لطفا برند مورد نظر خود را انتخاب نمایید 1. دستگاه تصفيه هوا خانگي : نکات مهم انتخاب انواع دستگاه تصفيه هوا:

  1. دستگاه تصفيه هواباازبين بردن يون هاي مثبت و آلوده کننده موجود درهواي شهرهاي صنعتي توانايي جذب گازهاي سمي ازجملهO3 ،SO2 ،NO2 ،CO را دارا مي باشد وهمچنين دستگاه تصفيه هوا از رشد قارچ ها و کپک ها جلوگيري کرده و موجب کاهش چشمگيرحملات آسمي و آلرژي مي شود.

  2. دستگاه تصفيه هواي خانگي همچنين دراز بين بردن بوهاي نامطبوع و بوي سيگار وهمچنين جذب ذرات معلق مانند باکتري ها, قارچ ها, ويروسها, گرده گياهان, در محيط هاي بسته موثر بوده و هواي مفرح و سالمي را به مصرف کنندگان عرضه مي کند.

  3.  دستگاه تصفيه هواخانگي صرف نظر ازظرفيت و ابعاد آنها, داراي انواع خانگي, پزشکي و حتي صنعتي است، که در صورت نياز مي توانيد در هنگام انتخاب وخريد آنها با کارشناسان  بعنوان مرکز مشاوره و فروش انواع دستگاههاي تاسيساتي مشاوره کنيد.

  4. طبق جديدترين تحقيقات انجام شده، آلودگي هوا با سخت کردن ديواره سرخ رگ ها سبب افزايش فشار خون شده که اين امر به خصوص در سالمندان و افرادي که داراي زمينه فشارخون بالا مي باشند باعث بروز سکته هاي قلبي ومغزي مي شود.همچنين براساس تحقيقات ياد شده، متاسفانه تاثيرآلودگي هوا در افراد سال خورده و داراي زمينه هاي بيماري بسيار جدي تر بوده و حتي بايک ساعت حضور آنها در هواي آلوده شهرهاي بزرگ قابل مشاهده مي باشد.

  5.  انواع تکنولوژي در دستگاه هاي تصفيه هوا

  6.  تکنولوژي TSS (Thermodynamic sterilization system) (سيستم استريليزه کردن ترموديناميکي)

  7.  در اين فناوري که آخرين فناوري ارائه شده در دستگاه هاي تصفيه هوااست، ازاستريليزه کردن حرارتي توسط يک هسته سراميکي و خاصيت مويينگي درميکروتونل هاي تعبيه شده در آن که تا 200 درجه سانتي گراد گرم مي گردد استفاده مي کند. در اين روش 99.9% ذرات آلرژي زا شامل باکتري ها، ويروس ها، مايت ها، قارچ ها، کپک ها، مو و شوره حيوانات و غيره سوزانده مي گردند. با گرم شدن هسته سراميکي هواي آلوده با خاصيت طبيعي جابه جايي هوا به روش همرفت از داخل هسته سراميکي عبور کرده و سپس گرماي آن گرفته شده وهواي پاک و استريليزه به محيط وارد مي شود.TSS يک روش فيلتراسيون نيست، چرا که به جاي جذب ذرات، آلرژن ها را از بين مي برد و در مقايسه با تکنولوژي هاي ديگرهيچ گونه محصول جانبي مضر مانند اوزون و يون توليد نمي شود و حتي تمرکز اوزون مضر در محيط را کاهش مي دهد.از مزاياي اين روش مي توان به بي صدا بودن فرآيند و عدم نياز به تعويض فيلتر اشاره کرد.

  8.  دستگاه تصفيه هوا  که با تکنولوژي فيلترينگ کار مي کنند داراي انواع گوناگوني مي باشد که در ادامه به مهمترين انواع آنها اشاره شده است:

    دستگاه تصفيه هواي روميزي:

   دستگاه هاي تصفيه هوا روميزي با ابعاد کوچک تا متوسط از برندهاي متنوع عرضه مي شوند و مي توان از آنها به راحتي در هر نقطه از منزل يا محل کار که داراي گردش هواي مناسبي است استفاده کرد.

   دستگاه تصفيه هواي ايستاده:

   دستگاه هاي تصفيه هوا ايستاده معمولاً از سايزهاي بزرگتري نسبت به انواع ديگر برخوردارهستند و مي توان از آنها در منازل، ادارات، شرکت ها و ... استفاده کرد.

