مقالات تخصصي تاسيساتموضوع مقاله

برآورد فضاي مورد نياز موتور خانه :

متن :

از ديدگاه مهندسي، ايده‌آل اين است كه فضاي اختصاص يافته براي موتور خانه يا اتاق‌هاي هواساز نسبت به ساختمان موقعيت مركزي داشته باشند كه اين موجب كاهش طول واندازه كانال‌ها و لوله‌ها، ساده‌تر شدن طرح شفت‌ها تمركز و نتيجتا تسهيل كار سرويس و نگهداري تاسيسات خواهد شد. اين امر همچنين موجب كاهش قدرت مورد نياز براي موتور بادزن ها و پمپ‌ها شده و هزينه‌ي عملكرد سيستم را پايين مي‌آورد.
اما به دلايل بسيار اغلب امكان دادن فضاي مركزي ساختمان موتور خانه تاسيسات يا اتاق هواساز و غيره وجود ندارد و اما دست كم بايد سعي شود كه تا حد امكان موتور خانه تاسيسات مكانيكي؛ تجهيزات الكتريكي و سيستم آب و فاضلاب ساختمان در جنب يک ديگر قرار گيرند.

محل موتورخانه تاسيسات معمولا در زيرزمين يا طبقات پايين‌تر ساختمان است. ارتفاع سقف اين فضاها برحسب چگونگي كانال كشي، لوله كشي و اندازه دستگاه‌ها وتجهيزات؛ بايد بين 12 تا 20 فوت (4 تا 6 متر) باشد:

وسايل سيستم تهويه مطبوع وگرمايش شامل ديگ وتجهيزات جانبي مربوطه، چيلر وتجهيزات جانبي از قبيل پمپ‌ها وغيره: برخي از تجهيزات HVAC از نظر محل نصب بسيار انعطاف پذيرند؛ به طوري كه مثلا گاهي به لحاظ اقتصادي چيلر را روي پشت بام نصب مي‌كنند. گرچه به اين ترتيب هزينه‌هاي مربوط به مستحكم كردن سازه پشت بام و كارهاي الكتريكي افزايش مي‌يابد، اما اين خرج‌ها با صرفه جويي حاصله در لوله كشي و انرژي مصرفي و كاهش هزينه‌هاي مربوط به كار دستگاه در فشار پايين‌تر جبران مي‌شود. حتي ديگ را هم مي‌توان روي پشت بام نصب كرد. با اين كار ديگر احتياجي به تعبيه دودكش در ساختمان نيست. استفاده از سوخت گاز عملي‌تر و كم هزينه‌تر از گازوئيل است چرا كه ديگر به منبع ذخيره گازوئيل و ملزوماتي مثل سيستم پمپاژ سوخت و لوله كشي‌هاي مربوطه نيازي نيست.
با استفاده از وسايل بازيابي گرما همواره با دستگاه چيلر مي‌توان سايز ديگ را به ميزان قابل توجهي كاهش داده وفضاي بزرگي را در موتور خانه صرفه جويي كرد.

نصب برج خنک كن اغلب مشكلاتي را به همراه دارد. در بيش‌تر موارد، خصوصا در ساختمان‌هاي بزرگ، استفاده از برج خنک كن ضروري است. چنانچه طبق  طرح قرارباشد برج خنک كن روي سطح زمين مستقر شود بايد حداقل 100 فوت (30 متر) با ساختمان فاصله داشته باشد به دو دليل يكي دوري جستن از سروصداي برج خنک كن كه موجب آزار ساكنين ساختمان مي‌شود و ديگري جلوگيري از ورود هواي مرطوب خروجي از برج خنک كن به داخل ساختمان از طريق درها و پنجره‌ها همين فاصله بايد نسبت به پاركينگ نيز منظور شود چرا كه رطوبت هواي خروجي از برج خنک كننده به دليل محتواي مواد شيميايي آن ممكن است به رنگ اتومبيل‌ها صدمه بزند.
وقتي قرار است برج خنک كننده روي پشت بام نصب گردد بايد حتما براي جلوگيري از انتقال ارتعاشات و سروصداي آن به ساختمان تمهيدات لازم انديشيده شوند. بعضي از انواع برج خنک كن نسبت به برخي ديگر كم صداتر هستند كه اين پارامتر هنگام انتخاب برج بايد لحاظ شود.
كف برج خنک كن، خاصه در انواع بزرگ آن بايد روي شاسي فولادي به بلندي 4 تا 5 فوت (حدود 5/1 متر) قرار گيرد تا كارهاي لوله كشي و تعميير و نگهداري به راحتي صورت پذيرند.


