لطفا برند مورد نظر خود را انتخاب نمایید 1.      نکات مهم انتخاب انواع دستگاه تصفيه آب خانگي:

     افزايش جمعيت و رشد آلودگي‌هاي صنعتي باعث کاهش کيفيت آب‌هاي جاري حتي در شهرهايي که در قديم آب گوارا داشته‌اند شده است. نفوذ و ازدياد آلودگي‌ها و مواد زائد موجود درآب و خصوصا نيترات موجود در فاضلاب انساني به لايه‌هاي آب‌هاي زيرزميني و منابع آبي (و حتي آب‌هاي جاري) مي‌تواند باعث افزايش احتمال ابتلا به بيماري‌هاي کليوي، وبا، اسهال، ناراحتي‌هاي پوستي و عصبي و حتي احتمال ابتلا به سرطان شود.

     در حال حاضر برخي منابع آبي موجود حاوي آلاينده‌هاي بسياري از جمله زباله‌ها، پس آب‌هاي صنعتي و خانگي، گل و لاي، سرب، انگل، باکتري، ميکروارگانيزم‌هاي بيماري‌زا و ... هستند که براي سلامتي انسان بسيار مضر بوده است و در جريان کلرزني تصفيه آب شهري تا حدودي از بين مي‌روند. لذا به منظور حذف کامل آلاينده‌هاي شيميايي و مواد معلق (ميکرو‌ب‌ها، باکتري‌ها و ...)، فلزات سنگين و همچنين حذف سختي آب در محدوده برآورده نمودن نيازهاي آب شرب خانگي از دستگاه‌هاي تصفيه آب خانگي استفاده مي‌شود.

     يکي از جالب‌ترين و قابل لمس‌ترين موارد پس از نصب و بهره برداري از دستگاه تصفيه آب خانگي در زمان استفاده از آب خروجي آن‌ها براي تهيه چاي يا قهوه مي‌باشد که درصورت استفاده از دستگاه تصفيه آب خانگي جهت تهيه چاي، قهوه، غذا، خواهيد توانست از بهترين عطر و طعم چاي، قهوه و غذاي خود لذت ببريد.

     به کليه ناخالصي‌هاي موجود در آب اصطلاحا (TDS (Total Dissolved Solids گفته مي‌شود که واحد سنجش آن ppm است. هر چه ppm آب بيش‌تر باشد آب آلوده‌تر بوده و هر چه مقدار آن کم‌تر باشد آب پاکيزه‌تر است.


     نکات مهمي که در خصوص دستگاه تصفيه آب خانگي قابل ذکر است، شامل مواردي به شرح زير مي‌باشد:

    معمولا آب تصفيه شده از تصفيه خانه‌هاي شهري از ميان لوله‌هاي زنگ زده و قديمي کيلومترها عبور مي‌کند که اين خود موجب آلوده شدن مجدد آب تصفيه شده مي‌شود.

    استفاده از دستگاه تصفيه آب خانگي در منازل و آپارتمان‌ها، آب سالم و سبکي را به شما عرضه مي‌کند که در مقايسه با بطري هاي آب معدني از نظر اقتصادي، کيفيت و سلامت نيز بسيار ارزش‌مند است.از طرفي گفته مي‌شود املاح و ترکيبات موجود در آب معدني بعد از استفاده پياپي در بدن رسوب کرده و موجب بيماري‌هايي از قبيل سنگ کليه و ... مي‌گردد.

    در تصفيه خانه‌هاي شهري کلر افزوده شده به منظور از بين بردن باکتري و ضدعفوني کردن آب، ارتباط مستقيمي با بسياري از سرطان‌ها و ناهنجاري‌هاي جنيني و همچنين بيماري‌هاي قلبي و آسم دارد، همچنين لاشه ميکرو ارگانيزم‌هاي کشته شده در اثر کلر زني در آب باقي مانده که خود منشا آلودگي ديگري در آب است.

    همان طور که گاز کلر در استخر يا حمام براي ريه انسان مضر بوده و همچنين تماس کلر با پوست و مو موجب ريزش مو و آسيب به پوست مي‌شود. بنابراين توصيه مي‌شود که کلر موجود در آب مصرفي نيز توسط دستگاه‌هاي تصفيه آب خانگي کاملا حذف شود.

    جوشانيدن آب مصرفي موجب از بين بردن آلودگي ميکروبي موجود در آب نمي‌شود و ناخالصي و سختي‌هاي حل شده در آب را نيز از بين نمي‌برد بلکه با هرچه بيش‌تر جوشاندن آب، ميزان نيترات موجود در آن افزايش پيدا مي‌کند و خود سبب بروز بيماري‌هاي متعددي مي‌شود، لذا با وجود اين باور بسيار غلط در ميان عده‌اي از مردم جوشانيدن آب موجب بهبود کيفيت آب نمي‌شود.

