مقالات تخصصي تاسيساتموضوع مقاله

برج خنک کن کننده چيست؟ :

متن :

سيستم‌هاي تاسيساتي مجموعه‌اي از تجهيزات هستند كه با قرار گرفتن در كنار هم مي‌توانند كارآيي لازم را داشته باشند. سيستم‌هاي تهويه مطبوع مركزي اغلب اين گونه هستند كه با قرار گرفتن بخشي از تجهيزات در موتور خانه و پشت بام، تهويه مطلوب هوا را انجام مي‌دهند. برج خنک کننده مهمترين و اساسي‌ترين دستگا‌هي كه به منظور خنک کردن آب و سيالاتي ديگر در ساختمان‌هاي مسكوني و صنايع مختلف مورد استفاده واقع مي‌شود. گزارش ذيل به معرفي برج‌هاي خنک کننده، بازار فروش و چگونگي مصرف آن‌ها پرداخته است، با ذكر اين نكته كه مطالب عنوان شده صرفاً نظر مخاطبان بوده و الزاماً نظرات نشريه نمي‌باشد.

«برج خنک كننده دستگاهي است كه دماي هواي چيلر را كاهش مي‌دهد و با ايجاد سطح وسيع تماس آب با هوا تبخير را آسان كرده و باعث خنک شدن سريع آب مي‌شود. با توجه به حجيم بودن برج‌هاي خنک‌کننده و پاشيدن آب در محيط اطراف و خرابي تجهيزات، معمولاًٌ در انتهاي فرايند ساختمان‌سازي نصب مي‌کنند.»

اساس کار تمام برج خنک کن‌ها بر مبناي ايجاد سطح تماس بيش‌تر بين جريان آب گرم و هواي سرد و در نتيجه تبادل حرارتي بين اين دو مي‌باشد. عموماً در برج خنک کن، آب گرم توسط لوله‌هايي به بالاي برج منتقل شده و در آنجا يا به صورت طبيعي و يا با آبفشان‌هايي به سمت پايين برج به جريان مي‌افتد که در طول اين مسير با توجه به نوع برج به شيوه‌هاي مختلف با جريان هواي سرد برخورد مي‌کند.
 
برج‌هاي خنک كننده مختص چيلرهاي سرمايشي بوده و در آپارتمان‌هاي داراي موتور خانه مركزي مورد استفاده قرار مي‌گيرند، چيلر در موتور خانه و برج خک كننده بالاي پشت بام قرار دارد. جنس آن‌ها از فايبرگلاس يا گالوانيزه است ولي در حال حاضر نوع فايبرگلاس بيش‌تر مورد استفاده قرار مي‌گيرد، چون وزن كمي دارد و دچار پوسيدگي نمي‌شود.


سفارش ساخت و توليد
براي ساخت برج خنک كننده به تکنولوژي بالايي نياز نيست، در حال حاضر ساخت اين برج‌ها در سطح وسيعي انجام مي‌شود و سازنده‌ها بر اساس طرح‌‌ها و محاسبات از پيش تعيين شده كه توسط مهندسان مكانيک ارائه مي‌شود، عمل مي‌كنند. فروزنده در اين خصوص توضيح مي‌دهد: در هنگام ساخت برج خنک كننده به سه مورد توجه مي‌شود؛ يكي اينكه چه حجم آب را در مترمكعب خنک مي‌كنيم، دوم تعيين اختلاف دما (دلتا.پي) و سوم شرايط منطقه‌اي است كه دستگاه در آن‌جا نصب مي‌شود. مشتري اين موارد را اعلام مي‌كند و بر اساس آن تناژ يا ظرفيت برودتي دستگاه مشخص مي‌شود.
وي تاكيد مي‌كند: برج‌هاي خنک كن تا ظرفيت 150 تن، در محل كارخانه ساخته شده و با تريلي حمل مي‌شود، ولي براي توليد ظرفيت‌هاي بالاتر، قطعات لازم در محل مصرف مونتاژ مي‌شود. ضمن اينكه رنگ برج‌هاي خنک كننده را سفيد در نظر مي‌گيرند تا گرماي كمتري را جذب كند.


انواع برج‌هاي خنک كننده
برج‌هاي خنک کننده از لحاظ مکانيزم انتقال حرارت به دو گروه برج‌هاي مرطوب (مدار باز) و برج‌هاي خشک (مداربسته) تقسيم مي‌شوند. محمد عبدالعلي‌زاده، مديرعامل شركت مهندسي كمپ، در اين خصوص توضيح مي‌دهد: در برج خنک کننده مرطوب، آب گرم از بالاي برج با عبور از پکينگ‌ها و برخورد با جريان هواي تازه که از محيط بيرون توسط فن و يا به صورت طبيعي وارد برج شده و ضمن تبادل حرارتي و خنک شدن در پايين برج ته نشين مي‌شود. مهم‌ترين عيب اين سيستم پاشيدن حرارت آب به اطراف و همچنين تبخير بيش از حد آب مي‌باشد.
در مناطقي که به علت عدم وجود آب کافي بايد از اتلاف آب و تبخير بيش‌تر جلوگيري نمود از برج خنک کن‌هاي خشک استفاده مي‌شود. در اين دسته آب گرم يا روغن به جاي عبور از پکينگ‌ها از لوله‌هاي پره‌دار که با هواي سرد در تماس مي‌باشد عبور کرده و خنک مي‌شود. مکانيزم چرخش آبگرم در اين سيستم مانند مکانيزم عملکرد «يونيت» هيترهاست. تقريباً بيش از 90 درصد برج‌هاي خنک کننده از نوع برج‌هاي تر هستند که به دو گروه جريان متقابل (Counter Flow) و جريان متقاطع (Cross Flow) تقسيم مي‌شوند. البته برج خنک کننده از نوع جريان متقابل به علت حجم کم‌تر برج و راندمان بهتر و هزينه کم‌تر مقبوليت بيش‌تري دارد.


