لطفا برند مورد نظر خود را انتخاب نمایید
 1. نکات مهم انتخاب انواع هود آشپزخانه و هواکش:

  هواکش آشپزخانه (Extractor Hood) وسيله‌اي براي از بين بردن بوي پخت‌وپز در آشپزخانه‌هاي امروزي است.

  انواع هود


  در حال حاضر دو نوع هود در بازار موجود است. هودهاي تصفيه کننده‌ي هوا و هودهاي داراي خروجي هوا، هودهاي تصفيه کننده، گرد و غبار و بو را به داخل مي‌کشند و ذرات معلق را تا حد ممکن از هوا مي‌زدايند و دوباره هواي تصفيه شده را به داخل آشپزخانه پس مي‌دهند. هودهايي که خروجي هوا دارند، به يک کانال متصل شده اند که گرد و غبار، چربي و بوهاي نامطبوع از طريق آن به بيرون فرستاده مي‌شود.اين هودها به شکل‌هاي معمولي، شومينه‌اي و جزيره‌اي موجود هستند. هود آشپزخانه را مي‌توان از نظر ظاهر به پنج دسته تقسيم کرد:

  •     هود آشپزخانه زير کابينتي
  •     هود آشپزخانه شومينه کلاسيک
  •     هود آشپزخانه شومينه‌اي مورب
  •     هود آشپزخانه مخفي
  •     هود آشپزخانه جزيره

   راهنماي خريد هود

  مهم‌ترين فاکتوردرانتخاب هود، مکش آن است و شايد براي کساني که زياد از هود استفاده مي‌کنند موضوع صدا هم بسيار مهم باشد. نوع جنس بدنه و فيلترها، ميزان مصرف برق و ميزان روشنايي که هود دارد از ديگر فاکتورهاي مهم براي خريد هود است. پس بهتر است براي انتخاب هود مناسب فقط زيبايي آن را ملاک قرار ندهيد و به تمامي موارد آن دقت کافي کنيد.

  1. هود آشپزخانه که معمولاً بالاي اجاق گاز نصب مي گردد جزء لوازم کليدي آشپزخانه به شمار مي رود، زيرا علاوه بر اينکه نوعي تصفيه کننده هواست، تاثير بسزايي در زيبايي دکوراسيون آشپزخانه و منزل شما خواهد داشت.

  2. به طور کلي هود آشپزخانه وظيفه کشيدن ب، دود و بخاري که در هنگام آشپزي ايجاد مي شود را به عهده دارد.به عبارت ديگر، هود بوي غذا، دود، رطوبت و چربي معلق در هوا را به بيرون از منزل ميکشد و ميزان رطوبت را در حد مناسبي ثابت نگاه مي‌دارد. در عين حال، چربي و رطوبت آشپزي روي سقف و ديوارها نمي‌نشيند و آشپزخانه براي مدت زمان بيشتري تميز باقي مي‌ماند. در صورتي که هود يا دستگاه هواکش در آشپزخانه نصب نباشد، بالا رفتن رطوبت و چربي در هوا ، شرايط را براي رشد ميکروب‌ها، قارچ‌ها و کپک‌ها فراهم کرده و سلامت اعضاي خانواده را به خطر مي‌اندازد.

  3. طريقه محاسبه قدرت تخليه هواي هود يا هواکش آشپزخانه:

   • چنانچه مي خواهيد هود يا هواکش کارآمدي براي آشپزخانه منزل خود انتخاب کنيد بايد پس از محاسبه حجم آشپزخانه خود (طول*عرض*ارتفاع)، هود يا هواکشي انتخاب نمائيد که طبق استانداردهاي مهندسي داراي توانايي 15 بار تخليه هواي آشپزخانه در هر ساعت را داشته باشد، به عبارت ديگر اگر براي مثال ابعاد آشپزخانه شما 2.8*4*3 متر مي باشد حجم آن معادل 34 متر مکعب مي باشد و بنابراين توان هود يا هواکش براي تخليه هواي آشپزخانه مورد نظر معادل 510=15*34 متر مکعب در ساعت خواهد بود.
   • اگر به هر دليلي توانايي خروج حجم هواي مورد نظر از آشپزخانه وجود نداشته باشد، بوي غذا، دود و سرخ کردني ها در محيط آشپزخانه يا منزل باقي خواهد ماند.
   • همچنين توانايي فن هود در فرستادن اين حجم هوا به بيرون از آشپزخانه، علاوه بر انتخاب درست ظرفيت هواکش هود به توان فشار استاتيکي فن هود که قابليت ارسال هوا از درون کانال به بيرون را دارد نيز بستگي دارد.

