مقالات تخصصي تاسيساتموضوع مقاله

راه‌کارهايي براي صرفه‌جويي در مصرف انرژي کولرهاي گازي و اسپليت‌ها :

متن :

روزهاي داغ تابستاني درحالي از راه رسيده‌اند که بيش‌تر از ناراحتي از گرما، نگراني از قبض‌هاي نجومي برق دغدغه‌ي اصلي اين روزهاي مشترکان است.
کولرهاي گازي مهم‌ترين بازيگران اين روزها در تعيين قيمت قبض‌هاي برق به شمار مي‌روند، اين درحالي است که کارشناسان راهکارهايي را پيشنهاد مي‌كنند که مي‌تواند تاحدودي مصرف برق اين کولرها را تعديل کند.

به همين منظور کافي است در هنگام خريد اسپليت‌هايي را انتخاب کنيد که داراي برچسب انرژي با درجه‌ي A يا B باشد زيرا مصرف برق کم‌تر و کارايي بيش‌تري نسبت به ساير اسپليت‌ها دارند. از سوي ديگر کولرهاي گازي بايد متناسب با شرايط آب و هوايي مکان زندگي انتخاب شود، استفاده از کولرهاي گازي مناطق معتدل در مناطق گرمسيري، ضمن افزايش مصرف انرژي، سرمادهي و عمر کولر بسيار کاهش مي‌يابد.
درحالي که به گفته‌ي کارشناسان سرويس کولرهاي گازي پيش از شروع فصل گرما به کارکرد بهينه آن کمک خواهد کرد، قرار دادن سايه‌بان براي کندانسور کولر گازي محيط خانه را خنک‌تر و مصرف انرژي را کمتر مي‌کند، همچنين کاشتن يک يا چند اصله درخت در نزديکي کولر گازي حدود 10 تا 15 درصد موجب کاهش مصرف انرژي خواهد شد.
استفاده‌ي بي‎مورد و يا همزمان از وسايل خانگي گرمازا مانند اجاق، سماور، لامپ‎هاي متعدد و ... باعث افزايش گرماي محيط و نياز به استفاده از کولر را افزايش مي‎دهد. اين درحالي است که کولرهاي گازي معمولا داراي درجه‌ي تنظيم دما (ترموستات) هستند. تنظيم دما بر روي دماي مناسب فصل گرما که بين 24 تا 26 درجه‌ي سانتي‌گراد است، كه باعث مي‎شود تا هنگام رسيدن دماي اتاق به درجه‌ي دماي تنظيم شده، کمپرسور کولر به طور خودکار خاموش شود و فقط فن دستگاه کار کند و بنابراين انرژي کم‌تري مصرف کند.
براي بهينه‌سازي مصرف برق لازم است توجه کنيد کليد فن در کولرهاي گازي به شما امکان مي‎دهد هنگام شب، از دستگاه فقط براي تهويه استفاده کنيد و هزينه‌ي برق دستگاه را به ميزان زيادي کاهش دهيد. همچنين براي جلوگيري از خروج سرما، اطراف پنجره‎ها و درها را با نوارهاي درزگير عايق‎بندي کنيد.
در صورت امکان کولر گازي خود را در مسير باد نصب کنيد، زيرا اين کار به علت کاهش فشار بر اسپليت باعث افزايش بازدهي آن و کاهش مصرف انرژي مي‎شود. همچنين لازم است هنگام ترک ساختمان در طول روز، سيستم سرمايش را خاموش کنيد.


کولرهاي گازي هزينه برق مصرفي را هفت برابر افزايش مي‌دهد.
سازمان بهره‌وري انرژي ايران اعلام کرده است که استفاده از کولرهاي گازي تا هفت برابر هزينه‌ي برق مصرفي مشترکان را افزايش مي‌دهد.
اين سازمان با اشاره به نزديک شدن به فصل تابستان و استفاده مردم از وسايل سرمايشي، نسبت به استفاده‌ي غير بهينه از کولرهاي گازي در مناطق معتدل کشور هشدار داد.
بر اساس اعلام سازمان بهره‌وري انرژي ايران، استفاده از کولرهاي گازي در مناطق گرم و شرجي از نظر فني و اقتصادي مناسب است در صورتي که استفاده از اين نوع خنک کننده‌ها در مناطق معتدل کشور به دليل بالا بردن ميزان مصرف برق و افزايش هزينه‌هاي برق آن، مناسب نيست.
توان مصرفي کولر گازي استاندارد، حدود چهار برابر کولرهاي آبي است و اين امر با توجه به افزايش پلکاني قيمت برق، مي‌تواند بسيار حائز اهميت باشد و تا هفت برابر موجب افزايش هزينه‌هاي برق مصرفي شود. به منظور مديريت هزينه‌هاي برق مصرفي در تهيه و استفاده از تجهيزات و وسايل سرمايشي به تناسب شرايط جغرافيايي با نوع وسيله سرمايشي انتخابي، تناسب حجم محل با قدرت سرمايش وسايل انتخابي، تهيه و خريد تجهيزات سرمايشي با نشان استاندارد و معتبر و داراي رتبه‌ي انرژي بالا و تعمير و نگهداري به موقع توسط اشخاص مجاز دقت کنند.


بازگشت
مطالب مرتبط با این مقاله

•  سيستم تهويه مطبوع داکت اسپليت
•  مقايسه مبردهاي اصلي
•  تصفيه آب به روش سيستم تبادل يوني
•  نسل جديد داکت اسپليت با طراحي متفاوت
•  نکاتي درباره لوله‌کشي آب خانه
•  نحوه عملکرد آبگرمکن هاي نفتي و گازي
•  انواع سيستم هاي توليد حرارت
•  استانداردهاي کولر گازي
•  بررسي انواع مختلف رادياتور
•  بهينه سازي مصرف انرژي سامانه‌هاي گرمايشي
•  چيلرهاي جذبي
•  انواع کپسول‌هاي آتش‌نشاني
•  آنچه از کولر گازي بايد بدانيد
•  شوفاژ چگونه کار مي کند؟
•  تفاوت ديگ آبگرم فولادي با ديگ آبگرم چدني

دانستنيهاي فني و تاسيساتي : گردآوری گروه تهویه مطبوع مهاجر