  9. دستگاه تصفيه هواي همراه:

   دستگاه تصفيه هواي همراه با استفاده از جذب يوني مي تواند به سادگي به دور گردن به اندازه دلخواه شما آويخته شود وهواي پاکيزه و سرشار ازاکسيژن و يون منفي را هر کجا که هستيد و حرکت مي کنيد براي فضاي تنفسي شما (اطراف بيني و دهان) تهيه کنيد. دستگاه تصفيه هوا همراه به شما اين اجازه را مي دهد تا هنگام آلودگي هوا، هنگامي که خيلي از افراد به جهت نگراني از سلامت خود و خانواده شان از منزل خارج نمي گردند، با سلامت و اطمينان خاطر به امور روزمره تان رسيدگي کنيد.

  10. دستگاه تصفيه هواي اتومبيل:

   دستگاه تصفيه هواي اتومبيل را مي توان روي داشبورد اتومبيل قرار داد و به فندك ماشين وصل نمود يا با استفاده از باطري قلمي آن را به كار انداخت.دستگاه تصفيه هواي اتومبيل به شما اين اجازه را مي دهد تا در هواي آلوده با اطمينان خاطر و آسايش کامل با اتومبيل شخصي خود به هر نقطه اي از شهر رفته و کارهاي روزمره تان را انجام دهيد. دستگاه تصفيه هواي اتومبيل را نبايد در معرض تابش مستقيم آفتاب و يا حرارت قرارگيرد.

  11. آلودگي هوا 30 برابر خطرناك‌تر از دود سيگار! همانطور که مي دانيد علت ايجاد سرطان ريه در انسان کشيدن سيگارمي باشد.آيا تا به حال به اين موضوع فکر کرده ايد که چرا گاهي افراد غير سيگاري نيز در جامعه دچار سرطان ريه مي شوند؟ طبق آخرين تحقيقات علمي صورت گرفته در امريکا، راديکال هاي آزاد موجود در هواي آلوده جزيکي از آلاينده ها محسوب مي گردند که عملکرد آنها در بدن انسان و تاثيرات سوئي که دارد مشابه تاثيرات منفي تنباکو و سيگار است استنشاق اين مواد آلاينده مي‌تواند در بعضي موارد فرد را روزانه در معرض چيزي حدود ?? برابر بيشتراز راديكال‌هاي آزاد موجود در سيگار قرار دهد.واکنش راديکال‌هاي آزاد OH با گازهاي آلاينده مثل VOCاست که از آن در بسياري از تحقيقات به عنوان عامل سرطان‌زا ياد شده است چرا که اگر اين راديکال ها به صورت آزاد توسط سيستم تنفس استنشاق شوند مي‌توانند خطر شکل‌گيري سلول‌هاي سرطاني را افزايش دهند.

  12. با توجه به تاثيرات ملموس و قابل مشاهده آلودگي هوا در افزايش بيماري هاي تنفسي, قلبي, آلرژي و ... در شهر هاي بزرگ، استفاده از دستگاه هاي کارآمد تصفيه هوا در درمان بيماري هاي تنفسي, قلبي,آسم و آلرژي, سينوزيت مزمن و ... کمک موثري مي کند.جالب است بدانيد در نبود دستگاه تصفيه هوا اعم از تصفيه هوا خانگي در شهر هاي بزرگ و آلوده, هر کودک روزانه معادل چهار نخ سيگار ذرات معلق و مواد سمي تنفس مي کند.

  13.  يکي از مهم ترين مواردي که باعث افزايش ذرات معلق دوده درهواي در شهرها مي شود، اصطکاک مداوم لاستيک اتومبيل ها و موتور سيکلت ها با آسفالت کف خيابان ودرنتيجه جدا شدن ذرات دوده ازلاستيک ها و پراکنده شدن آنها و ايجاد آلودگي هرچه بيشتر در هواي شهر ها است.از طرفي احتراق ناقص سوخت يا استفاده از سوختي که کيفيت مناسبي نداردو نيز ميزان دي اکسيد کربن خروجي از اگزوز خودروها در سطح شهر با توجه به عدم وجود جريان هواي کافي از ديگرعوامل افزايش شدت آلودگي هوا در شهر ها است.

  14. همان طور که مي دانيد تنفس در هواي آلوده براي کودکان نيز خطراتي را به دنبال دارد، زيرا در دستگاه تنفسي کودکان به دليل تنفس از راه دهان، مقدار بيشتري از آلاينده ها باقي مانده و به دليل کمتر بودن قدرت ايمني بدن کودکان در مقايسه با بزرگسالان علاوه بر تاثير منفي در رشد مغزي کودکان، امکان ابتلا به بيماري هاي عفوني در آنها بيشتراز بزرگسالان است . آلاينده هاي اصلي که نقش به سزايي در آلودگي هوا دارند عبارتند از ذرات معلق، دي اکسيد نيتروژن که موجب افزايش عفونت هاي ريوي مي شود، دي اکسيد گوگرد و ازن که موجب ابتلا به آسم و بيماري هاي مجاري تنفسي مي شود.همچنين وجود ذرات سرب، منوکسيد کربن، دوده و ذرات معلق ده ميکروني ا ز ديگر منشاهاي اصلي آلودگي هوا هستند.

