مقالات تخصصي تاسيساتموضوع مقاله

صرفه جويي در انرژي :

متن :

روش‌هايي براي صرفه جويي در انرژي

صرفه‌جويي در انرژي راهي بسيار عالي در پايين آوردن فشار وارد بر محيط زيست و کاهش هزينه‌هاي خانواده‌ است.
به گزارش سلامت نيوز به نقل از سايت مردمان؛ اقداماتي مثل ارزيابي ميزان نياز به وسايل، استفاده از لامپ‌ها فقط در شب و مواقع نياز و عايق کردن خانه کمک شاياني در اين زمينه به شما خواهد کرد. در ادامه به روش‌هاي صرفه‌جويي در انرژي مي‌پردازيم:  - کاهش استفاده از برق براي نور و روشنايي

1. اتاق‌هايتان را روشن کنيد
وقتي خورشيد غروب مي‌کند، لامپ يک اتاق مرکزي را روشن کرده و از اعضاي خانواده بخواهيد که ساعات شب را در اين اتاق سپري کنند. روشن کردن فقط يک اتاق صرفه‌جويي بسيار خوبي در نيروي برق خانه خواهد بود.

2. لامپ‌هاي برقي را با شمع جايگزين کنيد
صرفه‌جويي در انرژي يعني نگاهي جديد به تسهيلاتي که تا ديروز ناديده مي‌گرفتيم پيدا کنيم. نيازي نيست که کلا دست از استفاده از لامپ‌هاي الکتريکي برداريد، اما استفاده از شمع در چند شب از هفته صرفه‌جويي عالي در برق مصرفي خانواده خواهد بود. اين کار علاوه بر صرفه‌جويي در انرژي و پايين آوردن هزينه‌هاي خانواده، فضاي خانه را از يکنواختي درآورده و محيط را بسيار عاشقانه و صميمي‌تر مي‌کند.

* سعي کنيد با يک شب در هفته استفاده از شمع به جاي لامپ شروع کنيد. سعي کنيد از شمع‌هايي استفاده کنيد که کندتر مي‌سوزند و مدت زمان طولاني‌تري نور فراهم مي‌کنند.

* در آن شب سعي کنيد فعاليت‌هايي انجام دهيد که نياز به برق ندارند مثل داستان گفتن يا کتاب‌ خواندن زير نور شمع.

*  دقت کنيد که شمع‌ها و کبريت‌هايتان را وقتي استفاده‌اي نداريد، در محل امني قرار دهيد.


3. از نور طبيعي بهره ببريد
در طول روز، خورشيد را اولين منبع نور خود بدانيد و خانه و محل‌کارتان را طوري ترتيب دهيد که بتوانيد از نور آفتاب نهايت استفاده را ببريد. پرده‌ها را کنار بکشيد و اجازه دهيد نور به طور کامل فضاي خانه را روشن کند.

* اگر در دفتر کار مي‌کنيد، سعي کنيد ميز کارتان را جايي قرار دهيد که به خوبي با نور آفتاب روشن شود و نيازي به چراغ مطالعه نداشته باشيد.

* در خانه، فعاليت‌هاي روزانه خانواده را در روشن‌ترين اتاق ترتيب دهيد. نقاشي کشيدن، کتاب خواندن، استفاده از کامپيوتر و ساير فعاليت‌ها که به نور کافي نياز دارد مي‌تواند در اين اتاق انجام شود.


4. لامپ‌هايتان را عوض کنيد
لامپ‌هاي قديمي بيش‌تر انرژي خود را به صورت گرما مي‌سوزانند تا اينکه نور توليد کنند. آن‌ها را با لامپ‌هاي LED يا فلورسنت جايگزين کنيد که هر دو آن‌ها انرژي کم‌تري مصرف مي‌کنند.

* لامپ‌هاي فلورسنت فشرده تقريباً 1/4 انرژي لامپ‌هاي قديمي را مصرف مي‌کنند. آن‌ها با مقدار بسيار کمي جيوه توليد شده‌اند، بنابراين دقت کنيد که وقتي سوختند از آن‌ها دوري کنيد.

* لامپ‌هاي LED از ساير انواع لامپ‌ها گران‌تر هستند اما دوام بيش‌تري داشته و جيوه هم ندارند.


5. استفاده از نورهاي بيروني را به حداقل برسانيد
خيلي‌ها شايد نمي‌دانند که لامپي که در کوچه دم در خانه يا در حياطشان که تمام شب روشن نگه مي‌دارند چقدر هزينه‌شان را بالا مي‌برد. بهتر است تصميم بهتري براي روشن نگه داشتن اين لامپ‌ها بگيريد.

