مقالات تخصصي تاسيساتموضوع مقاله

راهنماي خريد کولر گازي و اسپليت :

متن :

در اين مقاله قصد داريم با کولر گازي، نحوه‌ي سرما سازي، انواع کولر گازي و مقايسه‌ي کولر گازي و آبي آشنا شويم:
کولر گازي يکي از سيستم‌هاي خنک کننده است زيرا به سرعت از گرماي محيط مي‌کاهد در اين مقاله مي‌خواهيم چگونگي سرما سازي انواع کولر گازي يا اسپليت و مزايا و معايبش را نسبت به کولر آبي بازگو کنيم پس با ما همراه باشيد.


چگونگي سرما سازي

در کولر گازي، همانند يخچال، از فرايند تبديل گاز به مايع به وسيله‌ي افزايش فشار و در نتيجه توليد سرما که در اثر تبديل مايع به گاز ايجاد مي‌شود استفاده مي‌شود.


کولر گازي

اين دستگاه عمدتا از يک بخار کننده که وظيفه‌اش جذب گرماي هواست، يک کمپرسور که وظيفه‌اش افزايش دماي بخار ماده سرمازاست، يک کندانسور و يک دمنده تشکيل شده است. اين دستگاه داراي مصرف بسيار بالاي انرژي است.


انواع کولرهاي گازي

کولرهاي گازي معمولا در سه مدل ساخته مي‌شوند:

کولرهاي يک تکه يا پنجره‌اي
کولرهاي دو تکه (اسپليت)
کولر هاي پرتابل (قابل حمل)

در کولرهاي يک تکه‌اي يا پشت پنجره‌اي به ابعاد پنجره و کولر دقت کنيد.
کولرهاي يک تکه‌ي ديواري، يا پشت پنجره‌اي، خيلي متداول و مورد توجه مي‌باشند و به آساني در داخل قاب پنجره نصب مي‌شود. ولي به علت نوع کمپرسور آن مصرف برق بيش‌تري نسبت به انواع ديگر آن دارد.
ولي در کولرهاي اسپليت که دو تکه هستند در هنگام خريد به دستگاه خارجي و محل نصب آن و چگونگي اتصال آن‌ها به هم را هم مد نظر قرار دهيد.


مقايسه کولر گازي و آبي

کولرهاي گازي بر خلاف کولرهاي آبي رطوبت محيط را افزايش نمي‌دهد پس در مناطق مرطوب کارايي زيادي مي‌توانند داشته باشند. از اين جهت براي محيط‌هاي شرجي بسيار مناسب است.
کولر گازي نام مصطلح فارسي است که به کليه‌ي دستگاه‌هاي شامل چرخه‌ي سرمايش مبتني بر تراکم و انبساط گاز اطلاق مي‌شود. نام انگليسي اين گونه تجهيزات Air Conditioner است.


سيستم‌هاي سرمايشي موجود در ايران و مصارف برق آن‌ها

سيستم‌هاي سرمايشي که در ايران مورد استفاده قرار مي‌گيرند در نقاط مختلف متفاوت مي‌باشند. از جمله اين سيستم‌ها که عمدتا در مناطق جنوب و شمال کشور به علت آب و هواي گرم و مرطوب مورد استفاده قرار مي‌گيرند، کولر گازي مي‌باشد.
حدود 70 درصد از خانوارهاي ايراني در فصل گرما از کولرهاي آبي و يا گازي براي خنک کردن محيط زندگي خود استفاده مي‌کنند. توان کولرهاي آبي در حدود 500 وات و در مورد کولرهاي گازي بالغ بر 2000 وات است.
کولرهاي آبي در مناطقي که رطوبت هوا بالا است، مانند شمال و جنوب کشور از کارايي خوبي برخوردار نيستند، لذا در اين مناطق از کولرهاي گازي به طور گسترده استفاده مي‌شود. لکن در مناطقي که شرايط آب و هوايي براي استفاده از کولر آبي مساعد است، استفاده از کولر گازي اشتباه است.
در مورد کولرهاي آبي نيز مي‌توانيد با رعايت مواردي مثل سايه بان مناسب براي کولر و استفاده از دور کند به جاي روشن و خاموش کردن‌هاي پي در پي و استفاده از دور تند مي‌توانيد مصرف برق اين کولرها را تا حد قابل توجهي کاهش دهيد.
در ضمن تفاوت اصلي کولرهاي گازي و آبي علاوه بر ساختار و نظام کاري آن‌ها نبود ترموستات در سيستم کنترلي کولر آبي مي‌باشد که بتواند زمان روشن بودن کولر را با توجه به دماي محيط مديريت کند که اين خود عيب بزرگي محسوب مي‌شود و سبب مي‌شود تا در فصول گرم مثل تابستان به علت رشن ماندن کولر در تمامي ساعات شب سبب سرما خوردگي و بيماري کاربر شود که البته کولر گازي اين مشکل را ندارد و خوشبختانه اين مشکل با استفاده از کليد هوشمند کولر آبي قابل حل مي‌باشد.
مصرف بالاي انرژي الکتريکي در کولرهاي گازي، اهميت بهينه سازي و کنترل مصرف انرژي الکتريکي را در اين وسايل ايجاب مي‌نمايد.
مقدار انرژي مصرفي در کولرهاي گازي تابع عوامل مختلفي است که از مهم‌ترين عوامل تاثير گذار بر مصرف انرژي الکتريکي کولرهاي گازي مي‌توان به محل نصب، سرويس و نگهداري مناسب و تناسب ظرفيت برودتي کولر با فضاي مورد استفاده (از لحاظ مساحت، دما و رطوبت) اشاره نمود.