  4. مهمترين پارامترهايي که هنگام انتخاب هود آشپزخانه بايد مورد توجه قرار گيرد عبارت است از:

   • با توجه به ضعيف بودن ظرفيت مکش و همچنين توان فشار استاتيکي هواي بسياري از هودهاي موجود در بازار، حتماً قبل از انتخاب و خريد هود آشپزخانه خود از ظرفيت مکش هوا،   فشار استاتيکي جهت وجود توان عبور هوا از دودکش آشپزخانه، قدرت موتور، قطر و ارتفاع فن مکنده هواي هود مذکور اطلاعات لازم را بدست آوريد، در غير اين صورت هود شما صرفاً وسيله اي نمايشي خواهد بود که قادر به بيرون راندن دود و بو و بخار آشپزي نبوده و صرفاً با ايجاد سر و صدا، آرامش شما و اعضاء خانواده را مختل خواهد کرد.
   • جهت بالابردن کارايي هود آشپزخانه سعي کنيد طول و عرض هود و اجاق گاز را نزديک به هم انتخاب کنيد.
   • ميزان صداي هود معمولاً صدايي مي باشد که در دور متوسط موتور هود توليد شده است و ممکن است در دورهاي بالاتر صدا بيشتر باشد، اگرعدد اعلام شده در محدوده 53 تا 63 دسيبل باشد صداي نرمالي براي هود آشپزخانه محسوب مي شود.
   • بعضي از مدل هاي هود آشپزخانه داراي سنسورهاي حساس به بو و دود هستند، به طوري که هود آشپزخانه به طور خودکار با وجود بو ودود روشن شده و عمل تهويه را انجام مي دهد.البته گاهي ممکن مي باشد اين سنسورها زياد از حد حساس شده و بي مورد روشن گردند که جاي نگراني نمي باشد.
   • نکته مهم ديگر تطابق خروجي هود با خروجي آشپزخانه است که در صورت عدم تطابق خروجي هواکش با کانال خروج هود، فضاي خالي ايجاد شده سبب ايجاد صداي اضافه در هود مي شود، همچنين ممکن است خروج هواي آلوده به طور کامل صورت نگيرد.
   • موتور هودهاي جديد از نوع توربيني يا حلزوني است، اين موتورها علاوه بر اين که نسبت به موتور هاي معمولي قويترهستند صداي کمتري نيز توليد مي نمايند.
   • فيلتر هودهاي جديد (هود فلت، هود مورب، هود مخفي، هود جزيره) از جنس آلمينيوم بوده و قابل شستشو با دست و ماشين ظرفشويي (برنامه 2 ساعته) است اما فيلتر هودهاي قديمي(زير کابينتي) از جنس پشم شيشه بوده که قابل شستشو نيست و بايد تعويض گردند.

  5. به طور کلي هود آشپزخانه به دو دسته خانگي و صنعتي تقسيم مي گردد :

   • در هودهاي خانگي تمام تجهيزات از جمله فن مکنده، موتور، و... درون باکس مربوطه قرار مي گيرند و فقط هواي آلوده از طريق کانل به خارج از منزل رانده مي گردد.         
   • در هودهاي صنعتي معمولا يک فن مکنده قوي سانتريفيوژ بکوارد در خارج از سيستم و روي پشت بام ساختمان قرار مي‌گيرد و هواي آلوده را از طريق دهانه هود و سپس کانال به بيرون منتقل مي نمايد.
    هودهاي آشپزخانه خانگي داراي انواع و طراح هاي مختلفي هستند که در ادامه به طور کامل شرح داده شده است:

  6. هود آشپزخانه زير کابينتي:

   که طراحي بسيار ساده‌ اي دارد جزء مدل هاي قديمي هود آشپزخانه محسوب ميگردد، موتورآن داراي فن مکنده هوا بوده و فيلتر آن از الياف پشم شيشه است ،اين نوع هود ها غالباً صداي زيادي توليد کرده و نسبت به هود هاي آشپزخانه امروزي از امکانات و زيبايي ظاهري کمتري برخوردار است و فيلتر آن غير قابل شستشو مي باشد.قيمت مناسب و هزينه نگهداري کم از مزيت هودهاي زير کابينتي است.

  7. هودآشپزخانه شومينه اي يا فلت:

   هود هاي آشپزخانه شومينه اي بر روي ديوار نصب مي شوند و معمولاً مجهز به فيلتر آلمينيومي قابل شستشو و سيستم تشخيص زمان شستشو و تعويض فيلترهستند. صفحه مکش هود آشپزخانه شومينه اي کاملا روي اجاق گاز قرار مي گيرد به همين علت بهترين مکش را در ميان انواع هودهاي خانگي دارا است.روشنايي هود از طريق لامپ هالوژن و يا ال اي دي(LED) تامين مي شود. بعضي از مدل هاي هود آشپزخانه شومينه اي داراي تايمر خاموش شدن خودکار و سنسور حساس به بو و دود نيز است.در برخي مدل هاي هود آشپزخانه شومينه اي از شيشه به عنوان بخشي از بدنه استفاده شده است.

