لطفا برند مورد نظر خود را انتخاب نمایید 1.      نکات مهم انتخاب انواع رادياتور آلومينيومي:

     بطور کلي يکي از روش‌هاي رايج گرمايش در آپارتمان‌هاي مسکوني، اداري و فروشگاه‌ها استفاده از انواع رادياتور ها است.

     آب موجود در رادياتور در سيستم حرارت مرکزي ساختمان (موتور خانه) توسط تجهيزاتي مثل مشعل و ديگ، گرم مي‌گردد و آب گرم‌ شده در موتور خانه توسط پمپ و لوله‌ها به قسمت‌هاي مختلف ساختمان هدايت شده و وارد رادياتور هاي هر قسمت مي‌شود؛ اين آب گرم زماني که گرماي خود را از دست داد دوباره به موتو رخانه هدايت مي‌شود تا گرم شده و اين چرخه بارها تکرار مي‌شود.

     بهترين مکان براي استفاده از رادياتور هاي شوفاژ مکان‌هايي است که نياز به کنترل دقيق دما و رطوبت ندارند، چرا که رادياتور قابليت تنظيم درجه حرارت و رطوبت محيط را نداشته و ميزان رطوبت نسبي اتاق را کاهش مي‌دهد. (البته امروزه در صورت نصب و استفاده از شير ترموستاتيک رادياتور مي‌توانيد کاملاً دماي محيط خود را تنظيم کنيد.)

     توجه: به دليل تجمع هواي گرم در زير سقف، استفاده از رادياتور ها فقط در شرايطي که فاصله کف تا سقف محل مورد نظر حداکثر 3 متر باشد مناسب مي‌باشد وبراي فضاهايي با ارتفاع سقف بيش‌تر، استفاده از وسايل گرمايشي دمنده دار مانند فن کويل، هواساز، اير واشر و .... توصيه مي‌گردد.


      رادياتور آلومينيومي را بهتر بشناسيم:

     هر پره از رادياتور هاي آلومينيومي که از شمش آلياژ آلومينيوم A413 توليد مي‌گردد داراي قدرت گرمادهي مشخصي مي‌باشد (بر اساس اختلاف دماي آب گرم ورودي به رادياتور با دماي هواي محل نصب رادياتور) که البته بايد با ترکيب تعداد پره‌ها ميزان گرماي مورد نياز را متناسب با فضاي مورد نظر بدست آورد.

     رادياتور هاي آلومينيومي به علت دارابودن سطوح جانبي، داراي سطح تماس بيش‌تري با هواي محل نصب، نسبت به رادياتور هاي فولادي هستند و از طرف ديگر به علت هدايت حرارتي بهتر (ضريب هدايت حرارتي آلومينيوم بيش‌تر از فولاد است)، تبادل حرارتي آن نسبت به رادياتور هاي فولادي نيز بيش‌تر است. به ترکيب چند پره رادياتور يک بلوک رادياتور مي‌گويند.

     هر متر مربع از سطح رادياتور آلومينيومي در شرايط معمولي و با اختلاف دماي 60 درجه سانتي گراد (بين دماي هواي محيط و دماي آب گرم ورودي به رادياتور) حدود 670 کيلوکالري در ساعت گرما ايجاد مي‌کند.

     براي محاسبه تعداد پره‌هاي رادياتور آلومينيومي شوفاژ مورد نياز هر يک از فضاهاي ساختمان خود، ضمن اعلام ابعاد و موقعيت مکاني آن با کارشناسان شرکت مهاجر مشورت کنيد.
     البته براي شرايط آب و هوايي مانند تهران به شرط عدم نفوذ بيش از حد هواي سرد به داخل و وجود فقط يک ديوار در معرض هواي سرد خارج، در طبقات وسط ساختمان مي‌توان به صورت تقريبي براي هر متر مربع از بناي مفيد حدود 85 کيلو کالري و براي طبقه بالاي پارکينگ براي هر متر مربع از بناي مفيد حدود 95 کيلو کالري و همچنين براي واحدهايي که در زير سقف ساختمان واقع شده‌اند حدود 120 کيلوکالري در نظر گرفته شود. (به ازاء هر ديوار اضافه که با هواي سرد خارج در تماس باشد 20% به مقادير گرمادهي فوق اضافه مي‌شود.)
     اکنون مي توانيد با ضرب متراژ فضاي مفيد مورد نظر در کيلو کالري گرمايش مورد نياز آن فضا مقدار گرمايش مورد نياز هريک از فضاهاي ساختمان خود را محاسبه کنيد.
     در پايان با تقسيم عدد گرمايش مورد نياز هريک از فضاها بر گرماي توليدي هر پره از رادياتور انتخابي خود، تعداد پره رادياتور مورد نياز خود را بدست آوريد.


