مقالات تخصصي تاسيساتموضوع مقاله

نصب و راه اندازي چيلر تراکمي :

متن :

نكات مهم و ايمني قبل از راه اندازي چيلر تراكمي
آمارها نشان مي‌دهد بسياري از صدمات وارده به دستگاه‌هاي تهويه مطبوع به دليل كمبود اطلاعات افرادي است كه با اين دستگاه‌ها سر و كار دارند، لذا قبل از انجام هرگونه اقدامي نكات زير را مدنظر داشته باشيد.
هرگز اين مهم را فراموش نكنيد: اول ايمني بعد كار. لذا توصيه‌هاي ايمني را در هنگام راه اندازي و تعميرات دستگاه‌هاي تهويه مطبوع و تبريد به دقت رعايت نماييد.

 - هنگام انجام كارهاي راه‌اندازي و تعميرات از وسايل ايمني شامل عينک، كفش، دستكش، كلاه و كپسول اطفاء حريق استفاده نماييد.

 - علايم هشداردهنده از قبيل «خطر»، «دست نزنيد»، «كليد را روشن نكنيد»، «شير را باز نكنيد» بر روي نقاط حساس نصب نماييد.

 - از نصب حفاظ ها در محل‌هاي خطرناک مانند كوپلينگ پمپ‌ها، تمامي گردنده‌ها، نظير پولي، فلكه، كوپلينگ كمپرسورهاي باز و نظاير آن‌ها اطمينان حاصل نمايند.

 - كارهاي مربوط به تابلوي برق دستگاه‌ها و اتصالات الكتريكي الكترو موتور و كنترل‌ها بايد توسط افراد آموزش ديده و آگاه به اصول برق صنعتي انجام شود. هرگز انجام اينگونه مسئوليت‌ها را به افراد غير متخصص محول نكنيد كه خطرت جبران ناپذيري در بر خواهد داشت.

 - براي نشت يابي و پيدا كردن سوراخ‌هاي مدارات تبريد از گازهاي بي خطر مانند ازت استفاده كنيد.

 - هرگز براي انجام عمل نشت يابي از اكسيژن استفاده نكنيد كه خطر انفجار وجود خواهد داشت. قبل از شارژ گاز ازت به سيستم آن را با دستگاه دتكتور كنيد.

 - هنگام حمل و نقل و جابه‌جايي دستگاه‌ها نكات ايمني را بدقت رعايت كنيد ومواظب باشيد صدمه نبينيد.

 - قبل از نصب و راه اندازي دستگاه‌هاي تهويه مطبوع با كارشناسان و تكنسين‌هاي واحد خدمات پس از فروش شركت‌هاي سازنده دستگاه مشورت نماييد تا از راهنمايي و تجربيات با ارزش آنان كه ساليان دراز در اين رشته مشغول به كار مي‌باشند بهره مند شويد.نصب و لوله كشي چيلرهاي تراكمي
قبل از نصب و استقرار چيلر در موتور خانه، ابتدا قسمت‌هاي مختلف آن مانند: كمپرسورها، تابلو برق، لوله كشي مدارات تبريد و كنترل‌ها را بدقت بازديد نموده تا اگر در موقع حمل و نقل آسيب ديده اند با شركت سازنده جهت رفع عيب اقدامات لازم به عمل آورده شود.

 - چيلر را روي يک فونداسيون تراز بتوني (ترجيحا بتون مسلح) كه تحمل وزن دستگاه را داشته باشد (مطابق دستورات شركت سازنده) نصب و مستقر نماييد.

 - چيلرهاي با كندانسور آبي براي نصب در فضاي باز ساخته نشده‌اند. لذا چيلر در موتور خانه تاسيسات و حتي المقدور نزديک برج خنک كننده نصب نماييد.

 - محل استقرار چيلر در موتور خانه را به شكلي در نظر بگيريد كه دسترسي به تابلوي برق آن به راحتي ميسر بوده و فضاي كافي در اطراف آن جهت تعميرات كمپرسورها، اواپراتور و كندانسور وجود داشته باشد.

