مقالات تخصصي تاسيساتموضوع مقاله

چگونه کولر آبي خود را سرويس کنيم؟ :

متن :

پيش از هر چيز از خاموش بودن كولر و عدم اتصال جريان برق به آن مطمئن شويد. اگر كولر داراي فيوز جداگانه است آن را قطع كنيد در غير اين صورت با پشت دست به بدنه كولر بزنيد تا از برق نداشتن آن مطمئن شويد.
براي باز کردن درپوش‌هاي کولر، آن‌ها را از محل مخصوص گرفته و به طور عمودي به طرف بالا بکشيد تا قسمت تحتاني آن از بدنه جدا گردد. سپس درب را به طرف خارج کشيده و آن را بيرون بياوريد.
دريچه اطمينان آب را با دقت باز نموده و تشتک پايين را خوب بشوييد. براي زدودن رسوب داخل كولر مي‌توانيد از مواد سفيد كننده يا جوهر نمک استفاده كنيد.
بهتر است هر سال پس از شستن کولر و خشک شدن تشتک آن، ابتدا کفي و پايه‌ها و محل نصب شناور را سمباده و سپس ضد زنگ زده و نهايتا رنگ نماييد تا عمر مفيد کولر افزايش پيدا کند.
پمپ آب را باز نموده و پس از سرويس و روغن کاري آن را در محل مخصوص خود نصب نماييد.
ناودان‌هاي مستقر در درپوش‌ها را تميز کرده تا منافذ آن باز شود.
موتور را باز نموده و آن را سرويس و روغن کاري کنيد. محل اتصال محور توربين هوا به بولبيرينگ‌ها و نيز ساير ياتاقان‌ها لازم است روغن‌كاري گردند.
چنانچه محور موتور لقي دارد مي‌توانيد با استفاده از واشر مخصوص لقي آنرا بگيريد. البته لقي کم اشکالي ندارد.
در هنگام نصب موتور تسمه را به حدي سفت کنيد که اگر دو دست خود را در دو سمت تسمه بگيريد حدود يکي دو سانتي متر به سمت داخل جمع شود. تسمه‌ي گرداننده‌ي توربين مي‌بايد نه خيلي سفت و محكم باشد كه به موتور فشار وارد كند و نه چندان شل باشد كه موتور دچار گيرپاژ شود. در صورتي كه تسمه از حالت نرمال خود خارج شده و از اطراف آن نخ بيرون زده باشد، لازم است آن را تعويض كنيد.
هر دو سال يکبار پوشال‌ها را تعويض کنيد. البته تعويض پوشال‌ها بسته به آب شهر ممکن است هر سال ضروري باشد. براي تهيه پوشال جديد حتماً پوشال هم‌سايز با ظرفيت كولر تهيه کنيد. مثلاً اگر پوشال كولر 4500 را بر روي كولر 3500 ببنديد، تراكم بالاي پوشال‌هاي بزرگ‌تر از سايز، موجب اختلال در سيستم گردش هواي كولر مي‌شود و هوا به درستي به كولر نمي‌رسد. ضمنا در هنگام نصب شکم پوشال را بگيريد تا آب روي تسمه و پمپ نريزد.
حال نوبت به بستن مجدد شير تخليه و آبگيري كولر است. حتماً پس از بستن شير تخليه از زير كولر آن را كنترل كنيد كه چكه نداشته باشد.
پس از آب گيري كولر پمپ را روشن كنيد و از سلامت سيستم گردش آب كولر اطمينان حاصل كنيد. توري دور پمپ را لازم است قبل از روشن كردن تميز كرده باشيد و كف پمپ آب با كف كولر حداقل يک سانتي‌متر فاصله داشته باشد. پس از روشن شدن پمپ آب اتصالات را به دقت كنترل كنيد كه از جايي چكه نداشته باشد، زيرا يكي از مهم‌ترين دلايل سوختن موتور كولر و پمپ آب، چكيدن آب بر روي بدنه‌ي موتورهاي الكتريكي است.
شناور را طوري تنظيم نماييد که آبي از تشتک به بيرون نريزد. سطح آب مي‌بايست يک سانتي‌متر پايين‌تر از حداكثر ارتفاع تشتک متوقف شود، پس از باز نمودن فلكه‌ي آب، شناور را به آرامي بالا بياوريد و ببينيد كه عمل قطع آب صورت مي‌پذيرد يا خير. اگر آب به درستي وارد كولر نمي‌شود يا عمل قطع به طور كامل انجام نمي‌شود شناور مي‌بايست تعويض گردد.
شلنگ انتقال آب و فلكه‌ي آب را نيز چک كنيد تا نشتي يا چكه نداشته باشد.
برزنت اتصال دهانه‌ي كولر به كانال كولر را كنترل كنيد تا هوا از كنار آن نشت نكند يا پاره نشده باشد.
دقت كنيد كه سطح كولر نسبت به زمين بايد تراز باشد. يعني كولر به گونه‌اي واقع شده باشد كه آب در يک طرف آن جمع نشود.
حال دو دريچه‌ي كناري كولر را ببنديد و پمپ آب و موتور كولر روشن كنيد تا يک بار عمليات كامل داخل كولر را ببينيد. گاهي اوقات آبي كه از بالا روي پوشال‌ها مي‌ريزد، به جاي آن كه از پايين تخليه شود از وسط پوشال منحرف شده و بر روي توربين هوا يا پمپ مي‌پاشد كه عمليات كولر را مختل خواهد كرد. در صورت مشاهده نشدن مشکل و صداي طبيعي موتور، آخرين دريچه را نيز ببنديد. قبل از بستن آخرين دريچه مطمئن شويد كه درب جعبه تقسيم برق داخل كولر به درستي بسته شده است.

براي تهويه بهتر، پمپ را به مدت ده دقيقه روشن نماييد تا پوشال‌ها به خوبي خيس شود. سپس موتور کولر را روشن کنيد.
قبل از روشن نمودن موتور در اول فصل پارچه بزرگي را خيس کرده و آن را مقابل دريچه هوا قرار دهيد تا از ورود گرد و خاک به درون اتاق جلوگيري شود.
با پايان فصل گرما آب تشتک را خالي نموده وشير ورودي آب کولر را ببنديد.
روي کولر را با برزنت مخصوص بپوشانيد  تا از گرد و خاک و باد و باران مصون بماند.
در فصولي که از دريچه کولر استفاده نمي‌کنيد آن ها را خوب ببنديد.


بازگشت
مطالب مرتبط با این مقاله

•  محاسبات و انتخاب پمپ مدار برج خنک کن
•  سيکل تبريد
•  سيکل کاري کولرهاي گازي چگونه است؟
•  فن‌ها و هواساز ها
•  انواع کپسول‌هاي آتش‌نشاني
•  هوا ساز
•  تفاوت کولر گازي اينورتر با کولر گازي معمولي
•  فن سانتريفيوژ
•  اشتباهات مهم در نصب کولر گازي (قسمت دوم)
•  ضريب EER چيست؟
•  چيلر چيست؟
•  علت کم شدن قدرت پرتاب باد کولر گازي و پرتاب دوده چيست؟
•  روش‌هاي کاهش مصرف برق در داکت اسپليت‌ها
•  مقايسه کانال فلکسيبل با کانال گالوانيزه
•  شش مزيت پوشاندن سطح استخر و استفاده از کاور

دانستنيهاي فني و تاسيساتي : گردآوری گروه تهویه مطبوع مهاجر