مقالات تخصصي تاسيساتموضوع مقاله

راهکارهاي صرفه جويي در مصرف انرژي کولر گازي :

متن :

کولر گازي با توجه به راندمان و کارايي بالايي که دارد دستگاه پرمصرفي برخلاف تبليغات منفي که وجود دارد نيست و فقط مصرف برق دارد که با انتخاب يک مدل کم مصرف با راندمان بالا صرفه جويي زيادي مي‌توان کرد؛ اما کولرهاي آبي هم برق مصرف مي‌کنند هم آب و با توجه به کمبود آب در ايران استفاده از کولرهاي آبي منطقي نيست، آن هم در شرايطي که اين کولرها با فناوري قديمي توليد شده و راندمان کمي دارند و جاي زيادي را اشغال مي‌کنند و هيچ گونه امکاناتي که کولر گازي دارد را ندارند و با خود، آلودگي و صدا را به داخل اتاق مي‌آورند، لازم است بدانيد قيمت برق پس از قانون هدفمندي يارانه‌ها افزايش يافته اما اين ميزان افزايش با صرفه جويي و درست مصرف کردن جبران شده همچنين اسپليت اينورتر توصيه مي‌شود.

کولر گازي
به خصوص نوع اسپليت (دوتکه) که چند سالي است در ايران و دنيا رايج شده‌اند ويژگي‌ها و قابليت‌هاي زيادي داشته که به برخي از آن‌ها در زير اشاره مي‌کنيم:


انواع کولر گازي:
اسپليت‌ها (دوتکه‌ها)
پنجره‌اي
پرتابل (قابل حمل)


انواع اسپليت:
ديواري
ايستاده
سقفي زميني (زير سقفي)
کانالي (داکتي)
کاستي

اسپليت ديواري که بيش‌ترين فروش و کارايي را دارد و معمولا در محيط‌هاي مسکوني و اداري کوچک استفاده شده عمدتا از ظرفيت 7000 الي 36000 BTU بر ساعت توليد شده در نوع سرمايشي يا سرمايشي/گرمايشي.


انواع کمپرسور و سيستم‌ها در کولر گازي:
پيستوني
اين کمپرسورها از ظرفيت 18000 تا 36000 بي تي يو توليد شده و به خاطر صداي زياد و مصرف بالا عمدتا ديگر توليد نشده و از رده خارج مي‌باشد.

روتاري
کمپرسورهاي روتاري از ظرفيت 7000 الي 36000 بي تي يو توليد شده و کم‌صدا و کم‌مصرف بوده و در هنگام تعويض کمپرسور و خريد يک دستگاه جديد قيمت پايين‌تري دارند.

اسکرال
اين کمپرسورها از ظرفيت 24000 الي 96000 بي تي يو توليد شده و به دليل صداي کم و قدرت بالا و مصرف پايين‌تر در مدل‌هاي 30000 و بالاتر کاربرد زيادي دارند که معروف‌ترين مارک‌ها کمپرسور اسکرال کوپلند و يا دايکين مي‌باشند. لازم به توضيح است کمپرسور اسکرال به دليل قدرت بالا در فاصله‌ي لوله کشي بين پانل و کندانسور بيش‌ترين ميزان را مي‌تواند پوشش دهد.


دو سيستم اصلي در کولر گازي و کمپرسور:
کمپرسور معمولي يا دور ثابت
کمپرسور اينورتر يا دور متغير

در کولر گازي دور ثابت هميشه کمپرسور با حداکثر توان کارکرده و هربار که خاموش و روشن گردد توان زيادي مصرف مي‌کند به اصطلاح آمپر مي‌کشد اما در نوع اينورتر يا دور متغير بسته به دما و رطوبت محيط و همچنين دماي تنظيم شده توسط کنترل دستي دور کمپرسور تغيير مي‌کند و فقط يک بار روشن و خاموش مي‌شود در نتيجه چون با دور کم (توان کم) يا متوسط و يا دور بالا (توان حداکثر) کارکرده و اضافه خاموش روشن نمي‌شود (اوتومات کردن و استارت اضافه) مصرف کم‌تر و صداي کم‌تري دارد و بين 40 الي 60 درصد مصرف کم‌تر هرچند کمي قيمت بالاتري دارد.


