مقالات تخصصي تاسيساتموضوع مقاله

توصيه‌هاي ايمني در مورد نصب و استفاده از بخاري گاز سوز :

متن :

1- قبل از راه‌اندازي بخاري اطمينان حاصل شود كه لوله‌ي دودكش تميز و عاري از هرگونه گرفتگي باشد. مكش دودكش را به اين روش مي‌توان كنترل نمود: شعله كبريتي را نزديک دهانه دودكش بگيريد اگر شعله به طرف دودكش متمايل شود دودكش از قدرت كشش خوبي برخوردار مي‌باشد.

2- قطر دودكش داخل ديوار نبايد كم‌تر از قطر دودكش بخاري باشد. انتهاي لوله دودكش بايد حدود 60 سانتي‌متر از بلند ترين نقطه‌ي ساختمان در پشت بام، بلندتر باشد و در انتهاي آن نيز بايد كلاهكي قرار داده شود كه باد گازهاي حاصل از احتراق را به داخل بخاري برگشت ندهد.

3- جهت اتصال بخاري به سيستم لوله كشي گاز از شيلنگ مخصوص گاز و يا لوله مسي و آلومينيوم (از نوع نيمه سخت) استفاده شود، حداكثر طول شيلنگ از 5/1 متر و لوله مسي از 2 متر نبايد بيش‌تر گردد در ضمن عبور شيلنگ گاز از داخل ديوار، سقف و كف اتاق غير مجاز است. بهتر است از حداقل تعداد زانويي و لوله در نصب استفاده شود.

4- حداقل فاصله بخاري از ديوار بايد 30 سانتيمتر و مكان قرارگرفتن بخاري مسطح بوده و بخاري كاملا تراز باشد.

5- در صورت استفاده از كپسول، بايد حداقل فاصله يک متري بين كپسول و بخاري رعايت و از خواباندن كپسول جدا خودداري شود. كپسول بايد مجهز به رگلاتور استاندارد شده فشار ضعيف باشد و نازل (ژيگلور) مشعل اصلي ويژه گاز كپسول بوده و شعله پيلوت تنظيم گردد.

6- پس برقراري جريان گاز بايد كليه اتصالات را با كف صابون نشت يابي نمود و اين کار را هرچند ماه يکبار تکرار کرد.

7- وسايل گازسوز و از جمله بخاري گازسوز براي سوختن نياز به اكسيژن كافي دارند، لذا از كيپ بستن درب و پنجره‌هاي اتاق خودداري نماييد درضمن بخاري نبايد در مقابل جريان شديد هوا باشد.

8- جهت حفظ طول عمر شيشه بخاري، شعله را به آرامي و بتدريج كم و زياد كنيد و از پاشيدن آب به روي شيشه و بدنه بخاري جدا خودداري نماييد.

9- در صورت قطع ناگهاني جريان گاز و خاموش شدن بخاري حدود 10 دقيقه صبر نماييد و مجددا بخاري را روشن كنيد اگر موفق به روشن كردن شمعک با جرقه زن نشديد مي‌توانيد دريچه كوچک منبع حرارتي را باز نماييد و با استفاده از كبريت يا فندک الكتريكي دستي ، شمعک را روشن كنيد.


بازگشت
مطالب مرتبط با این مقاله


دانستنيهاي فني و تاسيساتي : گردآوری گروه تهویه مطبوع مهاجر