  8. هود آشپزخانه 45 درجه يا مورب يا دکوراتيو:

   هود هاي آشپزخانه مورب که بر روي ديوار نصب مي شوند، با زاويه 45 درجه نسبت به صفحه گاز قرار مي گيرند.هودهاي مورب اگر موتور پرقدرتي نداشته باشند ممکن است در مکش هواي آلوده نسبت به هودهاي ديگر ضعيف عمل مي نمايند اما با اين حال بسياري از افراد به دليل طراحي زيبا و متفاوت آن، هودهاي مورب را در بين انواع هودها انتخاب مي کنند.البته در هود هاي 45 درجه يا مورب با موتورهاي قوي اين نکته صادق نيست يعني تفاوتي بين مکش هود آشپزخانه مورب و فلت در صورت داشتن موتور و فن مکنده پرقدرت از نظر مکش هوا وجود ندارد.از نظر ميزان صدا نيز مانند هودهاي ديگر آشپزخانه بسته به موتور آن متفاوت است.هود آشپزخانه مورب در طرح هاي شيشه، استيل، شيشه و استيل توليد مي شود، اين هودها مجهز به فيلتر آلمينومي قابل شستشو و سيستم تشخيص زمان شستشو وتعويض فيلترهستند .کنترل قسمت هاي هود بسته به مدل آن از طريق ريموت کنترل، صفحه لمسي و يادکمه مکانيکي امکان پذير مي باشد و روشنايي هود از طريق لامپ هالوژن و يا ال اي دي (LED)است .بعضي از مدل ها تايمر خاموش شدن خودکار و سنسور حساس به بو و دود نيز دارد.

  9. هود آشپزخانه آشپزخانه مخفي يا تو کار:

   هود آشپزخانه هودمخفي يا توکار کاملا زير کابينت قرار مي گيرد و در واقع هيچ نمايي از هود در آشپزخانه وجود ندارد مزيت اين هود اينست که فضايي براي هود در آشپزخانه اشغال نمي گردد. از نظر مکش و صدا و ساير ويژگي ها هود مخفي با هود فلت و هود مورب تفاوتي ندارد.

  10. هود فانتزي يا جزيره:

   هود هاي طرح جزيره از لحاظ ظاهري بسيار زيبا و فانتزي بوده و در اشکال مکعب، استوانه و بعضي اوقات کره اي طراحي شده است و از ويژگي هاي هود شومينه اي برخوردار هستند اما به علت صفحه مکش کوچکي که دارند از نظر کارايي بيشتر مناسب آشپزخانه هايي هستند که اولاً اندازه اجاق گاز کوچک بوده و دوما پخت و پز کمتري در آن صورت مي گيرد و بيشتر حالت دکوري و لوکس دارند، البته در مدل هايي که صفحه مکش هود هاي جزيره کوچک نباشد همان کارايي هود شومينه اي و مورب را مي توان انتظار داشت.نوع جديد و زيباي هودجزيره، مدل هود آسانسوري آن است که با دکمه اي هود بالا و پايين رفته و قابليت جمع و باز شدن دارد .

     نکات پس از خريد

   • جهت نصب هود حتماً با نمايندگي برند خريداري شده تماس حاصل نمائيد و سعي کنيد فاصله اجاق گاز و هود بين 60 تا 80 سانتي متر (حالت استاندارد) بيشتر نباشد.
   • هنگامي که اجاق گازتان را روشن مي کنيد، هود را نيز حتماٌ روشن کنيد زيرا در صورت توليد گرماي حاصل از اجاق گاز به هود آسيب وارد مي شود و ممکن است مجبور به تعويض فيلتر ها شويد.
   • هود آلودگي موجود در هوا را به سمت خود مي‌کشد، به همين خاطر داخل هود فضاي مناسبي براي رشد کپک‌ها و باکتري‌ها است. سعي کنيد حداقل ماهي يک بار ، به ويژه اگر از گريل استفاده مي‌کنيد، تمامي فيلتر ها را تميز کنيد. فيلترهاي متاليک را مي‌توانيد به آساني در ماشين ظرف‌شويي بشوييد (البته در برنامه شست و شوي قوي). براي تميز کردن هودهايي از جنس فلزهاي اکسيدنشدني هم مي‌توانيد از مواد شوينده مخصوص استفاده کنيد.
   • براي تميز کردن هود هاي شيشه اي اين کار را حداقل 1 ساعت پس از خاموش کردن هود انجام دهيد.
   • براي تميز کردن هودهاي استيل از تميز کننده مخصوص با عنوان محافظ استيل استفاده گردد.

    4BTU=1K cal