مقالات تخصصي تاسيساتموضوع مقاله

بهينه سازي مصرف انرژي سامانه‌هاي گرمايشي :

متن :
راهكارهاي بهينه‌سازي مصرف انرژي سامانه‌هاي گرمايشي ساختمان


  - بهينه‌سازي تاسيسات حرارت مركزي (موتور خانه)


سامانه كنترل هوشمند موتور خانه

در بسياري از موتور خانه‌ها، ميزان درجه حرارت آب گرم مصرفي ساختمان در موتور خانه‌ها به صورت دستي و با تنظيم درجه حرارت ترموستات ديگ و يا پمپ‌هاي سيرکولاسيون انجام مي‌شود و معمولا براي تمام مدت بر روي يک عدد ثابت قرار دارد. تغييرات دماي هوا درطول روز موجب افزايش يا کاهش دماي داخل ساختمان مي‌شود و در نتيجه در ساعاتي که به دماي خيلي بالا نياز نيست سوخت بصورت غير ضروري در موتور خانه مصرف و انرژي بيش از نياز توليد مي‌شود که در نهايت هدر مي‌رود. همچنين در بسياري از ساختمان‌هاي غيرمسکوني با کاربري اداري، عمومي، آموزشي و تجاري که از فضاي ساختمان تنها در بخشي از ساعات روز استفاده مي‌گردد و نيازي به کارکرد موتور خانه پس از اتمام ساعت کاري وجود ندارد، روش فعلي تنظيم دستي ترموستات ديگ‌ها و پمپ‌ها، قابليت اعمال خاموشي و يا کنترل تجهيزات در وضعيت آماده باش را ندارند. استفاده از سيستم‌هاي کنترل هوشمند موتور خانه به جاي تنظيم دستي، گزينه مناسبي است که مي‌تواند از هدر رفتن انرژي در نتيجه توليد غير ضروري در موتور خانه جلوگيري نمايد. مزاياي استفاده از سامانه‌هاي كنترل هوشمند موتورخانه عبارتند از:

1. کنترل بهتر عملکرد تجهيزات موتور خانه شامل مشعل‌ها و پمپ‌ها
2. بهينه سازي و جلوگيري از مصرف بيهوده سوخت و انرژي الکتريکي
3. تنظيم دماي آب گرم متناسب با دماي مطلوب ساکنين ساختمان
4. کاهش استهلاک تجهيزات و هزينه‌هاي مربوطه
5. کاهش هزينه‌هاي سرويس و نگهداري تاسيسات حرارتي
6. کاهش توليد و انتشار آلاينده‌هاي زيست محيطي


عايق‌كاري حرارتي

عايق‌كاري قسمت‌هايي از موتورخانه مخصوصا لوله‌هاي خروجي از ديگ که احتمال اتلاف انرژي در آن‌ها بالا است نقش بسزايي در كاهش مصرف سوخت خواهد داشت. به همين دليل لازم است قبل از هر کاري به عايق‌کاري تاسيسات مختلف موتور خانه پرداخته شود. از مهم‌ترين نكاتي كه در زمان عايق‌كاري، بايد بدان توجه شود، عبارتند از:

1. جدار خارجي ديگ با عايق مناسب عايق‌كاري شود.
2. ضروري است لوله‌هاي رفت و برگشت به ديگ عايق‌كاري شوند.
3. منبع انبساط باز بايد بطور مناسبي عايق‌كاري شده و حفاظ مناسبي در مقابل عوامل جوي براي آن تعبيه شود.
4. منبع دوجداره يا كويل‌دار و كليه لوله‌هاي رفت و برگشت آب گرم مصرفي و چرخشي بايد عايق‌كاري شود.
5. كلكتورها نيز بايد عايق‌كاري شوند.


رسوب زدايي

براي استفاده بهينه از ديگ و بهينه سازي مصرف انرژي در تاسيسات حرارت مركزي (موتور خانه) لازم است ديگ بطور دوره‌اي رسوب زدايي و شستشو شود. بخصوص در مناطقي كه آب آن‌ها سخت است و باعث تشكيل رسوب مي‌گردد. اين کار سبب خواهد شد حرارت مشعل بهتر به آب منتقل شود و در نتيجه براي رساندن دماي آب به دماي مورد نظر از انرژي کم‌تري استفاده شود. استفاده از سختي‌گير براي مناطقي كه آب مصرفي از سختي بالايي برخوردار است، ضروري مي‌باشد.


