مقالات تخصصي تاسيساتموضوع مقاله

روش‌هاي شارژ گاز کولر گازي :

متن :

تقريباً بيش‌تر دستگاه‌هاي تهويه مطبوع براي انجام عمل تهويه و خنک کردن محيط از گازهاي فريوني مانند R2 ،R410a ،R407a و ... استفاده مي‌کنند که کمبود يا نبود آن در اين سيستم ها  تمامي سيکل تبريد را مختل کرده و با مشکل جدي مواجه مي‌کند ما در اين آموزش قصد داريم که نحوه شارژ گاز R22 که اکثر کولرهاي گازي با آن کار مي‌کنند را آموزش دهيم و در آموزش‌هاي بعد به ادامه گازهاي R410a و R407a مي‌پردازيم.

اولين نکته‌اي که بايد به آن توجه کرد زماني که يک سيستم سرماي کافي ندارد احتمال نبود يا کمبود گاز در آن سيستم زياد است که مفصلاً به آن مي‌پردازيم.

کولر گازي شما در 3 حالت نيازي به شارژ گاز دارد:

1. کولر تازه نصب شده و نو است.
شما زماني که يک کولر گازي را به‌صورت نو از يک شرکت معتبر خريداري مي‌کنيد و معمولاً به‌اندازه 5 متر لوله گاز داخل سيستم کندانسور مبحوث شده است که شما بعد از اتمام نصب کولر گازي به‌صورت کامل بايد سيستم را وکيوم کنيد و از زماني که از وکيوم کردن سيستم و عدم وجود هوا و رطوبت مدر سيستم مطمئن شديد مي‌توانيد شير سرويس را بازکرده و گاز را به‌کل سيبتم منتقل کنيد البته بايد به اين نکته توجه شود مقدار گاز شرکتي که در سيستم وجود دارد فقط براي 5 متر لوله کافي است و در صورت لوله‌کشي اضافي بايد مقدار گاز هم اضافه شود که معمولاً به ازاي هر يک متر لوله اضافي سيستم 20 گرم گاز احتياج دارد.
اگر کولر گازي نصب‌شده شما فقط از همان 5 متر لوله اوليه استفاده کرده است نيازي به شارژ گاز اضافي در سيستم نيست ولي اگر سيستم شما در نصب اوليه بيشتر از 5 متر لوله براي نصب استفاده کرده است براي شارژ گاز ان به 3 طريق مي‌توان اين کار را انجام داد.

روش اول - وزني:
بهترين و اصولي‌ترين روشي که براي اين کار توصيه مي‌شود شار گازي وزني است زيرا شما مطمئنا از مقدار گازي موجود در سيستم اطلاع داريد و ميدانيد که اگر 2 متر لوله در نصب اضافه کرده‌ايد بايد 40 گرم گاز به سيستم اضافه کرد که اين اصولي‌ترين روش و مطمئن‌ترين روش است براي اين کار است

روش دوم - آمپري:
اين روش بعد از روش اول مناسب‌ترين روش براي شارژ گاز کولر گازي است شارژ گاز به‌صورت آمپري بوده که از طريق آمپر دستگاه به ميزان گاز موردنياز در سيستم پي مي‌بريم.

روش سوم - گيج مانوفيلد:
روش سوم روش شارژ گاز از طريق گيج مانوفيلد است که روشِ مورد اطميناني نيست زيرا با توجه به دماي محيط و بسياري از پارامترهاي ديگر درصد خطاي بالايي دارد.2. سيستم کاملا فاقد گاز مي‌باشد.
وقتي با کولر مواجه مي‌شويد که کاملاً فاقد گاز است چطور متوجه مي‌شويد؟ مي‌توانيد والف شير سرويس را فشار دهيد اگر گاز بيرون زد يعني سيستم داراي مقداري گاز است ولي اگر گازي بيرون نزد سيستم فاقد گاز است و بايد شارژ شود.

