مقالات تخصصي تاسيساتموضوع مقاله

بررسي انواع کولر گازي :

متن :

هوا که گرم مي‌شود، مشکلات مردم هم آغاز مي‌شود. استفاده از کولرهاي آبي، دردسرهاي فراواني دارد که افزايش مصرف آب و خرابي مکرر کولر تنها دو مشکل اوليه هستند.
بارها شنيده‌ايم که خوابيدن زير باد کولر آبي، بدن را کرخت مي‌کند. رطوبتي که از طريق دريچه‌هاي کولر وارد خانه مي‌شود، هم باعث دردهاي استخواني مي‌شود و هم لوازم چوبي را خراب مي‌کند. براي همين است که سعي مي‌شود، در مسير کانال کولر، يک پيچ وجود داشته باشد تا رطوبت کمتري وارد خانه شود. شرجي شدن هوا در ظهر تابستان يکي ديگر از مشکلات اين نوع کولرها بوده و سرانجام بايد به اتلاف انرژي زياد کولرهاي آبي اشاره کرد که در حقيقت دور ريختن پول است.
استفاده از پنکه هم در روزهاي گرم تابستان تاثير چنداني در خنک شدن هوا ندارد. پنکه‌ها تنها هوا را با شدت جابه‌جا مي‌کنند که اگر هوا گرم باشد، جابه‌جايي تاثيري در خنک شدن آن ندارد.
طبيعي است که استفاده از خنک کننده‌هايي مانند کولر گازي يا سيستم تهويه مطبوع، راه بهتري براي آسايش در فصل تابستان است. آن هم در کشوري با آب و هواي گرم و خشک مانند ايران. البته اين بدان معنا نيست که کولرهاي گازي، هيچ مشکلي ندارند، اما قطعا کم مشکل‌تر هستند.
کولرهاي گازي امروزه انواع مختلفي دارند که تقريبا مي‌توانند به نياز هر کاربري پاسخ گويند. اما تا پيش از اقبال عمومي به استفاده از کولرهاي گازي، عملا اين دستگاه‌ها از تنوع پاييني برخوردار بودند.
کولرهاي گازي قديمي، تنها در برخي مناطق خاص مورد استفاده قرار مي‌گرفتند و مثلا در شهري مانند تهران، استفاده از اين نوع کولرها اصلا مرسوم نبود.
اگر يک کولر گازي قديمي را ديده باشيد، مي‌دانيد که به شکل يک مکعب مستطيل ساده بودند که داخل يکي از پنجره‌هاي اتاق جاسازي مي‌شدند و نيمي از آن بيرون و نيمي ديگر در داخل اتاق قرار مي‌گرفت. در آن زمان، تنها مکان ويژه‌اي که روي اين کولرها قرار داشت، پرده‌هاي خودکار تنظيم کننده جهت وزش باد بود نه از کنترل خبري بود و نه از امکانات ويژه‌اي که اين روزها در کولر گازي‌ها مي‌بينيم، سر و صدا و مصرف زياد برق اين کولرها هم موضوعي بسيار مشکل‌زا بود.
اما با فراگير شدن استفاده از کولرهاي گازي در اکثر مناطق جغرافيايي به دليل ويژگي‌هاي خاص آن‌ها و همچنين روند فزاينده گرم شدن کره زمين (Global Warming)، عملا کولرهاي گازي امروزي آن قدر به امکانات مجهز شده‌اند که قطعا براي تعيين مدل مناسب دچار مشکل مي‌شويد.
براي آشنايي با انواع کولر گازي و انتخاب يکي از آن‌ها، ابتدا بايد با شکل ظاهريشان آشنا شويد. به قول دوستي، قيافه همه چيز نيست اما استارت اوليه است!
در حال حاضر اگر بخواهيم کولرهاي گازي را به لحاظ شکل ظاهري و نوع کاربري‌شان تقسيم کنيم بايد به 3 نوع کولر گازي اشاره کنيم که هر يک بنا به شکل ظاهري‌شان، کاربردهاي متفاوتي دارند. البته بايد توجه داشته باشيد که به رغم وجود چهار نوع کولر گازي که عبارتند از: کولر گازي پنجره‌اي، کولر گازي اسپليت (دو بخشي)، کولر گازي پرتابل و کولر گازي مرکزي در بازار ايران، کولرهاي گازي به دو نوع کلي پنجره‌اي و اسپليت (دو بخشي) تقسيم مي‌شوند.