تنظيم مشعل

تنظيم مشعل يا به عبارت ديگر، تنظيم نسبت سوخت به هواي ورودي به مشعل نقش كليدي در كيفيت احتراق، دماي شعله، بهره وري سوخت و لذا بازده حرارتي سيستم دارد. بديهي است در صورت کامل بودن احتراق در مشعل، گازهاي گلخانه‌اي کم‌تري توليد و به محيط زيست فرستاده خواهد شد. رعايت اصول زير در خصوص مشعل علاوه بر كاهش مصرف سوخت، باعث بالا رفتن بازده سيستم گرمايشي نيز خواهد شد:

1. متناسب با ديگ موتور خانه مشعل مناسب انتخاب شود و از انتخاب مشعل خيلي بزرگ با ظرفيت حرارتي بالا پرهيز شود.
2. استفاده از مشعل‌هاي استاندارد كه يكي از گام‌هاي اساسي براي كاهش هزينه‌هاي مربوط به سوخت، كاهش آلودگي و كاهش هزينه سرويس و تعميرات مي‌باشد.
3. سرويس و تنظيم دقيق و دوره‌اي مشعل با دقت انجام شود.
4. در صورت امکان تجهيزاتي با نظر متخصصان براي پيش گرمايش هواي احتراق در سيستم در نظر گرفته شود.
5. پيش گرمايش سوخت مصرفي نيز نقش عمده‌اي در بالا رفتن بازده مشعل دارد.


انتخاب پمپ

وظيفه پمپ سيرکولاتور در سيستم حرارت مرکزي، جبران و تامين افت فشار ناشي از حرکت آب در لوله‌ها، اتصالات رادياتورها و ديگ و ... مي‌باشد. انتخاب مناسب پمپ گردش آب در سيستم حرارت مرکزي مي‌تواند در کاهش مصرف انرژي تاثير داشته باشد. انتخاب ظرفيت پمپ بر اساس بار حرارتي ساختمان و دماي آب در گردش صورت مي‌گيرد. با رعايت نکاتي ساده مي‌توان علاوه بر افزايش راندمان حرارتي سيستم و تامين آسايش ساکنين واحد مسکوني، در مصرف سوخت نيز صرفه جويي کرد. اقداماتي نظير انتخاب پمپ مناسب متناسب با بار موجود و نظارت بر عملکرد آن مي‌توانند تداوم كار پمپ را تضمين نموده و ميزان مصرف انرژي را در آن‌ها كاهش دهد. عملکرد موفق يک پمپ تا حدود زيادي بستگي به انتخاب و نصب صحيح آن دارد. رعايت نکات زير در انتخاب پمپ‌ها باعث کاهش مصرف سوخت خواهد شد:

1. از انتخاب پمپ بر اساس تجربه و يا حجم ظاهري سيستم حرارت مرکزي خودداري نماييد. محاسبات مربوطه را به متخصص اين امر بسپاريد. زيرا انتخاب پمپ کم‌تر از حد مورد نياز براي انتقال حرارت، باعث افزايش کارکرد پمپ و در نتيجه استهلاک و مصرف بيش از حد انرژي الکتريکي خواهد شد. ضمن اينکه به دليل عدم انتقال حرارت کافي، آسايش ساکنين واحد نيز تامين نخواهد شد. انتخاب پمپ نامناسب با ظرفيتي بالاتر از حد استاندارد مورد نياز، علاوه بر بهاي انرژي، هزينه‌هاي نگهداري را نيز افزايش مي‌دهد. هميشه پمپ بزرگ‌تر، بهتر نيست. ضمن اينکه پمپ بزرگ‌تر باعث افزايش سرعت سيال در رادياتورها و در نتيجه توليد صداي عبور آب و افزايش خوردگي لوله‌ها خواهد شد.

2. حتما توجه داشته باشيد تا پمپي که نصب مي‌نماييد، داراي علامت استاندارد باشد.