  15. همچنين آزبست (پنبه کوهي يا پنبه نسوز) که براي توليد لنت ترمز و کلاچ از آن استفاده مي شود، موجب افزايش استحکام در مقابل اصطکاک مي شود، که يکي از عوامل مهم در ابتلا به سرطان است لذا مدتي است استفاده از آن در صنعت ممنوع شده است اما در حال حاضر مقدار آزبست موجود در هواي کلان شهر ها به علت رعايت نکردن و عدم توجه صنايع به اين مساله، بسيار چشم گيراست، که اين موضوعي بسيار جدي درخصوص ميزان شدت آلودگي هواست. در دستگاه تصفيه هوا خانگي معمولا براي به دام انداختن انواع ذرات معلق موجود در هوا از فيلترهاي مختلف ومتخلخل (شامل دانه ها يا يک حجم يکپارچه و يا الياف) استفاده و براي ضدعفوني کردن هوا نيز از اشعه ماوراءبنفش يا لامپ هاي UV استفاده مي کند.

  16.  از جمله فيلترهاي تعبيه شده در دستگاه تصفيه هواي خانگي مي توان به موارد زير اشاره نمود:

   پيش فيلتر:پيش فيلتر دستگاه تصفيه هوا قابل شست و شو بوده و در صورت وجود دردستگاه تصفيه هوا، ذرات ريزو درشت ترنظير پرز، موي حيوانات، ذرات معلق و ذرات آلرژي زا را جذب مي کند.

   فيلتر پلاسما:(ESP) فيلتر پلاسما در دستگاه تصفيه هوا با خاصيت بار الکتريکي (الکتريسيته ساکن) جاذب ذرات معلق در هوا است.

   فيلتر کربن فعال:فيلتر کربن فعال (اکتيو) در دردستگاه هاي تصفيه هوا اعم از دستگاه هاي تصفيه هوا خانگي با سطح تماس بسيار بالا گازهاي مضر نظير فرم آلئيد و H2S و NH3 ، انواع بوها و آلاينده هاي شيميايي نظير دود و بوي سيگار، بوي مواد شيميايي و اسپري ها را جذب مي کند.کربن داراي قابليت واکنش با اکسيژن است و پس از واکنش کربن با اکسيژن بدست آمده کربن اکتيو ناميده مي شود که وجود آن در سطح فيلتر باعث جذب بالاي آلاينده ها است. فيلترهاي کربن اکتيو به دليل سازگاري با محيط زيست بهترين گزينه براي حذف مواد شيميايي، گازها و بوهاي نامطبوع منتشر شده در هوا هستند.

   فيلتر هپا:
   نام آن از حروف کلمات High Efficiency Particular Arresting به معني توان بالاي گرفتني ذرات تشکيل شده است.فيلتر هپا توان زودودن بيش از 97.99 درصد ذرات آينده هوا را داراست که باعث پاکي و شفافيت هوا مي شود. با عبور جريان هوا از فيلتر هپا، ذرات معلق درون فيلتر گرفتار مي گردند.ميزان عملکرد فيلترهپا بستگي به ضخامت فيلتر و قطر فايبرهاي تشکيل دهنده آن رادارد.اين فيلتر در دستگاه تصفيه هوا خانگي با قابليت جذب ويروس، باکتري، ميکروب و ذرات ريزتر از 0.1 ميکرون وهمچنين کارايي تصفيه بيش از 0.97، معروفترين فيلتر درکاربردهاي بيمارستاني، اتاق عمل واتاقهاي تميز نيز مي باشد.

   لامپ مولد اشعه ماوراء بنفش در دستگاه تصفيه هوا (UV) :

   لامپ UV در دستگاه تصفيه هوا، با تابش اشعه ماوراء بنفش با خاصيت ضد عفوني کنندگي بالا از بين برنده ميکرو ارگانيسم هاي موجود در هوا نظير باکتري ها، ويروس ها و قارچ ها است .لامپ UV، ويروس را تا 97.6 درصد جذب مي کند و با طول موج آن 254mm مي تواند باکتري ها را به طور موثري نابود کند.

   فيلترهگا
   (HEGA) قابليت جذب اکثر گازها را داراست و اين نوع فيلترها ترکيبي از پوشش کربن هستند که نسبت به فيلتر کربن فعال کارايي بيشتري دارند.فيلتر دي اکسيد تيتانيوم يا کاتاليزر نوري در دستگاه تصفيه هوا (Tio2) :اين فيلتر از ماده نيمه رساناي دي اکسيد تيتانيوم ساخته شده است.فيلتر کاتاليزر نوري در دستگاه تصفيه هوا به همراه لامپ UV از آخرين و پيشرفته ترين فيلترهاي موجود در دنيا بوده است که بهترين جاذب آلاينده هاي گازي شکل و بخارات شيميايي نظير بنزن و آلاينده هاي گازي شکل ناشي از خودروها و مانع از فعال شدن ويروس مي باشد.

