مقالات تخصصي تاسيساتموضوع مقاله

آشنايي با فن کويل :

متن :

فن کويل (Fancoil) دستگاهي است که از کويل‌هاي (لوله‌هاي) گرم، سرد و يک فن و موتور و دريچه تشکيل شده که در سيستم‌هاي تهويه مطبوع، ساختمان‌ها، مراکز تجاري و مسکوني مورد استفاده قرار مي‌گيرند. فن کويل‌ها معمولا به کانال متصل نمي‌شوند کاربرد آن‌ها براي کنترل دماي محيطي است که در آن نصب مي‌شوند. توسط کليد on/off يا با ترموستات کار مي‌کنند. آن‌ها ممکن است در کابين‌هاي ايستاده، درون ديوارها يا سقف‌هاي کاذب نصب شوند. فن کويل معمولا هوا را به طور مستقيم تخليه مي‌کند هر چند برخي ممکن است به کانال‌هاي کوتاه نصب شوند.

فن‌ها به خاطر سادگي مقرون به صرفه‌تر از استفاده از سيستم‌هاي کانالي يا حرارت مرکزي که با هواساز کار مي‌کنند، مي‌باشند. اگر چه به دليل قرارگيري در محيط سر و صداي زيادي دارند. فن‌ها به دو حالت افقي و عمودي نصب مي‌شوند.


انواع فن کويل
فن کويل ايستاده
در جاهايي که فاصله‌ي کف اتاق تا زير پنجره کم باشد مي‌توان از نوع کوتاه آن استفاده کرد بدين ترتيب هوادهي يا به طرف بالا و يا به سمت جلو خواهد بود صداي اين فن کويل‌ها از اين جهت که در اتاق قرار دارند (آپارتمان‌ها) ناراحت کننده است. ولي اين امر براي ادارات راهروي خوابگاه‌ها و اماکني که رفت و آمد در آنجا زياد است مشکل تلقي نمي‌شود.

فن کويل سقفي کابيني
زير سقف نصب مي شوند هوادهي در اين فن کويل‌ها از دريچه جلو و جهت آن افقي است. اين نوع فن کويل به صورت روکار نصب مي‌شود.

فن کويل سقفي
بالاي سقف کاذب نصب مي‌شوند به همين جهت صداي آن‌ها نسبت به دو مورد قبلي کم‌تر است. مشکل اين نوع فن کويل‌ها، عدم دسترسي آسان براي تعمير يا تعويض فيلتر است.


طراحي و عملکرد فن کويل
کويل‌ها، آب گرم يا سرد را از واحد مرکزي دريافت کرده و در تهويه مطبوع استفاده مي‌کنند. به طور کلي فن کويل‌ها مي‌توانند ترموستات سرخود داشته باشند يا توسط سيمي به ترموستات کنترلي وصل گردند. اما در ساختمان‌هاي مدرن با سيستم مديريت انرژي ساختمان (BEMS) توسط سيستم ديجيتالي کنترل مي‌شود.

در فن کويل‌ها آب سرد يا گرم از درون کويل‌ها براي تغيير وضعيت فضا منتقل مي‌شود، تجهيزات استفاده شده در تهويه مطبوع ساختمان‌ها براي حذف گرما چيلر يا برج خنک کننده و براي گرم کردن بويلر و هيتر مي‌باشد.

فن کويل‌ها به دو بخش تقسيم مي‌شود: 2 لوله‌اي يا 4 لوله‌اي.
در فن کويل دو لوله‌اي يک لوله تغذيه آب و يک لوله برگشت داريم. لوله تغذيه، آب گرم يا سرد را با توجه به فصل سال تهيه مي‌کند. در فن کويل 4 لوله‌اي 2 لوله آب تغذيه و 2 لوله برگشت وجود دارد. در اين شرايط مي‌توانيم آب گرم يا سرد را به صورت هم زمان براي مکان‌هايي که نياز به گرما و سرما در بخش‌هاي مختلف ساختمان داريم فراهم کنيم. شبکه لوله کشي فن کويل‌ها به فرم‌هاي «برگشت مستقيم» يا «برگشت معکوس» يا «مجموعه‌اي جدا» مي‌باشد که در فصل 12هندبوک اشري «سيستم‌ها و تجهيزات 2008» کامل شرح داده شده.

بسته به دماي آب سرد و رطوبت نسبي فضا اين احتمال وجود دارد کويل خنک کننده جريان هوا را خشک کند و بر اثر اين فرايند نياز به توليد کندانسه‌هايي دارد که درين شود. فن کويل‌ها براي اين منظور داراي يک ظرف تخليه مي‌باشند. ساده‌ترين وسيله براي تخليه ميعانات از چند فن کويل استفاده از اتصالاتي است که به نقطه‌اي مناسب تخليه شود.


