مقالات تخصصي تاسيساتموضوع مقاله

راهنماي انتخاب کولر گازي :

متن :

در انتخاب يک کولر گازي موارد متعددي وجود دارد که بايد به آن‌ها توجه کرد، ما در اين مطلب قصد داريم چند مورد مهم در مورد کولر گازي را مورد بررسي قرار دهيم:

بايد توجه داشت که بهاي برق مصرفي سرمايش کولر گازي مربوط به پله‌هاي آخر مصرف مي‌باشد که در استان‌هاي شمالي اين بها بين 1500 تا 2150  ريال بر هر کيلووات مي‌باشد و با توجه به افزايش بيست درصدي هزينه برق در تابستان، ارزش متوسط هر کيلو وات ساعت صرفه جويي حدودا 2200  ريال مي‌رسد. بنابراين راهنماي انتخاب سيستم سرمايش و راهکارهاي کاهش مصرف انرژي در کولر گازي در فصل گرمايش بسيار با ارزش مي‌باشد.

لازم است که در هنگام خريد کولر گازي به برچسب انرژي کولر گازي و اسپيليت توجه داشته باشيد. بازده انرژي کولر گازي‌ها بيان مي‌شود که نمايان‌گر توليد سرمايش به ازاي هر واحد مصرف برق برحسب وات و يا EER گازي برحسب KW/KW  و يا BTU/W  مي‌باشد. واحد راندمان نيز  KW يا BTU کيلو وات به ازاي واحد توليد سرمايش برحسب بزرگ‌تر باشد، توليد سرمايش به ازاي يک وات و يا يک کيلو وات توان مصرفي بيش‌تر EER مي‌باشد. در استانداردهاي ملي تجهيزات خانگي بر اساس نوع و ظرفيت، کولر گازي پنجره‌اي ملزم به داشتن نرخ بازده انرژي هستند.


برحسب انرژي:
برچسب انرژي صفحه‌اي حاوي اطلاعات مربوط به معيارها و مشخصات فني در هر محصول و مقايسه‌ي آن‌ها با معيارها و مشخصات فني مصوب است. اطلاعات مندرج بر روي برچسب بايد به صورت خوانا و واضح باشد، برچسب بايد هم بر روي کولرگازي و هم بر روي کارتن بسته بندي در محلي نصب شود که به راحتي قابل رويت باشد.


موارد مندرج در برچسب انرژي کولر گازي
هريک از نشانه‌ها به صورت زير معرفي مي‌شوند:
علامت استاندارد و نام برچسب کولر گازي
شاخص بازده انرژي کولر گازي
نسبت بازده انرژي، کولر گازي EER
ظرفيت سرمايش کولر گازي (برحسب بي تي يو بر ساعت)
ظرفيت سرمايش کولر گازي (برحسب کيلووات)
توان مصرفي اسپليت (برحسب کيلووات)
نوع کولر گازي
کلاس آب و هوايي اسپليت
ظرفيت گرمايش اسپليت (برحسب کيلووات)
بازده حرارتي کولر گازي
ظريب عملکرد سرمايش اسپليت
نام سازنده و مدل داخلي و بيروني کولر گازي

 
راهنماي خريد کولر گازي
برچسب انرژي اسپليت و موارد مندرج در آن:

اولين نکته‌ي انتخاب، تعيين سايز و ظرفيت متناسب کولر گازي است.
توصيه: ظرفيت و سايز مناسب اسپليت به ازاي هر متر مربع فضاي اتاق بين 200 BTU است تا 300 BTU مگر اينکه واحد آپارتمان شما در آخرين طبقه واقع شده باشد و سقف آن، پشت بام ساختمان باشد که BTU 400 به ازاي هر متر مربع اتاق، مجاز خواهد بود.
مثال: براي اتاق نشيمن 40 متري که در وسط ساختمان واقع گرديده است يک کولر گازي يا اسپيليت 12000 مي‌تواند کافي باشد.


محاسبه‌ي ميزان کاهش مصرف انرژي کولر گازي راندمان بالاتر نسبت به کولر گازي راندمان پايين‌تر
100*{1-(EER راندمان پايين / EER راندمان بالا)} = درصد صرفه جويي

در هنگام خريد کولر گازي بايد با وجود امکاناتي مانند دکمه‌ي عملکرد کولر گازي و يا برنامه‌هاي اقتصادي کولر گازي و برنامه‌ي مديريت هوشمند اسپليت توجه شود و موارد مختلف در اين زمينه از فروشنده مورد سوال قرار گيرد.

در هنگام خريد اسپليت به مزيت‌هاي تعمير و نگهداري و ارائه سرويس‌هاي خدمات و پشتيباني کولر گازي توجه شود. ارائه‌ي روش‌هاي نگهداري درست توسط شرکت تامين کننده مي‌تواند به عنوان يک اولويت در نظر گرفته شود. لازم است تا نحوه‌ي ارائه و انواع خدمات کولر گازي نيز مورد سوال قرار گيرد. به عنوان مثال سرويس‌هاي ابتداي فصل و... کولر گازي دو تکه يا اسپليت داراي مزايا زير مي‌باشد:

کولرگازي اسپليت به طور معمول داراي راندمان کمي بالاتر از کولر گازي پنجره‌اي مي‌باشد.