 - فضاي موتور خانه‌اي كه در آن چيلر تراكمي نصب مي‌شود بايد دائما تعويض گردد، لذا پيش بيني هواكش براي موتور خانه تاسيسات الزامي است. هواكش به ظرفيت مناسب تهيه و نصب گردد.

 - چيلرهاي تراكمي دستگاه‌هاي گران قيمتي مي‌باشند، بنابراين اجراي لوله كشي و تاسيسات جانبي اينگونه دستگاه‌ها بايد بطور اصولي و مطابق دستورات شركت سازنده انجام شود.

 - قبل از لوله كشي چيلر نقشه لوله كشي تاسيسات موتور خانه بايد توسط مهندس مشاور تهيه و طراحي گردد. در اين راستا حتما از خدمات مهندسين مشاور تاسيسات كمک بگيريد.

 - پس از پايان لوله‌كشي تاسيسات چيلر حتما دماسنج مناسب تهيه گرديده و در ارتفاع مناسب براي مشاهده دماي آب ورود و خروج اواپراتور و كندانسور نصب شود.كارهاي مقدماتي قبل از راه اندازي چيلر تراكمي

قبل از راه اندازي چيلر اقدامات زير را انجام دهيد:

 - برق اصلي (مدار قدرت) چيلر را توسط يک كابل مناسب به تابلوي برق موتور خانه متصل نماييد.

 - تابلو برق موتور خانه بايد مجهز به ولت متر، آمپر متر، كليد قطع و وصل اضطراري و فيوزهاي جداگانه فقط براي چيلر باشد.

 - مدار آب اواپراتور را از طريق منبع انبساط چيلر و شير تغذيه با آب تميز پر كنيد.

 - مدار آب برج خنک كننده را نيز از طريق طشت برج خنک كننده با آب تميز پر كرده و در صورت نياز در مسير پركن آب برج، دستگاه تصفيه آب و سختي گير نصب نماييد.

 - قبل از روشن كردن چيلر يک گروه بايد جداگانه عملكرد كليه دستگاه‌هاي سيستم تهويه مطبوع را كه با چيلر در ارتباط مي‌باشند مانند هواسازها، فن كويل‌ها، پمپ‌هاي مدار آب اواپراتور، پمپ‌هاي مدار آب برج خنک كننده را بازديد و اشكالات آن‌ها را رفع نماييد.

 - شيرهاي مكش و رانش كميرسورهاي چيلر تراكمي را در وضعيت باز قرار دهيد (بطور معمول اين شيرها در كارخانه سازنده پس از تست و راه اندازي در وضعيت بسته قرار داده مي‌شوند.)

 - شير سرويس در مدار مايع را نيز در وضعيت باز قرار دهيد.

 - فنرهاي زير پايه‌هاي هر كمپرسور يا شاسي كمپرسورها را در وضعيت كار قرار دهيد. براي انجام اين كار به دستورات شركت سازنده در اين خصوص مراجعه نماييد.

 - در چيلرهاي تراكمي با كمپرسور نوع باز (Vilter Carlyle) مركز شفت الكترو موتور و كمپرسور بايد كاملا در يک امتداد باشند. براي كنترل مراكز شفت‌ها بايد از ابزار مخصوص استفاده نماييد. توصيه مي‌شود اين كار به تكنسين‌هاي خدمات پس از فروش شركت سازنده محول شود چون انجام اين گونه كارها احتياج به مهارت و دقت خاص دارد.آماده سازي و راه اندازي برج خنک كننده چيلرهاي تراكمي
پس از انجام كارهاي مقدماتي، برج خنک كننده را طبق مراحل زير آماده و راه اندازي كنيد.

 - به محل نصب برج خنک كننده مراجعه كنيد و كنترل نماييد ميزان سطح آب طشت آن كافي باشد. عملكرد شناور پركن طشت را كنترل كنيد كه بخوبي آب وارد آن شده و گير ندارد.