    يکي از خطرناک‌ترين مواد محلول در آب نيترات‌ها هستند که يکي از عوامل اصلي سرطان زا مخصوصا سرطان معده محسوب مي‌شوند لذا به منظور حذف نيترات اضافي در آب مصرفي از روشي به نام اسمز معکوس استفاده مي‌شود. در واقع سيستم اسمز معکوس از غشاهايي تشکيل شده است که داراي سوراخ هايي با ابعاد بسيار ريز در حد نانو هستند که تنها مولکول‌هاي آب مي‌توانند از آن عبور کنند و ذرات بزرگ‌تر از مولکول‌هاي آب قابليت رد شدن از آن را ندارند. دستگاه‌هاي تصفيه آب خانگي مجهز به تکنولوژي اسمز معکوس با حذف ناخالصي‌ها و سختي موجود در آب، آبي سبک، سالم و با کيفيت بالا را براي شما به ارمغان  مي‌آورد.

    تعداد فيلترهاي تعبيه شده در دستگاه‌هاي تصفيه آب خانگي به تنهايي نشان دهنده کيفيت بالاي آب خروجي از دستگاه تصفيه آب نيستند بلکه علاوه بر تعداد و مراحل تصفيه، نوع فيلترها و تکنولوژي به کار رفته در آن‌ها هم اهميت زيادي در بهبود کيفيت آب خروجي از دستگاه تصفيه آب دارد. (به موضوع اصل بودن فيلتر دستگاه تصفيه آب خانگي که هم در کيفيت و هم در قيمت دستگاه نيز کاملا تاثير گذار مي‌باشد دقت کنيد و کيفيت آب مورد استفاده را فداي قيمت پايين برخي دستگاه‌هاي تصفيه کننده آب خانگي که عملا کارايي ندارند نفرماييد.)

    زمان تعويض فيلترهاي دستگاه‌هاي تصفيه آب نسبت به نوع سختي آب مناطق مختلف کشور متفاوت مي‌باشد که در هنگام نصب توضيحات لازم و مورد نياز در خصوص زمان و چگونگي تعويض فيلتر، توسط نصاب دستگاه به مصرف کننده گرامي ارائه مي‌شود.


       فيلترهاي مورد استفاده در دستگاه تصفيه آب عبارتند از:

     فيلتر پلي پروپيلن:
     جهت حذف کليه رسوبات، شن و ماسه، گل ولاي، زنگ خوردگي لوله‌ها، لجن و ذرات معلق تا قطر 5 ميکرون که داراي عملکردي مشابه فيلتر شني است.

     فيلتر کربن پودري:
     جهت حذف کلر، سموم کشاورزي، تري هالومتان‌ها و بيش‌تر مواد شيميايي آلي موجود در حشره کش‌ها و آفت کش‌ها و حذف رنگ و طعم و بوي آب

     فيلتر کربن بلاک:
     جهت حذف بالاترين ميزان کلر و مواد سمي

     ممبرين:
     حذف 98% املاح مضر از جمله آلاينده‌هاي ميکرو بيولوژيکي، نيترات و نيتريت و فلزات سنگين

     فيلتر کربن خطي:
     بهبود طعم و بوي آب در مواقعي که به مدت طولاني در مخزن ذخيره شده باشد.

     فيلتر بيو سراميک:
     جهت تنظيم Ph و بهبود طعم و مزه آب

     لامپ UV:
     روش تابش پرتو افشان (UV) با استفاده از لامپ UV جهت ضد عفوني، استريليزه کردن آب و کليه ميکرو ارگانيسم‌ها.

     فيلتر قليايي:
     جهت بالابردن Ph آب

     فيلتر مواد معدني:
     افزودن مواد معدني مورد نياز بدن پس از تصفيه کامل آب جهت گواراتر شدن آب


     مراحل تصفيه آب توسط دستگاه تصفيه آب خانگي 6 مرحله‌اي به شرح زير است:

     مرحله اول:
     در اين مرحله گل و لاي، شن و ماسه و باقي مانده آلودگي‌هاي معلق در آب توسط يک فيلتر اليافي 5 ميکروني از آب حدف مي‌گردد.

     مرحله دوم:
     در اين مرحله فيلتر کربن فعال تعبيه شده در دستگاه تصفيه آب وظيفه حذف گازها، مواد شيميايي موجود در آفت کش‌ها و حشره کش‌ها را بر عهده مي‌گيرد.

