مقالات تخصصي تاسيساتموضوع مقاله

پکيچ شوفاژ ديواري :

متن :

نحوه‌ي عملکرد زمستاني:
اين دستگاه در فصل زمستان آب گرم مدار گرم کننده را تامين مي‌کند. وقتي شير آب گرم مصرفي باز شود با عبور جريان آب از سنسور فشار ميکروسوِئيچ اين سنسور فعال شده و با ارسال فرمان به شير سه طرفه‌ي برقي از طريق برد کنترل الکترونيک مدار رادياتورها موقتا قطع شده آب مدار گرم کننده به مبدل حرارتي ثانويه پوسته - لوله هدايت مي‌شود. به اين ترتيب آبگرم مصرفي به صورت فوري تامين مي‌گردد. بلافاصله پس از بسته شدن شير آبگرم مصرفي شير سه طرفه ي برقي به طور خودکار آبگرم مدار گرم کننده را به مدار رادياتورهدايت مي‌کند.


نحوه‌ي عملکرد تابستاني:
در اين حالت دستگاه تنها در زمان نياز به تامين آبگرم مصرفي به صورت خودکار روشن مي‌شود.
هنگامي که مصرف کننده يکي از شيرهاي آبگرم را باز مي‌کند فرمان روشن شدن مشعل از طريق ميکروسوئيچ سنسور فشار و برد کنترل الکترونيک صادر شده آبگرم مصرفي با بهره گيري از مبدل حرارتي ثانويه پوسته و لوله به صورت فوري تامين مي‌شود با بسته شدن ابگرم مصرفي بلافاصله دستگاه خاموش خواهد شد.


اجزاي تشکيل دهنده‌ي پکيچ شوفاژ ديواري:
 - شير کنترل گاز
 - مشعل
 - کلاهک تعديل پمپ مدار گرم کننده
 - مبدل هاي حرارتي
 - مخزن کويل دار
 - منبع انبساط بسته
 - شير اطمينان
 - شير هواگيري خودکار
 - برد کنترل الکترونيک
 - شير سه راهي موتوري
 - کليد ايمني حرارتي
 - سنسور فشار
 - پتانسيومتر
 - اکوستات


شير کنترل گاز:
اين وسيله از مهم‌ترين قطعات پکيچ است. مرکب از دوشير مغناطيسي براي ايمني و قطع و وصل و يک رگولاتور تنظيم فشار گاز است. عملکرد شير کنترل گاز شامل موارد زير است:

 - قطع و وصل جريان گاز بر اساس فرمان پتانسيومتر يا اکوستات انتخاب دما توسط شير برقي.
 - قطع جريان گاز در هنگام خاموش شدن پيلوت از طريق فرمان ترموکوپل توسط شير مغناطيسي ايمني مرتبط با آن
 - قطع جريان گاز در اثر فرمان کليد ايمني حرارتي به هنگام افزايش بيش از حد دماي آب
 - تنظيم فشار گاز ورودي به کمک رگولاتور گاز


فلوسوئيچ:
در قسمت ورودي آب سرد مصرفي شوفاژ قرار دارد. اين وسيله براي کنترل جريان طراحي شده و از جنس تفلون مي‌باشد که در بالاي آن يک آهنربا قرار دارد وهمچنين يک بخش الکتريکي در قسمت بالاي فلوسوئيچ قرار دارد و ارتباط بين کنتاک‌هاي رله باز مي‌شود هنگامي که يکي از شيرهاي آب گرم باز شده و آب جريان مي‌يابد و شناور به سمت بالا حرکت کرده و در اثر نيروي مغناطيسي آهنرباي بالاي شناور کنتاک‌هاي رله بايد به يکديگر چسبيده و جريان الکتريکي را به برد برقرار مي‌کنند. براي جلوگيري  از ورود مواد زايد و ناخالصي‌ها به مدار آب گرم مصرفي يک فيلتر در ورودي آب سرد فلوسوئيچ قرار داده شده است.


مشعل شوفاژ ديواري:
اغلب مشعل دستگاه‌هاي گاز سوز خانگي و پکيچ از نوع اتمسفريک است زيرا از صداي کم‌تري بر خوردار هستند به علاوه داراي کيفيت مناسب و کارايي بالايي نيز مي‌باشند. باتوجه به ظرفيت محدود شوفاژ ديواري در آن‌ها از اين مشعل‌ها استفاده مي‌شود.