 - پس از اطمينان از وجود آب كافي در طشت برج خنک كننده، پمپ‌هاي مدار آب كندانسور را روشن كرده و كاركرد صحيح آن‌ها را كنترل كنيد.

 - پس از راه اندازي پمپ هاي مدار آب برج خنک كننده پاشش آب نارل‌ها و تميزي و نظافت كركره هاي برج را بازديد نماييد. جريان آب بايد با فشار و ميزان كافي به طشت برج ريخته شود و آب تمامي سطوح كركره را پوشش دهد.

 - در برج‌هاي خنک كننده نوع فايبر گلاس (FRP) حركت آزادانه آب پخش كن (Sprinkler) را كه بصورت راديال آب را از طريق سوراخ‌هايي كه در لوله تعبيه شده بر روي سطوح خنک كننده توزيع مي‌كند كنترل كنيد.

 - تسمه‌هاي باد بزن‌هاي سانتريفيوژ و پولي فلكه را كنترل و بازديد كنيد.

 - ياتاقان‌هاي باد بزن‌هاي سانتريفيوژ را بازديد و در صورت نياز گريس كاري كنيد.

 - پس از راه اندازي و روشن كردن الكترو موتور بادبزن‌ها كنترل كنيد جهت گردش چرخ باد بزن به نحوي باشد كه هوا به سمت بالاي برج پرتاب گردد (در برج‌هاي خنک كننده جريان متقابل جريان هوا از سمت پايين به بالا برج و جريان آب از بالا به پيين برج حركت كند.)

 - در مورد برج‌هاي خنک كننده نوع فايبر گلاس جهت گردش پره ملخي بايد به نحوي باشد كه هوا در جهت مخالف ريزش آب روي كركره‌ها به طرف بالا مكش گردد و از قسمت فوقاني برج به بيرون پرتاب گردد.

 - الكتروموتورهاي بادبزن‌هاي سانتريفيوژ و ملخي را بازديد و اتصالات الكتريكي آن‌ها را كنترل كنيد و همواره آمپر معرفي الكتروموتورها را اندازه گيري كنيد كه از ميزان مجاز تجاوز نكنند.


توجه داشته باشيد كاركرد صحيح برج خنک كننده و پمپ آن از مهم‌ترين كارهاي راه اندازي چيلر تراكمي مي‌باشد.


راه اندازي پمپ‌هاي مدار آب اوپراتور چيلرهاي تراكمي
 - هم زمان با راه اندازي پمپ‌هاي برج خنک كننده بايد پمپ‌هاي مدار اواپراتور را نيز روشن كرده و شير فلكه‌هاي سيستم تابستاني را در وضعيت باز قرار دهيد.

 - عملكرد شير شناور منبع انبساط چيلر را كنترل كرده و سطح آب آن را بازرسي كنيد. در صورتيكه سيستم منبع انبساط بسته به چيلر متصل است شير متعادل‌كننده فشار و ميزان هواي درون منبع را بازديد و كنترل كنيد.

 - پمپ مدار آب اواپراتور را روشن كرده اين پمپ آب را در مدار اواپراتور و در دستگاه‌هاي تهويه مطبوع جنبي مانند هوا سازها، فن كويل‌ها و در سيستم‌هاي صنعتي در درون قالب‌هاي مبدل به گردش در مي‌آورد. بنابراين پس از راه اندازي آن‌ها لازم است از بالاترين نقاط سيستم را هواگيري كنيد.

 - در صورت نياز به شير اتوماتيک تخليه هوا (Air Vent) آن را تهيه و در بالاترين نقطه محل‌هاي تعيين شده نصب نماييد.

 - تمامي فن كويل‌ها و هوا سازهاي متصل به سيستم را هواگيري كنيد. در پروسه‌هاي صنعتي مبدل‌هاي حرارتي را نيز هوا گيري و جريان آب درون آن‌ها را كنترل نماييد.

