مقالات تخصصي تاسيساتموضوع مقاله

تاثيرات رطوبت در سيستم‌هاي تبريد :

متن :

وجود رطوبت در سيستم تبريد مي‌تواند مستقيما سبب مشکلات بسياري در عملکرد سيستم شود. اساسا رطوبت را مي‌توان به دو شکل تقسيم کرد:
1. قابل رويت مانند آب
2. غير قابل رويت مانند بخار آب

يک قطره آب، به نظر‌ بي‌ضرر جلوه مي‌کند، ولي براي سيستم تبريد يک هيولا به شمار مي‌رود. رطوبت به شکل بخار آب نيز تقريبا در همه جا يافت مي‌شود. دشمن شماره يکي که بايد به وسيله متخصصين سرويس امور تبريد شکست داده شود. رطوبت مي‌تواند به آساني وارد سيستم شود ولي به سختي بيرون خواهد آمد.

گاز مبرد، رطوبت يخ زده را در طول سيستم تبريد حمل کرده و باعث مي‌شود که رطوبت در نقاط باريک و ريز سيستم تبريد مانند لوله مويين (کاپيلاري) و شير انبساط متوقف شود. به اين ترتيب، کريستال متوقف شده در داخل لوله‌ها باعث کند شدن جريان گاز مبرد و يا توقف آن مي‌شود که اين امر نهايتا باعث کاهش يا متوقف شدن کامل کارکرد سيستم تبريد خواهد شد.
تاثير بعدي رطوبت بر سيستم سرمايشي آن است که به همان نسبتي که شير انبساط به علت کمبود گاز مبرد گرم مي‌شود، يخ نيز آب شده و رطوبت به شير انبساط برگشته به طور متناوب سرد مي‌شود. رطوبت مي‌تواند ايجاد خوردگي کند و منجر به ايجاد مشکل جدي در عملکرد سيستم شود، چرا که اغلب اثرات خوردگي آشکار نيستند و زماني آشکار مي‌شوند که خسارت‌هاي اصلي به سيستم وارد شده است. رطوبت به تنهايي مي‌تواند بعد از مدتي، باعث زنگ‌زدگي اجزاي مختلف سيستم شود. وجود گاز مبرد داخل سيستم همراه با رطوبت، مشکل خوردگي را مضاعف مي‌کند. حداکثر رطوبت مجاز در سيستم تبريد، 5ppm يا پنج ذره در ميليون مي‌باشد. در سيستم‌هاي تبريد متداولي که با گاز مبرد R22 کار مي‌کنند، وجود رطوبت که داراي عنصر کلر نيز هست، به آهستگي با آب هيدروليزشده و توليد اسيدهيدروکلريک نمايد که اين مسئله ميزان خوردگي اجزاي فلزي سيستم را بيش از پيش افزايش مي‌دهد.
نتيجه آن که به دليل وجود اسيد، گرما نيز روند خوردگي را افزايش مي‌دهد. چرا که در درجه حرارت بالاتر فرايند تشکيل اسيد شتاب بيش‌تري گرفته و موجب حمله اسيد به فلزات مي‌شود. روغن استفاده شده در سيستم‌هاي تبريد همراه با رطوبت مشکل ديگري مي‌آفريند. مخلوط شدن آب و روغن در سيستم تبريد يک استثنا بر قانون مخلوط شدن آن‌هاست. حقيقت، روغن تبريد ارتباط نزديکي با رطوبت دارد و چنانچه در حالت باز قرار داده شود به سرعت، رطوبت اتمسفر را جذب خواهد کرد. آبي که به اسيد تبديل شده باشد، در داخل روغن سيستم تبريد به صورت ذرات معلق درآمده و با روند فزاينده‌اي مخلوطي از اجسام کروي بسيار ظريف را تشکيل مي‌دهد. اين پديده به نام پديده ضربه‌زني روغن مشهور است و به طور چشم‌گيري قدرت روغن‌کاري را در سيستم کاهش مي‌دهد. از نقطه نظر عملياتي، خوردگي زماني به يک معضل جدي تبديل مي‌شود که سطح فلز خورده شود و به جاي آن، پوسته سختي که قابل کنده شدن است، توليد شود. اين جسم اصطلاحا لجن ناميده مي‌شود. اين لجن که به صورت‌هاي گوناگون از قبيل مايع لجن‌آلود، پودر نرم، اجسام سفت دانه دانه و اجسام جامد چسبنده در سيستم تبريد مشاهده مي‌شود، باعث به وجود آمدن مشکلات گوناگوني در عملکرد سيستم مي‌شود. به طور مثال لجن مي‌تواند در هر بخشي از سيستم تجمع يافته و اجزايي مانند صافي‌ها، شير‌هاي انبساط و لوله‌هاي مويين را مسدود کند و از آن‌جايي که اين لجن حاوي اسيد نيز هست، موجب ايجاد خوردگي و افزايش خسارت‌هاي وارده به سيستم مي‌شود.
نکته مهمي که در خصوص سيستم‌هاي تبريد بايد مورد توجه قرار گيرد آن است که گاز R22 به شدت رطوبت را جذب مي‌کند. همچنين اين باور وجود دارد که سيستم‌هايي که از R22 به عنوان ماده مبرد استفاده مي‌کنند، نسبت به سيستم‌هايي که از ساير مبردها بهره مي‌گيرند در برابر آلودگي‌هاي‌ مانند رطوبت، هوا و کثيفي داراي تحمل کم‌تري هستند. چنان که گفته شد، گاز مبرد نسبت به وجود رطوبت در سيستم حساس است.


بازگشت
مطالب مرتبط با این مقاله

•  راهنماي نصب پکيج ديواري
•  راهنماي انتخاب کولر گازي
•  کندانسور در کولر گازي چيست؟
•  نحوه عملکرد ترموستات مرحله‌اي چيلر
•  روش شارژ گاز R22
•  بهينه‌سازي موتور خانه
•  اثرات جانبي كمبود رطوبت در محل زندگي شما چيست؟
•  راهنماي تهيه چيلر مناسب
•  توربو پمپ ها
•  طريقه روشن و خاموش کردن چيلر جذبي
•  طرز راه اندازي و نگهداري چيلر
•  نحوه عملکرد ترموستات مرحله‌اي چيلر
•  چگونه جت‌هاي جكوزي خود را تميز كنيم؟
•  شير انبساط
•  مبردهاي مخلوط

دانستنيهاي فني و تاسيساتي : گردآوری گروه تهویه مطبوع مهاجر