* اگر لامپ بيرون خانه را بخاطر مسايل امنيتي شب‌ها روشن نگه مي‌داريد مي‌توانيد به جاي لامپي که همه شب بي‌وقفه روشن مي‌ماند، از لامپ‌هاي چشمي استفاده کنيد که سنسور حرکتي دارد.

* لامپ‌هاي تزييني حياط و بيرون خانه را خاموش نگه داريد.

* لامپ‌هاي حياط را با لامپ‌هاي خورشيدي جايگزين کنيد که در طول روز با نور خورشيد شارژ شده و در شب روشن مي‌مانند.


  - کاهش استفاده از وسايل برقي

1. تصميم بگيريد که از کدام وسايل‌ بايد حتما استفاده کنيد
ممکن است اول بگوييد، «من همه را لازم دارم». اما احتمالا تعجب خواهيد کرد که با کاهش مصرف وسايل برقي تا چه ميزان مي‌توانيد در مصرف انرژي صرفه‌جويي کنيد و چقدر براي اينکه براي انجام کارها به خودتان متکي شده‌ايد احساس رضايت خواهيد کرد. سعي کنيد با در نظر گرفتن نکات زير بازنگري در استفاده از وسايل برقي داشته باشيد:

خشک‌کن
اگر به فضاي بيرون دسترسي داريد، از رخت‌آويز استفاده کرده و لباس‌ها را بگذاريد در هواي آزاد خشک شوند. از رخت‌آويز مي‌توانيد حتي در داخل خانه نيز استفاده کنيد. آن را در اتاق خواب يا حمام نزديک به يک پنجره قرار دهيد. اگر مجبوريد از خشک‌کن استفاده کنيد، مصرف خود را به يک بار در هفته کاهش دهيد.

ماشين ظرف‌شويي
دقت کنيد که هر بار که دستگاه را روشن مي‌کنيد، کاملا پر باشد. اگر براي شستن ظرف‌ها با دست و با استفاده از روش‌هاي صرفه‌جويي در آب وقت داريد، حتي بهتر خواهد بود.

گاز و فر برقي
گرم کردن يک فر برقي نياز به مقدار زيادي انرژي دارد. سعي کنيد همه پخت‌ و پزهاي مربوط به فر را در يک روز از هفته انجام دهيد که فر داغ شده است.

جاروبرقي
هرازگاهي به جاي جارو برقي از جارو دستي استفاده کنيد.


2. همه چيز را از برق بکشيد
وسايل برقي، وقتي به پريز برق متصل باشند، حتي اگر خاموش باشند، باز هم مقداري انرژي مي‌گيرند. عادت کنيد که هر زمان که کارتان با يک وسيله برقي تمام شد، آن را از برق بکشيد، مخصوصاً درمورد کامپيوتر، تلويزيون و سيستم صوتي که بيش‌ترين انرژي را مي‌گيرد.

* وسايل برقي کوچک مثل قهوه‌ساز، چاي‌ساز، سشوار و شارژر موبايل را فراموش نکنيد.

* ببينيد آيا لازم است حتماً دستگاه تهويه هوا يا آباژورها به برق باشند يا خير.


3. وسايل برقي جديد را جايگزين قديمي‌ها کنيد
در زمان ساخت وسايل قديمي هنوز تکنيک‌ها صرفه‌جويي انرژي ابداع نشده بوده است. اگر يخچال، دستگاه ظرفشويي، فر يا سشوارتان قديمي است، بهتر است آن‌ها را با انواع جديدتري جايگزين کنيد زيرا هزينه استفاده از آن وسايل حتي به مراتب از خريد وسايل جديد بالاتر خواهد بود.


  - کاهش استفاده از سيستم‌هاي گرمايش و سرمايش

1. دستگاه تهويه هوا را خاموش کنيد
براي صرفه‌جويي در انرژي گاهي بايد فداکاري‌هاي کوچک کنيد و کنار آمدن با گرماي تابستان يکي از آن‌هاست. اگر بگذاريد دستگاه سرمايش مدام و تمام‌وقت کار کند، انرژي بسيار زيادي مصرف خواهيد کرد که نتيجه آن را در قبض‌هاي برق پايان ماه خواهيد ديد.
قابل ذکر است که استفاده از ترموستات در اين مورد بسيار مي‌تواند موثر واقع شود. همچنين انتخاب ترموستات مناسب و دقيق مثلا ترموستات ديجيتال که بهتر و دقيق‌تر از ترموستات مکانيکي است هم باعث رفاه و آساني اين کار مي‌شود و هم زيبايي بيش‌تري دارد و بعلاوه مي‌تواند دماي محيط را در حالت مطبوع و معتدل‌تري نگاه دارد.