عملكرد شيرهاي سه راهه موتوري كويل‌هاي سرمايي هوا سازها را كنترل نماييد.راه اندازي چيلرهاي تراكمي
 - قبل از هر گونه اقدام در مورد راه اندازي چيلرهاي تراكمي توجه شما را به نكته مهمي جلب مي‌نمايم. اكثر شركت‌هاي بزرگ سازنده چيلرهاي تراكمي در ايران داراي واحد خدمات پس از فروش بوده كه از حمله وظايف اين واحد نظارت بر نصب و راه اندازي چيلرها مي‌باشد. بنابراين پيشنهاد مي‌شود ابتدا با شركت سازنده چيلر تماس گرفته و از مديريت خدمات پس از فروش آن شركت در خواست اعزام ناظر بر راه اندازي و نصب چيلر نماييد لازم به ذكر است كه ارايه اطلاعاتي از قبيل مدل و شماره سريال از سوي شما به شركت سازنده، مراحل راه اندازي را سرعت خواهد بخشيد.

 - پس از انجام كارهاي مقدماتي و راه اندازي برج خنک كننده و پمپ‌هاي اواپراتور و كندانسور جريان برق را در تابلوي چيلر برقرار كرده و هيترهاي كارتر (Crankcase Heaters) كمپرسورها را در وضعيت روشن قرار دهيد تا مايع مبردي كه در روغن كمپرسور جمع شده است ظرف 24 ساعت قبل از راه‌اندازي كاملا بوسيله حرارت گرمكن روغن تبخير شده و در كارتر روغن فقط روغن خالص وجود داشته باشد. اطمينان حاصل نماييد كه گرمكن كارتر روغن سالم است و المنت آن به درستي کار مي‌کند. بهترين راه براي تشخيص اين مهم لمس كارتر كمپرسور با دست مي‌باشد.

 - توجه داشته باشيد چيلرهاي آبي قبل از حمل به محل نصب در كارخانه سازنده شارژ گاز روغن شده است و بطور كامل تست و آزمايش مي‌شوند. همچنين كليه كنترل‌هاي چيلر شامل: ترموستات، كنترل ضد يخ زدگي، كنترل فشار بالا و پايين، كنترل فشار روغن و بي متال‌هاي كمپرسورها طبق شرايط استاندارد چيلرهاي آبي تنظيم و لاک زده مي‌شوند. لذا نيازي به تنظيم مجدد ندارند.

 - حداقل 15 دقيقه قبل از راه اندازي چيلر تراكمي، برج خنک كننده و پمپ آن را روشن نموده تا آب خنک در كندانسور چيلر گردش كند.

 - پمپ هاي مدار اواپراتور را روشن كرده و عملكرد فلوسوئيچ در قسمت خروجي آب از اواپراتور را كنترل نماييد كه بطور صحيح كار كند.

 - مدار اينتر لاک شامل پمپ‌هاي اواپراتور، پمپ‌هاي برج خنک كننده و فن‌هاي برج خنک كننده را در مدار فرمان چيلر بر قرار نموده بطوريكه با توقف هر يک از تجهيزات فوق چيلر بطور اتوماتيک خاموش شود. (جهت كابل كشي و اجراي مدار اينتر لاک از شركت سازنده چيلر نقشه برق در خواست نماييد.)

 - ترموستات و آنتي فريز چيلر را بازديد كنيد كه در دماي مورد نظر تنظيم شده باشند (لاک كارخانه سازنده سالم باشد.)

 - اتصالات‌اصلي تابلوي برق چيلررا يكبار ديگر بازديد كنيد كه محكم و اصولي در جاي خود قرارگرفته باشند.

 - ولتاژ برق ورودي به تابلوي برق چيلر را اندازه گيري و كنترل كنيد (اين‌كار را با ولت مترسالم انجام دهيد.)


چيلر را راه اندازي و روشن كنيد
 - چيلر را راه اندازي و روشن كنيد . بلافاصله آمپر مصرفي هر يک از كمپرسورهاي را بدقت اندازه گيري نماييد. در صورت مشاهده شرايط غير عادي كمپرسور را خاموش و علت را بررسي كنيد.

