مقالات تخصصي تاسيساتموضوع مقاله

تفاوت کولر گازي اينورتر با کولر گازي معمولي :

متن :

اگر قصد خريد کولر گازي کم مصرف را داشته باشيد حتما اين سوال براي شما پيش‌آمده که تفاوت کولر گازي اينورتر و معمولي در چيست؟

اگر دقيق‌تر بخواهيم بررسي کنيم حدودا يک قرن است که کولر گازي اختراع شده است و گرماي تابستان را برايمان قابل تحمل‌تر نموده است. اما بعد از اختراع کولر گازي کارشناسان اين حوزه روز به روز کولر گازي را پيشرفته‌تر کرده‌اند و امروزه بحث بازدهي کولر گازي و کولر گازي کم مصرف يا به اصطلاح کولر گازي اينورتر دار نزد استفاده کنندگان بسيار مهم است.

در اين‌جا قصد داريم برتري کولر گازي اينورتر دار را به نسبت کولر گازي‌هاي معمولي ذکر کنيم تا استفاده کنندگان بتوانند بهتر تصميم‌گيري کنند.


اما در درجه اول بايد بدانيم که اينورتر چيست؟
مبدل جريان مستقيم به جريان متناوب يا اينورتر (به انگليسي: Inverter) به المان‌هايي گفته مي‌شود که جريان مستقيم را به جريان متناوب تبديل مي‌کند. فرکانس و سطح ولتاژي توليدي توسط اين قطعه الکترونيکي مي‌تواند توسط تقويت کننده‌ها به سطح ولتاژ و فرکانس دلخواه تبديل گردد.


ويژگي‌ها و کاربردهاي اينورتر:
1. تنظيم کننده سرعت موتور (کنترل دور)
2. تغيير دهنده جهت دور به راحتي و بدون نياز به کنتاکتور
3. روشن و خاموش نمودن موتور بدون نياز به قطع و وصل برق اصلي
4. کاهش ضربه‌هاي مکانيکي و در نتيجه افزايش طول عمر مفيد قسمت مکانيکي
5. حفاظت موتور در مقابل افزايش ولتاژ و جلوگيري از آسيب ديدن موتور
6. در اکثر کاربردها حذف کامل جريان راه اندازي موتور
7. کنترل فرايند بهبود يافته با تطبيق جريان خروجي پمپ يا فشار بطور مستقيم با الزامات فرايند، در مقايسه با ديگر اشکال کنترل، تغييرات کوچک مي‌توانند به‌سرعت با يک اينورتر (VSD) اصلاح شوند که عملکرد فرايند را بهبود مي‌بخشد. وقتيکه دستگاه کنترل ميزان تغييراتي را ارائه مي‌دهد که بطور نامحدود واقعا متغير مي‌باشند، احتمال کم‌تري از نوسان فشار يا جريان وجود دارد.
 

تفاوت کولر گازي اينورتر و معمولي
مهم‌ترين تفاوت و اصلي‌ترين عامل براي خريد کولر گازي اينورتر اين است که کولر گازي اينورتردار برق کم‌تري مصرف مي‌کند و همين عامل باعث مي‌شود مشتريان بيش‌تري خواهان خريدش باشند.
اما تفاوت کولر گازي اينورتر و معمولي در 2 عامل بسيار مهم است که به ترتيب ذکر مي‌کنيم.

1. گاز مصرفي در اين کولرها گاز R410a بوده که بسيار سردتر از گازهاي مصرفي کولرهاي قديمي که گاز آن‌ها R22 مي‌باشد است.
دليل اين‌که گاز R410a سردتر است چيست؟
دماي جوشش گاز R410a منفي 52 درجه سانتي‌گراد است و اين در حالي است که دماي جوشش گاز R22 منفي 41 درجه سانتي‌گراد بوده که اين تفاوت در سيستم‌هاي تهويه مطبوع بسيار ملموس‌تر است و نقش مهمي در توليد سرما در بازه زماني کم‌تر خواهد داشت.

2. ساختار کمپرسور سيستم تهويه مطبوع يا کولر گازي‌هاي قديمي به صورتي است بعد از هم‌دما شدن محيط با دمايي که شما براي کولر گازي تنظيم کرده‌ايد موتور يا کمپرسور کولر گازي کاملا خاموش و منتظر خواهد ماند تا دوباره از طريق فرمان مادربرد به کار گيري شود که همين استارت مجدد باعث مصرف جريان بالايي از برق مي‌شود اما در کولر گازي‌هاي اينورتر با توجه به کمپرسور و قطعات و مدارات فرماني که در آن کار برده شده است سيستم تهويه به نوعي طراحي شده که کمپرسور هرگز بصورت کامل از مدار خارج نمي‌شود تا براي روشن شدن دوباره جريان بالايي بخواهد بلکه دور حرکتي يا قدرت موتور به حداقل خود خواهد رسيد تا براي خنک کردن مجدد محيط نياز به جريان بالايي براي استارت نباشد.
در واقع اين کمپرسورها فرکانسي هستند و قابليت کم ‌و زياد شدن بازده را دارند مانند لامپ‌هاي ديمر دار که قابليت کنترل شدت نور را دارند.


چرا کولر گازي اينورتر بخريم؟
همان‌طور که در بالا توضيح داديم در کولر گازي اينورتر به دليل استفاده از کمپرسور دور متغير، نيازي به خاموش و روشن شدن کمپرسور جهت حفظ دما نيست و به اين ترتيب مصرف برق کولر گازي اينورتر از مصرف برق کولر گازي معمولي کم‌تر مي‌باشد.
در کولر گازي اينورتر سرعت رسيدن به دماي مورد نظر بالاتر از کولر گازي معمولي است.

البته تعمير کولرهاي گازي اينورتر پرهزينه تر از کولرهاي گازي معمولي است زيرا هنوز افرادي که مسلط به تعمير کولر گازي اينورتر باشند زياد نيستند.


نتيجه گيري
با اين توضيحاتي که داده شد مسلما خريد کولر گازي اينورتر به‌صرفه‌تر و مناسب‌تر مي‌باشد پس اگر مي‌خواهيد ماهانه مصرف برق کم‌تري داشته باشيد و هواي خنک‌تر و بهتري داشته باشيد تعلل نکنيد و کولر گازي اينورتردار خريداري نماييد.


بازگشت
مطالب مرتبط با این مقاله

•  بهينه سازي آبگرمکن ها
•  نقش کپيلاري تيوپ (لوله موئين) در کولر گازي
•  شير انبساط
•  طراحي و سايزينگ کانال فلکسيبل چگونه است؟
•  انواع اواپراتور
•  آيا کولرهاي گازي تصفيه هوا هم انجام مي‌دهند؟
•  آيا حذف صداي الکتروفن ها و داکت اسپليت ها امکان پذير است؟
•  نصب صحيح داکت اسپليت چگونه است؟
•  عيب يابي و تعمير کولر گازي
•  نقش کندانسور در کولر گازي
•  سيستم‌هاي WRV وستن اير
•  تاثير شارژ گاز کم يا زياد بر کولر گازي
•  چگونه جت‌هاي جكوزي خود را تميز كنيم؟
•  معرفي انواع پکيج و مزاياي آن
•  4 مشخصه مضر کولرها در به خطر افتادن سلامتي

دانستنيهاي فني و تاسيساتي : گردآوری گروه تهویه مطبوع مهاجر