موتور فن کويل
کنترل سرعت موتور فن در داخل يک فن کويل براي تنظيم سرمايش و گرمايش فضاي مورد نظر ضروري است. برخي از توليدکنندگان کنترل اين سرعت را با تنظيم شير آب در ترانسفورماتور AC براي تامين قدرت موتور فن ايجاد مي‌کنند که معمولا اين تنظيمات در مرحله راه اندازي و ساخت ساختمان انجام مي‌گيرد. سوييچ ساده کنترل سرعت فن براي افراد ساکن در محل داراي درجات مختلفي مي‌باشد (Off / High / Medi‌um / Low). سيستم‌هاي مديريت انرژي ساختمان به طور اتوماتيک سرعت فن و دماي اتاق را کنترل مي‌کنند. موتور فن‌ها اغلب AC يا با خازن دائمي اسپليت مي‌باشند. اما اخيرا موتورهاي DC  با تبديل‌هاي الکترونيکي طراحي شده که قابليت زيادي در صرفه جويي انرژي، هزينه‌هاي اوليه و بازگشت سرمايه دارند.


توزيع هوا در فن کويل
فن کويل‌ها يکي از راه هاي مختلف توزيع هوا در اتاق مي‌باشد. به اين دليل که مي‌توان آن را با تمام دريچه‌ها و ديفيوزرهاي داخلي ساختمان مطابقت داد. آن‌ها همچنين مي‌توانند اتاق‌ها را توسط کانال‌هاي هواي جداگانه تهويه کنند يعني يک واحد جهت انتشار در منطقه‌اي بزرگ. براي آگاهي از بهترين شرايط هوايي داخل، دانستن چند قانون ضروري است. اول اينکه سرعت پرتاب هوا در خروجي کانال کم‌تر از 3m/s باشد و دوم دماي هوا بالاتر از 11 درجه سلسيوس بوده و دريچه‌ها با حجم هواي اتاق مطابقت داشته باشد. شمايي از توزيع هوا در اتاق در شکل مقابل نشان داده شده است.


نگه داري فن کويل
فن کويل‌ها بايد از لحاظ راندمان بهينه در سال کنترل شوند. مهم‌ترين بخش نگه داري فيلترها مي‌باشند که بايد شسته يا تعويض شوند. اگر فيلترها به طور مرتب تميز نشوند حجم هواي خروجي از آن‌ها کم شده و به فن فشار وارد مي‌کند. موارد ديگري که نياز به کنترل دارند فن‌ها، کويل و سيني تخليه مي باشد.


مزاياي فن کويل
با استفاده از فن کويل‌ها تجهيزات مرکزي گرمايش، سرمايش کوچک‌تر مي‌شود.
اين سيستم صرفا نياز به لوله کشي دارد که فضاي کم‌تري نسبت به کانال کشي اشغال مي‌کند.
نصب لوله کشي و سيم کشي راحت‌تر از کانال کشي مي‌باشد.
قسمت‌هاي بدون سکنه ساختمان مي‌تواند خاموش باشد که در هزينه صرفه جويي مي‌شود. (مناطق قابل کنترل‌اند.)
قابليت نفوذ %100 از هواي بيرون را دارد.

 
معايب فن کويل
اين سيستم‌ها نياز به نگه داري بيش‌تري نسبت به سيستم‌هاي تمام هوا دارند.
کندانسه‌ها در هر واحد بايد دفع گردند.
مناطق داخلي ممکن است نياز به کانال‌هاي جداگانه جهت خروج هوا داشته باشند.


بازگشت
مطالب مرتبط با این مقاله

•  چيلر چيست؟
•  آشنايي با فن کويل
•  روش عايق‌کاري مخازن دوجداره
•  تصفيه آب به روش سيستم نانو فيلتراسيون
•  مزاياي چيلر تراکمي نسبت به جذبي
•  چه مدل کولر گازي بهتر است؟
•  تنوع ظاهري رادياتورها
•  دستگاه زنت (zent) چيست؟
•  مقايسه روش‌هاي مختلف شيرين سازي آب
•  ساختار کمپرسور کولر گازي گرين با گاز R22
•  بهينه‌سازي موتور خانه
•  خازن کولر گازي و روش‌هاي تست آن
•  بررسي تجهيزات يک موتور خانه
•  استانداردهاي کولر گازي
•  نصب و راه اندازي چيلر تراکمي

دانستنيهاي فني و تاسيساتي : گردآوری گروه تهویه مطبوع مهاجر