مقالات تخصصي تاسيساتموضوع مقاله

کاهش صداي داکت اسپليت‌ها با ديجيکنترل :

متن :

کاهش 15 تا 30 دسي بلي صداي داکت اسپليت‌ها با ديجيکنترل
ديجي‌کنترل نوعي سيستم کاهش دور براي الکتروموتورهاي خازن دائم مانند ديسکي، اکسترنال روتور و يونيورسال است که بويژه براي انواع فن، هواکش و دستگاه‌هاي تهويه تکفاز پيشنهاد مي‌شود. اين سيستم ابداعي، از اينورتر ارزان‌تر است و کاربري آن آسان‌تر است و با انواع ترموستات‌هاي سه دور مکانيکي و ديجيتال سازگار است. از مزاياي اين سيستم، بازده بالا، عدم ايجاد نويز و اعوجاج در خروجي و در نتيجه کاهش يا حذف صداي موتور (ناشي از نويز) و کاهش مصرف انرژي است. در بسياري از موارد، کاربر يا مصرف کننده مي‌تواند سيستم تهويه را روي دور کم تنظيم نمايد تا سيستم تهويه بسيار آرام و بي‌صدا کار کند. تاکنون در پروژه‌هاي ساختماني متعدد، با نصب ديجي‌کنترل، صداي دستگاه تهويه آپارتماني داکت اسپليت در حدود 15 تا 30 دسي بل (Dbm) کاهش يافته و موجب رضايت و آسايش کاربران و ساکنان آن مجموعه‌ها شده است.

دستگاه ابتکاري ديجي‌کنترل با کاهش دور موتورفن خازن دائم سبب مي‌شود فن به آرامي کار کند و علاوه بر کاهش شديد يا حذف صداي مزاحم دستگاه، مصرف انرژي را کاهش مي‌دهد. ديجي‌کنترل ارزان‌تر از اينورتر و کاربري آن ساده‌تر و سازگار با ترموستات‌هاي اتاقي معمول در صنعت تهويه است. ديجي‌کنترل عيوب و مشکلات ديمرهاي معمولي شامل تراياک را اعم از نويز و اعوجاجات و نوسانات و تلفات حرارتي ندارد.

سيستم داکت اسپليت سيستمي است که از دو بخش تشکيل شده است: يونيت داخلي يونيت خارجي به يونيت خارجي آن اصطلاحاً کندانسور يونيت مي‌گويند که شامل کويل کندانسور، فن کندانسور و کمپرسور مي‌باشد. به يونيت داخلي اواپراتور يا هواساز گفته مي‌شود. ارتباط بين يونيت داخلي و يونيت خارجي توسط لوله‌هاي مسي عايق شده صورت مي‌گيرد. نحوه‌ي کارکرد آن به اين صورت است که کندانسور، گاز خنک شده را به يونيت داخلي ارسال مي‌کند، در داخل يونيت داخلي گرماي محيط توسط گاز گرفته مي‌شود و به هواي سرد تبديل مي‌شود، هواي سرد هم توسط فن به محيط داده مي‌شود.


دسته بندي انواع داکت اسپليت‌ها به اين صورت است:

داکت اسپليت معمولي
داکت اسپليت اينورتر


گريد داکت اسپليت‌هاي مصرف معمولي B و گريد داکت اسپليت‌هاي کم مصرف A مي‌باشد که داکت اسپليت اينورتر نام دارند مزيت آن‌ها اين است که هزينه برق کم‌تري را براي مصرف کنندگان دارند. کمپرسورشان ديجيتال است و با تغيير دور اين اتفاق مي‌افتد. يعني وقتي مصرف کم مي‌باشد دور کمپرسور پايين مي‌آيد و وقتي مصرف بالا مي‌باشد دور کمپرسور هم بالا مي‌رود چون عمده مصرف برق کمپرسورها لحظه‌ي استارت است که به شدت آمپر مصرفي آن بالا مي‌رود پس وقتي که تعداد استارت‌ها را کم کنيم يعني مصرف برق را هم کم کرده‌ايم. در کمپرسور دور متغيير اتفاق به اين صورت مي‌افتد که، يک بار استارت مي‌زند و دور آن به کم‌ترين دور ممکن مي‌رسد و دوباره دور آن بالا مي‌رود و اين باعث مي‌شود که مصرف برق پايين‌تر بيايد. يکي از عيب‌هاي اساسي آن اين است که عمر کمي دارند چون کمپرسور مدام روشن مي‌باشد، عيب ديگر آن هزينه‌ي اوليه بالاي آن مي‌باشد داکت اسپليت شيوه و نحوه نصب داکت اسپليت از دهانه‌ي خروجي هواساز يا همان يونيت داخلي در سقف کاذب کانال کشي انجام شده و در هر قسمتي که نياز باشد دريچه‌اي تعبيه مي‌گردد و متناسب با هر فصل هواي سرد يا گرم خارج مي‌شود. براي توليد هواي گرم يک کويل آب گرم جلوي دستگاه يا پشت دستگاه قرار مي‌گيرد. کويل آب گرم که يک کويل مسي مارپيچ 2 رديفه يا 3 رديفه مي‌باشد، آب گرم داخل آن مي‌گردد و همان فن هوا ساز اين بار هوا را از روي آن عبور مي‌دهد، گرماي آب را مي‌گيرد و تبديل به هواي گرم مي‌کند و آن را به فضاهاي موردنياز ارسال مي‌کند. مي‌توان توليد گرما از طريق معکوس کردن سيکل تبريد را اضافه کرد. اين سيستم داراي مکش و دهش با کانال مي‌باشد، که عموماً مکش آن پشت دستگاه مي‌باشد و اين مکش باعث مي‌شود که چرخش هوا در سرما و گرما در محيط کامل صورت بگيرد و سريع‌تر محيط را به دماي يکنواخت مي‌رساند. بهترين مکان براي دريچه مکش 70 سانتي‌متر تا يک متر از زمين مي‌باشد.


مزاياي استفاده از داکت اسپليت
مستقل بودن هر واحد
هزينه اوليه ارزان
کارکرد آسان
طول عمر مناسب


معايب استفاده از داکت اسپليت
1- کنترل زوم ندارد، هنگامي که دستگاه داخل آپارتمان روشن مي‌شود تمام فضا اعم از سالن و اتاق‌هاي خواب هم دما مي‌شوند. با وجود ترموستاتي که در بزرگ‌ترين فضا قرار گرفته است دماي هوا اندازه گيري مي‌شود و اين از بزرگ‌ترين معايب سيستم داکت اسپليت است. البته با استفاده از دمپر و ترمستات ويژه‌ي دمپر مي‌توان ميزان هواي ورودي و در نتيجه دماي هر اتاق را تا حدي جداگانه کنترل نمود.

2- در مقايسه با ميني چيلر يا چيلر مصرف برق آن تا حدودي بالاتر مي‌باشد ولي نسبت به اسپليت ديواري مصرف برق آن کم‌تر است.

3- در اکثر داکت اسپليت‌ها صداي دستگاه آزار دهنده مي‌باشد. با استفاده از کنترلر موتور فن ديجيتال ديجي‌کنترل مي‌توان صداي داکت اسپليت را کاهش داد تا آزاردهنده نباشد. ديجيکنترل با کاهش ولتاژ موتورفن بدون هيچ نويز و اعوجاجي دور موتورفن را کم مي‌کند لذا صداي آن بشدت کاهش مي‌يابد و انرژي نيز بهينه مصرف مي‌شود.


در انتخاب دستگاه داکت اسپليت دو فاکتور بسيار مهم وجو دارد:

انتخاب دستگاه
اجراي درست و اصولي


تذکر:
مشکل شماره 3 که صداي آزار دهنده داکت اسپليت‌هاست با ديجيکنترل يا به عبارت ديگر کنترلر موتور فن قابل حل است.


بازگشت
مطالب مرتبط با این مقاله

•  اجزاي مکانيکي کولر گازي
•  سرويس و نگهداري موتور خانه
•  شير ترموستاتيک چيست؟
•  بوي بد کولر گازي از چيست؟
•  اسپليت با کولر گازي چه تفاوتي دارد؟
•  نقش کندانسور در کولر گازي
•  چگونه مغزي شير آب آشپزخانه خود را تعويض کنيم؟
•  شش مزيت پوشاندن سطح استخر و استفاده از کاور
•  آشنايي با انواع چيلر جذبي و ميني چيلر
•  باورهاي غلط درباره استفاده از کولر خودرو
•  کمبود گاز در کولر گازي
•  شيرين کردن آب
•  نسل جديد داکت اسپليت با طراحي متفاوت
•  نصب صحيح کانال فلکسي چگونه است
•  ميني چيلر چيست؟

دانستنيهاي فني و تاسيساتي : گردآوری گروه تهویه مطبوع مهاجر