محدوديت نصب کولر گازي يا اسپليت کم‌تر است و مي‌توان کندانسور را در مکان‌هاي مناسب‌تري قرار داد که خود موجب کاهش مصرف انرژي مي‌شود.

عدم انتقال صداي کندانسور به داخل فضاي تحت تهويه‌ي کولر گازي

استفاده از کولر گازي راندمان بالاتر به معني کارکرد کمتر کمپرسور کولر گازي و افزايش طول عمر اسپليت نيز مي‌باشد.

ظرفيت کولرگازي بايد متناسب فضاي تحت سرمايش انتخاب گردد. ظرفيت سرمايش کولرگازي عموما در 24000 مي‌باشد.


رتبه بندي برچسب انرزي به ازاي EER هاي مختلف براي کولر گازي به صورت زير است:
براي بهره ور بودن يک کولر گازي ابعاد مناسب بسيار با اهميت است. الزاما هر کولر گازي بزرگ، بهترين اسپليت نمي‌باشد زيرا به طور يکنواخت يک ناحيه را خنک نمي کند. بهره وري يک کولر گازي کوچک‌تر در يک دوره‌ي طولاني بيش‌تر است و رطوبت هوا را نسبت به کولر گازي بزرگ‌تر که به تعداد مي‌شود به طور موثرتري کم مي‌کنند.

فاکتورهاي مهم ديگر که بايد در هنگام انتخاب کولر گازي مورد توجه قرار بگيرد ارتفاع اتاق، سايه‌گير بودن اتاق، و ابعاد پنجره است.
نصب کولر گازي  توسط افراد آموزش ديده و با صلاحيت انجام شود.
هنگامي که کولر گازي نصب مي‌شود بايد تراز شود تا سيستم آبرساني داخلي با مکانيزم‌هاي ديگر به طور موثري کار کنند پانل داخلي کولر گازي روي ديوار سالن يا اتاق بايد با فاصله مناسب 40 سانتي متر تا 50 سانتي متر از سقف نصب گردد.


کندانسور کولر گازي تا حد امکان در مکان مناسب با مشخصات زير نصب گردد:
در معرض نور مستقيم نباشد و ترجيحا در زير سايه‌بان قرار گيرد.
در معرض جريان هوا و وزش باد باشد و فاصله آن با ديوارها و موانع ديگر مناسب باشد.
انجام سرويس فصلي و تميز کردن کندانسور تا حد امکان راحت باشد.
اگر امکان نصب کولر گازي شما در گوشه اتاق است، در جست و جوي کولر گازي‌اي باشيد که بتواند جريان هوا را در جهت مطلوب بر اساس جانمايي اتاق شما هدايت کند. اگر شما مي‌خواهيد تا کولر گازي را در گوشه‌ي باريک انتهاي يک اتاق طويل نصب کنيد، با استفاده از يک فن هواي سرد شده را به داخل اتاق بفرستيد.

توصيه‌هاي سازنده در هنگام نصب به کار گرفته شود.
واحد بيروني کولر گازي اسپليت يا پنجره‌اي نبايد در فضاهاي بسته باشد. زيرا گرماي خروجي کولر گازي موجب افزايش دماي محيط و افزايش دماي محيط نيز باعث موجب افت راندمان کولر گازي مي‌گردد.
اطراف کولر گازي پنجره اي و اطراف منفذ عبور لوله‌هاي ارتباط واحد داخلي با خارجي کولر گازي يا اسپليت بايد به صورت مناسبي درزبندي شود.
هواي خنک کولر گازي از پنل داخلي به سمت رو به رو جريان مي‌يابد، بنابراين پنل داخلي را درست در جايي قرار دهيد که رو به روي محل نشستن با حضور اعضاي خانواده باشد. طول پرتاب هواي کولر گازي بر اساس ظرفيت معمولا بين 5 تا 10 متر مي‌باشد.


بازگشت
مطالب مرتبط با این مقاله

•  اصول نصب پمپ
•  انواع ساز و کار پمپ‌هاي خانگي
•  انواع پمپ
•  نكاتي در مورد نحوه نصب عايق
•  کمبود گاز در کولر گازي
•  نحوه شستشوي پنل داخلي کولرگازي
•  انواع سيستم هاي گرمايشي براي فصل سرما
•  چيلر هوا خنک چيست؟
•  انواع منابع تامين کننده حرارتي جهت سيستم گرمايشي از کف
•  چه نوع سيستم گرمايشي مناسب تر است؟
•  چيلر تراکمي چيست؟
•  فن کويل چيست
•  انواع کمپرسور کولر گازي
•  مقايسه چيلر جذبي با چيلر تراکمي
•  نکات مهم درباره نگهداري و کاهش هزينه کولرهاي آبي

دانستنيهاي فني و تاسيساتي : گردآوری گروه تهویه مطبوع مهاجر