کولرهاي گازي پنجره‌اي:
کولرهاي گازي پنجره‌اي تا سال‌ها، عمومي‌ترين و پر استفاده‌ترين نوع کولرهاي گازي بودند. اين نوع کولرها به دليل راحتي‌شان در نصب و راه اندازي، همواره مورد استقبال مصرف کنندگان قرار داشته‌اند چرا که شما مي‌توانيد با خريد يک کولر گازي پنجره‌اي و نصب آن در داخل يکي از پنجره‌هاي اتاقتان از سرماي اين کولر لذت ببريد.
کولرهاي گازي پنجره‌اي غالباً براي خنک کردن آپارتمان‌هاي کوچک يا 1 الي 2 اتاق مورد استقاده قرار مي‌گيرند. اين نوع کولرها هواي گرم و مرطوب اتاق را به داخل خود مي‌کشند و آن را خشک و خنک کرده و دوباره به اتاق باز مي‌گردانند تا محيط اتاق خنک شود. در واقع هواي گرم از طريق يک دهنده گرفته و از فيلترهاي مخصوص به بيرون اتاق فرستاده مي‌شود. توجه داشته باشيد کولرهاي گازي داراي يک واحد تنظيمي هستند که قسمت خشک کننده در جلوي آن قرار دارد و داخل اتاق قرار مي‌گيرد و بخش گرم کننده آن پشت است و عملا بيرون از دريچه يا پنجره‌اي که کولر را روي آن نصب کرده‌ايد قرار مي‌گيرد.
همان طور که گفته شد کولرهاي گازي پنجره‌اي داراي نصب راحتي هستند و عملا خود شما نيز مي‌توانيد اين کار را انجام دهيد که با اين کار ديگر هزينه نصب نخواهيد داشت.
اکثر کولرهاي گازي پنجره‌اي بي سر و صدا يا کم صدا هستند. اما چنانچه تمام بخش‌هاي کولر گازي در داخل اتاق قرار گيرد سر و صداي آن از سيستم‌هايي که کمپرسور در بيرون اتاق قرار دارد بيشتر خواهد بود. قطعاً سيستم‌هاي کولر پنجره‌اي حداقل يکي از پنجره‌هاي اتاق يا ساختمان شما را مسدود مي‌کند به همين دليل براي اينکه در فصل سرد سال، سرما وارد خانه تان نشود بايد اطراف آن را کاملا بپوشانيد اگرچه کولرهاي گازي قاعدتا براي نصب روي يک دريچه يا پنجره ساخته شده‌اند اما با توجه به ضخامت ديوار، برخي از اين کولرها را مي‌توان در داخل يک قالب قرار داد و با استفاده از چند قلاب يا بازوي محکم جاي سيستم را روي ديوار محکم کرد و قطعا براي اين کار بهتر است با بخش خدمات پس از فروش تماس بگيريد.


کولرهاي گازي اسپليت (دو بخشي):
کولرهاي گازي اسپليت (دو بخشي) شبيه سيستم‌هاي تهويه مرکزي هستند با اين تفاوت که اين نوع کولرهاي گازي از مدل‌هاي پنجره‌اي گران‌تر اما از مدل‌هاي تهويه مرکزي ارزان‌تر هستند.
اين نوع کولرها به تازگي طرفداران فراواني يافته‌اند و از انواع چند دريچه آن‌ها بسيار استفاده مي‌شود.
کولرهاي گازي اسپليت داراي يک سيستم خاص هستند که در داخل آن جاسازي شده و نقش تنظيم کننده را ايفا مي‌کند. کمپرسور در بيرون منزل قرار مي‌گيرد و تنظيم کننده هوا نيز در داخل ساختمان است.
برخي مدل‌هاي اين نوع کولر گازي داراي چند تنظيم کننده هوا هستند که از يک کمپرسور استفاده مي‌کنند.
کولرهاي گازي اسپليت عموما براي فضاهاي بزرگ يا خنک سازي چند اتاق به طور همزمان استفاده مي‌شوند. توجه داشته باشيد اسپليت‌ها بر اساس نوع هواکش‌هايشان انواع مختلفي دارند که برخي از هواکش‌ها در داخل ساختمان و برخي نيز روي ديوار و برخي ديگر روي سقف کار گذاشته مي‌شوند. براي استفاده از انواع اين هواکش‌ها قطعا بايد با کارشناسان فروش مشورت کنيد. کولرهاي گازي اسپليت نه تنها نسبت به کولرهاي گازي پنجر‌ه‌اي گران‌تر هستند بلکه براي نصب آن‌ها حتماً نيازمند کمک يک تکنسين هستيد. در واقع کارشناس مربوط بايد ميزان مايع خنک کننده، برق و خشکي هوا را با هم هماهنگ کند.
مهم‌ترين ويژگي اين نوع کولرها کم صدا بودن آن‌هاست و اين امر به دليل نصب کمپرسور در بيرون از منزل يا اتاق است.
براي نصب کولرهاي گازي اسپليت شما نيازمند خريد لوله هستيد، اين لوله‌ها بخش‌هاي داخلي و خارجي را به يک‌ديگر وصل مي‌کنند. اندازه و متراژ لوله‌ها بستگي به اين دارد که بخش‌هاي داخلي چه ميزان از بخش‌هاي خارجي دور هستند. البته در حال حاضر گارانتي‌هاي مختلف هريک بر اساس ويژگي‌ها و نوع خدماتي که ارائه مي‌دهند هزينه نصب (آهنگري و برق کاري) را دريافت مي‌کنند و برخي نيز وسايل اضافي همچون لوله‌ها و بست‌ها را يا جزو خدمات پس از فروش به شمار مي‌آورند و يا اينکه هزينه‌ي آن را جداگانه دريافت مي‌کنند، پس بايد به اين نکته توجه داشته باشيد که هزينه نصب و خريد وسايل اضافي همچون لوله و غيره بر عهده شما يا خدمات پس از فروش کولر گازي مربوط است.
در کولرهاي گازي اسپليت مفهومي تحت عنوان منطقه دو گانه که در واقع شامل دو تنظيم کننده هوا مي‌شود و منطقه سه گانه که شامل سه تنظيم کننده هوا مي‌شود وجود دارد. توصيه مي‌شود براي هر اتاق يک تنظيم کننده هوا داشته باشيد اما اگر مي‌خواهيد فضاهاي باز که شامل بيش از يک اتاق هستند را خنک کنيد بايد از يک تنظيم کننده هوا استفاده کنيد که ميزان توليد انرژي (BTU) آن مناسب باشد.