* وقتي در منزل نيستيد دستگاه تهويه را خاموش کنيد. هيچ دليلي ندارد که وقتي سر کار هستيد، خانه‌تان خنک شود.

* از دستگاه تهويه فقط در يک يا دو اتاق خانه استفاده کنيد که بيش‌تر زمان خود را در آن مي‌گذرانيد. درهاي آن اتاق‌ها را ببنديد تا هواي خنک داخل اتاق بماند.

* اگر يک سيستم هوشمند داشته باشيد مي‌توانيد اينگونه کارها را از طريق موبايل و يا تبلت و يا حتي کامپيوتر محل کارتان انجام دهيد حتي منزل خود را ببينيد و امنيت و رفاه بيش‌تري داشته باشيد همچنين چراغ‌ها و لامپ‌هاي فراموش شده را خاموش نماييد.

* به طرق ديگر سرمايش ايجاد کنيد
در گرماي روز يک دوش آب خنک بگيريد، به استخر برويد، يا وقتتان را زير سايه درخت بگذرانيد. سعي کنيد استفاده‌تان از سيستم سرمايش را فقط به چند ساعت در روز کاهش دهيد.

2. در زمستان خانه را چند درجه خنک‌تر نگه داريد
گرم کردن خانه يکي ديگر از راه‌هايي است که به شدت انرژي مصرف مي‌کند. مي‌توانيد ميزان انرژي مصرفي‌تان را با چند درجه پايين آوردن درجه حرارت خانه در زمستان کاهش دهيد. با پوشيدن لباس‌هاي گرم‌تر و استفاده بيش‌تر از پتو و لحاف مي‌توانيد از گرمايش طبيعي استفاده کنيد.
البته امروزه هر نوع ترموستاتي براي هرنوع سيستم گرمايشي موجود است مثلا ترموستات سيار و مي‌توان در عين داشتن محيط مطبوع صرفه جويي انرژي نيز نمود.


3. خانه‌تان را عايق کنيد
نگه داشتن هواي گرم يا سرد در خانه، برحسب فصل، راهي مهم براي صرفه‌جويي در انرژي است. اگر پنجره‌اي باز بماند، دستگاه تهويه و يا شومينه خانه براي ثابت نگه داشتن درجه حرارت خانه بايد بيش‌تر انرژي مصرف کند.

* از متخصص بخواهيد نگاهي به خانه‌تان بيندازد و ببيند آيا نياز به عايق‌کاري بهتري داريد يا خير.

* درز درها و پنجره‌ها را بگيريد.
زمستان‌ها پشت پنجره‌هايتان صفحه پلاستيکي نصب کنيد تا هواي سرد به داخل راه پيدا نکند.

4. از آب گرم کم‌تري استفاده کنيد
دوش گرفتن‌هايتان را کوتاه‌تر کنيد و همين مسئله ميزان انرژي که آب‌گرم‌کن براي گرم کردن آب لوله‌ها به طور روزانه مصرف مي‌کند را کاهش خواهد داد.


بازگشت
مطالب مرتبط با این مقاله

•  راهنماي انتخاب کولر گازي
•  راهنماي استفاده صحيح و نکات ايمني در نصب پکيج شوفاژ ديواري
•  چرا مشكلات مربوط به لوله‌هاي گاز را بايد به افراد متخصص سپرد؟
•  آشنايي با فن کويل
•  پمپ مرکزي يا پمپ مجزا براي هر واحد؟
•  راهنماي انتخاب گرم‌کننده‌هاي سونا
•  پکيج چگالشي
•  ليست مراکز سرويس شرکت فني مهندسي مهاجر
•  آنچه درباره‌ي استفاده از کولر خودرو بايد بدانيد
•  فن کويل چيست
•  نکات مهم درباره نگهداري و کاهش هزينه‌ي کولرهاي آبي
•  کويل هاي گرمايش در هواساز و فن کوئل
•  کمپرسور پيستوني چيست؟
•  سيستم‌هاي WRV وستن اير
•  کولر گازي معمولي بخريم يا اينورتر؟

دانستنيهاي فني و تاسيساتي : گردآوری گروه تهویه مطبوع مهاجر