شير سه راهي موتوري:
اين وسيله معمولا در دستگاه‌هاي پکيچ گازي بدون مخزن آبگرم نصب مي‌شود و امکان استفاده از مبدل حرارتي ثانويه را براي تهيه آب گرم مصرفي به صورت لحظه‌اي فراهم مي‌کند.
اين قطعه با دريافت فرمان از برد کنترل الکترونيک جريان آب مدار گرم کننده را از مسير رادياتورها قطع و به مسير پوسته مبدل حرارتي ثانويه که از نوع پوسته و لوله مي‌باشد براي تهيه ي آبگرم مصرفي هدايت مي‌کند. با بسته شدن ابگرم مصرفي شير سه راهي موتوري مجددا آب مدار گرم کننده را به رادياتور هدايت مي‌کند.


برد کنترل الکترونيک:
وظيفه‌ي برد کنترل دريافت پيام ارسالي از سنسور فشار و پتانسيومتر و اکوستات و ارسال فرمان هاي لازم براي عملکرد به موقع شير کنترل گاز و شير سه راهي موتوري و پمپ مدار گرم کننده است.
بردهاي الکترونيکي به دو دسته تقسيم مي‌شوند:

برد کنترل جرقه زن
در داخل جعبه‌ي محفظه‌ي برد قرار گرفته و بر روي برد اصلي کنترل شوفاژ مونتاژ مي‌گردد و وظيفه‌ي آن عمل جرقه زني و همچنين کنترل شعله مي‌باشد برد به يک ترانس جرقه زن ولتاژ بالا که بر روي براکت تحتاني پشتي قرار گرفته براي دادن عمل جرقه زني متصل مي‌گردد.

برد کنترل اصلي
برد کنترل اصلي شوفاژ در پشت صفحه‌ي کنترل و در داخل محفظه‌اي که به همين منظور طراحي شده (جعبه‌ي محفظه‌ي برد) قرار مي‌گيرد اين برد کنترل با همه قطعات الکترونيکي و الکتريکي شوفاژ براي کنترل شوفاژ براي کنترل عملکردهاي مختلف دستگاه در ارتباط است.کليد ايمني حداقل فشار آب:
بر روي سمت راست بدنه‌ي پمپ قرار داده شده است و يک وسيله‌ي کنترل و ايمني براي وجود آب در سيستم مدار گرمايش شوفاژ مي‌باشد که در صورت وجود نشتي در سيستم و يا پر نشدن سيستم مدار گرمايش به اندازه ي کافي و عدم وجود فشار مناسب براي عملکرد شوفاژ دستگاه را قفل نمايد و اجازه‌ي عملکرد به اجزاي شوفاژ را نمي‌دهد اگر فشار آب بيش از 45% صدم بار گردد کليد وصل و اگر کم‌تر گردد کليد قطع مي‌گردد.


سنسور حرارتي (کنترل دما):
در مدار گرمايش بر روي خروجي مبدل حرارتي و در روي مبدل حرارتي و در مدار آبگرم مصرفي و بر روي لوله خروجي آب گرم مصرفي قرار دارد وظيفه‌ي سنسور فشار: از اين وسيله به منظور تشخيص زمان بهره برداري از آبگرم مصرفي استفاده ميشود. --- تغيير فشار در دو طرف ديافراگم


پتانسيومتر (اکوستات):
براي تنظيم و کنترل درجه حرارت آب در مدار گرم کننده از اکوستات استفاده مي‌شود.


کليد ايمني حرارت (کليد حرارتي محدود کننده ي دما):
کليد ايمني حرارتي در بخش فوقاني مبدل پره لوله‌ي دستگاه نصب گرديده است. در صورتي که درجه حرارت آب مدار گرم کننده به هر دليل از 110 درجه سانتيگراد بيش‌تر شود اين کليد فعال مي‌شود و با قطع جريان اصلي گاز دستگاه را خاموش مي‌نمايد لازم به ذکر است که در اين حالت با گذشت حدالقل 15 دقيقه مي‌توان دستگاه را روشن کرد.


