مقالات تخصصي تاسيساتموضوع مقاله

نيترات چيست؟ :

متن :

نيترات و مضرات آن در آب آشاميدني
نيترات (No-3) يکي از آنيون‌هاي معدني است که در نتيجه‌ي اکسيداسيون نيتروژن عنصري حاصل مي‌شود. اين ماده يکي از عناصر بسيار ضروري براي سنتز پروتئين در گياهان است ونقش مهمي رادر چرخه‌ي نيتروژن دارد. نيترات از طريق اکسيداسيون طبيعي توليد و بنابراين در تمام محيط زيست يافت مي‌شود. فاضلاب‌هاي شهري، صنعتي، مواد دفعي حيواني و گياهي در شهرهاي بزرگ که داراي نيتروژن آلي هستند به خاک دفع مي‌شوند. در اثر فعاليت ميکروارگانيزم‌هاي خاک نيتروژن آلي به يون آمونيوم (NH) تبديل شده که به اين پديده Ammonifcation گفته مي‌شود. خاک توانايي نگهداري اين ترکيب رادر خود دارد، اما به مرور طي پديده ديگري به نام Nitrification بخشي از يون آمونيوم ابتدا به نيتريت (No) و سپس به نيترات تبديل مي‌شود.

لايه‌ي سطحي خاک قادر به حفظ و نگهداري اين دو ترکيب نبوده ودر نتيجه نيتريت و نيترات به آب‌هاي زير زميني راه مي‌يابند.
ازآن جايي که نيترات در آب به صورت محلول وجود دارد، روش‌هاي معمول تصفيه‌ي آب قادر به حذف آن نيستند، از اين‌ رو نياز به آن دسته ازروش‌هاي تصفيه‌ي پيشرفته مي‌باشد که قادر به کاهش آلاينده‌هاي محلول هستند. از سوي ديگر چرخه‌ي نيترات سازي در شهرهايي که دفع نادرست فاضلاب از طريق چاه‌هاي جذبي انجام مي‌شود (مانند تهران، مشهد و تقريبا تمام شهرهاي ايران) همچنان ادامه دارد ومشکل توليد پيوسته نيترات وانتشار آن به آب‌هاي زيرزميني را سبب مي‌گردد.


اثرات غير سرطان‌زايي
نيترت حاصل از احياي نيترات معدني وآلي پس از ورود به سيستم گردش خون، آهن هموگلوبين را اکسيد نموده و از ظرفيت II به ظرفيت III تبديل مي‌نمايد که در نتيجه هموگلوبين به متهموگلوبين تبديل ظرفيت اکسيژن رساني بسيار کم‌تري از هموگلوبين دارد و در نتيجه به بافت‌ها اکسيژن کافي نمي‌رسد. بعداز مدتي رنگ پوست (در ناحيه‌ي دور چشم و دهان) به تيرگي مي‌گرايد و از اين رو به آن سندرم BIueBaby مي‌گويند. اين عارضه اولين نشانه‌ي مسموميت با نيترات است و نوزادان زير شش ماه آسيب پذيرترين گروه سني دراين مورد هستند، زيرا نوزادان برخلاف بزرگ‌سالان علاوه بر PH بالاي معده و زيادي باکتري‌هاي طبيعي احيا کننده‌ي نيترات فاقد آنزيم برگشت دهنده‌ي متهموگلوبين به هموگلوبين هستند.
از ديگر علايم افزايش متهموگلوبين مي‌توان به سردرد، خواب آلودگي و اشکال در تنفس اشاره نمود.


اثرات سرطان زايي
احتمال اين که نيترات معدني و يا آلي به عنوان يک عامل سرطان‌زا عمل نمايند بستگي به احياي نيترات به نيترت و واکنش‌هاي بعدي نيترت با ساير مولکول‌ها به خصوص آمين‌هاي نوع دوم، آميدها وکاربامات‌ها دارد که منجر به تشکيل ترکيبات nitroso-N مي‌گردد.
مطالعات انجام شده در کلمبيا نشان داده که رابطه‌ي معني داري بين شيوع سرطان معده وغلظت نيترات درآب آشاميدني برداشت شده از چاه‌ها وجود دارد.
اما بررسي‌هاي اپيدميولوژيکي در ديگر نقاط دنيا رابطه مطمئني رادر اين زمينه نشان نداده است.
در کشور آلمان تحقيقاتي برروي جمعيت در معرض نيترات بالا در آب آشاميدني انجام گرفت که رابطه معني داري بين غلظت نيترات و افزايش تومورهاي سرطان مغز به دست نيامد. مطالعات ديگر در دانشگاه نبراسکان نشان داد که رابطه معني داري بين غلظت نيترات آب و افزايش شيوع يک نوع سرطان به ميزان دو برابر گرديده است.
با توجه به اين که تعداد متغيرها دراين مطالعات زياد بوده است، رابطه منطقي بين افزايش داده‌هاي موجود براي اظهار نظر قطعي کافي نيستند.
اما ثابت شده است که ترکيبات N-nitroso در حيوانات آزمايشگاهي سرطان‌زا مي‌باشند.


استاندارد نيترات در آب آشاميدني
با توجه به مطالعات به عمل آمده توسط سازمان بهداشت جهاني در مورد نيترات، اين سازمان حداکثر مجاز 50 ميلي‌گرم در ليتر (برحسب نيترات) را اعلام نموده است.
استاندارد ملي ايران نيز براي نيترات همين مقدار مي‌باشد. سازمان حفاظت محيط زيست ايالات متحده‌ حداکثر مجاز نيترات را 10 ميلي‌گرم در ليتر (برحسب نيتروژن) قرار داده که معادل با 82/44 ميلي‌گرم در ليتر برحسب نيترات است.


بازگشت
مطالب مرتبط با این مقاله

•  اطلاعات کاربردي پيرامون عايق‌ها
•  کاربردهاي سيستم گرمايش از کف
•  اطلاعات سودمند درباره‌ي پکيج بويلرها
•  تصفيه آب به روش EDI
•  راهنماي خريد کولر گازي
•  پمپ مرکزي يا پمپ مجزا براي هر واحد؟
•  ميني چيلر چيست؟
•  تفاوت گاز R22 با R410 کولر گازي
•  بهره برداري بهينه از کولر گازي
•  سرويس و نگهداري موتور خانه
•  چگونه قبل از تماس با لوله کش، نشتي لوله کشي خانه خود را پيدا کنيم؟
•  چيلر دو اثره چيست؟
•  مزايا و معايب آبگرمكن‌هاي خورشيدي
•  نيترات چيست؟
•  آنچه از کولر گازي بايد بدانيد

دانستنيهاي فني و تاسيساتي : گردآوری گروه تهویه مطبوع مهاجر