مقالات تخصصي تاسيساتموضوع مقاله

مشعل چيست؟ :

متن :

اگر راندمان متوسط مشعل‌ها را 78% انتخاب كنيم، به ازاي هر ليتر گازوييل معادل BTU25000 حرارت توليد خواهد شد.
با پيدايش سوخت‌هاي مايع و محسناتي كه نسبت به سوخت‌هاي جامد دارند، روز به روز در مشعل‌ها پيشرفت حاصل شده است و امروزه تقريبا در اكثر ديگ‌هاي حرارت مركزي و صنايع، سوخت مايع مصرف مي‌شود و در نتجيه وجود مشعل‌ها ضروري است.

مشعل‌ها از لحاظ پودر كردن سوخت به سه نوع تقسيم مي‌شوند:

1- فشاري
2- با فشار بخار يا فشار هوا
3- با فشار ضعيف هوا

در نوع فشاري، سوخت با فشار يک تلمبه به داخل ديگ پاشيده مي‌شود و هوا نيز به طور طبيعي از اطراف نازل سوخت پاش وارد مي‌شود.

در نوع دوم، سوخت به وسيله فشار هوا يا بخار به داخل ديگ فرستاده مي‌شود. در اين مشعل جريان سوخت از منبع تا پستانک به علت وزن مايع است و گاهي با فشار پمپ ضعيف انجام مي‌گيرد.
در اين سيستم به علت فشار هوا و كمپرسور و يا فشار بخار، صداي نسبتا زيادي به وجود مي‌آيد كه از عيوب مشعل مي‌باشد.
بالا خره نوع سوم، كه بيش‌تر در ديگ‌هاي حرارت مركزي به كار برده مي‌شود و كامل‌ترين نوع مشعل است و در دو نوع مشعل با فشار كم و مشعل با فشار زياد ساخته مي‌شوند.


مشعل با فشار كم:
اين مشعل تشكيل شده است از يک الكترو موتور و يک وانتيلاتور و يک پمپ سوخت كه معمولا روي يک محور قرار دارند و با حركت الكترو موتور به كار مي‌افتند. پمپ، سوخت را از منبع مي‌گيرد و در داخل لوله مشعل كه در انتهاي آن نازل قرار گرفته است، فشرده مي‌کند و چون نازل داراي سوراخ‌هاي ريزي است، سوخت به صورت پودر به داخل كوره پاشيده مي‌شود. وانتيلاتور نيز اكسيژن لازم را به وسيله هواي محيط از اطراف نازل داخل محفظه احتراق مي‌رساند. در اين حالت براي ايجاد شعله، احتياج به يک جرقه است كه آن نيز از دو سر سيمي كه متصل به يک ترانسفورماتور فشار قوي در حدود 12000 ولتي است ايجاد مي‌شود.

اين جرقه ممكن است دايمي باشد كه در ديگ‌هايي كه محيط گرم كافي ندارند مورد احتياج است. در اين صورت ترانسفور ماتور بايد داراي قدرت كار هميشگي باشد و يا ممكن است جرقه به طور متناوب باشد. يعني در موقع شروع احتراق چند لحظه جرقه زده شود و پس از گرم شدن كوره، جرقه قطع شود. در اين نوع مشعل‌ها وسايل ديگري مانند مانومتر و صافي روغن و شير برقي (سولنوييد ولو) نيز به كار برده مي‌شود. شير برقي به خصوص وقتي كه منبع سوخت بالاتر از مشعل با شد حتما لازم است چون ممكن است پمپ سوخت خوب آب بندي نباشد و هنگامي كه مشعل كار نمي‌كند سوخت قطره قطره وارد كوره و تبخير شود كه در موقع روشن شدن مجدد توليد انفجار خواهد كرد. ولي با وجود شير مربوطه چون به محض از كار افتادن موتور راه سوخت نيز بسته مي‌شود. از ديگ محافظت كامل به عمل مي‌آيد.