مبدل حرارتي شوفاژ ديواري:
در کليه‌ي مدل‌هاي آبگرم مدارگرم کننده توسط مبدل حرارتي اوليه مسي با پوشش رنگ آلومينيوم / سيليکون از نوع پره - لوله تامين مي‌شود.
در پکيچ ديواري از مبدل حرارتي ثانويه مسي از نوع پوسته و لوله استفاده مي‌شود.


پمپ جريان مدار گرم کننده:
وظيفه‌ي پمپ به گردش در آوردن آب در مدار گرم کننده است يعني کار اين پمپ فرستادن آب از دستگاه مولد گرما به رادياتور و اتصالات آن‌ها است و در قسمت برگشت مدار گرمايش قرار دارد.
وضعيت پمپ در حالت زمستاني روشن است به طوري که در اين وضعيت وظيفه گردش آب در داخل گرمايش را بر عهده دارد.
وضعيت پمپ در حالت تابستاني به صورت خودکار است.
جنس بدنه پمپ سير کولاتور از جنس مواد کامپوزيت است.


مخزن انبساط:
وظيفه‌ي مخزن انبساط خنثي کردن تغيير حجم و فشار افزايش يافته آب بر اثر حرارت در مدار گرمايش مي‌باشد.
مورد استفاده در اين شوفاژ ها 8 ليتر و براي يک سيستم که حجم آبگيري آن حدود 100 ليتر است مناسب است. مخزن انبساط پکيچ شوفاژ ديواري از نوع بسته ديافراگمي است.


شرايط ومحل نصب:
ظرفيت حرارتي شوفاژ‌هاي ديواري و زميني با قدرتي از 20000 تا 50000 کيلو کالري بر ساعت ساخته مي‌شوند. آن‌ها را مناسب براي واحدهاي مسکوني از 60 تا 180 متر مربع با ظرفيت‌هاي 20 تا 30 هزار کيلو کالري بر ساعت در نظر مي‌گيرند. در محل‌هايي که ارتفاع از سطح دريا بيش‌تر باشد به ازاي هر 600 متر ارتفاع اضافي 30% از ظرفيت حرارتي ناشي از احتراق کاسته مي‌شود و در نتيجه کليه دستگاه‌هاي احتراقي داراي ظرفيت خروجي کم‌تري خواهند بود.


محلي که براي نصب شوفاژ ديواري انتخاب مي شود:

 - بالاي اجاق گاز و ساير وسايل گرمازا نباشد. (حدالقل فاصله‌ي عمودي 40 سانتي‌متر)
 - حداقل فاصله‌ي دستگاه از ديوار مقابل يک متر باشد.
 - حداقل فاصله‌ي از ديوار يا کابينت مجاور از طرفين 15 ساتي‌متر باشد.
 - حداقل فاصله‌ي از کف 120 سانتي‌متر باشد.


راهنماي نصب:
توصيه مي‌شود قبل از نصب دستگاه طبق راهنمايي‌هاي متخصصان شرکت شستشو داده شود (به علت گرد و غبار)
دستگاه براي مصرف گاز طبيعي با فشار 187 ميلي‌متر ستون آب مناسب است.
براي تخليه‌ي گازهاي حاصل از احتراق قطر دودکش بايد 15 سانتي‌متر و طول قسمت عمودي دودکش حدالقل 25 سانتي‌متر باشد.


بازگشت
مطالب مرتبط با این مقاله

•  محافظ برق چيست؟
•  سرويس و نگهداري موتور خانه
•  علت زرد بودن شعله‌ي شومينه و توليد دود چيست؟
•  خنک‌ کاري چيلرها
•  دستگاه زنت (zent) چيست؟
•  گاز R407 چيست؟
•  اطلاعات کاربردي پيرامون عايق‌ها
•  سيکل تبريد
•  مقايسه سيستم داکت اسپليت با چيلر و فن کوئل
•  کويل هاي گرمايش در هواساز و فن کوئل
•  شوفاژ چگونه کار مي کند؟
•  نحوه عملکرد آبکرمکن هاي غير مستقيم
•  تهيه آب شيرين از آب دريا
•  نحوه کارکرد سرمايش و گرمايش در کولر گازي
•  مراحل اجراي داکت اسپليت چگونه است؟

دانستنيهاي فني و تاسيساتي : گردآوری گروه تهویه مطبوع مهاجر