مقالات تخصصي تاسيساتموضوع مقاله

چرا بايد از فيلترهاي تصفيه آب دوش حمام استفاده کنيم؟ :

متن :

فيلترهاي تصفيه آب دوش حمام، سيستم‌هاي تصفيه آب کوچکي هستند که به دوش حمام متصل شده و بسياري از آلاينده‌هاي  مضر محلول در آب شهري نظير فلزات سنگين و کلر را حذف مي‌کنند. بيش‌ترين مزيت اين سيستم‌ها حذف کلر آب است. امروزه به خاطر استعمال همگاني کلر براي ضدعفوني کردن آب‌ها، واژه‌ي کلرزني مترادف با ضدعفوني است. بايد توجه داشت که هرچند کلر جزء مواد ضدعفوني‌کننده به‌حساب مي‌آيد، اما همواره به‌عنوان ضدعفوني‌کننده مصرف نمي‌شود. يکي از عمده‌ترين و بحث‌برانگيزترين راه‌هاي ورود کلر به بدن دوش گرفتن است که شايد اثرات زيان‌بار آن از نوشيدن آب کلر زده شده هم بيش‌تر باشد.
در ادامه به مضرات کلر براي بدن انسان اشاره‌ شده است:

تحقيقات و مستندات نشان داده که بدن در طي يک دوش 10 دقيقه‌اي مواد شيميايي بيش‌تري نسبت به نوشيدن 1 گالن از همان آب جذب مي‌کند.

دوش آب گرم منافذ پوست را باز مي‌کند و اجازه مي‌دهد کلر و ديگر مواد شيميايي بيش‌تر جذب شوند. حداکثر زيان بدن در برابر کلر به علت استنشاق بخار و جذب پوستي هنگام دوش گرفتن است که از آن جمله اين مضرات مي‌توان به زمينه‌سازي براي ابتلا به سرطان سينه، سرطان مثانه، آسم و بسياري بيماري‌هاي ديگر اشاره کرد.

ميزان کلري که براي گندزدايي و ضدعفوني کردن به آب شهري اضافه مي‌شود، تقريباً برابر با همان ميزان کلري است که به آب استخرها اضافه مي‌کنند. حتي در برخي موارد ممکن است کلر بيش‌تري هم به آب شهري اضافه گردد.
 
منافذ موجود روي پوست ما در اثر تماس با آب گرم بازشده و اين باعث نفوذ کلر به درون‌ پوست و بدن مي‌شود. اين موضوع باعث خشک شدن پوست، ريزش مو و گاه ايجاد حساسيت در پوست و مي‌شود. همچنين دوش گرفتن با آب حاوي کلر يکي از علت‌هاي اصلي پيري زودهنگام پوست است.

تحقيقات نشان مي‌دهد، استحمام با آب کلرزني شده مي‌تواند باعث خستگي مفرط شود. حال آنکه حذف کلر باقيمانده از آب حمام، باعث ايجاد سرزندگي و نشاط بيش‌تر مي‌شود.

کلر به‌مراتب سريع‌تر از آب، به حالت گاز درمي‌آيد لذا ميزان غلظت کلر موجود در بخار هواي حمام به‌مراتب بيش‌تر از غلظت کلر موجود در آبي است که با آن دوش مي‌گيريد.


بازگشت
مطالب مرتبط با این مقاله


دانستنيهاي فني و تاسيساتي : گردآوری گروه تهویه مطبوع مهاجر