چگونگي نصب و اجرا
محل نصب برج خنک کن بايد به گونه‌اي باشد که مانعي در اطراف آن براي ورود جريان هواي تازه به داخل برج وجود نداشته باشد. همچنين در صورت استفاده از چندين برج در کنار هم بايد تدبيري انديشه شود که هواي گرم خروجي از برج‌ها مستقيماً وارد همديگر نشده تا راندمان و کارايي برج دچار اختلال شود. اگر بتوان برج خنک کن را در فضاي باز، با جريان هواي آزاد قرار داد در حصول يک بازده مناسب از برج مشکلي وجود نخواهد داشت. اما چنانچه قرار باشد برج در داخل ساختمان و محصور بين ديوارها نصب شود، موارد زير بايد لزوماً مورد توجه قرار گيرد:

1- فضاي کافي و بدون مانع مزاحم در اطراف برج وجود داشته باشد تا هواي لازم به برج برسد.
2- هواي گرم خروجي از برج بايد به گونه‌اي تخليه شود که امکان بازگشت و گردش مجدد آن به برج وجود نداشته باشد، زيرا گردش مجدد چنين هوايي در برج دماي مرطوب هواي ورودي به برج را افزايش مي‌دهد و باعث گرم ماندن آب خروجي برج مي‌شود.
3- گردش مجدد هوا به داخل برج هنگامي مورد توجه قرار مي‌گيرد که چند برج در مجاورت هم باشند.

شايان ذكر است تعيين محل نصب برج ممكن است به عواملي ديگري از قبيل استحکام محل نصب، تجهيزات اضافي براي تقويت آن، هزينه فراهم کردن تجهيزات اضافي براي برج و مسائل مربوط به معماري ساختمان و ... نيز بستگي داشته باشد.


قيمت‌گذاري و خريد
در حال حاضر شركت‌هاي زيادي در كشور برج‌هاي خنک كن آب را توليد مي‌كنند و مي‌توان گفت اين محصول كاملا بومي شده است. خوشبختانه با وجود تنوع زياد محصول امكان انتخاب آن به سهولت وجود دارد. مضافا بر اين‌كه تكنولوژي ساخت آن تماما در كشور وجود دارد.
براي خريد برج‌هاي خنک كن بايد از قبل نقشه‌هاي لازم توسط كارشناسان تاسيساتي تهيه و ارائه شود. با اين حال قيمت برج‌ خنک كننده با توجه به نوع برند و ظرفيت آن متغير است و از دو ميليون تا يک ميليارد تومان نوسان دارد. حداقل ظرفيت برج‌ها 10 تن تبريد است كه ممكن است به 6500 تن تبريد هم برسد.
در پايان ذكر اين تكته ضرورري است؛ برج‌ها با توجه به شرايط فيزيکي و شيميايي خاص خود ممكن است به مشکلاتي دچار ‌شوند ولي معمولا زماني طولاني لازم است تا اين مشکلات برج را از کار بيندازد. اين تجهيزات معمولا تا 20 سال عمر مي‌كنند البته در اين مدت به سرويس و نگهداري نياز دارند كه توسط شركت‌هاي خدمات دهنده يا مسئول تاسيسات ساختمان انجام مي‌شود.


بازگشت
مطالب مرتبط با این مقاله

•  کولر آبي بهتر است يا کولر گازي؟
•  کولر گازي معمولي بخريم يا اينورتر؟
•  شيرين کردن آب
•  راهنماي خريد دستگاه تصفيه آب خانگي
•  انواع منابع تامين کننده حرارتي جهت سيستم گرمايشي از کف
•  فن‌ها و هواساز ها
•  محاسبات و انتخاب پمپ مدار برج خنک کن
•  اصول نصب پمپ
•  انواع کمپرسور در کولرهاي گازي
•  اصول کار چيلرهاي آبي
•  راه اندازي و نگهداري سيستم هاي HVAC
•  چرا بايد از دستگاه تصفيه آب خانگي استفاده کنيم؟
•  5 دليل براي خريد کولر گازي اينورتر به جاي اسپليت معمولي
•  راهنماي خريد رادياتور
•  انواع پروانه پمپ

دانستنيهاي فني و تاسيساتي : گردآوری گروه تهویه مطبوع مهاجر