فضاي لازم براي اتاق هواساز و بادزن
در ساختمان‌هاي چند طبقه اتاق‌هاي هواساز و بادزن زيرزمين‌ها و طبقه اول معمولا در طبقات پاييني ساختمان در نظر گرفته مي‌شوند حالا يا در خود زيرزمين يا در طبقه دوم. چنانچه اتاق هاي هواساز در طبقه دوم باشند، دسترسي به هواي تازه خارج و تخليه هواي داخل و همچنين نقل وانتقال تجهيرات راحت‌تر است. در ساختمان‌هايي كه سطح زيربناي طبقات وسيع باشد اغلب از چند اتاق هواساز در هر طبقه استفاده مي‌شود.
اما در بسياري از ساختمان‌هاي مرتفع يا اصطلاحا «برج» ممكن است يک اتاق هواساز براي 10 تا 20 طبقه مورد استفاده قرار گيرد؛ يک اتاق هواساز براي طبقات پاييني، يكي براي طبقات مياني ساختمان و يک اتاق هواساز هم روي پشت بام براي طبقات بالايي ساختمان.

مقررات جديد بناهاي مرتفع ايجاب مي‌كند كه ساختمان ها در سطح يا ارتفاع به چند بخش تقسيم شوند تا ايمني ساكنين در صورت بروز آتش سوزي بهتر تامين گردد و اين ممكن است روي تعداد و وسعت اتاق‌هاي هواساز و محل آن‌ها تاثير بگذارد ولي به هر حال محل اتاق هواساز بايد در جايي باشد كه از نظر كانال كشي حداكثر تسهيلات و حداقل هزينه را در بر داشته باشد.


شفت‌هاي داخلي (Interior Shafts)
شفت‌هاي داخلي همان كانال‌هاي قديمي هستند كه از درون آن‌ها كانال‌هاي رفت و برگشت هوا لوله كشي آب رفت (از) و برگشت (به) چيلر، لوله كشي رفت و برگشت سيستم گرمايش، سيم كشي‌هاي برق، و خلاصه تمامي شريان‌هاي تاسيسات ساختمان عبور مي‌كنند.
اين مهم است كه شفت‌ها از راه پله و چاه آسانسور حداقل دو برابر عرض خود فاصله داشته باشند تا بتوان در هر طبقه كار لوله كشي، كانال كشي وسيم كشي را در سقف يا كف به مقصد مورد نظر انجام داد. عموما اجراي شفت‌هايي با نسبت ظرافت (Aspect Ratio) از 2:1 تا 4:1 راحت‌تر از شفت‌هاي گرد است. سايز، تعداد و محل شفت‌ها در ساختمان‌هاي مرتفع حائز اهميت است. از ديدگاه مهندسي، مطلوب اين است كه كانال كشي بيش تر به طور قائم صورت گيرد و حتي المقدور كانال كشي افقي كم‌تر باشد تا هزينه‌هاي مربوطه كاهش يابد؛ بالانس سيستم آسان‌تر صورت گيرد، برخورد با سيستم لوله كشي و ستون‌هاي فلزي ساختمان و سيستم روشنايي وغيره كم‌تر شود و بالخره به مهندس معمار اين امكان را بدهد كه فاصله كف تا كف طبقات را كم كند. تعداد شفت‌ها تابعي از فرم و وسعت ساختمان است. اما در ساختمان‌هاي بزرگ از جنبه‌هاي مختلف، عاقلانه تر اين است كه بجاي يک شفت بزرگ، چند شفت كوچک‌تر منظور گردد. همچنين ممكن است مطلوب باشد كه شفت‌هاي كانال‌هاي رفت و برگشت مجزا باشند تا شمار تقاطع كانال‌ها به حداقل رسيده و كار كانال كشي راحت‌تر صورت پذيرد. ايده‌آل اين است كه براي شفت‌ها 10 تا 15 درصد فضاي اضافي جهت توسعه يا تغييرات آينده منظور گردد.


نقل و انتقال دستگاه‌ها وتجهيزات
در طراحي صحيح موتور خانه تاسيسات يا اتاق‌هاي هواساز و بادزن بايد مسئله نقل و انتقال دستگاه‌هاي بزرگ و سنگين به داخل اتاق و بالعكس كاملا مورد توجه قرار گيرد. چه در غير اين صورت هزينه نقل و انتقالات و تعمييرات سيستم زياد خواهد بود.


بازگشت
مطالب مرتبط با این مقاله

•  اهميت و مزاياي چيلر هاي تراکمي وستن اير (Western Air)
•  مراحل طراحي و محاسبه پروژه هاي تهويه مطبوع
•  آشنايي با انواع فيلترهاي دستگاه تصفيه هوا
•  نصب انواع شيرآلات
•  اجزاي داکت اسپليت و نحوه‌ي عملکرد آن
•  خنکي سريع و بي دردسر با کولر گازي پرتابل
•  آنچه درباره‌ي استفاده از کولر خودرو بايد بدانيد
•  نحوه محاصبه تناژ برج خنک کننده مناسب
•  علت گرم شدن بيش از حد سر سيلندر
•  نكاتي در مورد نحوه نصب عايق
•  سيکل تبريد تراکمي
•  بهينه سازي مصرف انرژي
•  نکات مهم درباره نگهداري و کاهش هزينه‌ي کولرهاي آبي
•  چگونگي بهره برداري بهينه از کولرهاي گازي و اسپليت ها
•  راهنماي تهيه چيلر مناسب

دانستنيهاي فني و تاسيساتي : گردآوری گروه تهویه مطبوع مهاجر