     مرحله سوم:
     فيلتر کربن فعال يک ميکروني با حذف کلر و مواد بزرگ‌تر از يک ميکرون، اگر چيزي از دو فيلتر قبل عبور کرده باشد را تصفيه مي‌کند.

     مرحله چهارم:
     فيلتر ممبران (RO) که در اصل فيلتر اصلي دستگاه تصفيه آب است از چندين لايه غشاي نيمه تراوا به دور يک لوله مرکزي تشکيل شده همه املاح محلول در آب (نيترات، سرب، کلسيم و ...) را بين 80 الي 98 درصد تصفيه مي‌کند.اين فيلتر توانايي حذف املاح مضر را تا ابعاد يک هزارم ميکرون (مواد آلي و غير آلي حل شده در آب و آلاينده‌هاي ميکروبيولوژيکي) و همچنين توانايي از بين بردن سختي آب را نيز داراست.

     مرحله پنجم:
     در اين مرحله بو و طعمي که آب بعد از مدتي ساکن بودن در مخزن ممکن است گرفته باشد از بين مي‌رود.

     مرحله ششم:
     فيلتر UV تعبيه شده در اين مرحله با تاباندن اشعه ماورابنفش به آب وظيفه ميکروب زدايي از آب را برعهده مي‌گيرد.


    يکي از نکاتي که معمولا مورد توجه خريداران دستگاه هاي تصفيه آب خانگي قرار مي‌گيرد حجم يا ظرفيت گنجايش آب مخزن دستگاه تصفيه آب مي‌باشد. بايد دانست که اولا حجم مخزن دستگاه هيچ ارتباط و تاثيري بر توانايي دستگاه ندارد و ثانيا حجم مخزن دستگاه تصفيه آب خانگي بايد صرفا متناسب با ميزان مصرف خانواده باشد. (مثلا حجم مخزن مورد نياز تصفيه آب براي يک خانواده کم جمعيت که مصرف روزانه‌اش حدود 3 تا 5 ليتر است حداکثر 6 ليتر خواهد بود تا آب مخزن دستگاه حداقل يک بار در روز استفاده شود و با آب تا تازه جايگزين شود.) همچنين بديهي است براي مصرف بيش‌تر استفاده از مخازن بزرگ‌تر مناسب مي‌باشد.

     به طورکلي اسمز معکوس فرايندي است که از طريق آن مواد جامد محلول و غير آلي (مانند نمک) از درون يک محلول (مانند آب) حذف مي‌گردد که اين امر با استفاده از تحت فشار قرار دادن آب مصرفي و به جريان در آوردن آن از ميان يک غشاي نيمه تراوا انجام مي‌شود. اين غشا نازک (که به ضخامت يک سلفون است) به آب اجازه عبور مي‌دهد، درحالي که ناخالصي‌ها و مواد آلاينده قادر به رد شدن از آن نمي‌باشند. سپس، اين ناخالصي‌ها و آلاينده‌ها توسط لوله مخصوص تخليه از سيستم خارج مي‌گردد.


     عوامل موثر بر ميزان عملکرد سيستم اسمز معکوس، عبارتند از:

     فشار آب ورودي
     درجه حرارت آب
     نوع و مقدار کل جامدات محلول (TDS) در آب لوله کشي
     کيفيت فيلترها وممبرين‌هاي استفاده شده در سيستم RO

  و همچنين لازم به ذکر مي‌باشد که فيلتر ممبرين اسمز معکوس قادر مي‌باشد ناخالصي‌ها و ذرات بزرگتر از 0.001 ميکرون را حذف کند.

     به منظور انتخاب دستگاه تصفيه آب مناسب، بررسي مواردي از قبيل ابعاد و اندازه‌هاي دستگاه، محل نصب و راه اندازي دستگاه تصفيه آب خانگي (زير سينک آشپزخانه، روي ديوار، پيش‌خوان آَشپزخانه و ...)مدت زمان تعويض يا شستشوي فيلتر، هزينه نصب و راه اندازي و تعويض فيلتر، شرايط گارانتي و خدمات پس از فروش دستگاه تصفيه آب و ... توصيه مي‌شود.

     توجه: تصفيه آب خانگي نيازمند رسيدگي مرتب و مداوم جهت حفظ عملکرد آن است. از جمله مواردي که در حفظ عملکرد مناسب انواع دستگاه‌هاي تصفيه آب خانگي بسيار مهم است تعويض به موقع فيلترهاي کارتريج، ممبران‌هاي اسمز معکوس و ديگر موارد احتمالي که در دفترچه راهنماي مخصوص بهره برداري دستگاه‌هاي تصفيه آب به آن‌ها اشاره شده، مي‌باشد.