 - پس از روش كردن چيلر وضعيت شارژ گاز را از طريق رويت سايت گلاس مدار مايع كنترل كنيد در صورت نياز چيلر را شارژ گاز نماييد.

 - سطح روغن كارتر كمپرسورها را ضمن كار دستگاه بدقت زير نظر داشته باشيد عموماً در دفترچه‌هاي راهنماي راه اندازي چيلرها ميزان سطح مجاز روغن كارتر كمپرسور نشان داده شده است.

 - 30 دقيقه پس از راه‌اندازي چيلر فشار رانش، فشار مكش و فشار روغن كمپرسورها را كنترل كنيد. محدوده مجاز مقادير فشارها براي انواع چيلرها با كندانسور آبي در جدول زير نوشته شده است.

 - محل اندازه گيري فشار* حداقل فشارحداكثر فشار
واحد فشار پوند بر اينچ مربعواحد فشار پوند بر اينچ مربع
شير رانش كمپرسور 180240
شير مكش كمپرسور 5585
خروجي پمپ روغن كمپرسور10 + فشار مكش 40 + فشار مكش

 - حداقل فشار روغن كمپرسور در خروجي پمپ براي كمپرسورهاي مختلف تفاوت دارد در اين مورد به كاتالوگ شركت سازنده چيلر مراجعه نماييد.

 - همواره پس از راه اندازي چيلر فشار و آمپر مصرفي كمپرسورها را در يک جدول ثبت نماييد. اطلاعات مندرج در اين جدول كمک زيادي به اپراتورها و تكنسين‌هاي راهبري چيلر مي‌نمايد. لذا تعداد كافي اين جدول را در موتور خانه داشته باشيد روزانه مقادير و پارامترهاي مختلف را اندازه گيري و ثبت نماييد.

 - در پايان، پس از راه اندازي كامل چيلر در صورتيكه شرايط كاركرد آن حالت عادي بوده و سيستم بدون اشكال بكار خود ادامه مي‌دهد، رفته رفته تمامي بادبزن هاي فن كويل‌ها و هوا سازها را روشن نماييد تا چيلر با حداكثر ظرفيت خود زير بار رود.اگر حين راه اندازي چيلرهاي تراكمي با اشكالات و موارد زير مواجه شديد فوراً آن را خاموش و نسبت به رفع نقص اقدامات لازم به عمل آوريد:

 - تغييرات غير عادي ولتاژ برق موتور خانه

 - كنترل ضد يخ زدگي (Anti Freeze Control) يا فلوسوئيچ دستگاه را خاموش كند.

 - فشار رانش كمپرسورها دائماً بيش از 240 پوند بر اينچ مربع باشد.

 - سطح روغن كارتر كمپرسورها پايين‌تر از حد مجاز باشد.

 - كنترل حفاظت سيم پيچ كمپرسور (MOD) عمل نمايد.

 - و بالاخره با شنيدن هر صداي غير عادي فورا چيلر را خاموش كنيد و به دنبال منشاء صدا باشيد تا بر طرف گردد.


بازگشت
مطالب مرتبط با این مقاله

•  آيا حذف صداي الکتروفن ها و داکت اسپليت ها امکان پذير است؟
•  مزايا و معايب سيستم داکت اسپليت
•  طراحي سيستم تهويه ساختمان مختلف
•  آشنايي با فن کويل
•  نحوه عملکرد آبکرمکن هاي غير مستقيم
•  کمبود گاز در کولر گازي
•  آيا نوسان برق مي‌تواند موجب فعال شدن سنسور دود شود؟
•  بررسي کامل مزايا و معايب ميني چيلر
•  محل مناسب براي تعبيه سوناي خانگي
•  برتري پکيج شوفاژ ديواري نسبت به موتور خانه
•  چيلرهاي جذبي شعله مستقيم
•  دستگاه زنت (zent) چيست؟
•  انواع اواپراتور
•  دانستني هاي کولر خودرو
•  آنچه درباره‌ي استفاده از کولر خودرو بايد بدانيد

دانستنيهاي فني و تاسيساتي : گردآوری گروه تهویه مطبوع مهاجر