مقالات تخصصي تاسيساتموضوع مقاله

بهره برداري بهينه از کولر گازي :

متن :

در صورتيکه مايل هستيد در کنار بهره مندي از هواي خنک و مطبوع کولر گازي، هزينه برق مصرفي شما خيلي بالا نباشد مي‌توانيد دماي کولر را روي 26 درجه سانتيگراد تنظيم نماييد در اين صورت با وجود روشن بودن فن پنل داخلي که مصرف برق آن بين 15 تا 30 وات است در بيش‌تر زمان‌ها کمپرسور دستگاه که بيش‌ترين سهم را در برق مصرفي کولر دارد خاموش خواهد بود. در اينجا مجددا ياد آوري مي نمائيم قرار داشتن پنل داخلي مستقيما روبروي محل نشستن ساکنين ضروري است.

اگر هنوز لامپ‌هاي آپارتمان خود را به لامپ‌هاي کم مصرف تغيير نداده‌ايد، بدانيد گرماي حاصل از لامپ‌هاي قديمي تاثير بسزايي در افزايش زمان‌هاي کارکرد کولر اسپليت و مصرف برق بيش‌تر مي‌گردد بنابراين لازم است فورا نسبت به تعويض آن‌ها با لامپ‌هاي کم مصرف اقدام نمائيد.

اگر سطح پنجره‌ها نسبت به سطح کل واحد شما زياد است توصيه مي‌شود جهت جلوگيري از ورود تشعشع گرمايي در تابستان از پنجره‌هاي دو جداره يا پوشش‌هاي ضد حرارت و ضد uv روي سطح شيشه پنجره‌ها استفاده نماييد. اين پوشش‌ها که به راحتي بر سطح شيشه قرار مي‌گيرند يکبار براي هميشه خيال شما را از ورود تششع گرمايي در تابستان و همچنين تششع سرما در زمستان آسوده مي‌نمايد.

اما در خصوص پنجره‌هاي ساختمان‌ها بهترين گزينه استفاده از پنجره‌هاي upvc  با شيشه‌هاي دوجداره و رفلکس مي‌باشد. اگر در حال ساخت يا بازسازي ساختمان خود هستيد بهتر است از پنجره‌هاي upvc استفاده نماييد، زيرا اين پنجره‌ها با جلوگيري از نفوذ هواي سرد و گرم و ورود صدا و غبار و ذرات معلق هوا باعث بيش‌ترين آسايش و آرامش در محيط داخلي آپارتمان خصوصا در شهرهاي شلوغ و آلوده مي‌شوند.

بهتر است با مديريت امور خانه، استفاده از اجاق گاز، اتو و ديگر لوازمي که موجب ايجاد گرما در فضاي منزل مي‌گردد را همزمان با کارکرد کولر انجام ندهيد. چرا که گرماي حاصله موجب افزايش زمان کار کولر و مصرف برق بيش‌تر مي‌گردد.

هواي خنک از پنل داخلي معمولاً  به سمت روبرو جريان مي‌يابد. بنابراين پنل داخلي را درست در جايي قرار دهيد که روبروي محل نشستن يا حضور اعضاي خانواده باشد. طول پرتاب هوا بر اساس ظرفيت معمولا بين 5 تا 10 متر مي‌باشد. نبايد فکر کنيد لازم است کل سالن خنک شود تا شما هم خنک شويد.

با توجه به انباشت هواي گرم در زير سقف، بهتر است تا جاي ممکن پنل داخلي را پايين‌تر از سقف نصب نماييد. بعضا ديده مي‌شود نصاب‌ها پنل داخلي را در فواصل نزديک به سقف نصب مي‌کنند، در صورتيکه از نظر زيبايي و تزئينات، ديوارسالن يا اتاق اجازه مي‌دهد مي‌توانيد از نصاب بخواهيد لبه بالايي پنل داخلي شما 40 يا حتي 50 سانتيمتر از سقف پايين‌تر باشد اين کار به افزايش جريان هواي خنک در سطح کمک موثري مي‌نمايد.

در فروشگاه‌ها، رستوران‌ها و يا ديگر فضاهايي که ارتفاع سقف تا کف در آن‌ها بيش‌تر از 2.8 متر باشد نصب پنل داخلي در ارتفاع 2 متري از کف محل مورد نظر قابل انجام است.

شستشوي ماهانه و تميزي فيلترها و سطح کويل اسپليت‌ها با توجه به دفترچه راهنماي کولر، در ايجاد هواي مطبوع و خنک و همچنين افزايش راندمان دستگاه بسيار اهميت دارند بنابراين با بازنمودن درب پنل داخلي بصورت ماهانه فيلترها را بشوييد و سطح کويل را با دستمال مرطوب غبار روبي نماييد. (فيلترها را پس از خشک شدن بصورت اوليه در ورودي هواي پنل قرار دهيد.)

با نصب سايبان بر روي پنل بيروني، کندانسور دستگاه مي‌تواند بدور از تابش نور گرم خورشيد با راندمان بهتر و مصرف برق کم‌تر به تبادل حرارت و خنک کردن گاز کولر بپردازد.

لازم است پنل بيروني به گونه‌اي نصب شود که امکان جريان هواي آزاد در پشت آن به راحتي مهيا باشد.

اگر عايق لوله‌هاي رابط خصوصا در بيرون از ساختمان از بين رود، اسپليت شما مقداري از خنکي گران‌بهاي کولر را از دست مي‌دهد. بنابراين با بازرسي ساليانه نسبت به ترميم عايق بندي لوله‌هاي رابط اقدام نماييد.

در سرويس ساليانه حتما علاوه بر کنترل مقدار شارژ گاز مورد نياز کولر، از سرويس‌کار بخواهيد از تميز بودن سطح فين‌ها و کويل‌هاي کندانسور بيروني نيز مطمئن گردد.


بازگشت
مطالب مرتبط با این مقاله

•  نکات قابل توجه در انتخاب چيلرهاي تراکمي
•  اطلاعات کاربردي پيرامون عايق‌ها
•  اسپليت يا کولر گازي؟
•  تعويض روغن كمپرسور هاي برودتي
•  مزايا و معايب داکت اسپليت
•  بهترين زمان براي تعويض دستگاه تصفيه آب منزل
•  کولر گازي اينورتر در چه زماني مفيد است؟
•  کمبود گاز در کولر گازي
•  سيستم‌هاي هيت پمپ
•  اصول و نکات انتخاب و خريد پکيج
•  طرز راه اندازي و نگهداري چيلر
•  مشخصات مبرد R134a
•  انواع کمپرسور کولر گازي
•  عايق کاري لوله ها
•  چيلرهاي جذبي دو مرحله اي بخار

دانستنيهاي فني و تاسيساتي : گردآوری گروه تهویه مطبوع مهاجر