مقالات تخصصي تاسيساتموضوع مقاله

سرويس کردن آبگرمکن مخزني گازسوز :

متن :

ممکن است سرويس کردن آبگرمکن گازسوز به نظر يک کار تخصصي بيايد، اما کارهايي هستند که قبل از تماس با تعميرکار مي‌توانيد انجام دهيد تا خودتان مشکل آبگرمکن خود را برطرف کنيد. در زير روش عيب‌يابي و رفع ايراد ترمومتر و ترموکوپل توضيح داده‌ شده است.


ترمومتر
1- درصورتي که نسبت به عملکرد ترمومتر آبگرمکن ترديد داريد ابتدا طلق ترمومتر را جدا کنيد.
2- ترمومتر را از روپوش آبگرمکن جدا کنيد و پس از جدا کردن آن، مجدداً طلق را روي ترمومتر قرار دهيد.
3- شعله کبريت را با فاصله لازم به زير تشتک زير فنر ترمومتر قرار دهيد. درصورتيکه ترمومتر سالم باشد، پس از مدت کوتاهي، عقربه‌ي آن افزايش دما را نشان مي‌دهد و اگر بلافاصله تشتک ترمومتر را در داخل يک ظرف آب سرد قرار دهيد، عقربه کاهش دما را نشان خواهد داد.ترموکوپل
اگر پس از گذشت مدت‌زماني در حدود 30 ثانيه از روشن شدن شعله، شمعک خاموش شود به ترتيب زير عمل کنيد.

1- در صورت مشاهده سوختگي و ذوب‌شدگي در قسمت فوقاني حس کننده ترموکوپل، نسبت به تعويض آن اقدام نماييد. لازم به ذکر است که ترموکوپل‌هاي موجود در بازار داراي طول‌هاي متفاوت‌اند و سر دنده مهره‌هاي اتصال آن‌ها نيز در اندازه‌هاي مختلف وجود دارند که در موقع تعويض ترموکوپل بايد به اين نکته توجه نمود.

2- براي عمل تعويض، ابتدا پيچ‌هاي قسمت نگهدارنده شمعک و ترموکوپل و مهره اتصال ترموکوپل به شيء کنترل گاز را بازکنيد سپس ترموکوپل نو و مشابه را در محل اتصال قرار دهيد.

4- درصورتي که شعله شمعک کوتاه‌تر از اندازه لازم باشد، ترموکوپل بوبين مغناطيسي شير کنترل گاز را تحريک نمي‌کند و شعله پيلوت خاموش مي‌شود. براي برطرف کردن اين عيب، درپوش انتهايي شمعک را بازکنيد و به وسيله پيچ گوشتي دوسو، شير سوزني را گردانده و شعله شمعک را تنظيم نماييد. در صورت نياز به تنظيم هواي ورودي، دمپر شمعک را نيز تنظيم کنيد.


بازگشت
مطالب مرتبط با این مقاله


دانستنيهاي فني و تاسيساتي : گردآوری گروه تهویه مطبوع مهاجر