3. از پمپ‌هاي با بازدهي بالا استفاده نماييد.

4. در صورت مشاهده چکه نمودن آب از اتصالات پمپ، آن‌را تعمير نماييد تا ضمن افزايش کارايي پمپ از هدر رفتن آب گرم و در نتيجه انرژي، جلوگيري شود.

5. با شنيدن هر گونه صداي اضافي از پمپ به تعميرکار مراجعه نماييد. زيرا باعث کاهش راندمان پمپ و در نتيجه افزايش مصرف انرژي خواهد شد.


دودكش

محصولات احتراق پس از تبادل حرارت با سطوح انتقال حرارت ديگ بايد از درون آن توسط دودكش به خارج از ساختمان هدايت گردند. دودكش‌هاي قائم ساختماني بايد از مواد غير قابل اشتعال متناسب با دماي دودكش ساخته شود. بايد توجه داشت كه دودكش راهي براي خروج بخشي از انرژي توليد شده توسط مشعل نباشد. در واقع يكي از مهم‌ترين عوامل كاهش راندمان ديگ، اتلاف انرژي از طريق دودكش است. رعايت نكات زير علاوه بر بهينه سازي مصرف سوخت باعث افزايش ايمني و بازده كاركرد ديگ و مشعل و در نتيجه كاهش گازهاي گلخانه‌اي خواهد شد:

1. دريچه‌اي براي بازديد در پايين دودكش قائم ساختماني، به منظور تميز كردن ادواري آن نصب گردد.

2. دهانه خروجي دودكش حداقل يک متر از نقطه‌اي از بام كه دودكش از آن خارج مي‌شود، بالاتر باشد. اين دهانه خروجي بايد از بلندترين قسمت ساختمان در شعاع 3 متري از دودكش، دست كم 60 سانتي‌متر بالاتر باشد.

3. در محاسبه و انتخاب سطح مقطع مناسب دودكش به منظور كاركرد صحيح و كارايي قابل قبول ديگ و مشعل نهايت دقت به کار برده شود.

4. سطح داخلي دودكش صاف و صيقلي ساخته شده باشد.

5. حدالامقدور از کم‌ترين تعداد زانويي در مسير دودکش استفاده شود.

6. در بالاي دودكش و به منظور جلوگيري از ورود اجسام خارجي به داخل دودكش كلاهک مناسبي نصب شود.


نصب دمپر بارومتريک

بايد توجه شود، مكش بيش از حد در داخل دودكش سبب تغيير در وضع شعله، ورود هواي سرد از محيط به داخل ديگ، خروج سريع هواي گرم از ديگ و در نتيجه كاهش بازده حرارتي ديگ مي‌گردد. از سوي ديگر باعث مي‌شود كه فرصت كافي براي احتراق كامل و ماندگاري گازهاي احتراق در داخل ديگ و همچنين انتقال حرارت بالا در داخل ديگ وجود نداشته باشد. نصب دمپر بارومتريک (دمپر يک طرفه براي مشعل‌هاي گازوئيل سوز و دمپر دوطرفه براي مشعل‌هاي گازسوز) بر روي دودكش، يكي از بهترين راه‌هاي كنترل مكش دودكش‌هاي معمولي است.


شير ترموستاتيک رادياتور

يكي از راهكارهاي كاهش مصرف انرژي در سيستم‌ها ي حرارت مركزي، استفاده از شيرهاي ترموستاتيک رادياتور بمنظور كنترل خودكار درجه حرارت محلي كه در آن رادياتور نصب شده است، به جاي استفاده از شير دستي رادياتور، مي‌باشد. شير ترموستاتيک رادياتور داراي يک قطعه فلزي (فانوسه) است كه با يک نوع گاز پر شده است. در اثر بالا رفتن درجه حرارت محل، اين گاز منبسط شده، مجراي عبور آب را تنگ مي‌كند؛ در نتيجه مقدار دبي آب گرم ورودي به رادياتور كاهش مي‌يابد. بدين ترتيب مي‌توان دماي اتاق را بر روي محدوده مناسب تنظيم كرد و در نتيجه از بالا رفتن بي رويه دما و اتلاف انرژي جلوگيري نمود. ضمن اينكه با اين وسيله آسايش ساكنين نيز كه مبناي محاسبات تهويه مطبوع است براحتي و تنها با يک شير ترموستاتيک ارزان قيمت برآورده خواهد شد.