پمپ‌هاي مشعل معمولا يک طبقه هستند و در بعضي موارد ممكن است دو طبقه باشند. در حالتي كه منبع سوخت پايين‌تر از مشعل باشد وجود پمپ دو طبقه ضروري است. در اين مشعل‌ها مقدار هوا و مقدار سوخت به وسيله دريچه تنظيم هوا و شير تنظيم سوخت كه به ترتيب اطراف وانتيلاتور (بادرسان) و روي پمپ قرار دارند كنترل مي‌شود.

عمل راه افتادن و از كار افتادن مشعل به وسيله فرمان خود كاري مانند ترموستات ديگ و كنترل دود كه گاهي به جاي آن سلول فتو الكتريک به كار مي‌رود انجام مي‌گيرد.


مشعل با سوخت مايع سنگين
اين مشعل نيز مانند مشعل قبلي است، با اين تفاوت كه به جاي وانتيلاتور يک دمنده به كار رفته و پمپ آن نيز مناسب با درجه غلظت مايع سوخت انتخاب شده است.
در موقع راه اندازي اين مشعل قبلا شروع كار را به وسيله سيال گازي شكل يا سوخت سبک ديگري انجام مي‌دهند كه در اين صورت يک دستگاه راه انداز به آن اضافه خواهد شد.
به طور كلي هر نوع مشعل براي ظرفيت‌هاي مختلف ساخته شده است كه نسبت به ظرفيت حرارتي ديگ و انواع آن، مي‌توان با تعويض نازل و تنظيم هوا از آن استفاده كرد. مثلا يک مشعل با ظرفيت 1 تا 5 و 5 تا 10 ليتر ساخته شده است كه مي‌توان با تغيير پستانک مصرف آن را به حداكثر يا حداقل رساند.


مشعل گازي
در اين نوع مشعل، گاز بوسيله شير خودكاري با فشار اوليه خود وارد ديگ مي‌شود و با تركيب با هوايي كه همراه خود وارد كوره مي‌كند، مشتعل م‌شود و در حدود 80% حرارت خود را به ديگ مي‌دهد.
معمولا عمل ايجاد شعله به وسيله شمع خود كار انجام مي‌گيرد. در مورد اين مشعل‌ها وسايل محافظتي پيش بيني مي‌شود به خصوص اينكه گاز بدون اشتعال وارد ديگ نشود. اين عمل به وسيله يک كويل ترمو الكتريک كه نزديک شعله شاهد (شمع) قرار دارد كنترل مي‌شود. به ترتيب كه با بودن شعله كويل گرم مي‌شود و جريان ترمو الكتريک از آن عبور مي‌كند و پس از اثر كردن روي شير خود كار آن را باز نگه مي‌دارد. اما به محض اين كه شعله خاموش شد جريان ترمو الكتريک از بين مي‌رود و شير بسته مي‌شود و راه ورود گاز را به ديگ مي‌بندد كه براي راه اندازي مجدد، بايد شير گاز را با دست باز كرد. اين نوع مشعل نيز براي ظرفيت‌هاي مختلف ساخته شده و در دسترس است.


اصول سرويس و نگه داري مشعل گازي بدين قرار است:
1- تميز كردن باد زن
2- رگولاتور گاز و شيرها
3- بررسي اتصالات


بازگشت
مطالب مرتبط با این مقاله

•  اهميت و مزاياي چيلر هاي تراکمي وستن اير Western Air
•  مشخصات مبرد R134a
•  آشنايي با منبع انبساط
•  شير انبساط
•  طراحي سيستم تهويه ساختمان مختلف
•  معرفي سيستم‌هاي گرمايشي خورشيدي
•  نحوه عملکرد کمپرسور اينورتر و تفاوت استفاده آن با کولر گازي معمولي
•  چگونگي بهره برداري بهينه از کولرهاي گازي و اسپليت ها
•  نحوه عملکرد ترموستات مرحله‌اي چيلر
•  مزايا و معايب ديگ چدني
•  فن کويل چيست
•  چه مدل کولر گازي بهتر است؟
•  انواع گازهاي سرمازا
•  معرفي آمونياک (R-717)
•  انواع سيستم هاي گرمايشي براي فصل سرما

دانستنيهاي فني و تاسيساتي : گردآوری گروه تهویه مطبوع مهاجر