توصيه‌هاي کاربردي

1. نسبت بازده انرژي E.E.r:
نسبت توان خروجي به توان ورودي هر دستگاه برقي، بازده انرژي خوانده مي‌شود و در کولرهاي گازي اين رقم از حاصل تقسيم ظرفيت سرمايشي کل به توان ورودي موثر، بدست مي‌آيد و به E.E.r موسوم است.
در هنگام خريد کولر گازي، در کاتالوگ آن به ضريب E.E.r، رتبه‌ي انرژي و کلاس اسپليت با توجه به شرايط اقليمي منطقه توجه فرماييد. هرچه اين شاخص‌ها بالاتر باشند، کارايي کولر بيش‌تر است. براي کولرهاي با ظرفيت کمتر از Btu/h 20000، مي‌بايست E.E.r حداقل برابر با 7.10 باشد.


2. نوع کمپرسور:
کمپرسور مهم‌ترين قسمت کولر است. در حال حاضر سه تکنولوژي براي ساخت کمپرسور به کار مي‌رود.

پيستوني
اسکرول
روتاري

اگر در يک منطقه‌ي گرمسيري زندگي مي‌کنيد و به توان خنک کنندگي بالا (بيش از 24000 btu) نياز داريد، کمپرسورهاي اسکرول بهترين انتخاب هستند.
اگر در يک منطقه‌ي گرمسيري زندگي مي‌کنيد و به توان خنک کنندگي بالا (بيش از 24000 btu) نياز نداريد، کمپرسورهاي پيستوني بهترين انتخاب هستند. چنانچه کولر را در محلي نصب مي‌کنيد که تابش مستقيم آفتاب ندارد و هوا به خوبي در آن جريان دارد، کمپرسورهاي روتاري (از نوع تروپيکال) گزينه‌ي مناسبي هستند.
اگر در يک منطقه‌ي معتدل مرطوب زندگي مي‌کنيد، کمپرسورهاي روتاري گزينه‌ي مناسبند.