مبدل‌هاي حرارتي صفحه‌اي

اين مبدل‌ها از صفحات نازک که کانال‌هاي جريان را تشکيل مي‌دهد ساخته شده‌اند. جريان‌هاي سيال توسط صفحات مسطح که يا به صورت صاف يا موج دارند از هم جدا مي‌شوند. هنگامي كه دسته صفحات در كنار يكديگر قرار مي‌گيرند، سوراخ‌هاي واقع در گوشه‌هاي صفحات، تشكيل تونل داده و مجاري پيوسته‌اي را از ورودي به مجموعه صفحات هدايت مي‌كند و در آن‌جا، در داخل كانال‌هاي باريكي بين صفحات توزيع مي‌شود. گذرهاي جريان كه در بين صفحات و مجاري واقع در گوشه‌هاي آن‌ها تشكيل مي‌شوند، به نحوي آرايش مي‌يابند كه جريان‌هاي سرد و گرم براي انتقال گرما، به شكل يكي در ميان، در كنار يكديگر قرار مي‌گيرند. در طي عبور از مبدل حرارتي، سيال گرم‌تر بخشي از انرژي خود را به سيال سردتر در سمت ديگر خواهد داد. سطح تماس بالاي سيال گرم و سرد باعث شده تا اين مبدل از نظر سطح مفيد انتقال حرارت نسبت به ديگر مبدل‌ها برتري داشته باشد.

به دليل كارايي بسيار بالا و در عين حال كاربري و حجم كوچک آن، محدوده‌هاي كاربرد اين نوع مبدل حرارتي بصورت قابل ملاحظه‌اي توسعه داده شده است و امروزه كاربرد بسيار زيادي در صنايع دارد، ضمن اينكه امروزه در سيستم حرارت مركزي ساختمان‌ها به جاي منبع دوجداره يا مخزن كويل‌دار جهت گرمايش آب مصرفي استفاده مي‌شود. تنها عيبي كه نسبت به مخازن دوجداره يا كويل‌دار دارد اين است كه به دليل حجم پايين اين مبدل، امكان ذخيره آب گرم در آن وجود ندارد، هر چند كه به سادگي با نصب يک مخزن عايق‌كاري شده با ظرفيت مناسب و مورد نياز هر ساختمان، اين مشكل مرتفع مي‌گردد. به طور كلي، مزاياي مبدل‌هاي حرارتي صفحه‌اي به قرار زير است:

1. راندمان مبدل‌هاي حرارتي صفحه‌اي از انواع ديگر مبدل‌هاي حرارتي بالاتر است.

2. به دليل راندمان حرارتي بالاي مبدل‌هاي صفحه‌اي، دماي آبي كه جهت گرمايش آب سرد لازم است در حدود 60 درجه سانتي‌گراد است. در حاليكه در مخازن كويل‌دار يا دوجداره حداقل دماي مورد نياز 70 درجه سانتي‌گراد است. اين موضوع باعث كاهش مصرف سوخت جهت گرمايش آب گرم مصرفي خواهد گرديد.

3. نسبت سطح انتقال گرما به حجم، در مبدل‌هاي صفحه‌اي بالا است. به عبارت ديگر حجم مبدل‌هاي حرارتي صفحه‌اي به مراتب كم‌تر از مخازن دو جداره يا كويل دار با همان ظرفيت حرارتي است كه اين موضوع باعث صرفه جويي در فضاي مورد نياز براي موتور خانه خواهد شد.

4. اين مبدل‌ها از نظر قيمت از مخازن دوجداره و كويل دار ارزان‌تر هستند.

5. مبدل‌هاي صفحه‌اي از صفحات فولاد ضد زنگ ساخته مي‌شوند كه هم در برابر زنگ زدگي و هم خوردگي مقاومت بسيار بالايي دارد.

6. طراحي منحصر بفرد اين مبدل‌ها باعث شده تا سيال جاري در بين صفحات از تلاطم و آشفتگي بالايي برخوردار گردد. اين موضوع علاوه بر افزايش انتقال حرارت باعث جلوگيري از تشكيل رسوب بر روي صفحات مي‌گردد.