       مزاياي رادياتور آلومينيومي:

     رادياتور آلومينيومي به دليل جنس فلز مورد استفاده بسيار سبک است.

     رادياتور آلومينيومي داراي طول عمر بالا و مقاوم در برابر ترک خوردگي و يا خم شدن است.

     رادياتور آلومينيومي بسيار سازگار با محيط زيست است چرا که آلومينيوم يک فلز قابل بازيافت مي‌باشد.

     امکان کاهش يا افزايش پره رادياتور ها و در نتيجه امکان افزايش توان گرمادهي بلوک رادياتور.

     امکان تعويض پره‌هاي آسيب ديده (اگر يک پره سوراخ گرديد يا به هر دليل آسيب ديد، امکان آن که فقط همان پره را تعويض کرد وجود دارد.) البته گاهي هزينه‌ي باز کردن بلوک و تعويض يک پره بالاتر از خريد و تعويض کل بلوک رادياتور است.

     راندمان انتقال حرارت بالاتر رادياتورهاي آلومينيومي نسبت به رادياتورهاي فولادي

     زنگ نزدن رادياتورهاي آلومينيومي در دراز مدت حتي در محيط هاي مرطوب مانند حمام

     به طورکلي مي‌توان گفت رادياتور آلومينيومي سبک‌تر، زيباتر و ضريب هدايت حرارتي بالاتري نسبت به رادياتور فولادي دارد، ولي از لحاظ قيمت گران‌تر است.


       رادياتور هاي آلومينيومي از نظر روش توليد به سه دسته تقسيم مي‌گردد:

     رادياتورهاي تمام دايکاست
     رادياتورهاي اکسترود
     رادياتورهاي دايکاست اکسترود

     رادياتورهاي آلومينيومي تمام دايکاست داراي مرغوب‌ترين روش توليد بوده و هر پره از رادياتور به صورت يک‌پارچه در قالب دايکاست توليد مي‌گردد که پس از عمليات تست، فينيشينگ و رنگ آميزي به هم متصل شده و بصورت بلوک‌هاي 5 پره، 7 پره و 10 پره در بسته بندي قرار گرفته و عرضه مي‌شود. (براي استفاده از بلوک رادياتور با تعداد پره‌هاي متفاوت بايد در محل نصب به پره‌ها افزوده گردد.)

     به استثناء رادياتورهاي اکسترود يا پروفيلي مانند انواع آلفام يا کريستال که پره‌هاي آن‌ها ثابت و غير قابل افزايش يا کاهش است در مورد ديگر انواع رادياتورهاي آلومينيومي دايکاست تعداد پره‌هاي بلوک‌ها قابل تغيير در محل است. مثلا براي تهيه يک بلوک رادياتور 15 پره ناگزير يک رادياتور 5 پره و يک 10 پره به هم متصل مي‌گردد و يا براي 20 پره دو بلوک 10 پره را نصاب در زمان نصب به هم متصل مي‌کند.

     در رادياتورهاي دايکاست اکسترود روش توليد تلفيقي از هر دو روش فوق است، به اين ترتيب که قسمت بالا و پايين هر پره به روش دايکاست توليد مي‌گردد و قسمت وسط هر پره به روش اکسترود و سپس قطعه بالا، وسط و پايين به هم متصل مي‌گردد.


       انتخاب رادياتور و نکاتي در رابطه با آن:

     با توجه به ابعاد محل نصب و محاسبه اتلاف حرارتي فضاي مورد نظر مي‌توانيد تعداد پره هاي رادياتور مورد نياز خود را با توجه به شکل، ابعاد و ميزان گرمادهي هر مدل رادياتور انتخاب کنيد.

     طبق معمول تأکيد ما بر محاسبه دقيق بارهاي حرارتي ساختمان توسط نرم افزار و نيز تأييد نتايج محاسبات توسط يک مهندس تأسيسات است. که در اين صورت قطعا هزينه‌هاي شما در کل کاهش خواهد يافت.

     توجه: معمولا فاصله لوله‌هاي آب گرم رفت و برگشت رادياتورهاي آلومينيومي که از ديوار پشت رادياتور بيرون مي‌آيند 50 سانتي متر مي‌باشد ولي قبل از انتخاب مدل رادياتور بهتر است فاصله اين لوله‌ها مجددا کنترل گردند، فاصله لوله‌هاي بالا و پايين محل نصب رادياتور شما 35 يا 50 يا 60 سانتي متر است؟

     لازم است رادياتورها را در مرزهاي سرد ساختمان (زير پنجره‌ها و نزديک جداره‌هاي خارجي ساختمان) نصب کنيد.