3. برند و کشور سازنده‌ي کولر:
سراغ برند‌هاي مطمئن برويد، ولي همه چيز يک برند خوب و خرج کردن پول زياد نيست.
با توجه به جريان مصرفي بالا، نصب کولر گازي مي‌بايست توسط تکنسين مجرب صورت پذيرد.
نصب اينورتر در کولرهاي گازي پنجره‌اي باعث افزايش راندمان آن‌ها مي‌شود.
تميز بودن کندانسور کولر به لحاظ عبور جريان هوا تا ميزان زيادي از جريان برق مصرفي کولر مي‌کاهد.
نصب کندانسور کولرهاي گازي در سايه باعث جلوگيري از اتلاف ميزان قابل توجهي از انرژي مصرفي آن‌ها خواهد شد.
در صورت امکان کولر گازي را در مسير باد نصب کنيد، زيرا اين کار باعث انتقال حرارت بهتر در کندانسور شده و در نتيجه افزايش بازده و کاهش مصرف انرژي حاصل خواهد شد.
سعي شود محوطه پشت کولر داراي فضاي مناسبي جهت گردش هوا باشد.
درزگيري مناسب اطراف کولر، قرار نداشتن در معرض تابش مستقيم خورشيد، سرويس به موقع و تميز نمودن فيلترهاي هوا و رادياتور، تاثير به سزايي در کاهش مصرف انرژي الکتريکي دارند.
در شهرهاي جنوبي کشور که داراي آب و هواي بسيار گرم و مرطوب هستند، کاشتن يک اصله درخت در نزديکي کولر گازي، حدود 10 تا 15 درصد کاهش مصرف انرژي الکتريکي را به همراه خواهد داشت. علاوه بر اينکه کاشتن درخت در مجاورت ساختمان‌ها باعث زيبايي و عايق سرما و گرماي ساختمان نيز مي‌گردد.
برق مصرفي کولرهاي گازي همزمان با استفاده از لامپ‌هاي کم مصرف (به دليل تشعشع حرارتي کم‌تر اين لامپ‌ها) به ميزان قابل توجهي کاهش مي‌يابد.
تمامي کولرهاي گازي داراي درجه‌ي تنظيم دما (ترموستات) هستند؛ لذا با توجه به اينکه بهترين درجه‌ي برودت منزل در فصل تابستان بين 20 تا 25 درجه‌ي سانتي‌گراد است، مي‌بايست از سرد کردن بيش از حد محل سکونت خودداري کرد.
اتاق‌هاي خواب را از 25 درجه‌ي سانتي‌گراد خنک‌تر نکنيد.
استفاده‌ي بي مورد و يا همزمان از وسايل خانگي گرمازا مانند اجاق، سماور، لامپ رشته‌اي ... باعث افزايش بار گرمايي محيط مي‌شود، که اين امر زمان کار کولر گازي را جهت رسيدن به برودت مطلوب، افزايش داده و در نتيجه منجر به مصرف بيش از اندازه‌ي انرژي الکتريکي در کولر گازي خواهد شد. بنابراين کارهايي نظير پخت و پز، اتوکشي و ... را در ساعاتي انجام دهيد که گرماي هوا کم‌تر است.
در تابستان معمولا سه منبع عمده‌ي گرماي ناخواسته در منزل وجود دارد؛ گرماي هواي خارج که از طريق سقف و ديوار هدايت مي‌شود، گرمايي که از لامپ‌ها و لوازم خانگي انتشار مي‌يابد و نور خورشيد که از راه پنجره ها به داخل مي‌تابد. با استفاده از سايبان، پرده کرکره و يا پرده پارچه اي با رنگ روشن، مي‌توان نور خورشيد را به سمت بيرون منعکس نمود.
تعويض کمپرسور کولرهاي قديمي و استفاده از کمپرسور پربازده براي افزايش بازده کولر مفيد مي‌باشد.
هنگام روشن بودن کولر گازي از بکار گيري دستگاه رطوبت گير بپرهيزيد، زيرا رطوبت گير باعث افزايش حجم برودتي و کاربرد بيش‌تر کولر مي‌شود.
به ازاي هر درجه کاهش دماي ترموستات کولر، حدود 3 تا 5 درصد از مصرف برق مي‌توان کاست.

با توجه به پارامترهاي بالا لازم است به چند نکته اشاره کنيم و نتيجه مطلوب را بگيريم:
توجه داشته باشيد که بعد از انتخاب برند مورد نظرتان به سايت اينترنتي آن برند رفته و کامل‌ترين اطلاعات را از اين طريق کسب کنيد.
موتور برخي کولرهاي گازي براي مناطق جغرافيايي ويژه‌اي ساخته شده‌اند. مثلاً برخي از آن‌ها ويژه مناطق گرم و مرطوب هستند که قيمت بالاتري دارند.
اگر شما در جايي مثل تهران زندگي مي‌کنيد نيازي به اين گونه کولر ها نداريد. پس قبل از خريد، نوع استفاده را تعيين کنيد تا دچار ضرر نشويد.
در هنگام خريد مراقب ضمانت نامه‌ها باشيد و به تاريخ شروع ان دقت کنيد با اينکه محدوده ضمانت‌ها محدود است ولي مراقب باشيد ضرر نکنيد.
در هنگام خريد به خدمات پس از فروش و دفاتر آن‌ها، ميزان پشتيباني، دفترچه فارسي و (cd) راهنما و از همه مهم‌تر مراکز مجاز نصب دقت کنيد.بازگشت
مطالب مرتبط با این مقاله

•  مقايسه چيلر جذبي و چيلر تراکمي
•  مزاياي چيلر تراکمي نسبت به جذبي
•  نصب صحيح داکت اسپليت چگونه است؟
•  سرويس کردن آبگرمکن مخزني گازسوز
•  تست صدا (hammering) کمپرسور
•  مزاياي استفاده از دستگاه‌هاي توليد يون منفي در تصفيه‌ي هواي منزل
•  چيلر هوا خنک چيست؟
•  انواع آبگرمکن ها
•  شير ترموستاتيک چيست؟
•  آنچه درباره‌ي استفاده از کولر خودرو بايد بدانيد
•  نکات مهم درباره نگهداري و کاهش هزينه‌ي کولرهاي آبي
•  داکت اسپليت چيست؟
•  نکاتي درباره سرويس و نگهداري استخر
•  مقايسه مصرف برق کولر گازي با داکت اسپليت
•  چرا بايد از دستگاه تصفيه آب خانگي استفاده کنيم؟

دانستنيهاي فني و تاسيساتي : گردآوری گروه تهویه مطبوع مهاجر