کولرهاي گازي پرتابل:
کولرهاي گازي پرتابل در مقايسه با ديگر کولرهاي گازي به لحاظ کارآيي از انعطاف بيش‌تري برخوردارند. چنانچه اغلب اين نوع کولرهاي گازي داراي چرخ هستند و 2 تا 3 متر طول دارند از آنجايي که اين کولرها کلا در يک بدنه قرار دارند تهويه هواي آن‌ها از طريق دهانه‌اي که 3 تا 5 سانتي‌متر قطر دارد صورت مي‌گيرد. غلظت گرفته شده در قالب مايع در يک سطل جمع مي‌شود و سپس از طريق يک دهانه مجدداً به هوا بازگردانده مي‌شود.
براي انتخاب کولر گازي مناسب، شما بايد بدانيد که چه نوع سيستم غلظت گيري برايتان مناسب است. مهم‌ترين مزيت کولرهاي گازي پرتابل سهولت در جابه‌جايي آن‌ها است ضمن آنکه هيچ پنجره‌اي را نيز به عنوان هواکش نياز ندارند و با کمي تغيير مي‌توان يک سيستم متحرک را در يک پنجره، در کشويي يا سقف نصب کرد. برخي از آن‌ها حتي داراي سطل يا سيني‌هاي غلظت هستند که بايد زود به زود خالي شوند. اکثر کولرهاي گازي متحرک داراي يک جعبه نصب براي قرار گرفتن در پنجره يا در کشويي هستند. اين در حالي است که برخي از اين کولرها داراي نوار حرارتي و برخي نيز داراي پمپ‌هاي حرارتي هستند که هواي گرم را به بيرون از اتاق هدايت مي‌کنند.
اکثر کولرهاي متحرک براي نصب در پنجره‌ها و درهاي کشويي ساخته شده‌اند و حتي آن‌ها را مي‌توانيد داخل ديوار يا سقف نيز به کار ببريد.


کولرهاي گازي شبکه‌اي:
کولرهاي گازي شبکه‌اي که تحت عنوان سيستم‌هاي PTAC شناخته مي‌شوند از بخش‌هاي جداگانه گرمايش و سرمايش تشکيل شده‌اند که اغلب در ديوار کار گذاشته مي‌شوند.
اين سيستم‌ها داراي قطعات سرمايش هستند و از چرخه معکوس توليد و تهويه به عنوان منبع حرارتي اصلي خود استفاده مي‌کنند و عموماً داراي تجهيزات گرمايي ديگر نيز هستند اين نوع سيستم‌ها غالبا بزرگ‌تر از انواع سيستم‌هايي هستند که در ديوار کار گذاشته مي‌شوند و در هتل‌ها مورد استفاده قرار مي‌گيرند.


بازگشت
مطالب مرتبط با این مقاله

•  انواع داکت اسپليت و مزاياي آن
•  استفاده صحيح از کولر خودرو
•  تاريخچه‌ي تهويه‌ي مطبوع
•  مزاياي پکيج شوفاژ ديواري نسبت به موتورخانه مرکزي
•  آشنايي با فن کويل
•  کنترل دور موتور فن کولر گازي
•  معرفي فن کويل
•  اثرات جانبي كمبود رطوبت در محل زندگي شما چيست؟
•  كولر آبي يا اير واشر؟
•  آشنايي با انواع چيلر جذبي و ميني چيلر
•  نکات مهم قبل از خريد کولر گازي
•  انواع بويلرهاي تجاري
•  راهنماي انتخاب پمپ آب خانگي
•  نحوه شستشوي پنل داخلي کولرگازي
•  راهکارهاي صرفه جويي در مصرف انرژي کولر گازي

دانستنيهاي فني و تاسيساتي : گردآوری گروه تهویه مطبوع مهاجر