     امروزه با توجه به هزينه‌هاي سنگين سوخت از يک طرف و همچنين پديده گرمايش زمين از طرف ديگر، استفاده از شيرهاي ترموستاتيک رادياتور به جاي شير هاي معمولي براي رادياتورها يک اجبار يا يک انتخاب کاملاً هوشمندانه و اقتصادي بوده و به شدت از هزينه قبوض گاز شما کاسته مي‌شود و همچنين در افزايش عمر موتور خانه و پکيج نيز تأثير محسوس دارد.

     استفاده از شير هواگيري خودکار رادياتور باعث سهولت در عمل هواگيري مي‌گردد و به علاوه خطر نشت آب از رادياتور به مبلمان و اثاثيه را جدا کاهش مي‌دهد.

     هواگيري مرتب و به موقع از مهم‌ترين اصول نگهداري تجهيزات گرمايشي بوده و توجه کنيد هواگيري اصولي و به موقع سيستم مدار گرمايش هر سال در اول فصل سرما در حالتي که پمپ گردش آب رادياتورها را خاموش کرده باشيد با دقت انجام شود.


       نکات تکميلي در انتخاب رادياتور آلومينيومي:

     هنگام انتخاب رادياتور آلومينيومي، مدلي را انتخاب کنيد که علاوه بر دارا بودن آب بندي و شکل مناسب، مشابه آن نيز در بازار به وفور يافت گردد تا چنانچه در آينده نياز به خريد تعدادي پره از آن رادياتور را داشتيد به سرعت و با کم‌ترين هزينه يافت گردد.

     هر چه عرض پره بيش‌تر باشد، بلوک رادياتور زيبا‌تر و شکيل‌ترخواهد شد. معمولا رادياتور آلومينيومي پره‌اي با دو عرض، توضيع مي‌گردد: عرض 6 سانتيمتري و 8 سانتيمتري. بنابرين بهتر است از انواع پره‌هاي با عرض 8 سانتي متري استفاده شود.

     دقت شود فاصله حداقلي بلوک رادياتور با ديوار (5 سانتي متر ) و کف (10سانتيمتر ) رعايت گردد. چرا که عدم رعايت اين فواصل باعث کاهش شديد گرمادهي رادياتور مي‌گردد.

     تا آن جا که امکان دارد فضاي اطراف رادياتورها براي گردش بهتر هوا و افزايش بازدهي و قدرت حرارتي رادياتور بايد باز باشد. بنابراين سعي کنيد انواع پوشش‌ها و موانع را (مانند پرده، مبلمان و ...) از جلوي رادياتور دور کنيد.

     تعبيه رادياتورهاي حوله خشک کن در فضاهايي مانند حمام و سرويس علاوه بر کاهش رطوبت و افزايش فاکتورهاي بهداشتي در اين مکان‌ها، وسيله مناسبي براي خشک کردن حوله و البسه نم داراست.به علاوه با طرح هاي دکوراتيو موجود در بازار مي‌توان جلوه زيبايي به ديوار اين مکان‌ها داد.


       انتخاب محل نصب رادياتورها:

     در فصل زمستان توسط رادياتورهاي شوفاژ گرما به محيط داخلي ساختمان منتقل مي‌گردد، ولي دماي اتاق‌ها معمولا ثابت بوده و افزايش ندارد چرا که بخش زيادي از گرماي توليد شده تلف مي‌گردد.

     تلفات حرارتي از دو طريق انجام مي‌شود. يکي تلفات حرارتي ناشي از جداره‌ها از قبيل سقف، کف، ديوار، پنجره و ... ديگري تلفات حرارتي ناشي از نفوذ هواي سرد از درزهاي پنجره است. به عبارت ديگر چه بخواهيم و نخواهيم اين تلفات حرارتي انجام مي‌شود. البته ما مي‌توانيم با استفاده از پنجره‌هاي UPVC دوجداره و شير ترموستاتيک رادياتور ميزان تلفات حرارتي را کاهش دهيم ولي نمي‌توانيم آن را به طور کامل حذف کنيم.

     معمولا در فضاهايي که رطوبت زياد است، مانند حمام‌ بايد از رادياتور آلومينيومي استفاده گردد.

     انواع رادياتور آلومينيومي شوفاژ به صورت ديواري (روي ديوار) و در زير پنجره اتاق نصب مي‌شوند و فاصله پايين هر بلوک از کف اتاق يا سالن 10 تا 12 سانتي متر است.


       برخي از مزاياي هوا گيري مدار گرمايش عبارتند از:

     هواگيري باعث افزايش عمر کليه تجهيزات شامل ديگ، پمپ‌ها، رادياتور ها، پکيج و ... خواهد شد.

     انجام عمل هواگيري، راندمان گرمايشي سيستم و بويژه بلوک‌هاي رادياتور را به شدت افزايش مي‌دهد و در نهايت باعث کاهش هزينه گاز مصرفي مي‌گردد.

     هواگيري خطر نشت آب از سيستم (رادياتور ها) را کاهش مي‌دهد.


  4BTU=1K cal