ايستايي يعني حرارت اتلافي از راه ديواره‌هاي مخزن را به ميزان 25 تا 40 درصد کاهش مي‌دهد و سبب 4 تا 9 درصد صرفه جويي در مصرف انرژي آبگرمکن مي‌شود.

لوله‌هاي آب گرم را عايق کنيد.

ترموستات آبگرمکن را روي کم‌ترين درجه‌اي که آب گرم کافي توليد مي‌کند، تنظيم کنيد.

در صورتي که لوله آب سرد ورودي به مخزن آب گرم، بصورت روکار نصب شده و در هواي آزاد قرار دارد، حتما آن‌را عايق‌کاري کنيد تا در فصول سرد از کاهش بيش از حد دماي آب ورودي به مخزن جلوگيري شود. هر چه دماي آن پايين‌تر باشد براي گرمايش آن انرژي بيش‌تري نياز است.

محل نصب تا حد امکان به بيش‌ترين محل‌هاي مصرف آب گرم مصرفي نزديک باشد، تا علاوه بر کاهش هزينه لوله کشي، باعث کاهش مصرف سوخت نيز گردد.  - آبگرمکن‌هاي خورشيدي

آبگرمکن‌هاي خورشيدي که طي سال‌هاي اخير وارد کشور شده‌اند، ابزارهاي مناسبي براي صرفه جويي در مصرف سوخت هستند اين آبگرمکن‌ها شامل کلکتور خورشيدي (گردآورنده)، منبع ذخيره آب و ساير لوازم هستند. اين کالا به شرطي که طراحي مناسب داشته باشد و در مکان مناسب نصب گردد، 10 ماه از سال قابل استفاده است (در مناطق کويري). معمول‌ترين و متداول‌ترين سيستم آبگرمکن خورشيدي متشکل از يک کلکتور (صفحه تخت جاذب و لوله‌هاي متصل به آن) است که انرژي تابشي خورشيد را جذب نموده و گرماي حاصل را به آب در حال جريان از داخل لوله‌ها منتقل مي‌نمايد که اين آب بطور مستقيم (سيستم باز) و يا از طريق يک مبدل حرارتي خورشيدي (سيستم بسته) در داخل مخزن عايق‌کاري شده ذخيره مي‌گردد. لذا اين سيستم قابليت تامين آب گرم در طول شبانه روز را دارد. اين آبگرمکن‌ها با برق هم کار مي‌کنند. يعني مواقعي از سال که نور خورشيد کم است فقط با فشار دادن يک دکمه اين آبگرمکن تبديل به آبگرمکن برقي مي‌شود و آب گرم مورد نياز تامين مي‌شود. علاوه بر آن قابليت اتصال به سيستم‌هاي حرارت مرکزي را نيز دارند. نگهداري اين آبگرمکن‌ها بسيار ساده و حتي از نگهداري ساير آبگرمکن‌ها راحت‌تر است. فقط در نقاط کويري و بادخيز ايران بايد هر چند هفته يکبار شيشه‌هاي کلکتورها تميز شوند، در صورت شکستن شيشه‌ها به هر دليلي اين شيشه‌ها به راحتي تعويض مي‌شوند. عمر اين آبگرمکن‌ها 10 تا 20 سال است. اين آبگرمکن‌ها بسيار ايمن هستند و خطراتي مانند آتش سوزي و نشت گاز يا نفت را ندارند. استفاده از نور خورشيد به جاي نفت، گاز و غيره، دو حسن عمده دارد: اول اينکه هزينه استفاده از آن بسيار کم‌تر از ساير انرژي‌ها است و دوم اينکه به محيط زيست صدمه‌اي وارد نمي‌کند. آبگرمکن خورشيدي در تامين آب گرم مصرفي منازل، ويلاها، هتل‌ها، بيمارستان‌ها، مدارس، رستوران‌ها، استخرها، حمام ها و... به عنوان مصرف اصلي و يا مکمل در سيستم گرمايشي مانند رادياتورها و... کاربرد دارد. امروزه کيفيت و کارايي برتر سيستم‌هاي آبگرمکن خورشيدي براساس ميزان قدرت جذب انرژي تابشي و همچنين مقدار سطح اتصال ورقه‌هاي جاذب و لوله‌هاي متصل به آن‌ها سنجيده مي‌شود.

مشخصات يک آبگرمکن خورشيدي استاندارد به شرح زير است:

1. راندمان بالاي کل سيستم آبگرمکن
2. حداقل اتلاف حرارتي در کل سيستم
3. تامين آب گرم متوسط 60 درجه سانتيگراد و بالاتر (در صورت نياز مشتري)
4. استفاده از عايق‌هاي حرارتي مناسب و مرغوب
5. يکسان بودن جنس ورقه و لوله‌هاي جاذب در کلکتورهاي خورشيدي (ميزان انبساط و انقباض يکسان)
6. استفاده از المنت برقي جهت گرم کردن آب در روزهاي ابري کاملامکان طراحي مطابق با انواع ساختمان‌هاي مهندسي ساز مزاياي استفاده از آبگرمکن‌هاي خورشيدي به قرار زير است:

1. حفاظت محيط زيست به دليل عدم استفاده از سوخت‌هاي فسيلي
2. ذخيره منابع انرژي تجديد ناپذير
3. کاهش هزينه‌هاي انرژي گرمايي (با استفاده از اين سيستم مي‌توان هزينه‌هاي مصرف گاز و گازوئيل و برق را بطور چشمگيري کاهش داد که اين امر در پروژه‌هاي بزرگ ملموس‌تر مي‌باشد.)
4. افزايش ضريب اطمينان و ايمني
5. کاربرد آسان و راحت و هزينه تعميرات و نگهداري بسيار ناچيز
6. دسترسي هميشگي به منبع انرژي
7. عمر طولاني آبگرمکن‌هاي خورشيدي به دلايل فني و نداشتن استهلاک زياد


بازگشت
مطالب مرتبط با این مقاله

•  هوا ساز
•  تفاوت گاز R22 با R410 کولر گازي
•  آنچه از کولر گازي بايد بدانيد
•  معرفي VRF
•  انواع سيستم هاي تهويه مطبوع
•  صافي برگشت پکيج چيست؟
•  اطلاعاتي درباره كمپرسور
•  صرفه جويي در انرژي
•  نکاتي درباره سرويس و نگهداري استخر
•  کولر گازي پنجره اي چگونه کار مي کند؟
•  در انتخاب رادياتور به اين نکات دقت کنيد
•  شوفاژ چگونه کار مي کند؟
•  نحوه عملکرد آبکرمکن هاي الکتريکي
•  تاثير شارژ گاز کم يا زياد بر کولر گازي
•  مقايسه سيستم داکت اسپليت با چيلر و فن کوئل

دانستنيهاي فني و تاسيساتي : گردآوری گروه تهویه مطبوع مهاجر