مقالات تخصصي تاسيساتموضوع مقاله

چيلر تک اثره چيست؟ :

متن :

چيلرهاي جذبي تک اثره قديمي‌ترين و اولين نسل چيلرهاي جذبي در دنيا مي‌باشند که کم‌ترين بازدهي را در قياس با ساير انواع چيلرهاي جذبي دارا مي‌باشند.
پارامتر ضريب عملکرد يا c.o.p در دستگاه‌هاي برودتي از جمله چيلرهاي جذبي بيانگر ميزان بازدهي دستگاه مي‌باشد. اين پارامتر بيانگر ميزان بهره برداري کامل از انرژي حرارتي مصرفي در چيلرهاي جذبي مي‌باشد. مقادير بالاي c.o.p نشان دهنده مصرف بهينه انرژي حرارتي مي‌باشد.
به طور مثال چيلرهاي جذبي تک اثره در ميان کليه مدل‌هاي چيلرهاي جذبي حتي با بهترين طراحي داراي ضريب عملکرد 75 درصد مي‌باشد. در حاليکه در مدل‌هاي شعله مستقيم ضريب عملکرد 1/2 بوده که نشان دهنده مصرف انرژي کم‌تر و در نتيجه هزينه راهبري ارزان‌تر مي‌باشد.


شرايط استفاده از چيلرهاي جذبي تک اثره
وجود مقادير لازم بخار با فشار يک اتمسفر و يا آب داغ بالاي 100 درجه سانتيگراد اصلي‌ترين پيش نياز استفاده از چيلرهاي جذبي تک اثره مي‌باشد. البته توليد و انتقال بخار با دبي مورد نياز مستلزم نصب تجهيزات مي‌باشد که در صورت مهيا نبودن خطوط و ايستگاه‌هاي تقليل فشار و يا ديگ‌هاي آب داغ تحت فشار با منبع انبساط بسته استفاده از چيلرهاي تک اثره توصيه نمي‌گردد.


اصول کار کرد چيلرهاي جذبي گازسوز
دقيقاً مشابه کارکرد چيلرهاي دو اثره مي‌باشد، با اين تفاوت که عامل گرم کننده و تغليظ محلول رقيق در ژنراتور دما بالا حرارت مستقيم شعله حاصل از احتراق مي‌باشد.
به جهت حرارت بسيار بالا در قسمت ژنراتور دما بالاي چيلر گازسوز کنترل دقيق و بکارگيري تجهيزات کنترل مناسب حائز اهميت مي‌باشد.


چيلرهاي جذبي
افزايش قيمت برق در ايران در طول سال‌هاي آينده با توجه به برنامه‌هاي اقتصادي دولت و نياز به نصب سيستم‌هاي تهويه مطبوع در ساختمان‌هاي موجود و در حال ساخت از جمله عوامل مهم و تاثير گذار در افزايش استفاده از چيلر جذبي در ايران مي‌باشد.
در سرمايش به روش جذبي انرژي سيستم به جاي برق از گرما تامين مي‌شود. اين گرما مي‌تواند از بخار حاصل از گرماي يک مشعل گاز سوز يا گازوئيل سوز اتمسفريک باشد که مستقيما در مولد بخار دستگاه عمل مي‌کند، يا اينکه گرما از مشعل مستقيما به مولد تبريد دستگاه داده شود. معولا از آب به عنوان مايع مبرد و از ليتيم برومايد به عنوان ماده جاذب استفاده مي‌کنند. واحد جذب يا ابزروبر تحت خلا کار مي‌کند که در آن نقطه جوش آب به حد کافي براي تامين شرايط اسايش پايين مي‌آيد.


تقسيم بندي چيلرها
چيلرها از جمله تجهيزات بسيار مهم در سرمايش هستند که به طور کلي مي‌توان آن‌ها را به دو دسته‌ي چيلر تراکمي و چيلر جذبي تقسيم کرد. به طور کلي چيلرهاي تراکمي از انرژي الکتريکي و چيلرهاي جذبي از انرژي حرارتي به عنوان منبع اصلي براي ايجاد سرمايش استفاده مي‌کنند.
فناوري تبريد جذبي روشي عالي براي تهويه مطبوع مرکزي در تأسيساتي است که ظرفيت ديگ اضافي داشته و مي‌توانند بخار يا آب داغ مورد نياز براي راه اندازي چيلر را تأمين نمايند. چيلرهاي جذبي ظرفيت بين 25 تا 1200 تن برودتي را براحتي تأمين مي‌کنند. البته قابل ذکر است که برخي از توليد کنندگان ژاپني موفق شده‌اند چيلرهاي جذبي با ظرفيت معادل 5000 تن نيز توليد کنند. در سيستم‌هاي جذبي غالباً از آب به عنوان مبرد استفاده مي‌شود. گرماي مورد نياز براي کارکرد اين چيلرها به طور مستقيم از گاز طبيعي يا گازوئيل تأمين مي‌گردد.
منابع غير مستقيم گرما در چيلرهاي جذبي عبارتند از آب داغ بخار پر فشار و کم فشار. بر اين اساس توليد کنندگان مختلف در جهان سه نوع اصلي چيلر جذبي ارائه مي نمايند که عبارتند از:

1- شعله مستقيم
2- بخار
3- آب داغ

در يک تقسيم بندي عمومي مي‌توان چيلرهاي جذبي را در دو دسته چيلرهاي جذبي آب و آمونياک و چيلرهاي جذبي ليتيوم برومايد و آب طبقه بندي نمود. در واقع در هر سيکل تبريد جذبي يک سيال جاذب و يک سيال مبرد وجود دارد که تقسيم بندي فوق بر اين مبنا انجام شده است. در سيستم آب و آمونياک، سيال مبرد آمونياک وسيال جاذب آب است. در سيستم ليتيوم برومايد و آب، سيال مبرد آب و سيال جاذب، محلول ليتيوم برومايد است. اما بر حسب اجزاي سيستم هم مي‌توان تقسيم بندي‌هاي ديگري ارائه کرد. مثلاً مي‌توان سيکل‌هاي تبريد جذبي را به سيکل‌هاي تبريد يک اثره، دو اثره و سه اثره طبقه بندي کرد. امروزه سيکل‌هاي تبريد جذبي تک اثره و دو اثره در مقياس بسيار وسيع و در اشکال متنوع ساخته مي‌شوند و سيکل‌هاي سه اثره همچنان در دست مطالعه مي‌باشند.


بازگشت
مطالب مرتبط با این مقاله

•  چرا بايد از فيلترهاي تصفيه آب دوش حمام استفاده کنيم؟
•  لوله کشي زير کار کولر گازي
•  کندانسور آبي در کولر گازي چيست؟
•  آموزش جمع کردن گاز کولر گازي (پمپ دان کردن)
•  تصفيه آب به روش سيستم نانو فيلتراسيون
•  اصول کار چيلر تراکمي
•  انواع گاز هاي مبرد
•  ضريب EER چيست؟
•  معرفي سيستم‌هاي گرمايشي خورشيدي
•  روش عايق‌کاري مخازن دوجداره
•  تاثير مبردها بر لايه اوزن
•  انواع بويلرهاي تجاري
•  نکاتي درباره در تصفيه آب استخر
•  تست صدا (hammering) کمپرسور
•  تعريف تبريد

دانستنيهاي فني و تاسيساتي : گردآوری گروه تهویه مطبوع مهاجر