7. به واسطه تنوع در اندازه صفحات و آرايش گذرها، انعطاف پذيري زيادي در طراحي آن وجود دارد.

8. تنها لبه‌هاي صفحات در تماس با محيط خارج هستند. بنابراين تلفات گرمايي ناچيز است و عايق‌كاري بسيار كم‌تري نسبت به مخازن دوجداره و كويل دار نياز خواهد داشت.  - بخاري‌هاي گازي (بخاري‌هاي گاز سوز دودكش‌دار و بدون دودكش)


بخاري گازي دودكش دار

يكي از مهم‌ترين فاکتورهاي انتخاب بخاري، درنظر گرفتن متراژ خانه يا محلي است كه قرار است بخاري، گرمابخش آن‌جا باشد. هرگز نبايد يک بخاري بزرگ را براي يک محيط کوچک تهيه کرد و همچنين تهيه يک بخاري کوچک براي فضايي بزرگ اشتباه است. لازم است در انتخاب بخاري به برچسب انرژي روي آن توجه شود. دارا بودن برچسب انرژي، از نكات بسيار مهمي است كه در هنگام خريد بخاري بايد بدان توجه نمود ليکن مهم‌تر از آن، حرف انگليسي قيد شده روي برچسب است که نشانه بازدهي حرارتي بخاري است و هرچه از حروف ابتدايي زبان انگليسي باشد بهتر بوده و نشانه پايين بودن اتلاف انرژي در بخاري است. در هنگام استفاده از بخاري گازسوز رعايت نكات ايمني زير الزامي است:

1. از استفاده بخاري‌هاي گازسوز بدون علامت استاندارد خودداري شود.

2. بخاري گازسوز نبايد حتي براي چند لحظه، بدون اتصال به دودكش روشن شود، چرا كه محصولات احتراق كه داراي منوكسيد كربن و گازهاي كشنده هستند، وارد اتاق مي‌شوند.

3. همواره از باز بودن مسير دودكش و وجود كلاهک دودكش كه در انتهاي دودكش، در بيرون از ساختمان نصب مي‌شود اطمينان حاصل شود. به صورت طبيعي و بديهي لوله بخاري بايد داغ باشد. در غيراينصورت به احتمال زياد، جريان انتقال هواي سوخته از اين لوله به درستي انجام نمي‌شود و خطر آلودگي هوا با منواکسيد کربن وجود دارد.

4. نصب و تعميرات بخاري را بايد به تعميركاران مجاز و خدمات پس از فروش واحد توليدي سپرد تا از ايمن بودن آن مطمئن شده و از گارانتي و خدمات پس از فروش آن‌ها بهره گرفت.

5. براي جلوگيري از برگشت دود و گازهاي مضر به داخل دودكش و در نهايت به داخل محيط كه معمولا بر اثر گرفتگي و يا وزش باد به وجود مي‌آيد، بايد دودكش‌ها داراي هواكش مخصوص باشند و كلاهک آن‌ها حداقل 60 سانتي‌متر از بلندترين نقطه ساختمان بالاتر باشد.

6. استفاده مشترک از يک دودكش براي چند وسيله گازسوز، بسيار خطرناک است.

7. هرگز براي پيدا کردن محل نشت گاز از شعله کبريت استفاده نشود.

8. بدون استفاده از بست براي محکم کردن شيلنگ گاز، هرگز از وسيله گاز سوز استفاده نکرده و بر دهانه شيرهاي غيرقابل استفاده درپوش گذاشته و دستگيره مربوطه را باز نماييد.