   فيلتر نانو پلاسما :
   با استفاده از تکنولوژي نانو، اين فيلتر در دستگاه تصفيه هوا قابليت جذب الکتريکي ذرات آلرژي زا و دوده هوا را داراست. ذرات نانو يون هاي قدرتمندي مي باشند، که از مولکول هاي آب ايجاد شده و داراي طول عمر بالايي هستند .ذرات نانو با جذب ذرات آلرژي به منظور بوزدايي و حذف آلودگي ها، توانايي نفوذ به الياف پرده هاومبلمان و همچنين گوشه هاي اتاق را دارا هستند. ذرات نانو از رطوبت مايع شده دروني هوا منشا گرفته لذا نيازي به منبع آب به منظور توليد ذرات نانو در دستگاه تصفيه هوا نيست. در نتيجه ذرات نانو پس از توليد به وسيله مولد به همراه جريان هوا در محيط پراکنده مي شود. لازم به ذکر است که وجود فيلتر نانو با وجود مزايايي که به همراه دارد سبب افزايش قيمت تصاعدي دستگاه هاي تصفيه هواي مجهز به اين فيلتر شده است .

   فيلتر يون منفي :
   بيشتر آلاينده ها و مواد آلرژي زا معلق در هوا به صورت مثبت باردار بوده و يون منفي به صورت منفي باردار است، اين موضوع باعث مي گردد که يک جذب (مگنتيک) بين آلاينده هاي معلق در هوا بوجود بيايد که باعث مي شود آنها يکپارچه شده و به هم بچسبند در نتيجه آنها خيلي سنگين مي گردند و نمي توانند به صورت معلق در هوا باقي مانده و بدون اينکه بتوانند آسيبي به سلامتي ما برسانند به زمين فرود مي آيند.لازم به ذکر است که در صورت عدم توليد مرتب يون منفي اين آلاينده هاي حجيم مي توانند دوباره به هوا برگردند. يون هاي منفي همچنين اثر جوان کننده اي بر سيستم هاي فيزيولوژي بدن ما (سيستم تنفسي)مي گذارند. وجود فيلترمولد يون منفي در دستگاه هاي تصفيه هوا خانگي موجب تلطيف هوا مي گرد.

   زمان تعويض فيلترهاي دستگاه تصفيه هوا خانگي:

   دستگاه تصفيه هوايکي از مهمترين نکات در بهره برداري صحيح از دستگاه تصفيه هوا، توجه به زمان تعويض فيلترهاي دستگاه تصفيه هوا است. با توجه به سرد شدن هوا از اواخر فصل پاييزوايجاد پديده وارونگي هوا (اينورژن) وهمچنين ريزش برگهاي درختان در آذرماه، عملا تصفيه طبيعي هوا توسط برگ درختان تا پايان زمستان متوقف مي شود، بهترين زمان براي تعويض فيلترهاي دستگاه تصفيه هوا خانگي در شهرهايي مانند تهران، اصفهان و اراک همان زمان اوايل آذرماه هرسال است.

  17.  در صورت استفاده از دستگاه تصفيه هوا خانگي، به منظور جلوگيري از ورود هواي آلوده بهتر است کليه درب ها و پنجره ها بسته شودواز پنجره هاي بدون درز UPVC استفاده کنيد.همچنين با توجه به وجود ذرات چربي در هواي آشپزخانه ها، بهتر است از قرار دادن انواع دستگاه تصفيه هوا خانگي در مجاورت محيط آشپزخانه منزل خودداري کنيد تا ذرات چربي باعث انسداد منافذ فيلترهاي مختلف دستگاه تصفيه هواي شما نشود.دستگاه هاي تصفيه هوا خانگي با قابليت حمل آسان و وزن اندک، بدون اشغال فضاي زيادي از محيط وهمچنين بدون توليد صداي مزاحم در هنگام استراحت در طول شبانه روزبا مصرف برق اندک، هواي آلوده محيط را به هواي سالم و مفرح تبديل مي کنند . اغلب دستگاه هاي تصفيه هوا مجهز به تايمر و تنظيم دور اتوماتيک بوده و قابليت تعريف خاموش و روشن شدن در ساعات مختلف شبانه روز را توسط کاربر امکان پذير مي کند .
   لازم به ذکر است دستگاه تصفيه هوا هيچ تاثيري در ايجاد گرمايش و سرمايش در هواي محيط خود ندارد.