مقالات تخصصي تاسيساتموضوع مقاله

نحوه شارژ گاز R410a :

متن :

قبل از اينکه به روش شارژ گاز R410a بپردازيم بايد توضيحاتي داده شود تا شما با اين نوع مبرد بيش‌تر آشنا شويد.

گازهاي فريون يا همان مبرد استفاده شده در لوازم برودتي شيميايي بوده و از ترکيبات مختلفي تشکيل مي‌شود که در طي سال‌ها استفاده از آن‌ها سعي شده که هرساله نوعي از اين ترکيبات تهيه شود که علاوه بر بازده بالاتر نسبت به گازهاي قديمي‌تر با محيط سازگاري بيش‌تر و (ODP (Ozone Depletion Potential (تخريب لايه ازون) کم‌تري داشته باشد. بيش‌ترين تخريب لايه ازون توسط مبرد R11 مي‌باشد که به‌عنوان مبنا قرار داده شده و با عدد يک نشان داده مي‌شود حال هرقدر مبرد داراي ODP کم‌تري باشد صدمه کم‌تري به لايه ازون وارد مي‌کند.


مواد تشکيل دهنده گاز R410a چيست؟
گاز R410a از ترکيب دو گاز (R-125 (CF3CHF2 و (R32 (CH2F2 به‌صورت 50/50 تشکيل‌شده است که ازلحاظ سرمادهي بسيار خوب بوده و داراي نقطه‌جوش 51.4- درجه است که در مقايسه با گاز R22 که داراي نقطه‌جوش 40.8- درجه است بسيار بازده بالاتري داشته و سازگار با ODP نيز مي‌باشد که داراي ظرفيت سرما سازي بسيار خوبي بوده و براي مبدل‌هاي حرارتي کوچک مانند کولر گازي بسيار عالي ست.


نحوه شارژ کردن کولر گازي با گاز R410a
با توضيحات بالا به‌صورت مختصر و مفيد با گاز R410a آشنايي پيدا کرديد و بايد به اين نکته توجه کنيد که اين گاز محصول جديدي است که در اکثر کولر گازي‌هاي اينورتر مورد استفاده قرار مي‌گيرد.


مراحل انجام کار
وقتي شما با کولر گازي اينورتر مواجه مي‌شويد براي شارژ گاز يا تعمير کولر گازي اولين کاري که مي‌کنيد بايد به برچسب فني کولر توجه کرده و از نوع گاز و مقدار به کار رفته در سيستم مطمئن شويد.
وقتي از نوع گاز سيستم که R410a بود مطمئن شديد بايد از نبود يا کمبود گاز در سيستم مطمئن شويد. اگر در اين مورد مشکلي داريد به مقاله نحوه شارژ گاز مراجعه کنيد.

بعد از موارد بالا در اين سيستم شارژ گاز R410a به دو حالت مي‌تواند وجود داشته باشد:

خالي بودن کولر از گاز به‌صورت کامل
اگر سيستم کاملا فاقد گاز R410a بود بهترين و اصولي‌ترين روش براي شارژ گاز به‌صورت وزني است که با استفاده از ترازو مقدار موردنياز گاز شارژ مي‌شود.

نکته: روي برچسب فني دستگاه نوع گاز و مقدار آن درج شده است.

مقدار گاز درج شده روي برچسب فني براي 5 متر لوله محاسبه‌شده پس اگر در نصب کولر گازي شما مقدار لوله بيشتر از 5 متر استفاده شده باشد بايد به ازاي هر متر لوله بيش‌تر 20 گرم گاز به سيستم اضافه‌تر شارژ کنيد.

اما اگر براي شارژ گاز ترازو نداشتيد مي‌توانيد با استفاده از گيج مانوفيلد به مقدار 110 PSI تا 120 PSI گاز شارژ کنيد البته اين مقدار گاز براي زماني است که دماي محيط داخل يعني او اواپراتور 27 درجه سانتي‌گراد و دماي محيط بيرون يعني کندانسور 25 درجه سانتي‌گراد باشد توجه داشته باشيد گاز R410a بايد حتماً به‌صورت مايع شارژ شود يعني هنگام شارژ بايد کپسول را برعکس کنيد.

به دليل فرکانسي بودن موتور کولرهاي گازي اينورتر نمي‌توان آن‌ها را با استفاده از آمپر دستگاه شارژ کرد زيرا کمپرسور اين نوع سيستم دائماً بر اساس دماي محيط و دستور کاربر به کولر در حال تغيير دور موتور است يعني ممکن است الآن در بيش‌ترين حالت خود باشد مثلاً 6 آمپر ولي چند ثانيه بعد در کم‌ترين حالت يعني 1 آمپر. پس به‌هيچ‌عنوان اين روش براي شارژ گاز R410a توصيه نمي‌شود.


کمبود گاز در کولر گازي اينورتر يا اضافه کردن گاز R410a
زماني که شما با سيستمي روبرو مي‌شويد که متوجه مي‌شويد گاز آن براثر نشتي يا هر علت ديگر کم شده است بعد از پيدا کردن علت کمبود گاز بايد آن را شارژ کنيد.
اضافه کردن گاز R410a با گاز R22 کمي تفاوت دارد
با توجه به اينکه گاز R410a از دو گاز مختلف تشکل شده است وقتي سيستم نشتي دارد شما دقيقاً نمي‌دانيد که چه مقدار از کدام گاز در سيستم وجود دارد و چه مقدار از کدام گاز خارج‌شده است پس اصولي‌ترين و علمي‌ترين روش اين است که اگر متوجه شديد 10% تا 15% بيش‌تر از گاز کل سيستم کم شده است حتماً بايد تمام گاز را خالي کرده و دوباره آن را شارژ کنيد ولي اگر کم‌تر از مقدار ذکر شده از سيستم گاز خالي شده بود مي‌توانيد آن مقدار را به صورت مايع اضافه کنيد.

نکته: البته روش بالا روش علمي و اصولي شارژ گاز R410a کولر گازي اينورتر است ولي به دلايلي که مطمئناً شما هم اگر جزو تعمير کاران ايراني باشيد مي‌دانيد در ايران بسياري از تعميرکاران به اين روش عمل نمي‌کنند و در هر حالتي از کمبود گاز، گاز را به سيستم اضافه مي‌کنند که اين کار مشکلات زير را به همراه خواهد داشت:

1. سيستم بازده و سرماي کافي را نخواهد داشت
2. در درازمدت باعث صدمه زدن به کمپرسور مي‌شود
3. روغن کولر گازي را فاسد مي‌کند

و مطمئناً مشتري از سرماي دستگاه راضي نبوده و اين يک امتياز منفي (از لحاظ کسب درآمد دراز مدت) براي يک تعميرکار است که يک مشتري ناراضي داشته باشد.


حتماً براي شارژ گاز R410a به نکات زير توجه کنيد:

قبل از شارژ علت خارج شدن گاز را پيدا و رفع نماييد.
قبل از شارژ گاز حتماً سيستم را وکيوم کنيد.
گاز R410a بايد به‌صورت مايع شارژ شود يعني کپسول را هنگام شارژ برعکس کنيد تا مايع وارد سيستم شود.
در هنگام شارژ از طريق گيج مانوفيلد حتماً از گيج فشار بالا استفاده کنيد چون فشار گاز R410a حدوداً دو برابر R22 است.


بازگشت
مطالب مرتبط با این مقاله


دانستنيهاي فني و تاسيساتي : گردآوری گروه تهویه مطبوع مهاجر