رده انرژي و برچسب انرژي در کولر گازي:
رده و دسته بندي انرژي در دستگاه‌هاي برقي 7 دسته بوده (A الي G) که A کم مصرف‌ترين و پربازده‌ترين و G پرمصرف‌ترين و کم‌بازده‌ترين است و رده انرژي A و B بهترين حالت ممکن است و از ابتداي سال 2011 ميلادي ورود دستگاه‌ها با برچسب انرژي A و B مجاز بوده اما لازم است بدانيد براي کسب اطلاعات دقيق‌تر و به روز، به اطلاعات فني موجود در کاتالوگ‌هاي شرکت‌ها مراجعه کنيد و سه عامل اصلي زير را بسنجيد و مقايسه نماييد:

وات مصرفي کولر گازي که بايد کم‌تر باشد و همچنين ظرفيت خالص بالاتر از ظرفيت اسمي
آمپر مصرفي که بايد کم‌ترين بوده که در برخي کاتالوگ‌ها فقط وات مصرفي ديده مي‌شود که آن عدد (وات مصرفي) را تقسيم بر 220 نماييد تا آمپر مصرفي دستگاه مشخص شود.
نرخ بازدهي انرژي (EER): که اين فاکتور اصلي در برچسب انرژي بوده و هرچي عدد بالاتري باشد نشان بهتر بودن است که از تقسيم وات ظرفيت بر وات مصرفي حاصل شده و بين 2.20 تا 3.20 و بالاتر مي‌باشد. براي مثال برچسب A نرخ بازده انرژي آن 3.20 و بالاتر بايد باشد و برچسب B عدد نرخ بازده انرژي آن بين 3.300 تا 3.20 بايد باشد. در واقع مهم ميزان بالاي اين عدد مهم است نه وات يا فقط آمپر.


مناطق آب و هوايي در انتخاب کولر گازي:
سردسير
معتدل
گرم ومرطوب (حاره‌اي يا تروپيکال)


در ايران کولر گازي براي مناطق معتدل يا گرم وارد يا توليد مي‌شود که نوع معتدل، T1 تا دماي 43 درجه و نوع حاره‌اي T3 تا دماي 52 درجه‌ي سانتي گراد قابليت کارکرد دارد. کولر گازي مي‌تواند در نوع حاره‌اي سرد و گرم توليد شود.


ويژگي‌ها و امکانات اصلي کولر گازي اسپليت:
سرمايش بي‌نظير
رطوبت گيري
زيبا و دکوراتيو
مجهز به فيلتر تصفيه هوا
ريموت کنترل دستي يا ديواري
کم حجم
امکان کمک گرمايش
عدم انتقال آلودگي از بيرون به داخل
کارايي بالا
تنظيمات ساعت و تايمر
گردش خودکار هوا
توزيع يکسان سرمايش در کل فضا
مصرف متوسط و مفيد


بازگشت
مطالب مرتبط با این مقاله

•  چيلرهاي جذبي
•  چيلرهاي جذبي شعله مستقيم
•  تصفيه آب به روش سيستم نانو فيلتراسيون
•  اهميت و مزاياي چيلر هاي تراکمي وستن اير Western Air
•  تفاوت گاز R22 با R410 کولر گازي
•  انواع گاز هاي مبرد
•  ميني چيلر چيست؟
•  مقايسه مصرف برق کولر گازي با داکت اسپليت
•  هواساز چيست؟
•  مراحل اجراي داکت اسپليت چگونه است؟
•  بهترين زمان براي تعويض دستگاه تصفيه آب منزل
•  اواپراتور چيست؟
•  سيستم مديريت ساختمان
•  روش‌هاي شارژ گاز کولر گازي
•  عيب يابي و تعمير کولر گازي

دانستنيهاي فني و تاسيساتي : گردآوری گروه تهویه مطبوع مهاجر