مقالات تخصصي تاسيساتموضوع مقاله

روش‌هايي براي سالم نگه داشتن هوايي که تنفس مي‌کنيد :

متن :

اگر دچار آلرژي يا آسم هستيد، حتما مي‌دانيد که هواي تميز چقدر براي سلامت شما مهم است. اما حتي اگر کسي دچار اين بيماري‌ها نباشد، باز هم مي‌تواند از پالودن هوا بهره ببرد. خوش‌بختانه، بيش‌تر از آنچه فکرش را مي‌کرديد، مي‌توانيد کيفيت هواي داخل منزل و محل کار خود را کنترل کنيد. در اينجا رهنمودهايي را براي تنفس آسان‌تر ذکر مي‌کنيم.


آلاينده‌هايي که نه ديده مي‌شوند و نه بويي دارند
وقتي به فکر هواي ناسالم مي‌افتيد، ممکن است صحنه‌ي دود انبوهي که از دود کش يک کارخانه خارج مي‌شود و يا تصوير اگزوز يک خودرو در ذهن شما مجسم گردد. اما برخي از آلودگي‌هاي موجود در هوا را نمي‌توان حس کرد. اغلب متوجه مواد الرژي زا، ويروس‌ها، و باکتري‌هاي بيماري زا نمي‌شويم. و پيامد آن مي‌تواند از يک سوزش جزئي گرفته تا يک بيماري شديد باشد.
اما هنوز لازم نيست سراغ ماسک اکسيژن برويد. اقدامات زيادي هست که مي‌توانيد براي تميز نگه داشتن هوا و سالم نگه داشتن همه‌ي افرادي که آن را تنفس مي‌کنند انجام دهيد.


خانه‌داري سالم تر
آيا به نظر مي‌رسد جاروبرقي شما تقريبا همان مقدار گرد و غباري که جمع مي‌کند را دوباره وارد هوا مي‌کند؟ مدلي را انتخاب کنيد که داراي فيلتر HEPA باشد. فيلترهاي HEPA از برگشت گرده، گرد و غبار و مواد آلرژي زا به داخل هوا جلوگيري مي‌کنند. اگر در خانه حيوانات خانگي داريد، جاروبرقي را انتخاب کنيد که ويژه‌ي جمع آوري موي حيوانات باشد، مثل NaviBot سامسونگ.


کولر گازي چه کمکي مي‌کنند؟
براي برخورداري از هواي تميزتر، لازم نيست يک پالاينده هواي جداگانه تهيه کنيد. برخي از دستگاه‌هاي تهويه مطبوع و سيستم‌هاي گرمايشي و خنک کننده به سيستم‌هاي پالاينده‌ي هواي قدرتمندي مجهز هستند. همان دستگاه‌هايي که آسايش را براي شما به ارمغان مي‌آورند مي‌توانند هواي تميزي را هم برايتان به ارمغان بياورند.
دستگاه‌هاي تهويه‌ي مطبوع با زدودن رطوبت اضافي هوا، مانع از رشد کپک‌ها مي‌شوند. قابليت خود تميز کن کولر گازي گرين با راه اندازي فن دستگاه، حتي زماني که خود دستگاه خاموش است، از جمع شدن رطوبت جلوگيري مي‌کند. در نتيجه هم دستگاه تهويه مطبوع و هم اتاق خشک و تميز مي‌مانند.


فيلتراسيون چند لايه
زدودن همه‌ي ناخالصي‌هاي گوناگوني که ممکن است در هوا باشد نياز به بيش از يک (و حتي بيش از دو) فيلتر دارد. قريب به اتفاق تمام کولر گازي‌ها از فناوري پالايش با فيلتر چند لايه استفاده مي‌کنند. هواي حاصل فقط بوي هواي تميز را نمي‌دهد بلکه واقعا تميز و عاري از ذرات ناسالمي است که مي توانند شما را بيمار يا ناراحت سازند.
قابليت‌هايي اصلي که بايد در جستجوي آن‌ها باشيد عبارتند از فيلترهاي پيشرفته‌اي که گرد و غبار و باکتري‌هايي را جذب مي‌کنند که از فيلترهاي ستني مي‌گذرند. فيلتر Full HD با سطح وسيع و چگالي زياد خود حتي ريزترين ذرات ميکروسکوپي را هم جذب مي‌کند و هواي شما را تميز و تازه نگه مي‌دارد.