شما بايد قبل از انجام هر نوع شارژ گاز در اين حالت سيستم را وکيوم کنيد و از عدم وجود رطوبت و هوا در سيستم کاملاً مطمئن شويد در و بعد از آن به دنبال نشت‌يابي گشته و نشتي سيستم را حتما پيدا کنيد در صورت عدم انجام اين کار علاوه بر صرف هزينه و وقت در چند روز آينده شماره‌ي يک مشتري عصباني را روي گوشي خود خواهيد ديد که براي انجام کار دوباره به شما پولي پرداخت نمي‌کند، شما را يک تعميرکار غيرحرفه‌اي مي‌داند و با شما قطع همکاري مي‌کند خوب حالا اگر از طول مقدار لوله‌کشي کولر اطلاع دقيق داريد مي‌توانيد با مطالعه پلاک روز کولر به مقدار گازي که براي 5 متر لوله نصب‌شده روي کولر نياز دارد پي برده و در صورت 5 متر لوله‌کشي همان مقدار ثبت‌شده روي پلاک را با ترازو شارژ نماييد و اگر طول لوله بيش‌تر است به ازا هر 1 متر 20 گرم گاز شارژ نماييد.

ولي اگر از طول دقيق لوله‌کشي به کار براي نصب کولر اطلاع دقيق نداريد مي‌توانيد از دو روش ديگر يعني شارژ گاز با آمپرمتر و شارژ گاز با گيج مانوفيلد اين کار را انجام دهيد.3. سيستم احتياج به شارژ کردن گاز (اضافه کردن) دارد.
هنگام تعمير کولر از روش‌هاي زير مي‌توانيد متوجه شويد که اين کولر کمبود گاز دارد:
1. با نصب گيج به سير سرويس و چک کردن آن‌که معمولاً فشار گاز در کولر گازي در هنگام  کارکرد کمپرسور 60 psi است.
عدم سرمادهي کافي در محيط نصب‌شده.
2. يخ زدن با برفک زدن فين‌هاي او اپراتور در خالت سرمايش کولر
3. يخ زدن لوله رفت کندانسور (لوله نازک)

وقتي با استفاده از روش‌هاي بالا متوجه کمبود گاز درسيستم شديد مي توانيد به چندين روش مختلف شارژ گاز را انجام دهيد که به آن مي‌پردازيم.
در اين حالت به دليل اينکه شما از مقدار گاز درون سيستم اطلاعي نداريد يعني نمي‌دانيد که چه مقدار گاز از سيستم خالي شده است پس مسلما نمي‌توانيد از ترازو براي شارژ گاز استفاده کنيد مگر اينکه گاز سيستم را کاملاً خالي کرده و دوباره آن را کاملاً شارژ کنيد که با توجه به مضر بودن اين گاز براي محيط‌زيست و به‌صرفه نبودن از لحاظ هزينه مالي اين کار به‌هيچ‌عنوان توصيه نمي‌شود پس شما مي‌توانيد از دو روش باقي ماند شارژ گاز کولر گازي را ادامه دهيد.

روش دوم شارژ گاز به وسيله آمپر متر است که مناسب‌ترين روش و دقيق‌تررين روش در اين حالت است.

شارژ گاز به وسيله گيج و مانوفيلد: اين آخرين روشي است که توصيه مي‌شود انجام شود زيرا نسبت به دماي هوا متغيير مي‌باشد.


    نکته:
1. قبل از انجام هرگونه شارژ گاز بايد نشتي سيستم را پيداکرده و بعد از برطرف کردن آن حتماً سيستم را وکيوم کنيد و از خالي بودن آن از هرگونه رطوبت و هوا مطمئن شويد.

2. اگر شما در شرايطي بوديد که به دليل نبود ابزار لازم نمي‌توانستيد از روش‌هاي بالا  شارژ گاز کولر گازي را انجام دهيد مي‌توانيد از روش (دماي لوله گاز) استفاده کنيد.


بازگشت
مطالب مرتبط با این مقاله

•  تجهيزات ضروري براي يک استخر
•  انواع چيلر جذبي
•  نکات مهم در مورد بخاري ها
•  آشنايي با کولر گازي
•  مقاسه کولر گازي معمولي با کولر گازي اينورتر
•  اينورترها همان اسپليت ها هستند؟
•  تاثير شارژ گاز کم يا زياد بر کولر گازي
•  کمپرسورهاي پيستوني
•  چگونه با راهکارهاي ساده کولرآبي خانه خود را خنک‌تر کنيم؟
•  تاريخچه تصفيه آب
•  مزايا و معايب سيستم داکت اسپليت
•  چگونه رادياتور را هواگيري کنيم؟
•  نحوه استفاده از گرمايش کولر گازي در زمستان
•  تعويض روغن كمپرسور هاي برودتي
•  سيستم‌هاي هيت پمپ

دانستنيهاي فني و تاسيساتي : گردآوری گروه تهویه مطبوع مهاجر