بخاري گازي بدون دودكش

بخاري‌هاي گازي بدون دودكش، نوعي ديگر از وسايل گرمايش فضا مي‌باشند كه استفاده از آن‌ها نيازمند توجه به اصول خاصي مي‌باشد. زندگي در خانه‌هاي کوچک با متراژ کم سبب شده تا استقبال از وسايل کوچک و کم‌حجم بيش‌تر شود. بخاري‌هاي بدون دودکش هم نمونه‌اي از اين وسايل است که در فصل سرد به دليل حجم کم و گرمادهي بيش‌تر و نيز امکان جابجايي مورد استقبال قرار گرفته و مي‌گيرد. استفاده از بخاري‌هاي گازي بدون دودكش داراي مزاياي زير مي‌باشد:

1. مصرف كم سوخت
2. راندمان بالا
3. توجه به مسايل زيست محيطي و كاهش آلاينده‌ها
4. پايين بودن هزينه نصب
5. كاهش صورتحساب گاز مصرفي
6. قابليت حمل و نقل و نصب آسان
7. طراحي بخاري با سايز مناسب

در موقع استفاده از بخاري‌هاي گازي بدون دودكش بايد توجه شود كه مطابق استاندارد، نصب اين بخاري در اتاق خواب، حمام، اتاق شيرواني، فضاي زير پله، انباري، پاركينگ، شيرخوارگاه‌ها، مهدهاي کودک و مراکز نگهداري کودکان، اتاق بازي بچه و فضاي محدود و كوچک بدون تهويه، مجاز نمي‌باشد. اين ممنوعيت با عنوان هشدار ايمني بر روي بدنه بخاري، دفترچه راهنما و دستورالعمل مصرف بخاري، درج شده است. مهم‌ترين مزيتي كه يک بخاري گازي بدون دودكش استاندارد دارد، مجهز بودن به سنسور حساس به كاهش اكسيژن (ODS) ‌است، اين سنسور حساس به كاهش اكسيژن (ODS) وسيله‌اي است كه زماني كه اكسيژن اتاق به كمتر از 18 درصد برسد بخاري را خاموش مي‌كند و تا زماني كه تركيب هوا مناسب نشده و روشن شدن بخاري خطرناک باشد، اجازه روشن كردن آن را هم نمي‌دهد.  - بخاري‌هاي نفتي (بخاري‌هاي نفتي دودكش دار و بدون دودكش)

در حال حاضر بخاري‌هاي نفتي دودکش دار با راندمان 45 درصد جزء گرم کننده‌هاي بازده پايين به حساب مي‌آيند و ضروري است تمهيداتي براي جايگزيني آن‌ها انديشيده شود. يکي از اين روش‌ها مي‌تواند جايگزيني سوخت نفتي با سوخت گازي باشد که به مراتب از فراواني و راندمان بالاتر و آلوده کنندگي پايين‌تري برخوردار است. در صورت اصرار بر استفاده از بخاري‌هاي نفتي دودکش دار بايد به نکات زير توجه داشت:

1. بخاري نفتي دودكش‌دار در دو نوع كاربراتوري و چکه‌اي در بازار توليد و مصرف ايران وجود دارد، ولي به دليل استفاده از تكنولوژي قديمي، داراي آلايندگي و مصرف نفت بالا و نيز ايمني و بازدهي كم مي‌باشد. در صورت استفاده از بخاري‌هاي نفتي دودکش دار، انواع کاربراتوري آن‌ها توصيه مي‌گردد.

2. بررسي‌هاي انجام شده در صنعت گرمايش توسط بخاري نفتي، نشان‌گر آن است كه امكان استفاده از تكنولوژي جديد بخاري بدون دودكش مجهز به تانک يا مخزن نفت قابل حمل و سيستم احتراق تكميلي به منظور كاهش درصد آلاينده‌هاي محيط زيست مي‌تواند در عين قابليت كنترل و كاهش مصرف نفت، فراهم كردن سوخت تميز و سوزاندن بخار نفت در دو مرحله و انتقال و پخش گرما بصورت جابجايي و تابشي با استفاده از صفحه رفلكتور، باعث افزايش راندمان مصرف سوخت ساليانه مي‌گردد. اين بخاري‌ها قابليت ارائه در سطوح مختلف تكنولوژي و كنترل‌هاي هوشمندانه مصرف انرژي را دارا مي‌باشند. بعضي از ويژگي‌هاي بخاري‌هاي بدون دودکش عبارتند از:

1. ارزان بودن و هزينه استفاده کم.
2. بازده انرژي 99 درصد.
3. کار کردن در مواقع اضطراري مانند قطع برق.
4. طراحي براساس آخرين استانداردهاي روز جهاني.
5. داراي ظرفيت‌هاي مختلف طراحي از 6000 تا 10000 کيلوکالري در ساعت.
6. عمر طولاني. در حال حاضر بالغ بر 50 ميليون خانوار در دنيا از از بخاري‌هاي بدون دودکش استفاده مي‌کنند. بخاري نفت سوز تابشي به عنوان يکي از انواع بخاري‌هاي نفتي بدون دودکش، بدون بو با راندمان بالا (راندمان 99%) و قدرت حرارتي 2600 کيلو کالري داراي مخزن سوخت پرتابل، نشانگر ميزان سوخت و مصرف سوخت بسيار پايين، فندک برقي با باطري 1.5 ولت، آلودگي بسيار پايين‌تر از حد استاندارد کار مي‌کند. در عين حال حمل و نقل اين بخاري سريع و آسان انجام مي‌شود.  - پكيج

پكيج يکي از انواع وسايل گرمايشي است كه براي گرم كردن آب سيستم گرم كننده و تهيه آب گرم مصرفي ساختمان‌ها، به صورت مستقل بكار مي‌رود. اين سيستم به گونه‌اي طراحي شده است كه اجزاء تشكيل دهنده آن در مجموعه كوچكي قرار دارند و با توجه به وزن كم بر روي ديوار قابل نصب شدن است. به اين ترتيب با استفاده از آن، در ساختمان‌ها نيازي به احداث موتورخانه نيست. مزاياي استفاده از پكيج‌ها:

1. استقلال واحدهاي مسكوني از يكديگر در استفاده از سيستم گرمايشي
2. عدم نياز به احداث موتور خانه مركزي
3. امكان كنترل سيستم در داخل ساختمان


رعايت نکات زير باعث عملکرد بهتر پکيج و کاهش مصرف سوخت خواهد شد:

1. محل نصب پکيج، داراي فضاي کافي و امکان تهويه مناسب باشد تا عمل احتراق با حداکثر بازده صورت گيرد. معمولا سازندگان مربوطه، توصيه‌هايي در اين رابطه ارائه مي‌کنند.

2. محل نصب تا حد امکان به محل‌هاي عمده مصرف آب گرم مصرفي نزديک باشد.

3. براي تخليه گازهاي حاصل از احتراق، قطر دودکش بايد 15 سانتي‌متر و طول قسمت عمودي آن بلافاصله بعد از دستگاه، حداقل 25 سانتي‌متر باشد و با حداقل خم و کم‌ترين طول افقي ممکن، به دودکش اصلي مرتبط گردد.

اما آنچه لازم به يادآوري است آن است که استفاده از ترموستات‌ها جهت صرفه جويي مصرف مصرف انرژي در همه موارد فوق امکان‌پذير است و امروزه در جهان ترماستات را از مهم‌ترين ابزار موثر در بهينه سازي و کاهش مصرف انرژي بشمار مي‌آورند اما در ايران متاسفانه کم‌تر به اهميت ترموستات توجه شده است.
ما براي همه موارد ترموستات را پيشنهاد مي‌کنيم.


بازگشت
مطالب مرتبط با این مقاله

•  برج هاي خنک کننده بدون فن
•  تست دستگاه تصفيه آب خانگي
•  چگونه مشکل کم بودن فشار آب خانه خود را حل کنيم؟
•  نصب انواع شيرآلات
•  تصفيه آب به روش سيستم نانو فيلتراسيون
•  مراحل طراحي و محاسبه پروژه هاي تهويه مطبوع
•  راهنماي خريد کولر گازي و اسپليت
•  استفاده بهينه و کاهش مصرف کولر آبي
•  محل مناسب براي تعبيه سوناي خانگي
•  کدام کولر گازي مناسب است؟
•  5 دليل براي خريد کولر گازي اينورتر به جاي اسپليت معمولي
•  نيترات چيست؟
•  توربو پمپ ها
•  آموزش جمع کردن گاز کولر گازي (پمپ دان کردن)
•  نکات مهم درباره نگهداري و کاهش هزينه کولرهاي آبي

دانستنيهاي فني و تاسيساتي : گردآوری گروه تهویه مطبوع مهاجر