فناوري فعال ناخالصي‌ها را استريل مي‌کند
برخي از مدل‌ها به فناوري يوني S-Plasma اکثريت کولر گازي ها مجهز هستند که پالايش هوا را يک گام به جلوتر مي‌برد. بر خلاف فيلترهاي سنتي منفعل، يون S-Plasma منتظر نمي‌ماند تا ناخالصي‌ها بيايند و بر روي آن بنشينند بلکه اين يون اتم‌هاي هيدروژن و اکسيژن را ساطع مي‌کند تا هواي اتاق را تميز کنند. اين ذرات براي انسان و حيوانات بي‌ضرر هستند، اما ويروس‌هاي آنفلوانرا، قارچ‌ها، باکتري‌ها، ذرات آلرژي زا و ساير ناخالصي‌ها را از بين مي‌برند. نتيجه يک تأثير استريل کننده‌ي بسيار قوي است.
هر دستگاه پالاينده‌ي هوا بايد هوا را در کل اتاق به جريان در بياورد تا بهترين تأثير ممکن را داشته باشد. دقت کنيد مدلي که انتخاب مي‌کنيد ظرفيت کافي براي محوطه‌اي داشته باشد که قرار است در آن مورد استفاده قرار گيرد و به گونه‌اي طراحي شده باشد که هوا را به طور کامل در کل محوطه به جريان بياندازد.


يادتان باشد فيلتر را تميز کنيد
تميز کردن به موقع فيلتر دستگاه تهويه مطبوع چيزي نيست که فقط به خاطر داشته باشيد، بلکه اقدامي کاملا ضروري است. دستگاه تهويه مطبوعي را انتخاب کنيد که به طور خودکار به شما يادآوري کند که وقت تميز کردن آن فرا رسيده و به اين ترتيب زحمت حدس و گمان را از دوش شما بردارد. با اين کار دستگاه تهويه مطبوع هميشه به نحو احسن کار خواهد کرد.
راحت مي‌توان کيفيت هواي داخل منزل و محل کار را ناديده گرفت، اما عاقلانه‌تر آن است که که براي بهبود هر چه بيش‌تر آن تلاش کنيد. با کمي زحمت و يک خريد هوشمندانه، مي‌توانيد در هوايي که تنفس مي‌کنيد تفاوت زيادي ايجاد نماييد.


بازگشت
مطالب مرتبط با این مقاله

•  اشتباهات مهم در نصب کولر گازي (قسمت چهارم)
•  راهنماي خريد رادياتور آلومينيومي
•  مزايا و معايب کولر گازي اينورتر
•  بررسي انواع کولر گازي
•  تفاوت بين سيستم VRF و VRV چيست؟
•  هوا ساز
•  انواع چيلر جذبي
•  بهينه سازي آبگرمکن ها
•  چگونه جت‌هاي جكوزي خود را تميز كنيم؟
•  سيستم‌هاي HVAC و يکپارچه سازي
•  نصب صحيح داکت اسپليت چگونه است؟
•  مقايسه روش‌هاي مختلف شيرين سازي آب
•  محاسبات و فرمول هاي مورد نياز يک مهندس تاسيسات
•  مزاياي استفاده از سيستم هاي تهويه مطبوع
•  بهره برداري بهينه از کولر گازي

دانستنيهاي فني و تاسيساتي : گردآوری گروه تهویه مطبوع مهاجر